Polish

Koronawirus: narty w Austrii w sezonie 2020/21 - zasady i bezpieczeństwo

14. listopad 2020 | SKIINFO / Tomasz Wojciechowski

Nowinki z regionów Austria

W Austrii w gondolach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa

W Austrii w gondolach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa

Wybierasz się na narty do Austrii? W sezonie 2020/21 przez pandemię COVID-19 urlop narciarski będzie wyglądał nieco inaczej niż dotychczas. To nie znaczy jednak, że wyjazd na narty w austriackie Alpy nie może być bezpieczny. Zobacz, jakie w Austrii wprowadzono obostrzenia, mające na celu ograniczenie ryzyka infekcji koronawirusem.

UWAGA! Lockdown w Austrii do 6 grudnia!

W sobotę 14 listopada z uwagi na szybko rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem rząd w Wiedniu podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa oraz wprowadzeniu pełnego lockdownu, podobnego do tego obowiązującego w marcu. Między innymi zdecydowano, że ośrodki narciarskie pozostaną zamknięte do 6 grudnia. Tymczasowe obostrzenia obejmują ponadto:

- zamknięcie wszystkich sklepów i punktów usługowych (z wyjątkiem sklepów sprzedających żywność i artykuły pierwszej potrzeby)
- zamknięcie lokali gastronomicznych i hoteli dla celów turystycznych
- zamknięcie szkół i nauczanie online, przedszkola i szkoły podstawowe będą oferować opiekę nad dziećmi tylko rodzinom, które jej absolutnie potrzebują
- rozszerzenie godziny policyjnej na całą dobę - obowiązuje zakaz opuszczania domów poza wyjątkowymi sytuacjami, jak praca, pomoc innym, zdobywanie rzeczy niezbędnych do życia (np. żywność, leki), wuzyta u lekarza czy uprawianie sportu lub spacery na łonie natury  dla zdrowia psychicznego i fizycznego. 


COVID-19 – Ogólne zasady w Austrii

Podróż

Na granicach nie ma stałych kontroli granicznych (zdarzają się wyrywkowe kontrole), maseczkę trzeba nosić na stacjach benzynowych, w samochodzie w jednym rzędzie siedzeń mogą siedzieć maksymalnie 2 osoby nie zamieszkujące wspólnego gospodarstwa domowego. Dla obywateli Polski nie ma ograniczeń dotyczących wjazdu do Austrii. Ale uwaga! Austria uznała Czechy za kraj podwyższonego ryzyka, dlatego Polacy mogą przekroczyć czesko-austriacką granicę jedynie podróżując przez Czechy tranzytem. W razie zatrzymania w Czechach na dłużej niż tylko na krótki konieczny postoj np. na stacjach benzynowych, trzeba będzie przedłożyć na granicy zaświadczenie lekarskie potwierdzające negatywny wynik badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub odbyć 10-dniową kwarantannę. 

Dystans społeczny

Należy zachować 1 m odległości od osób, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym

Zasłanianie ust i nosa

Noszenie maseczki jest obowiązkowe na stacjach benzynowych, w sklepach, restauracjach (maseczkę można zdjąć siedząc przy stoliku), hotelach (poza własnym pokojem) i innych miejscach, w których odbywa się kontakt z innymi osobami. Istnieje również obowiązek zasłaniania ust i nosa w środkach transportu publicznego (skibusie) oraz w gondolach (od 6 roku życia). Jako maska na twarz może służyć bandana, szalik wielofunkcyjny lub chusta. Niektóre ośrodki wydają je narciarzom wraz ze skipasem.

Bary i restauracje

Obowiązują tu ścisłe przepisy dotyczące higieny i godzin otwarcia. Wiele lokali gastronomicznych wprowadziło dobrowolną rejestrację gości, aby w przypadku wystąpienia infekcji Covid-19, można było szybko zidentyfikować osoby, które miały kontakt z zakażonym. W Tyrolu i Vorarlbergu restauracje mogą być czynne tylko do 22:00. Zalecane jest wcześniejsze rezerwowanie stołów, przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób a między grupami gości musi być 1 m odstępu. Spożywanie posiłków i napojów dozwolone jest tylko na siedząco. Obowiązuje zakaz obsługi gości przy barach. 

W Austrii posiłki i napoje można spożywać tylko przy stolikach  - © TVB Stubai Tirol, Gerhard Berger

W Austrii posiłki i napoje można spożywać tylko przy stolikach

Prawa autorskie: TVB Stubai Tirol, Gerhard Berger

 

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Austrii

*** Uwaga, do 6 grudnia ośrodki narciarskie są zamknięte ***

➽ na wyciągach narciarskich, z których korzysta więcej niż jedna osoba (wyciągi krzesełkowe, gondolowe, kolejki linowe, wyciągi orczykowe), obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa

➽ obowiązek noszenia maseczek dotyczy zarówno wnętrza kolejek linowych, jak i otwartego obszaru przy kasach biletowych oraz w strefach oczekiwania na wejście do kolejki.

➽ w kolejce do wyciągu należy zachować odległość co najmniej 1 m od innych osób

➽ na razie nie wprowadzono ograniczeń co do liczby narciarzy i snowboarderów na terenach narciarskich i wyciągach narciarskich. Takie ograniczenia mogą być wprowadzane w przypadku schronisk i restauracji górskich.

➽ zabroniona jest organizacja dużych imprez. Dopuszczalne są zajęcia w mniejszych grupach. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

➽ après-ski: w tym sezonie nie będzie zabawy po nartach, jaką znaliśmy wcześniej. Muzyka w lokalach ma być emitowana cicho, by nie podsycać imprezowej atmosfery. Napoje będą serwowane wyłącznie przy stole (spożywanie wyłącznie na siedząco).

➽ w szkółkach narciarskich w Austrii wprowadzono limit wielkości grup – maksymalnie 10 osób. W momentach, gdy nie jest możliwe zachowanie minimalnej odległości 1 metra, zarówno instruktor jak i kursant muszą zasłonić usta i nos. Instruktorzy jazdy na nartach, którzy przyjeżdżają do pracy z zagranicy, muszą okazać pracodawcy negatywny wynik testy na Covid-19.

Reklama

Reklama

Reklama