Polish

Zermatt - szusowanie w krainie cztero-tysięczników, u stóp Matterhornu

3. styczeń 2014 | SKIINFO/Tomasz Wojciechowski

Nowinki z regionów Szwajcaria, Valais

Ośrodki w tym artykule: Zermatt

Zermatt

Zermatt

Prawa autorskie: swiss-image.ch / Christof Sonderegger

Zermatt to według wielu miejscówka z najpiękniejszą panoramą w całej Szwajcarii. Nad tym najsłynniejszym i najbardziej na południe wysuniętym szwajcarskim ośrodkiem narciarskim majestatycznie góruje charakterystyczna sylwetka Matterhornu (4478 m). Wokół tego luksusowego kurortu wznosi się się jedna trzecia wszystkich alpejskich czterotysięczników. Z platformy widokowej na Małym Matterhornie przy dobrych warunkach atmosferycznych można dojrzeć aż 38 szczytów, których wysokość przekracza 4000 m.  Dzięki wysokiemu położeniu - Matterhorn Glacier Paradise jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Alpach - szusować można tu także latem.

Zimą narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 360 kilometrów idealnie przygotowanych tras. W skład tutejszego skipassu wchodzą wzajemnie połączone wyciągami tereny narciarskie Cornergrat, Rothorn, lodowcowy Matternhorn Glazier Paradise oraz włoska Cervinia. Latem korzystać można z 21 kilometrów tras położonych na lodowcu Theodulgletscher, na którym spotkać można trenujące drużyny narodowe alpejczyków z całej Europy. Górna stacja kolejki linowej na Mały Matterhorn jest najwyżej położonym tego typu obiektem w Europie.

Trasy w ośrodku są bardzo zróżnicowane, aby jednak w pełni docenić ich różnorodność trzeba wykazywać się dość dobrymi umiejętnościami narciarskimi. Ponad 60 proc. tras zostało bowiem zakwalifikowanych jako stoki średnio trudne i oznaczonych kolorem czerwonym. Blisko 20 proc. to trasy czarne przeznaczone dla narciarskich ekspertów.  

Najdłuższa trasa (z Matterhornu do Zermatt) liczy sobie aż 20 km długości.

Jeśli na trasach robi się tłoczno warto skorzystać z orczyka Hörnlilift w części ośrodka zwanej Schwarzsee-Paradise, który wywiezie was tak blisko Matterhornu, jak żaden pozostały wyciąg. W ten zakątek docierają tylko nieliczni narciarze.

W ośrodku możliwy jest także heliskiing. Dogodne, nadzorowane i zabezpieczone tereny do freeridu i jazdy w puchu znajdują się w na Gornergrat w okolicach szczytu Stockhorn.

Rodziny
W każdej części ośrodka Zermatt znajdują się trasy nadające się dla rodzin. Dla dzieci szczególnie intersująca będzie wizyta w Wollipark. Ten obszar idealnie nadaje się do nauki dla początkujących adeptów narciarstwa. Wollipark znajduje się w pobliżu stacji Sunnegga, dzięki dogodnemu położeniu jest dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru. Dla dzieciaków zbudowano tu specjalną kolejkę górską, w której gondolki poruszają się nie na linach, lecz jadą po szynach.

Gravity Park (400 m)
Tutejszy snowark leży na wysokości 3000 m na lodowcu Theodulgletscher w pobliżu kolejki Furgsattel. Składa się z następujących elementów – łatwych: whoops, dwumetrowy mail box, trzymetrowy mini straight rail, mini kicker 2-4m; średnio trudnych: trzymetrowy straight box, kinked box 3/5m, kicker 6-8m, kicker 8-10m, curved box 6m i również sześciometrowy rollercoaster rail,  down ledge 6m, straight rail 9m, rainbow rail 6m, wallridge picnic tables 3m, kicker 10-12m, kicker 12-14m; oraz trudnych: kicker 16-20m, down rail 8m double down kinked rail 4/1.5/4m.

Zermatt - Gravity Park  - © Zermatt Tourisme

Zermatt - Gravity Park

Prawa autorskie: Zermatt Tourisme

Transport
Zermatt od lat  jest strefą wolną od pojazdów spalinowych. Prywatnym samochodem można dotrzeć tylko do miejscowości Täsch (5 km od Zermatt). Droga z Täsch do Zermatt jest bowiem zamknięta dla publicznego ruchu samochodowego. W Täsch znajdują się parkingi liczące 2900 miejsc. Niektóre z nich oferują serwis taksówkowy do ośrodka Zermatt. Ponadto pomiędzy obiema miejscowościami co dwadzieścia minut kursują pociągi wahadłowe kolejki Matterhorn-Gotthard-Bahn. W samej wiosce poruszać można się najróżniejszymi autobusami z napędem elektryczny, taksówkami i elektrycznymi pojazdami hotelowymi. 

Zermatt

Zermatt

Dla smakoszy: Hütte Zum See
Spośród około 50 tutejszych górskich restauracji i schronisk na szczególne polecenie zasługuje Chata nad jeziorem (Hütte zum See) znajdująca się w osadzie Zum See. Atmosfera tego liczącego już 350 lat kultowego lokalu jest równie niesamowita jak panorama Matterhornu. Można tu zjeść smakołyki lokalnej, tradycyjnej kuchni.   www.zumsee.ch

Idylla: Osada Findeln
Findeln leży około 2 kilometry na wschód od Zermatt powyżej doliny Findeltal w połowie drogi do lodowca Findelgletscher. Na malutka miejscowość ze swoimi idyllicznymi domkami powstała na niewielkim, naturalnym tarasie. Mieszka tu na stałe oko stu osób. Kto chce poznać Matterhorn od najpiękniejszej strony, musi odwiedzić tę osadę.  www.findlerhof.ch

Uczta w igloo

Wioska Igloo (Iglu-Dorf) to najchłodniejszy lokal w całym ośrodku. Narciarze siedzą tu przy grzanym winie i zajadają się przepysznym serowym fondue. Wieczorami serwowane są tu wyjątkowe serowe smakołyki.  www.iglu-dorf.com

Zermatt - Iglu Dorf

Zermatt - Iglu Dorf

Prawa autorskie: iglu-dorf.com

Galeria zdjęć

Zermatt - © swiss-image.ch / Christof Sonderegger
Matterhorn Zermatt - © Zermatt Tourism
Zermatt
Zermatt - © Iglu-dorf

Zobacz wszystkieMały Matterhorn

Mały Matterhorn (Klein Matterhorn - 3883 m) to młodszy brat najczęściej fotografowanej góry w Alpach a jednocześnie najwyżej położona platforma widokowa w Europie. Żadna inna kolejka linowa nie dociera tak wysoko. Po przybyciu na miejsce przechodzi się z podziemnej górnej stacji kolejki specjalnym 60-metrowym tunelem na południowe zbocze góry. Widok, zwłaszcza na Matterhorn, naprawdę zapiera dech w piersiach.  www.klein-matterhorn.ch

Zobacz także:

mapę tras w ośrodku Zermatt

kamerki internetowe

zdjęcia z Zermatt

wskazówki dojazdu

 

Galeria zdjęć

Zermatt - © swiss-image.ch / Christof Sonderegger
Matterhorn Zermatt - © Zermatt Tourism
Zermatt
Zermatt - © Iglu-dorf

Zobacz wszystkie

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych stacjach narciarskich

Reklama

Reklama