Z powodu pandemii COVID-19 ten sezon zimowy będzie we Włoszech innych niż do tej pory. Narciarze i snowboarderzy będą musieli stosować się do zasad reżimu sanitarnego wprowadzonych  przez rząd i władze lokalne, których celem jest zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.  Z tego artykułu dowiecie się, jakie obostrzenia czekaja na Was we włoskich ośrodkach narciarskich. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany, jednak z uwagi na dynamicznie zmieniające się wytyczne, zalecamy, aby przed samym wyjazdem sprawdzić aktualne obostrzenia i zalecenia na oficjalnych stronach internetowych polskiego rządu.

Ośrodki narciarskie zamknięte do 3 grudnia!

Rząd włoski podjął decyzję o zamknięciu na razie do 3 grudnia wszystkich ośrodków narciarskich. Wybrane stacje umożliwiają korzystanie z wyciągów wyłącznie profesjonalnym zawodnikom. Niestety wiele wskazuje na to, że szanse iż sezon rozpocznie się przed Bożym Narodzeniem są niewielkie.

W poniedziałek 23.11. na Konferencji Regionów został zatwierdzony protokół, w którym uzgodniono wszystkie środki zapobiegawcze, jakie należy podjąć w celu bezpiecznego korzystania z wyciągów narciarskich na terenie ośrodków narciarskich. Niestety premier Giuseppe Conte szybko zgasił nadzieje miłośników nart na bliski start sezonu, deklarując: „Nie możemy cieszyć się bezkrytycznie wakacjami na śniegu". Zapowiedział opracowanie wraz prezydentem Francji  Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel wspólnego europejskiego protokołu bezpieczeństwa dla stacji narciarskich. 

We Włoszech nadal obowiązują liczne obostrzenia:

- nieczynne pozostają kina, teatry, studia fitness, baseny, ośrodki narciarskie i sale koncertowe.
- na terytorium całych Włoch obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 5:00 (w Południowym Tyrolu od 20:00)
- restauracje i bary zamykane są najpóźniej o 18:00.
- Południowy Tyrol, Aosta, Piemont i Lombardia zostały uznane przez rząd włoski za "czerwone strefy" (do 3 grudnia). Oznacza to m.in. ograniczenie swobody podróżowania. W strefach tych większość sklepów – poza sprzedającymi żywność, leki i artykuły pierwszej potrzeby – została zamknięta. Restauracje realizują wyłącznie zamówienia na wynos.

 

COVID-19 – Ogólne zasady we Włoszech

podróż - dla przyjezdnych z Polski nie ma obecnie ograniczeń dotyczących przekraczania włoskiej granicy. Ani przy wjeździe do Włoch ani przy powrocie do Polski nie obowiązuje kwarantanna. W samochodzie miejsce obok kierowcy powinno zostać wolne. Z tylnym rzędzie podróżować mogą maksymalnie dwie osoby a środkowe siedzenie musi być wolne. We wszystkich pojazdach przewożących 6 i więcej pasażerów – w jednym rzędzie nie może być więcej niż 2 pasażerów (obostrzenia te nie obowiązują, jeśli podróżujące osoby mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym). Należy zachować dystans 1 metra przy jakichkolwiek kontaktach (np. na stacji benzynowej). W przypadku podróżowania jednym pojazdem osób niezamieszkujących wspólnie konieczne jest noszenie maseczek zakrywających usta i nos.W Południowym Tyrolu i Veneto nie ma maksymalnej liczby pasażerów, ale noszenie maski na twarz jest obowiązkowe.

zasłanianie ust i nosa - obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach zamkniętych (poza prywatnymi lokalami mieszkalnymi) oraz na świeżym powietrzu.  Można używać maseczki każdego rodzaju, także  tkaninowe.

- dystans społeczny – należy zachowywać odległość 1 metra od osób nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym (w Południowym Tyrolu minimalna odległość wynosi 2 metry).

bary i restauracje - działalność barów, pubów, restauracji, cukierni i lodziarni została ograniczona – muszą pozostawać zamknięte od 18:00 do 5:00 (w czerwonych strefach lokale są całkowicie zamknięte – możliwe tylko zamówienia na wynos). Przy jednym stoliku mogą zasiadać maksymalnie 4 osoby (nie dotyczy osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym). Zaleca się wcześniejsze rezerwowanie stolików. Spożywanie posiłków i napojów w lokalach dozwolone jest wyłącznie na siedząco przy stoliku.

 

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich we Włoszech

*** Uwaga, do 3 grudnia wyciągi narciarskie są zamknięte dla celów rekreacyjnych ***

- na wyciągach narciarskich, w gondolkach, stacjach kolei linowych i innych zamkniętych budynkach konieczne jest zasłanianie ust i  nosa
- zaleca się zakup karnetów narciarskich online

- w kolejkach do wyciągów należy zachować odstępy minimum 1 metra

- w restauracjach i schroniskach obowiązuje limit osób równy liczbie miejsc siedzących, maseczkę można zdjąć jedynie siedząc przy stoliku, konsumpcja posiłków i napojów możliwa wyłącznie przy stolikach na siedząco (dotyczy także barów apres-ski)

- w szkółkach narciarskich we Włoszech zmniejszono liczebność grup. W momentach, gdy nie jest możliwe zachowanie minimalnej odległości 1 metra, zarówno instruktor jak i kursant muszą zasłonić usta i nos. Zaleca się wcześniejszą  rezerwację kursów narciarskich online.

- w Południowym Tyrolu 1/3 miejsc na wyciągach i w gondolach musi pozostać wolna (nie dotyczy sytuacji, gdy  podróżują osoby zamieszkujące wspólne gospodarstwo domowe), jeśli pomiar wykaże przekroczenie temperatury ciała powyżej 37,5°C wstęp na wyciąg będzie zabroniony.