Czy ośrodki narciarskie w Szwajcarii są otwarte? Czy w Szwajcarii trzeba nosić maseczki? Jakie obostrzenia nałożono na narciarzy w tym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Spośród wszystkich krajów alpejskich tylko w Szwajcarii czynne są obecnie wyciągi i możliwe jest rekreacyjne szusowanie. Choć liczba infekcji koronawirusem jest na bardzo wysokim poziomie, jednak rząd nie zdecydował się na zamknięcie ośrodków narciarskich.

 

COVID-19 – Ogólne zasady w Szwajcarii

Uwaga! Poszczególne kantony mogą wprowadzać własne bardziej rygorystyczne zasady. Przed wyjazdem należy sprawdzić środki bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące w danym kantonie, do którego się wybieramy.

Podróż

Dla narciarzy z Polski nie ma obecnie żadnych obostrzeń dotyczących wjazdu na terytorium Szwajcarii i tranzytu przez ten kraj. Uwaga, na szwajcarskiej liście państw wysokiego ryzyka znajdują się Czechy! Osoby, które w ciągu 10 dni przed przekroczeniem granicy Szwajcarii przebywały w Czechach, po przybyciu do hotelu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę! (nie dotyczy tranzytu przez Czechy do 24h). Nie obowiązuje także kwarantanna po powrocie do Polski. Na granicach szwajcarskich nie ma kontroli granicznych.

Dystans społeczny

Należy zachować 1,5 m odległości od osób, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym. Zabronione jest organizowanie spotkań w gronie powyżej 10 osób.

Zasłanianie ust i nosa

W miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania wymaganego dystansu 1,5 m od innych osób zalecane jest noszenie maseczki. Dla osób powyżej 12 lat zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w środkach transportu publicznego ( w tym także w kolejach linowych), sklepach, urzędach pocztowych, muzeach, kinach, przystankach autobusowych, hotelach, restauracjach, dworcach kolejowych, lotniskach i innych miejscach publicznych. Powyższy nakaz dotyczy zarówno wnętrz wymienionych obiektów, jak i pobliskiego terenu zewnętrznego.

Bary i restauracje

W Szwajcarii lokale gastronomiczne nie zostały zamknięte, ale wprowadzono surowe przepisy epidemiczne. Bary i restauracje mogą być czynne do 23.00. Zalecane jest wcześniejsze zarezerwowanie stolika i płacenie zbliżeniową kartą płatniczą. Spożywanie posiłków i napojów dozwolone jest tylko na siedząco przy stoliku. Maksymalna liczba osób przy stoliku wynosi 4. Maseczkę można zdjąć dopiero przy stoliku.

Sklepy i supermarkety

Czynne – konieczne jest noszenie w nich maseczek.

 

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Szwajcarii

➽ na wyciągach narciarskich i w kolejach linowych jest obowiązek zasłaniania ust i nosa (powyżej 12 roku życia)

➽ na stacjach kolei linowych i w innych budynkach należy zachowywać odległość 1,5 m od innych osób (nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym)

➽ karnety narciarskie zaleca się zamawiać online lub płacić za nie w kasie kartą zbliżeniową

➽ na razie nie wprowadzono limitów osób korzystających z terenów narciarskich

➽ après-ski: w tym sezonie nie będzie zabawy po nartach, jaką znaliśmy wcześniej. Bary są czynne, ale obowiązuje ścisły rygor epidemiczny. Niektóre lokale rejestrują dane kontaktowe gości.  

 

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii