Polish

Covid-19: rząd otwiera stoki w Polsce!

5. luty 2021 | Skiinfo

Nowinki z regionów Polska

Ośrodki narciarskie zostają otwarte warunkowo na 2 tygodnie

Ośrodki narciarskie zostają otwarte warunkowo na 2 tygodnie

Prawa autorskie: TMR

Na tę informację czekaliśmy od dawna. Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej w piątek, że rząd zamierza powoli łagodzić niektóre ograniczenia spowodowane pandemią. Od 12 lutego znów legalnie funkcjonować będą mogły stacje narciarskie - oczywiście w reżimie sanitarnym. Gości przyjmować będą mogły także hotele. Obowiązywać będzie jednak ograniczenie miejsc hotelowych o 50 proc. Restauracje pozostają zamknięte i będą mogły jedynie serwować posiłki na wynos lub z dowozem.

- W połowie lutego otworzymy część miejsc, które były do tej pory niedostępne. Nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 procent obłożenia miejsc. Podobnie z kinami i teatrami, gdzie również będzie obowiązywał limit 50 procent dostępnych miejsc - powiedział  premier Mateusz Morawiecki. Działać będą także baseny (z wyłączeniem aquaparków). Premier zaznaczył, że restauracje i siłownie na razie nadal pozostaną zamknięte.

Stoki otwarte będą warunkowo na dwa tygodnie. Morawiecki mówił, że "od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań" i "mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych". Podkreślił jednak, że liczba zgonów nadal utrzymuje sie na niepokojąco wysokim poziomie, dlatego stabilizacja sytuacji epidemicznej jest jego zdaniem "krucha".  jest cały czas niepokojąca i dlatego można mówić jedynie o "kruchej stabilizacji". - Epidemia jest nieprzewidywalna i dlatego nasze decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, tak by wszyscy mogli się przygotować do zmian. Ale już musimy być gotowi na pesymistyczne, ale i ewentualne optymistyczne scenariusze. Chciałbym, by było jasne, że to co teraz zakomunikujemy jest działaniem warunkowym i po dwóch tygodniach będziemy sprawdzać, jaki będzie miało to wpływ na sytuację epidemiczną i tempo szczepień  - dodał premier. 

Limit narciarzy na stoku

Zgodnie z przygotowanymi już jesienią przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wytycznymi dla funkcjonowania ośrodków narciarskich w epidemii koronawirusa właściciele ośrodków narciarskich będą zobligowani do ograniczenia liczby osób korzystających ze stoków. Obecnie cała Polska znajduje sie w strefie czerwonej, dlatego limit osób na terenie ośrodka to jedna osoba na 100 mkw powierzchni terenu narciarskiego dostępnej dla jego użytkowników, z wyłączeniem obsługi. 

Gdy sytuacja epidemiczna się złagodzi obostrzenia w poszczęgólnych strefach będą wyglądały następująco:

- w strefie czerwonej na terenie narciarskim będzie mogła przebywać nie więcej niż jedna osoba na 100 mkw, z wyłączeniem obsługi.
- w strefie żółtej  - nie więcej niż jedna osoba na 75 mkw, z wyłączeniem obsługi
- w strefie zielonej - nie więcej niż jedna osoba na 50 mkw, z wyłączeniem obsługi

Zalecenia dla pracowników ośrodków narciarskich

Pracownicy ośrodków narciarskich będą zobligowani:

➽ do regularnego mycia rąk wodą z mydłem i ich dezynfekowania środkami dezynfekującymi na bazie alkoholu (min. 60%);

➽ w przypadku bezpośredniego kontaktu z klientami do zasłaniania ust i nosa (rekomendowane maseczki medyczne) oraz ewentualnie rękawic ochronnych

➽ do zachowania bezpiecznej odległości od rozmówcy i współpracowników;

➽ do częstej i regularnej dezynfekcji powierzchni dotykowych jak klamki, słuchawki telefonu, klawiatury i myszki, włączniki świateł, terminale płatnicze, włączniki urządzeń czy biurka

➽ do regularnego (kilka razy w ciągu dnia) czyszczenia powierzchni wspólnych, z którymi stykają się klienci, np. klamki drzwi wejściowych, blaty, oparcia krzeseł.

 

Na terenie ośrodków narciarksich obowiązuje zachowanie dystansu społecznego

Na terenie ośrodków narciarksich obowiązuje zachowanie dystansu społecznego

Prawa autorskie: http://www.atudem.es/

Zasady bezpieczeństwa epidemicznego w ośrodkach narciarskich

➽ podział terenów narciarskich na odrębne strefy obejmujące stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie, punkty restauracyjne.

➽ rozmieszczenie na terenie ośrodka narciarskiego stacji dezynfekujących z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości

➽ stosowanie przez narciarzy zasad dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa.

➽ zalecana sprzedaż karnetów bezobsługowo, tj. poprzez platformy online lub w biletomatach.

➽ umożliwienie płatności bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowych, kasach biletowych, sklepach oraz wypożyczalniach na terenie stacji turystyczno-narciarskiej

➽ rozłożenie ruchu narciarzy i turystów korzystających z urządzeń transportu linowego równomiernie w ciągu dnia

➽ systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń wspólnych

➽ wyznaczenie izolatek dla osób, u których stwierdzone zostaną objawy chorobowe przypominające objawy COVID-19.

➽ w wypożyczalniach dezynfekcja sprzętu oddawanego przez wypożyczających (każdorazowo)

 

Osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe ograniczenia liczby osób na wyciągach nie obowiązują  - © Timberline Ski Area

Osób zamieszkujących wspólne gospodarstwo domowe ograniczenia liczby osób na wyciągach nie obowiązują

Prawa autorskie: Timberline Ski Area

Zasady korzystania z wyciągów i kolei linowych 

Podczas korzystania z wyciągów i kolei linowych konieczne jest zasłonięcie ust i nosa. Wyciągi i koleje linowe będą mogły funkcjonowac z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno - narciarskiej. 

W innych przypadkach zajmowanych miejsc będzie ograniczona, gdyż konieczne będzie zachowanie dystansu od innych osób i stosowanie ograniczeń zgodnie z aktualnymi przepisami epidemicznymi.

Właściciele ośrodków narciarskich powinni podjąć działania pozwalających na zachowanie odstępów pomiędzy klientami w kolejce do wyciągu czy kolei linowej np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie „tuneli” dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci itp.

>>> Zobacz szczegółowe wytyczne dla funkcjonowania zorganizowanych terenów narciarskich, stacji turystyczno-narciarskich oraz kolei linowych i wyciągów narciarskich w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

OTWARTE OŚRODKI W NARCIARSKIE W POLSCE

Reklama

Reklama

Reklama