Przekopaliśmy się przez nasze bazy danych i stworzyliśmy infografikę, pokazującą w przejrzysty sposób, w których ośrodkach narciarskich w zimie 2017/18 spadło najwięcej śniegu. Dla tych, którzy na bieżąco śledzili sytuację śniegową w europejskich górach nie będzie zaskoczeniem, że w większości kategorii najwyższe miejsca zajęły szwajcarskie stacje narciarskie.

W Szwajcarii tej zimy miały miejsce wielokrotnie bardzo obfite opady śniegu, które powodowały blokady dróg, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego czy zamykanie ośrodków narciarskich (np. Saas Fee czy Zermatt), które nie nadążały z usuwaniem nawisów śnieżnych i przygotowywaniem stoków dla narciarzy. Od końca grudnia do końca stycznia w szwajcarskich Alpach spadło wszędzie od 2,5 do 5 metrów śniegu, w niektórych miejscach opady były jeszcze większe.

W raporcie zimowym Szwajcarskiego Instytutu Badań nad Śniegiem i Lawinami SLF napisano: „Styczeń był nadzwyczajnie bogaty w opady i jednocześnie najcieplejszy od początku pomiarów. Z jednej strony prowadziło to do topnienia śniegu na niższych wysokościach a z drugiej do ekstremalnych opadów śniegu w średnich i wyższych partiach gór. Ośrodki Saas Fee i Zermatt zanotowały w styczniu największy skumulowany opad śniegu od początku pomiarów, czyli od ponad 70 lat. Jeśli wziąć pod uwagę całą zimę, to w wyższych partiach gór na wysokościach powyżej 1500 m mieliśmy do czynienia z najbardziej śnieżną zimą w ostatnich 30 latach. Z kolei poniżej 1000m śniegu było o połowę mniej niż przeciętnie”.

Trzeba jednak przyznać, że francuskie, jak i austriackie góry tej zimy także nawiedziły obfite opady śniegu.

Oto infografika Skiinfo przedstawiająca dane dotyczące opadów śniegu i pokrywy śnieżnej w Europie w zimie 2017/18 (wszystkie dane w cm):

Przy okazji: jeśli interesują Was informacje o opadach śniegu w Ameryce Północnej, zobaczcie infografikę przygotowaną przez naszego kolegę z siostrzanego portalu Onthesnow.com: www.onthesnow.com/news/a/632212/north-american-snowfall-summary-for-2017-2018


Wyjaśnienie do danych zawartych w wykresach

Nasze dane śniegowe oparte są na informacjach podawanych przez ośrodki i regiony narciarskie. Dane dotyczące opadów i pokrywy śniegu zimą są codziennie aktualizowane przez naszych partnerów i snowreporterów. Chociaż regularnie sprawdzamy prawdziwość podawanych danych i porównujemy je z raportami różnych dostawców informacji o warunkach pogodowych, nie możemy w 100 proc. zagwarantować, że wszystkie dane mają pokrycie w rzeczywistości. Jednak jesteśmy przekonani, że w Polsce ani w Europie nie znajdziecie bardziej wiarygodnego źródła, prezentującego informacje o warunkach narciarskich w ponad 2000 ośrodków na całym świecie.