Polish

Serfaus-Fiss-Ladis: śnieżny raj dla małych i dużych

11. wrzesień 2018 | Tomasz Wojciechowski

Nowinki z regionów Austria, Tyrol

Ośrodki w tym artykule: Serfaus Fiss Ladis

Serfaus - Niedźwiedzi stok

Serfaus - Niedźwiedzi stok

Prawa autorskie: Andreas Kirschner

Odwiedziliśmy Serfaus-Fiss-Ladis w Tyrolu, trzy historyczne wioski położone na wysokości 1200-1400 m n.p.m. na słonecznym płaskowyżu wznoszącym się wysoko nad doliną Innu. Razem tworzą duży teren narciarski liczący 214 km tras obsługiwanych przez 68 kolei linowych i wyciągów. Ośrodek wielokrotnie nagradzany był jako najlepsza stacja narciarska dla rodzin z dziećmi w Alpach. Ale Serfaus-Fiss-Ladis  zadowoli nie tylko najmłodszych narciarzy. Bogata oferta trudnych tras dla ekspertów, snow parki i możliwość wypożyczenia alternatywnego sprzętu zimowego, jak snowbiki, skifoxy, airboardy czy skutery sprawiają, że pobyt w Serfaus-Fiss-Ladis to rozrywka na najwyższym poziomie. To jeden z największych, ale także jeden z najciekawszych terenów narciarskich w Austrii.

Większa część tras leży na wysokości ponad 2000m a najwyższy punkt w ośrodku sięga 2820m, dlatego goście mają tu w zasadzie pełną gwarancję śniegu i świetne warunki od jesieni aż do wiosny. Dzięki południowej orientacji stoków na brak słońca nie można tu narzekać, zwłaszcza że przeciętnie notuje się tu aż 2.000 godzin słońca w roku. Atutem ośrodka są przepiękne ośnieżone panoramy Alp Oetztalskich i Grupy Samnaun.

Galeria zdjęć

Serfaus - Niedźwiedzi stok - © Andreas Kirschner
Serfaus-Fiss-Ladis: freeride'owa tablica informacyjna - © Marco Freudenreich
Serfaus-Fiss-Ladis: fun slope - © Felix Pirker
Serfaus-Fiss-Ladis: fun slope - © Sepp Mallaun

Zobacz wszystkie

Dzieciaki na pierwszym miejscu

W Serfaus-Fiss-Ladis ponad 125.000 m² powierzchni terenów narciarskich zarezerwowano wyłącznie dla dzieci. W Serfaus zimowy raj dla dzieci zapewnia szkółka Kinderschneealm (bezpośrednio pod środkową stacją Komperdell) oraz Murmlipark (położony w samym centrum wioski). W Fiss-Ladis tuż obok środkowej stacji kolejki gondolowej działa przedszkole u Berty a w szkółkach narciarskich na maluchów czeka 250 instruktorów z wykształceniem pedagogicznym. W całym ośrodku dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji: wyciągi taśmowe oraz pierwszy w Europie wyciąg krzesełkowy dla dzieci (kolejka rodzinna w Gampen), szlak dla dzieci (Murmlitrail), jaskiniowy świat w Fiss, Niedźwiedzi Stok, Indiański Świat u Berty, ogród zoologiczny, las z dinozaurami, dziecięcy parkour na skuterach śnieżnych i plac zabaw. Smaczne posiłki oferują trzy dziecięce restauracje. Zapewniona jest również opieka dla maluchów. Bezpłatny skipass obowiązuje dla dzieci do 6 roku życia.

Serfaus-Fiss-Ladis: fun slope  - © Felix Pirker

Serfaus-Fiss-Ladis: fun slope

Prawa autorskie: Felix Pirker

Coś dla Kamikaze

Jak już wspominaliśmy, w Serfaus-Fiss-Ladis nie tylko dzieciaki znajdą atrakcje dla siebie. Na narciarskich ekspertów czeka tu kilka naprawdę ciekawych stoków. Jednym z bardziej ekstremalnych zjazdów jest „Direttissima“ o średnim nachyleniu 70 proc. Widok z jej szczytu na wysokości 2600m robi wrażenie, polecana jest wyłącznie narciarzom dysponującym bardzo dobrymi umiejętnościami. Nie mniej trudna jest nartostrada  „Kamikaze“. Mimo, że na mapce oznaczana jest jako ski route, dla bezpieczeństwa jest przygotowywana przez ratraki. Na uwagę zasługują także czarne trasy ze szczytu Pezid oraz urozmaicone, głównie czerwone zjazdy w rejonie Masner. Obowiązkowym punktem programu jest zjazd najdłuższą trasą w ośrodku i jedną z najdłuższych w Austrii, 10-kilometrową „Frommesabfahrt”. Fani jazdy poza trasami mogą delektować się świeżym puchem na dziesięciu wytyczonych trasach freeride’owych, których start znajduje się w bezpośrednim pobliżu górnych stacji kolei linowych. Dzięki temu można z nich korzystać bez potrzeby mozolnego wspinania się na nartach.

W ostatnich latach w Serfaus-Fiss-Ladis wytyczono kilka bardzo trudnych, czarnych tras o nachyleniu sięgającym 70%  - © Tomasz Wojciechowski

W ostatnich latach w Serfaus-Fiss-Ladis wytyczono kilka bardzo trudnych, czarnych tras o nachyleniu sięgającym 70%

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Oferta dla rannych ptaszków

Pomyślano tu także o atrakcjach dla miłośników sztruksu. Oferta porannego śmigania w Serfaus-Fiss-Ladis jest dosyć ekskluzywna. Liczba uczestników cotygodniowej wyprawy o wschodzie słońca (co środę) ograniczona jest do 30 osób. Zbiórka o 7.30. Potem wszyscy wjeżdżają na górę w towarzystwie szefa szkółki narciarskiej i dyrektora kolei linowej, słuchając ich opowieści o tajemnicach ośrodka narciarskiego. Przez dobre 90 minut trzydziestka uprzywilejowanych ma trasy wyłącznie dla siebie. Po nasyceniu się zjazdami po pustych, idealnie przygotowanych stokach ekskluzywne górskie śniadanie czeka w Zirbenhütte w Fiss i stylowej Ski Lounge w Serfaus. Cena całej wycieczki razem ze śniadaniem wynosi 78 euro za osobę.

Górskie metro

Wszystkie trzy miejscowości zachowały wiele ze swego tradycyjnego, tyrolskiego charakteru. W Serfaus zadbano o ciszę i bezpieczeństwo. Część wioski zamknięta jest dla ruchu kołowego. Zamiast samochodów narciarze mają do dyspozycji podziemną kolej linowo-terenową uchodząca za najmniejsze metro na świecie. Dzięki ostatniej przebudowie może nie tylko pomieścić dwukrotnie więcej narciarzy niż dotychczas, ale stało się też dużo bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom.

Każde z miasteczek ma nieco inny charakter. Serfaus to zdecydowanie najbardziej ekskluzywna miejscówka na tym płaskowyżu. Dominują tu luksusowe, stosunkowo drogie hotele. Fiss, którego główną atrakcją jest przepiękna starówka, przyciąga młodszych narciarzy. Najkorzystniejsze oferty noclegów można znaleźć w Ladis, urokliwej miejscowości z domami zdobionymi freskami oraz zamkiem Laudegg.

Zobacz także:

> mapka tras

> prognoza pogody

> cennik karnetów

> kamerki

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama