Polish

Austriacki rząd rozważa wprowadzenie kar dla nieodpowiedzialnych freeriderów

23. styczeń 2019 | Skiinfo

Zagrożenie lawinowe!

Zagrożenie lawinowe!

Prawa autorskie: Brandelet Didier / Fotolia.com

Po ostatnich ogromnych opadach śniegu w Austrii i kilku wypadkach lawinowych w zamkniętych terenach rząd federalny w Wiedniu rozważa stworzenie ram prawnych umożliwiających nakładanie kar na narciarzy, którzy przez rażąco niedbałe zachowania w terenie poza trasami narażają na utratę zdrowia i życia ratowników wysokogórskich. Opinia publiczna w Austrii coraz głośniej domaga się karania narciarzy, zapuszczających się w zamknięte tereny pomimo ostrzeżeń o wysokim zagrożeniu lawinowym.

Kanclerz Sebastian Kurz stwierdził w rozmowie z dziennikiem „Tiroler Tageszeitung”,  że Austria ma wystarczająco dużo kilometrów przygotowanych tras narciarskich, dlatego „rozważamy wprowadzenie konsekwencji prawnych dla tych, którzy wprowadzają zagrożenie dla innych osób poza bezpiecznymi stokami".

Wicekanclerz i minister sportu Heinz-Christian Strache stwierdził: „Kto jako narciarz mimo zakazu podczas zagrożenia lawinowego zjeżdża po wyraźnie oznakowanych zamkniętych zboczach, jest jak pijany kierowca i stanowi zagrożenie dla życia ludzkiego. Nie może być tak, że z powodu tych nieodpowiedzialnych egoistów ratownicy górscy ryzykują własnym życiem lub lawiny grzebią niewinnych ludzi. Nie chodzi o odpowiedzialnych freeriderów, ale o lekkomyślnych narciarskich chuliganów. Dlatego w tym wypadku musi być surowa kara ".

Jak mogą wyglądać takie kary i kto będzie odpowiedzialny za egzekwowanie lokalnych przepisów prawnych, zostanie ustalone podczas rozmów z przedstawicielami ratowników górskich, komisji lawinowych i gmin. Politycy nie określili na razie, w jaki sposób zamierzają odróżniać odpowiedzialnych między freeriderów i alpinistów narciarskich, którzy dokładnie wiedzą, co robią i starają się unikać wszelkiego niebezpieczeństwa od tzw. narciarskich chuliganów? Najbliższe miesiące pokażą, czy powyższe rozważania znajdą swój koniec w postaci inicjatywy ustawodawczej w parlamencie.

Zagrożenie lawinowe!  - © Brandelet Didier / Fotolia.com

Zagrożenie lawinowe!

Prawa autorskie: Brandelet Didier / Fotolia.com

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama