Z powodu pandemii COVID-19 ten sezon zimowy będzie we Włoszech innych niż do tej pory. Narciarze i snowboarderzy będą musieli stosować się do zasad reżimu sanitarnego wprowadzonych  przez rząd i władze lokalne, których celem jest zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.  Z tego artykułu dowiecie się, jakie obostrzenia czekają na Was we włoskich ośrodkach narciarskich. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany, jednak z uwagi na dynamicznie zmieniające się wytyczne, zalecamy, aby przed samym wyjazdem sprawdzić aktualne obostrzenia i zalecenia na oficjalnych stronach internetowych polskiego rządu.

Ośrodki narciarskie we Włoszech zamknięte do 15 lutego!


Złe wieści z Włoch. Podpisane zostało nowe rozporządzenie, które przedłuża obowiązywanie lockdownu we Włoszech. Oznacza to, ze wbrew wcześniejszym zapowiedziom ośrodki narciarskie nie zostaną otwarte 18 stycznia.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem:

- ośrodki narciarskie pozostaną nadal zamknięte co najmniej do 15 lutego

- kina, teatry, studia fitness, baseny i sale koncertowe zamknięte do 5 marca

- na terytorium całych Włoch obowiązuje godzina policyjna od 22:00 do 5:00 

- zakaz przekraczania granic między regionami obowiązuje do 15 lutego

 

COVID-19 – Ogólne zasady we Włoszech

podróż/ kwarantanna - osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski w dniach 16.01-05.03.2021 r. zobowiązane są do przedstawienia autodeklaracji oraz do przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; w razie braku testu obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie

W samochodzie miejsce obok kierowcy powinno zostać wolne. Z tylnym rzędzie podróżować mogą maksymalnie dwie osoby a środkowe siedzenie musi być wolne. We wszystkich pojazdach przewożących 6 i więcej pasażerów – w jednym rzędzie nie może być więcej niż 2 pasażerów (obostrzenia te nie obowiązują, jeśli podróżujące osoby mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym). Należy zachować dystans 1 metra przy jakichkolwiek kontaktach (np. na stacji benzynowej). W przypadku podróżowania jednym pojazdem osób niezamieszkujących wspólnie konieczne jest noszenie maseczek zakrywających usta i nos.W Południowym Tyrolu i Veneto nie ma maksymalnej liczby pasażerów, ale noszenie maski na twarz jest obowiązkowe.

zasłanianie ust i nosa - obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa we wszystkich przestrzeniach zamkniętych (poza prywatnymi lokalami mieszkalnymi) oraz na świeżym powietrzu.  Można używać maseczki każdego rodzaju, także  tkaninowe.

- dystans społeczny – należy zachowywać odległość 1 metra od osób nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym (w Południowym Tyrolu minimalna odległość wynosi 2 metry).

- hotele - działalnośc hotelowa jest dozwolona pod warunkiem utrzymania dystansu 1 m w przestrzeniach wspólnych (nie dotyczy członków rodziny i osób współdzielących pokój) i wdrożenia stosownych protokołów bezpieczeństwa.

 

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich we Włoszech

*** Uwaga, do 15 lutego wyciągi narciarskie są zamknięte ***

- ograniczona zostanie przepustowość wyciągów i kolei linowych o 50%

- wprowadzony zostanie limit liczby narciarzy na stoku

- na wyciągach narciarskich, w gondolkach, stacjach kolei linowych i innych zamkniętych budynkach konieczne będzie zasłanianie ust i  nosa

- zaleca się zakup karnetów narciarskich online

- w kolejkach do wyciągów należy zachować odstępy minimum 1 metra

- w restauracjach i schroniskach obowiązuje limit osób równy liczbie miejsc siedzących, maseczkę można zdjąć jedynie siedząc przy stoliku, konsumpcja posiłków i napojów możliwa wyłącznie przy stolikach na siedząco (dotyczy także barów apres-ski)

- w szkółkach narciarskich we Włoszech zmniejszono liczebność grup. W momentach, gdy nie jest możliwe zachowanie minimalnej odległości 1 metra, zarówno instruktor jak i kursant muszą zasłonić usta i nos. Zaleca się wcześniejszą  rezerwację kursów narciarskich online.