Polish

Covid-19: ośrodki w Czechach nie zostaną na razie otwarte

25. luty 2021 | Skiinfo

Nowinki z regionów Czechy

Gdy wyciągi nie działają, narciarzy transportuje na górę ratrakt (zdjęcie ze słowackiego ośrodka narciarskiego Mýto pod Ďumbierom)

Gdy wyciągi nie działają, narciarzy transportuje na górę ratrakt (zdjęcie ze słowackiego ośrodka narciarskiego Mýto pod Ďumbierom)

Prawa autorskie: facebook Mýto ski & bike centrum

  ------------ AKTUALIZACJA 25.2.2021 ------------ 

Stan wyjątkowy w Czechach przedłużony do 28 lutego

Dzień przed Wigilią czeski rząd podjął decyzję o przejściu z dniem 27 grudnia na najwyższy, piąty poziom zabezpieczenia epidemicznego. Przewiduje on jeszcze bardziej rygorystyczne środki zwalczania pandemii Covid-19, które oznaczają szereg innych ograniczeń, w tym zakaz korzystania z kolejek linowych i wyciągów. Podjęte obostrzenia obowiązywać miały do 14 lutego 2021 r. Większość ośrodków narciarskich liczyła, że tym razem rząd umożliwi funkcjonowanie stacji narciarskich, i zaczęła intensywnie przygotowywać stoki do kolejnego otwarcia sezonu z zachowaniem rygorystycznych zasad higieny. Ostatecznie jednak w weekend rząd zdecydował o przedłużeniu stanu wyjątkowego do końca lutego. 

► Czy w Czechach można jeździć na nartach?
Do 28 lutego 2021 r. obowiązuje w Czechach całkowity zakaz funkcjonowania wyciągów narciarskich i kolejek linowych, zarówno dla narciarzy, jak i pieszych. Nie ma jednak zakazu jazdy na nartach po stokach. W tym celu trzeba jednak wejść samemu na górę albo dać się wciągnąć przez ratrak.

Jakie ograniczenia niesie ze sobą piąty stopień zagrożenia epidemicznego obowiązujący w Czechach?

➽ wszystkie ośrodki narciarskie pozostają zamknięte (na razie do 28 lutego)

➽ zakaz opuszczania domów od 21:00 do 5:00 

➽ większość sklepów zostanie zamknięta, otwarte sklepy będą mogły sprzedawać tylko podstawowy asortyment tj. żywność, artykuły drogeryjne, lekarstwa, okulary, gazety, tytoń, tekstylia, galanterię czy broń (!?)

➽ obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa - od 25 lutego można do tego używać jedynie masek typu FFP2, podwójnych masek chirurgicznych lub antywirusowych nanomasek (zwykłe maseczki bawełniane sa zakazane).

 

Na linie za skuterem śnieżnym - alternatywa dla wyłączonych wyciągów

Szefowie czeskich ośrodków narciarskich znaleźdli sposób, jak obejść zakaz funkcjonowania wyciągów. W miejscowości Kopřivná pod Pradědem narodził się pomysł by narciarzy transportować na górę za pomocą liny połączonej ciągniętej przez ratrak. Podobną usługę oferują także ośrodki Hlubočky,  Dolní Morava i Olešnice na Morawach.

 

 

 

COVID-19 - zasady obowiązujące w ośrodkach narciarskich w Czechach

Oprócz ogólnych środków bezpieczeństwa obowiązujących w całym kraju na ośrodki narciarskie nałożono dodatkowe obostrzenia:

► wyciągi krzesełkowe z osłoną należy zabezpieczyć tak, aby nie można było jej zamknąć, a siedzisko było stale wentylowane

► okna w kolejach gondolowych muszą być przez cały czas pracy otwarte, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza

► przy punktach wsiadania do kolejek linowych i wyciągów należy utworzyć korytarze, w których oczekujący narciarze ustawieni są jeden za drugim w odstępie co najmniej 2 metrów.

► wchodzenie do restauracji i bufetów jest zabronione, potrawy i napoje wydawane są tylko przez okienko wydawnicze, a spożycie jest możliwe tylko na zewnątrz restauracji

► ośrodki narciarskie zalecają zakup karnetów narciarskich online

Covid-19: Zasady bezpiecznego narciarstwa w Czechach w okresie pandemii  - © Czech Tourism

Covid-19: Zasady bezpiecznego narciarstwa w Czechach w okresie pandemii

Prawa autorskie: Czech Tourism

Czy Polacy mogą jechać do Czech?

Obecnie taką możliwość mają jedynie posiadacze ważnego negatywnego wyniku testu covidowego. Czechy wprowadziły Polskę na czerwoną listę krajów wysokiego ryzyka. Przyjazd do Czech z Polski na okres powyżej 24 h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/), okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem. Bez niego będziemy musieli odbyć kwarantannę (nie dotyczy tranzytu). Wjazdy do Czech są możliwe tylko w ważnych sprawach rodzinnych i służbowych. Gdy ośrodki narciarskie w Czechach zostaną ponownie uruchomione, to według aktualnych regulacji podróżni z Polski będą mogli je odwiedzać w ramach 1-dniowych wyjazdów przy spełnieniu wymogu posiadania negatywnego testu PCR i wypełnienia formularzu o przyjeździe.

Reklama

Reklama

Reklama