Polish

Południowy Tyrol: nie tylko narty

13. listopad 2019 | Skiinfo

Nowinki z regionów Tyrol Południowy

Skitury w Dolomitach

Skitury w Dolomitach

Prawa autorskie: South Tirol

Południowy Tyrol kusi narciarzy bogatą ofertą tras i cudownymi panoramami. Ale co, jeśli nie umiemy, nie możemy lub zwyczajnie nie chcemy jeździć na nartach? Okazuje się, że tacy turyści także znajdą tu mnóstwo sportowych atrakcji.  

Oto kilka przykładów alternatywnych sportów zimowych, które na pewno wywołają mnóstwo pozytywnych emocji i satysfakcji.

Narty biegowe

Bieganie na nartach z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Biegówki swoją rosnącą popularność zawdzięczają nie tylko łatwości, z jaką można się nauczyć jazdy na nich, ale również coraz większej ilości tras, powstającym nawet w pobliżu większych miast. Jednak nic nie zastąpi zapierającego dech w piersiach widoku Dolomitów, dlatego też w Południowym Tyrolu, na wszystkich turystów czeka aż 1800 kilometrów pierwszorzędnych tras, przeznaczonych do narciarstwa biegowego. Najbardziej popularne rejony to 3 Zinnen Dolomity i Seiser Alm / Alpe di Siusi.

Skoro mowa o narciarstwie biegowym, nie można nie wspomnieć o biathlonie. Stadion biathlonowy Südtirol Arena Alto Adige jest położony w miejscowości Anterselva / Antholz na wysokości 1600 m n.p.m. Zimą ten niesamowity obiekt umożliwia wyjątkowe spędzenie urlopu na oglądaniu Pucharu Świata lub uczestniczeniu w kursach narciarstwa biegowego. Będzie to również jeden z obiektów zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku.

Narciarstwo biegowe  - © South Tirol

Narciarstwo biegowe

Prawa autorskie: South Tirol

Skitouring

Co prawda to narciarstwo, ale przyznajcie, że z tradycyjnym śmiganiem po przygotowanych trasach ma niewiele wspólnego. Skitouring, czyli jedna z odmian narciarstwa pozatrasowego (off piste) staje się coraz bardziej popularnym sportem podczas zimowych wyjazdów. Największym wyzwaniem wydaje się być podchodzenie. Intensywny wysiłek wynagrodzi nam niesamowity widok z samego szczytu, a także zjazd, który przynosi mnóstwo satysfakcji i frajdy. Wyprawa przez dolinę Val Mezdi należy do klasyki wypraw narciarskich w Dolomitach. Po dotarciu na miejsce, obowiązkowo trzeba się zatrzymać i poświęcić trochę czasu na zapierające dech w piersiach górskie widoki. Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę ze skitouringiem, zalecane jest wzięcie instruktora, który dobierze sprzęt, zaprezentuje prawidłową technikę wspinania, a także opowie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Skitury w Dolomitach  - © South Tirol

Skitury w Dolomitach

Prawa autorskie: South Tirol

Rakiety śnieżne

To kolejny przykład alternatywnej aktywności podczas zimowych wyjazdów – sport, który spodoba się przede wszystkim fanom chodzenia po górach. Wędrówki na rakietach śnieżnych w Południowym Tyrolu spełniają marzenie o spotkaniu z dziewiczą przyrodą, kontemplowaniu Dolomitów oraz zdrowej dawce ruchu. Warto zaznaczyć, że są tu głównie trasy prowadzące po łagodnych zboczach, gdzie można wyruszyć z dziećmi, lecz są też takie, które wymagają dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania. Do jednych z najbardziej popularnych tras, należy wędrówka prowadząca przez pastwisko Prato Piazza na szczyt Strudelkopf. W trakcie przeprawy turyści mogą podziwiać pobliskie szczyty (widać też sławne Trzy Szczyty, czyli Tre Cime di Lavaredo / Drei Zinnen), a także Park Przyrody Fanes-Senes-Braies.

Do jednych z najbardziej popularnych tras wędrówek w rakietach śnieżnych należy ta prowadząca przez pastwisko Prato Piazza na szczyt Strudelkopf   - © South Tirol

Do jednych z najbardziej popularnych tras wędrówek w rakietach śnieżnych należy ta prowadząca przez pastwisko Prato Piazza na szczyt Strudelkopf

Prawa autorskie: South Tirol

Sanki

Saneczkarstwo to w Południowym Tyrolu bardzo popularna atrakcja, gwarantująca dobrą zabawę dla całej rodziny. Nieważne czy jeździmy w ciągu dnia czy w świetle księżyca, na naturalnym torze saneczkowym czy też w ośrodku narciarskim – saneczkarstwo to coś więcej niż tylko wyjście na oślą łączkę i krótki zjazd w dół! Najdłuższa trasa saneczkowa na górze Monte Cavallo / Rosskopf w dolinie Valle Isarco / Eisacktal (10,5 km), to zdecydowanie obowiązkowa atrakcja dla wszystkich chętnych spróbowania tego sportu. Kręta trasa, prowadząca częściowo przez las, wywoła mnóstwo endorfin, a zjazd po torze saneczkowym w świetle księżyca sprawi, że zapamiętacie go do końca życia.

Kulig

Podczas kuligu w Południowym Tyrolu nic nie mąci rozkosznej ciszy, sprzyjającej kontemplowaniu zimowego krajobrazu. Na przykład kulig na największej hali wysokogórskiej w Europie, Seiser Alm / Alpe di Siusi, oznacza przepiękne widoki na ośnieżone masywy Sassolungo i Sciliar. W Avelengo/Hafling dodatkową atrakcją są konie rasy haflinger, ciągnące sanie na romantyczną przejażdżkę.

Łyżwy

Na łyżwy najlepiej wybrać się nie na typowe lodowisko, jak w mieście, lecz na jezioro Lago di Caldaro / Kalterer See – kiedy zima jest mroźna, jezioro zamienia się w lodowisko! Naturalna tafla lodowa oraz piękne otoczenie jeziora gwarantują całodobową, bezpłatną zabawę dla dużych i małych.

Wybierając miejsce pobytu w Południowym Tyrolu najlepiej sprawdzić je pod kątem preferowanych aktywności. W bazie noclegowej regionu można przefiltrować hotele pod względem dostępnych atrakcji i udogodnień.  Zimowy landingpage z wyszukiwarką hoteli znajduje się tu: http://suedtirol.info/zima

Galeria zdjęć

Skitury w Dolomitach - © South Tirol
Skitury w Dolomitach - © South Tirol
Biathlon - © South Tirol
Narciarstwo biegowe - © South Tirol

Zobacz wszystkie

 

 

 

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama