Polish

Covid-19: lockdown oznacza koniec sezonu w Polsce

17. marzec 2021 | Skiinfo

Nowinki z regionów Polska

Całkowity zakaz działalności kolei linowych nawet dla pieszych wchodzi w życie w sobotę 30 stycznia 2021 roku

Całkowity zakaz działalności kolei linowych nawet dla pieszych wchodzi w życie w sobotę 30 stycznia 2021 roku

Prawa autorskie: Ski Sundown / OTS

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ponformawał na konferencji prasowej w środę, że z uwagi na gwałtownie pogarszającą się sytuację epidemiczną, rząd zdecydował się podjąć "zdecydowane kroki". Oznacza to twardy ogólnokrajowy lockdown, który niesie ze sobą ponowne zamknięcie hoteli i ośrodków narciarskich. Oznacza to praktycznie koniec sezonu narciarskiego w Polsce.

 - Myślmy przede wszystkim o tym, jak zabezpieczyć siebie. Idą trudne czasy, mamy 25 000 zachorowań i 45 procent dynamiki wzrostu. Jeżeli byśmy powielali te liczby, w przyszłym tygodniu albo nawet szybciej możemy przekroczyć 30 tysięcy - powiedział minister Niedzielski. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty 20 marca.

W okresie od 20 marca do 9 kwietnia zamknięte będą:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych)
  • galerie handlowe (w galeriach działać będą mogły m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie; zakaz nie dotyczy także sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi)
  • kina
  • baseny
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • stoki narciarskie (zakaz korzystania z wyciągów nie dotyczy sportu zawodowego)
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe.

Czwartek i piątek to w takim wypadku ostatnie dni tego sezonu w Polsce. Szkoda, bo jak na połowę marca to w poslkich ośrodkach narciarskich panują nadal wyjątkowo dobre warunki i śniegu na stokach wciąż jest sporo. Gdyby nie pandemia mógł to byc jeden z bardziej udanych sezonów w ostatnich latach. 

Część ośrodków zdecydowała się nie wyłączać wyciągów i nadal oferuje kursy jazdy na nartach w cenie skipassu. Niektóre dostepne są wyłącznie dla licencjonowanych zawodników.

OTWARTE OŚRODKI W NARCIARSKIE W POLSCE

 
 

OGÓLNE ZASADY DZIAŁANIA OŚRODKÓW NARCIARSKICH W PANDEMII

Limit narciarzy na stoku

Zgodnie z przygotowanymi już jesienią przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wytycznymi dla funkcjonowania ośrodków narciarskich w epidemii koronawirusa właściciele ośrodków narciarskich będą zobligowani do ograniczenia liczby osób korzystających ze stoków. Obecnie cała Polska znajduje sie w strefie czerwonej, dlatego limit osób na terenie ośrodka to jedna osoba na 100 mkw powierzchni terenu narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi. 

Gdy sytuacja epidemiczna się złagodzi obostrzenia w poszczęgólnych strefach będą wyglądały następująco:

- w strefie czerwonej na terenie narciarskim będzie mogła przebywać nie więcej niż jedna osoba na 100 mkw, z wyłączeniem obsługi.
- w strefie żółtej  - nie więcej niż jedna osoba na 75 mkw, z wyłączeniem obsługi
- w strefie zielonej - nie więcej niż jedna osoba na 50 mkw, z wyłączeniem obsługi

Zalecenia dla pracowników ośrodków narciarskich

Pracownicy ośrodków narciarskich będą zobligowani:

➽ do regularnego mycia rąk wodą z mydłem i ich dezynfekowania środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu (min. 60%);

➽ w przypadku bezpośredniego kontaktu z klientami do zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki medyczne) oraz ewentualnie rękawic ochronnych

➽ do zachowania bezpiecznej odległości od rozmówcy i współpracowników;

➽ do częstej i regularnej dezynfekcji powierzchni dotykowych jak klamki, słuchawki telefonu, klawiatury i myszki, włączniki świateł, terminale płatnicze, włączniki urządzeń czy biurka

➽ do regularnego (kilka razy w ciągu dnia) czyszczenia powierzchni wspólnych, z którymi stykają się klienci, np. klamki drzwi wejściowych, blaty, oparcia krzeseł.

 

Na terenie ośrodków narciarksich obowiązuje zachowanie dystansu społecznego

Na terenie ośrodków narciarksich obowiązuje zachowanie dystansu społecznego

Prawa autorskie: http://www.atudem.es/

Zasady bezpieczeństwa epidemicznego w ośrodkach narciarskich

➽ podział terenów narciarskich na odrębne strefy obejmujące stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie, punkty restauracyjne.

➽ rozmieszczenie na terenie ośrodka narciarskiego stacji dezynfekujących z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości

➽ stosowanie przez narciarzy zasad dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa.

➽ zalecana sprzedaż karnetów bezobsługowo, tj. poprzez platformy online lub w biletomatach.

➽ umożliwienie płatności bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowych, kasach biletowych, sklepach oraz wypożyczalniach na terenie stacji turystyczno-narciarskiej

➽ rozłożenie ruchu narciarzy i turystów korzystających z urządzeń transportu linowego równomiernie w ciągu dnia

➽ systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń wspólnych

➽ wyznaczenie izolatek dla osób, u których stwierdzone zostaną objawy chorobowe przypominające objawy COVID-19.

➽ w wypożyczalniach dezynfekcja sprzętu oddawanego przez wypożyczających (każdorazowo)

 

Osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe ograniczenia liczby osób na wyciągach nie obowiązują  - © Timberline Ski Area

Osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe ograniczenia liczby osób na wyciągach nie obowiązują

Prawa autorskie: Timberline Ski Area

Zasady korzystania z wyciągów i kolei linowych 

Podczas korzystania z wyciągów i kolei linowych konieczne jest zasłonięcie ust i nosa. Wyciągi i koleje linowe będą mogły funkcjonowac z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno - narciarskiej. 

W innych przypadkach zajmowanych miejsc będzie ograniczona, gdyż konieczne będzie zachowanie dystansu od innych osób i stosowanie ograniczeń zgodnie z aktualnymi przepisami epidemicznymi.

Właściciele ośrodków narciarskich powinni podjąć działania pozwalających na zachowanie odstępów pomiędzy klientami w kolejce do wyciągu czy kolei linowej np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie „tuneli” dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci itp.

>>> Zobacz szczegółowe wytyczne dla funkcjonowania zorganizowanych terenów narciarskich, stacji turystyczno-narciarskich oraz kolei linowych i wyciągów narciarskich w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. 

Reklama

Reklama

Reklama