Wybierasz się na narty do Austrii? W sezonie 2020/21 przez pandemię COVID-19 urlop narciarski będzie wyglądał nieco inaczej niż dotychczas. To nie znaczy jednak, że wyjazd na narty w austriackie Alpy nie może być bezpieczny. Zobacz, jakie w Austrii wprowadzono obostrzenia, mające na celu ograniczenie ryzyka infekcji koronawirusem.

>>> ARTYKUŁ NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY <<<

UWAGA! Austria przydłuża lockdown do końca lutego!

Dotychczasowy termin odblokowania austriackich Alp dla narciarzy od 25 stycznia jest już nieaktualny. Rząd w Wiedniu poinformował 17 stycznia o przedłużeniu i częściowym zaostrzeniu obostrzeń związanych z lockdownem. Najważniejsza informacje dla polskich narciarzy: hotele i gastronomia pozostaną zamknięte do 28 lutego.

W połowie lutego rząd w Wiedniu w porozumieniu z władzami poszczególnych landów ma podjąć decyzję, czy od marca będą mogły normalnie funkcjonować hotele.

Przedłużenie lockdownu wiąże się z częściowym zaostrzeniem środków bezpieczeństwa epidemicznego: 

- hotele pozostają zamknięte dla osób podróżujących w celach rekreacyjnych/turystycznych do 28 lutego

handel, gastronomia, usługi związane z bliskim kontaktem z klientem i instytucje kulturalne są zamknięte do 28 lutego (restauracje moga sprzedawać posiłki jedynie na wynos lub z dowozem)

- od 25 stycznia wchodzi w życie nakaz noszenia masek FFP2 w sklepach i transporcie publicznym

- nakazany dystans społeczny zwiększa się z 1 metra do 2 metrów

- nadal obowiązuje zakaz opuszczania domów (jest to możliwe jedynie w przypadku realizacji ważnych potrzeb bytowych  - praca, zakupy, uprawianie sportu na świeżym powietrzu, wizyta u lekarza itp.) 

- koleje linowe mogą działać (decyzję podejmują samodzielnie poszczególne landy) - przy korzystaniu z nich obligatoryjne jest noszenie maski FFP2 (zwykła maska czy bandama nie wystarczy)

- obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Polski (szczegóły poniżej w punkcie "Podróż"). 


COVID-19 – Ogólne zasady w Austrii

Podróż/Kwarantanna

Przed przyjazdem należy wypełnić specjalny formularz elektroniczny: dostępna wersja niemiecka lub angielska. Częśc mniejszych przejść granicznych została zamknięta, na wielu miejscach na większych przejściach wprowadzono kontrole. 10-dniowa kwarantanna dotyczy osób przyjeżdżających z krajów, w których skumulowana liczba zachorowań na Covid-19 w ostatnich 14 dniach przekracza 100 przypadków na 100.000 mieszkańców. Oznacza to, że obostrzenie to dotyka prawie wszystkie kraje Europy, w tym Polskę. Po 5 dniach możliwe jest wykonanie odpłatnego testu PCR, który - w razie negatywnego wyniku - zwolni z dalszego odbywania kwarantanny. Obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób  przejeżdżających przez Austrię tranzytem oraz przybywających w celach służbowych.

Na stacjach benzynowych trzeba nosić maseczkę. W samochodzie w jednym rzędzie siedzeń mogą siedzieć maksymalnie 2 osoby nie zamieszkujące wspólnego gospodarstwa domowego. 

Dystans społeczny

Należy zachować 2 m odległości od osób, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym. 

Zasłanianie ust i nosa

Noszenie maseczki jest obowiązkowe na stacjach benzynowych, w sklepach, restauracjach (maseczkę można zdjąć siedząc przy stoliku), hotelach (poza własnym pokojem) i innych miejscach, w których odbywa się kontakt z innymi osobami. W środkach transportu publicznego (skibusie), sklepach oraz w gondolach (od 6 roku życia) istnieje obowiązek noszenia masek FFP2 (od 25 stycznia).

Bary i restauracje

Lokale gastronomiczne pozostają zamknięte do 28 lutego. Na razie można kupować posiłki jedynie na wynos lub z dostawą do domu. Gdy bary i restauracje zostaną otwarte, obowiązywać będą tu ścisłe przepisy dotyczące higieny i godzin otwarcia. Wiele lokali gastronomicznych wprowadziło dobrowolną rejestrację gości, aby w przypadku wystąpienia infekcji Covid-19, można było szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z zakażonym. Zalecane jest wcześniejsze rezerwowanie stołów, przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób a między grupami gości musi być 2 m odstępu. Spożywanie posiłków i napojów dozwolone będzie tylko na siedząco. Obowiązywać będzie zakaz obsługi gości przy barach. 

 

Gdzie w Austrii można obecnie jeździć na nartach?

 

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Austrii

*** O ewentualnym uruchomieniu wyciągów decydują  samodzielnie poszczególne landy ***

➽ miejsca w wagonikach kolejek gondolowych i kabinowych zredukowano o 50%.  Takie ograniczenia mogą być wprowadzane także w przypadku schronisk i restauracji górskich.

➽  na wyciągach narciarskich obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa maską FFP2  (zwykła maska czy bandama nie wystarczy)

➽ obowiązek noszenia maseczek dotyczy zarówno wnętrza kolejek linowych, jak i otwartego obszaru przy kasach biletowych oraz w strefach oczekiwania na wejście do kolejki. 

➽ w kolejce do wyciągu należy zachować odległość co najmniej 1 m od innych osób

➽ zabroniona jest organizacja dużych imprez. Dopuszczalne są zajęcia w mniejszych grupach. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

➽ après-ski: w tym sezonie nie będzie zabawy po nartach, jaką znaliśmy wcześniej. Muzyka w lokalach ma być emitowana cicho, by nie podsycać imprezowej atmosfery. Napoje będą serwowane wyłącznie przy stole (spożywanie wyłącznie na siedząco).

➽ w szkółkach narciarskich w Austrii wprowadzono limit wielkości grup – maksymalnie 10 osób. W momentach, gdy nie jest możliwe zachowanie minimalnej odległości 1 metra, zarówno instruktor jak i kursant muszą zasłonić usta i nos. Instruktorzy jazdy na nartach, którzy przyjeżdżają do pracy z zagranicy, muszą okazać pracodawcy negatywny wynik testy na Covid-19.