Czy ośrodki narciarskie w Szwajcarii są otwarte? Czy w Szwajcarii trzeba nosić maseczki? Jakie obostrzenia nałożono na narciarzy w tym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

>>> ARTYKUŁ NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY <<<

Z dniem 19 grudnia Polska zniknęła z listy państw wysokiego ryzyka epidemicznego, co likwiduje także obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski! Nie ma też obowiązku okazania negatywnego testu na Covid-19. Spośród wszystkich krajów alpejskich tylko w Szwajcarii czynne są obecnie wyciągi i możliwe jest rekreacyjne szusowanie. Choć liczba infekcji koronawirusem jest na bardzo wysokim poziomie, jednak rząd nie zdecydował się na zamknięcie ośrodków narciarskich, ale pozostawił tę decyzję poszczególnym kantonom. Po okresie tymczasowego zamknięcia ośrodków w niektórych kantowach pod koniec grudnia i na początku stycznia, teraz stoki są otwarte w zasadzie w całej Szwajcarii. Sytuacja jest dynamiczna. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie aktualny stan prawny w danym kantonie.

COVID-19 – Ogólne zasady w Szwajcarii

Uwaga! Poszczególne kantony mogą wprowadzać własne bardziej rygorystyczne zasady. Przed wyjazdem należy sprawdzić środki bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące w danym kantonie, do którego się wybieramy.

Podróż/kwarantanna

Dla narciarzy z Polski nie ma żadnych obostrzeń dotyczących wjazdu na terytorium Szwajcarii i tranzytu przez ten kraj. Od 19 grudnia Polacy przybywający do Szwajcarii nie muszą poddawać się 10-dniowej kwarantannie! Nie ma też obowiązku okazania negatywnego testu na Covid-19. Uwaga! Od 15 stycznia na szwajcarskiej liście państw wysokiego ryzyka są znów Czechy. Osoby, które przebywały w tym kraju w ciągu 10 dni przed przekroczeniem granicy Szwajcarii musza poddac się kwarantannie. Na szczęście zasada ta nie dotyczy tranzytu przez Czechy (do 24h).

Dystans społeczny

Należy zachować 1,5 m odległości od osób, które nie mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym. Zabronione jest organizowanie spotkań w gronie powyżej 10 osób.

Zasłanianie ust i nosa

W miejscach, gdzie nie ma możliwości zachowania wymaganego dystansu 1,5 m od innych osób zalecane jest noszenie maseczki. Dla osób powyżej 12 lat zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w środkach transportu publicznego (w tym także w kolejach linowych), sklepach, urzędach pocztowych, muzeach, kinach, przystankach autobusowych, hotelach, restauracjach, dworcach kolejowych, lotniskach i innych miejscach publicznych. Powyższy nakaz dotyczy zarówno wnętrz wymienionych obiektów, jak i pobliskiego terenu zewnętrznego.

Bary i restauracje

Bary i restauracje pozostają zamknięte od 22 grudnia do końca lutego. Gdy zostaną ponownie otwarte obowiązywać będą poniższe obostrzenia:

Zalecane jest wcześniejsze zarezerwowanie stolika i płacenie zbliżeniową kartą płatniczą. Spożywanie posiłków i napojów dozwolone jest tylko na siedząco przy stoliku. Maksymalna liczba osób przy stoliku wynosi 4. Maseczkę można zdjąć dopiero przy stoliku.

Sklepy i supermarkety

  • 18 stycznia 2021 zostaną zamknięte sklepy (czynne będą tylko sklepy sprzedające leki, artykuły pierwszej potrzeby i żywność)

COVID-19 – Zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Szwajcarii

➽ na wyciągach narciarskich i w kolejach linowych jest obowiązek zasłaniania ust i nosa (powyżej 12 roku życia)

➽ na stacjach kolei linowych i w innych budynkach należy zachowywać odległość 1,5 m od innych osób (nie mieszkających we wspólnym gospodarstwie domowym)

➽  w niektórych kantonach w ośrodkach narciarskich ograniczono liczbę narciarzy na stokach

➽  pojemność zamkniętych kolei linowych została ograniczona o 1/3

➽ karnety narciarskie zaleca się zamawiać online lub płacić za nie w kasie kartą zbliżeniową

➽ après-ski: w tym sezonie nie będzie zabawy po nartach, jaką znaliśmy wcześniej. Bary są zamknięte do 22 stycznia. Potem obowiązywać będzie ścisły rygor epidemiczny. Niektóre lokale rejestrują dane kontaktowe gości.  

➽ Uwaga! Częśc kantonów narzuciła własne bardziej rygorystyczne obostrzenia. Przed wyjazdem koniecznie zapoznajcie się z sytuacją w rejonie, do którego się wybieracie.

 

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii