Wybierasz się na narty do Austrii? W sezonie 2020/21 przez pandemię COVID-19 urlop narciarski będzie wyglądał nieco inaczej niż dotychczas. To nie znaczy jednak, że wyjazd na narty w austriackie Alpy nie może być bezpieczny. Zobacz, jakie w Austrii wprowadzono obostrzenia, mające na celu ograniczenie ryzyka infekcji koronawirusem.
>>> ARTYKUŁ NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY <<<
UWAGA! Austria przydłuża lockdown do Wielkanocy!Dotychczasowy termin odblokowania austriackich Alp dla narciarzy od 25 stycznia jest już nieaktualny. Rząd w Wiedniu poinformował o przedłużeniu i częściowym zaostrzeniu obostrzeń związanych z lockdownem. Najważniejsza informacje dla polskich narciarzy: podróżowanie w celach turystycznych będzie możliwe najwcześniej na Wielkanoc. Przedłużenie lockdownu wiąże się z częściowym zaostrzeniem środków bezpieczeństwa epidemicznego: - hotele pozostają zamknięte dla osób podróżujących w celach rekreacyjnych/turystycznych do Wielkanocy - handel, gastronomia, usługi związane z bliskim kontaktem z klientem i instytucje kulturalne pozostają zamknięte (restauracje moga sprzedawać posiłki jedynie na wynos lub z dowozem) - 25 stycznia wszedł w życie nakaz noszenia masek FFP2 w sklepach i transporcie publicznym - nakazany dystans społeczny zwiększono z 1 metra do 2 metrów - nadal obowiązuje zakaz opuszczania domów (jest to możliwe jedynie w przypadku realizacji ważnych potrzeb bytowych - praca, zakupy, uprawianie sportu na świeżym powietrzu, wizyta u lekarza itp.) - koleje linowe mogą działać (decyzję podejmują samodzielnie poszczególne landy) - przy korzystaniu z nich obligatoryjne jest noszenie maski FFP2 (zwykła maska czy bandama nie wystarczy) - od 15.02.2021 warunkiem korzystania ze stoków narciarskich w Tyrolu jest negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na koronawirusa (nie starszy niż 48 godzin), nie dotyczy dzieci do 10 roku życia - obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających z Polski (szczegóły poniżej w punkcie "Podróż"). |
COVID-19 – Ogólne zasady w Austrii
Podróż/Kwarantanna
Osoby przyjeżdżające do Austrii z państw podwyższonego ryzyka, w tym z Polski, zobowiązane są do posiadania przy sobie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 albo negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykonanego max. 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Mimo posiadania negatywnych wyników wszystkie osoby przyjeżdżające z krajów podwyższonego ryzyka zobowiązane są dodatkowo do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Po 5 dniach możliwe jest wykonanie odpłatnego testu PCR, który - w razie negatywnego wyniku - zwolni z dalszego odbywania kwarantanny. Obowiązek kwarantanny nie dotyczy osób przejeżdżających przez Austrię tranzytem oraz przybywających w celach służbowych.
Przed przyjazdem należy wypełnić także specjalny formularz elektroniczny: dostępna wersja niemiecka lub angielska.
Na stacjach benzynowych trzeba nosić maseczkę. W samochodzie w jednym rzędzie siedzeń mogą siedzieć maksymalnie 2 osoby nie zamieszkujące wspólnego gospodarstwa domowego.
Dystans społeczny
Należy zachować 2 m odległości od osób, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym.
Zasłanianie ust i nosa
Noszenie maseczki jest obowiązkowe na stacjach benzynowych, w sklepach, restauracjach (maseczkę można zdjąć siedząc przy stoliku), hotelach (poza własnym pokojem) i innych miejscach, w których odbywa się kontakt z innymi osobami. W środkach transportu publicznego (skibusie), sklepach oraz w gondolach (od 6 roku życia) istnieje obowiązek noszenia masek FFP2 (od 25 stycznia).
Bary i restauracje
Lokale gastronomiczne pozostają zamknięte do 28 lutego. Na razie można kupować posiłki jedynie na wynos lub z dostawą do domu. Gdy bary i restauracje zostaną otwarte, obowiązywać będą tu ścisłe przepisy dotyczące higieny i godzin otwarcia. Wiele lokali gastronomicznych wprowadziło dobrowolną rejestrację gości, aby w przypadku wystąpienia infekcji Covid-19, można było szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z zakażonym. Zalecane jest wcześniejsze rezerwowanie stołów, przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób a między grupami gości musi być 2 m odstępu. Spożywanie posiłków i napojów dozwolone będzie tylko na siedząco. Obowiązywać będzie zakaz obsługi gości przy barach.
Gdzie w Austrii można obecnie jeździć na nartach?
COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Austrii
*** O ewentualnym uruchomieniu wyciągów decydują samodzielnie poszczególne landy ***
➽ miejsca w wagonikach kolejek gondolowych i kabinowych zredukowano o 50%. Takie ograniczenia mogą być wprowadzane także w przypadku schronisk i restauracji górskich.
➽ na wyciągach narciarskich obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa maską FFP2 (zwykła maska czy bandama nie wystarczy)
➽ od 15.02.2021 warunkiem korzystania ze stoków narciarskich w Tyrolu jest negatywny wynik testu na koronawirusa
➽ obowiązek noszenia maseczek dotyczy zarówno wnętrza kolejek linowych, jak i otwartego obszaru przy kasach biletowych oraz w strefach oczekiwania na wejście do kolejki.
➽ w kolejce do wyciągu należy zachować odległość co najmniej 1 m od innych osób
➽ zabroniona jest organizacja dużych imprez. Dopuszczalne są zajęcia w mniejszych grupach. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
➽ après-ski: w tym sezonie nie będzie zabawy po nartach, jaką znaliśmy wcześniej. Muzyka w lokalach ma być emitowana cicho, by nie podsycać imprezowej atmosfery. Napoje będą serwowane wyłącznie przy stole (spożywanie wyłącznie na siedząco).
➽ w szkółkach narciarskich w Austrii wprowadzono limit wielkości grup – maksymalnie 10 osób. W momentach, gdy nie jest możliwe zachowanie minimalnej odległości 1 metra, zarówno instruktor jak i kursant muszą zasłonić usta i nos. Instruktorzy jazdy na nartach, którzy przyjeżdżają do pracy z zagranicy, muszą okazać pracodawcy negatywny wynik testy na Covid-19.