Jak co roku zaglądamy w szklane kule meteorologów, by dowiedzieć się, jaka będzie zima 2018/19. Czy zima będzie mroźna i śnieżna? Czy może znowu do grudnia będzie sucho a narciarze z utęsknieniem będą czekać na znaczące opady śniegu?

Na początek krótkie wyjaśnienie – pogoda to stan ogólnego chaosu, którego rozwoju nikt, nawet najlepszy synoptyk, nie jest w stanie przewidzieć na okres dłuższy niż kilka dni, w określonych przypadkach stabilnej sytuacji meteorologicznej maksymalnie na dwa tygodnie. Nie da się dokładnie przewidzieć, ile śniegu spadnie  za kilka miesięcy w konkretnym regionie. Czy to oznacza, że we wrześniu nie można określić, jaka będzie zima? Precyzyjnie oczywiście nie, ale meteorolodzy potrafią w oparciu o obserwacje globalnych zjawisk tworzyć długoterminowe modele pogodowe. Zobaczmy, jakie są ich przewidywania.

 WePowder | Meteo Morris

Meteo Morris z magazynu „WePowder“ ma szczęście zimą do trafnych analiz pogodowych. Dlatego sprawdziliśmy, co sądzi na temat nadchodzącego sezonu zimowego. Powołując się na dane japońskiego  instytutu meteorologicznego  JMA i amerykańskiego  NOAA, Meteo Morris twierdzi, że istnieje 70-procenowe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska pogodowego  El Niño. Poniższe wideo dobrze wyjaśnia, na czym to zjawisko polega.

 

Ale co ma wspólnego El Niño z pogodą w Alpach? Generalnie można stwierdzić, że w latach, w których występuje to zjawisko, notowana jest najwyższa przeciętna temperatura. Według. Martina P. Kinga z Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego El Niño ma bezpośredni wpływ na temperatury i ilości opadów w Europie Środkowej. Dlatego jego zdaniem, należy się spodziewać – szczególnie w listopadzie – stosunkowo ciepłych, ale też wilgotnych warunków pogodowych. Oznacza to na dużych wysokościach, zwłaszcza w południowych Alpach, spore opady śniegu a w dolinach dużo deszczu i brak śniegu.

 

DWD – Deutscher Wetterdienst

Także niemiecki instytut DWD przewiduje ciepły początek sezonu. Średnie temperatury we wrześniu, październiku i listopadzie w całym regionie Alp mają być o 1-2 stopnie wyższe niż przeciętna z lat 1981-2014. Także grudzień ma być cieplejszy niż przeciętna, ale już tylko o 0,5-1 stopień.

Według modelu pogodowego DWD opady w Alpach Zachodnich mają się utrzymywać w wieloletniej średniej dla tego regionu, podczas gdy w Alpach Północnych i Wschodnich będzie mniej opadów niż przeciętnie w ostatnich 35 latach.

 

 DWD Jahreszeitenvorhersage

 

Wetterprognose-wettervorhersage.de

Także synoptycy niemieckiego serwisu pogodowego wetterprognose-wettervorhersage.de pokusili się o długoterminową prognozę na jesień i zimę 2018/2019. Oni również przewidują ciepły początek sezonu. Pod względem temperatury październik może być minimalnie cieplejszy niż wieloletnia średnia. Modele pogodowe wskazują przy tym na jednoznaczny deficyt opadów w tym miesiącu.

Także listopad ma być bardziej suchy niż w ostatnich dziesięcioleciach a temperatury mają być wyższe od średniej o 0,5-2 stopnie. Cała zima ma być cieplejsza aż o 1-3 stopnie. Mamy jednak też pozytywną wiadomość dla narciarzy i snowboarderów: Grudzień 2018 i styczeń 2019 będą według prognozy tego serwisu znacząco bardziej mokre. Opadów powinno być sporo! Jeśli tylko będzie wystarczająco mroźnie, śniegu nie powinno brakować!

 

Wetter.de: Zima będzie łagodna, chyba że…

Kanał pogodowy Wetter.de w prognozie na zimę 2018/2019 generalnie przyłącza się do wniosków powyższych modeli: zima będzie łagodna! Chyba, że… - i tu zaczyna robić się ciekawie!

W jednym z najnowszych artykułów autorzy zwracają uwagę na Wir Morza Beauforta. To tutaj, w pobliżu Alaski, zbierają się od lat lodowate słodkie wody pochodzące z topniejących lodowców i arktycznych rzek. Słodka woda ze względu na mniejszą gęstość gromadzi się na powierzchni, ponad masami słonej wody, tworząc swoisty bąbel, utrzymywany przez silne wiatry. Poziom morza w tym rejonie jest o około 15 cm wyższy niż w otaczających wir wodach. Według badań co 5 do 7 lat spiętrzone masy słodkiej wody spływają do oceanu. Co się stanie, jeśli nastąpi to tej zimy? Temperatury w Arktyce podniosą się a proces topnienia lodowców ulegnie przyspieszeniu. A lodowata woda, która wpłynie do Atlantyku zablokuje ciepły Prąd Zatokowy Golfsztrom, płynący z Ameryki do Europy. W konsekwencji w Europie zrobi się zimno, bardzo zimno! Ale czy i kiedy lodowate masy wody z Morza Beauforta spłyną do północnego Atlantyku, tego nikt nie wie. Więc raczej nie ma się co nastawiać.

Podsumowując: przewidzieć, jaka będzie zima jest bardzo trudno. Dla spokojności warto modlitwę o śnieg włączyć do wieczornego pacierza ;)  

 

Grafiki: przewidywane odchylenia temperatury od wieloletniej średniej (model CFS, stan na 05.09.2018)

grudzień

 DWD Jahreszeitenvorhersage

styczeń

 DWD Jahreszeitenvorhersage

luty

 DWD Jahreszeitenvorhersage

Źródło: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

 

Przydatne linki:

W sezonie zimowym co tydzień aktualny: Raport narciarski Skiinfo z aktualnymi informacjami na temat opadów śniegu i prognozy

Prognoza opadów śniegu dla ośrodków narciarskich na najbliższe 3 dni:  PolskaAustriaWłochyFrancjaSzwajcaria, Czechy, Słowacja

Aktualne raporty o pokrywie śniegu i warunkach w ośrodkach narciarskich: PolskaAustriaWłochyFrancjaSzwajcariaCzechySłowacja

Wszystkie opady śniegu w ostatnich 72 godzinach

 

KIEDY TŁOK A KIEDY PUSTE STOKI? TERMINARZ FERII ZIMOWYCH W EUROPIE >>>