Chociaż włoskie ośrodki narciarskie miały rozpocząć sezon narciarski od 15 lutego, w przededniu otwarcia sytuacja znieniła się diametralnie - ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się nowej mutacji koronawirusa włoski minister zdrowia ogłosił zakaz rekreacyjnej jazdy na nartach. Zakaz miał obowiązywac do 5 marca. Niestety zgodnie z projektem nowego rozporządzenia obostrzenia najprawdopodobniej zostaną przedłużone o kolejny miesiąc do 5 kwietnia.

Z tego artykułu dowiecie się, jakie obostrzenia czekają na Was we włoskich ośrodkach narciarskich. Artykuł jest na bieżąco aktualizowany, jednak z uwagi na dynamicznie zmieniające się wytyczne, zalecamy, aby przed samym wyjazdem sprawdzić aktualne obostrzenia i zalecenia na oficjalnych stronach internetowych polskiego rządu.

Otwarcie stoków we Włoszech znów przesunięte w czasie!

Chociaż w zeszłym tygodniu wszystko wskazywało na to, że wiele ośrodków narciarskich we Włoszech w połowie lutego w końcu zacznie funkcjonować, nadzieje narciarzy na wielkie włoskie otwarcie okazały się płonne. Włoski Komitet Naukowo-Techniczny CTS miał już przygotowany i zatwierdzony Protokół Regionalny, który zawierał szereg przepisów i zasad, które miały zagwarantować bezpieczne funkcjonowanie ośrodków narciarskich. Na kilka godzin przed zapowiedzianym otwarciem sezonu włoski minister zdrowia wydał jednak zakaz amatorskiego uprawiania narciarstwa do 5 marca 2021 r. Przyczyną przedłużenia obostrzeń jest pogarszająca się sytuację epidemiczna na skutek różnych mutacji koronawirusa.

Ośrodki narciarskie we Włoszech muszą zatem pozostać zamknięte do 5 marca 2021 roku. Tymczasem rząd w Rzymie planuje przedłużenie obostrzeń do 5 kwietnia!

Do 6 kwietnia obowiązywać ma także zakaz przemieszczania się między regionami.

 

 

 

COVID-19 – Ogólne zasady we Włoszech

podróż/ kwarantanna - osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski w dniach 16.01-05.03.2021 r. zobowiązane są do przedstawienia autodeklaracji oraz do przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; w razie braku testu obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie

W samochodzie miejsce obok kierowcy powinno zostać wolne. Z tylnym rzędzie podróżować mogą maksymalnie dwie osoby a środkowe siedzenie musi być wolne. We wszystkich pojazdach przewożących 6 i więcej pasażerów – w jednym rzędzie nie może być więcej niż 2 pasażerów (obostrzenia te nie obowiązują, jeśli podróżujące osoby mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym). Należy zachować dystans 1 metra przy jakichkolwiek kontaktach (np. na stacji benzynowej). W przypadku podróżowania jednym pojazdem osób niezamieszkujących wspólnie konieczne jest noszenie maseczek zakrywających usta i nos.W Południowym Tyrolu i Veneto nie ma maksymalnej liczby pasażerów, ale noszenie maski na twarz jest obowiązkowe.

zasłanianie ust i nosa - obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach zamkniętych (poza prywatnymi lokalami mieszkalnymi) oraz na świeżym powietrzu.  Można używać maseczki każdego rodzaju, także  tkaninowe.

- dystans społeczny – należy zachowywać odległość 1 metra od osób nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym (w Południowym Tyrolu minimalna odległość wynosi 2 metry).

- hotele - działalnośc hotelowa jest dozwolona pod warunkiem utrzymania dystansu 1 m w przestrzeniach wspólnych (nie dotyczy członków rodziny i osób współdzielących pokój) i wdrożenia stosownych protokołów bezpieczeństwa.

 

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich we Włoszech

*** Uwaga, do 5 marca wyciągi narciarskie są zamknięte ***

- ograniczona zostanie przepustowość wyciągów i kolei linowych o 50%

- wprowadzony zostanie limit liczby narciarzy na stoku

- na wyciągach narciarskich, w gondolkach, stacjach kolei linowych i innych zamkniętych budynkach konieczne będzie zasłanianie ust i  nosa

- zaleca się zakup karnetów narciarskich online

- w kolejkach do wyciągów należy zachować odstępy minimum 1 metra

- w restauracjach i schroniskach obowiązuje limit osób równy liczbie miejsc siedzących, maseczkę można zdjąć jedynie siedząc przy stoliku, konsumpcja posiłków i napojów możliwa wyłącznie przy stolikach na siedząco (dotyczy także barów apres-ski)

- w szkółkach narciarskich we Włoszech zmniejszono liczebność grup. W momentach, gdy nie jest możliwe zachowanie minimalnej odległości 1 metra, zarówno instruktor jak i kursant muszą zasłonić usta i nos. Zaleca się wcześniejszą  rezerwację kursów narciarskich online.