Polish

Ischgl - relax if you can, czyli alpejska stolica imprez

2. grudzień 2013 | SKIINFO / Tomasz Wojciechowski

Ośrodki w tym artykule: Ischgl

Ischgl

Ischgl

Prawa autorskie: TVB Paznaun-Ischgl

Pod koniec ubiegłego tygodnia sezon zimowy zainaugurowała alpejska stolica imprez - Ischgl. Jak zwykle hucznemu otwarciu ośrodka towarzyszył koncert „Top of the mountain“ - w tym roku gwiazdą był zespół Nickelback ze swoim liderem Chadem Kroegerem. Z tej okazji przedstawiamy wam najświeższe informacje na temat nowości narciarskich w Ischgl i oferty ośrodka. Jak zwykle dołączamy też nieco wskazówek dla wtajemniczonych, które pomogą wam jak najlepiej zorganizować urlop w tej stacji.

Już pod koniec grudnia rusza nowa kolejka „Piz Val Gronda“, która w jednej gondoli może przewieźć 150 osób na wysokość 2812 m n.p.m. – na dotychczas nieznany teren. Ze względów ochrony środowiska gondola nie ma po drodze ani jednej podpory. Z góry rozciąga się widok na całą dolinę Fimbatal i na sąsiednie szczyty: Fluchthorn, Wildspitze i Hoher Riffler. Trzykilometrowa czerwona trasa zjazdowa prowadzi stamtąd do doliny Vesiltal, pokonując po drodze 517 m wysokości. Specjalną atrakcję stanowi udostępniony dzięki kolejce teren do freeridu, ciągnący się aż do Fimbatal.

Nowa trasa zjazdowa z Piz Val Gronda ruszy już w grudniu 2013

Nowa trasa zjazdowa z Piz Val Gronda ruszy już w grudniu 2013

Prawa autorskie: http://www.ischgl.com

Zmiany czekają też szczyt Pardatschgrat (2616 m), na którym latem rozpoczęła się budowa nowej kolejki, która według planu ma ruszyć w sezonie 2014/2015. Gondola pokonywać będzie po drodze największą na świecie (jak na 3-linową kolejkę) różnicę poziomów, wynoszącą 1257 m.

Ischgl - wizualizacja górnej stacji nowej gondoli na Pardatschgrat   - © Ischgl

Ischgl - wizualizacja górnej stacji nowej gondoli na Pardatschgrat

Prawa autorskie: Ischgl

238 km tras po obu stronach granicy

Leżące w dolinie Paznaun Ischgl dość późno dołączyło do grona narciarskich kurortów. Mimo to dzięki ogromnym inwestycjom, doskonałemu marketingowi i wyjątkowym walorom narciarskim obecnie znajduje się w czołówce alpejskich ośrodków. 90 proc. tras leży na wysokości ponad 2000 m n.p.m., co daje gwarancję śniegu przez cały sezon. Ważnym atutem Ischgl jest połączenie z sąsiednim szwajcarskim ośrodkiem Samnaun. Tutejszy skipass uprawnia do poruszania się po 238 km tras po obu stronach granicy. Ale największą międzynarodową sławę Ischgl zdobył dzięki wyjątkowej ofercie Apres-ski, którego kwintesencją jest hasło reklamowe ośrodka: „Ischgl – Relax if you can”.

Mimo, że do Ischgl ściągają tłumy narciarzy i snowboardzistów z całej Europy (i nie tylko), obszar oddany im do dyspozycji jest tak ogromny, że nawet w sezonie ani wyciągi ani same trasy nie są tu specjalnie zatłoczone. Owszem rano zwykle trzeba odstać swoje (czasem nawet kilkanaście minut) w kolejce przy dolnej stacji jednej z trzech gondoli wywożących turystów na tereny narciarskie, ale potem po dotarciu na leżący na wysokości 2320 m Idalp, będący sercem austriackiej części tego ośrodka, towarzystwo się rozpierzcha i wrażenie tłumów znika. Stąd bowiem na wszystkie strony rozchodzą się wyciągi prowadzące do tras o różnym stopniu trudności.

Ponieważ znaczna część stoków po austriackiej stronie skryta jest rano w cieniu, większość narciarzy od razu kieruje się na drugą stronę granicy. Niebieskie, łagodne trasy 63 i 62 w Szwajcarii to prawdziwy raj dla początkujących oraz miłośników carvingu. Szwajcarskim odpowiednikiem Idalpu jest Alp Trida, gdzie koncentruje się życie w tamtej części połączonego regionu narciarskiego.

Ischgl  - © Andrea Badrutt/Chur

Ischgl

Prawa autorskie: Andrea Badrutt/Chur

Niezbyt zaawansowani narciarze mają w całym ośrodku do dyspozycji 38 km tras, które pozwolą im zwiedzić znaczną część tutejszych terenów narciarskich. Poruszający się po niebieskich trasach zjadą np. bez problemu z liczącego 2624 m szczytu Pardatschgrat (na którym stoi nowoczesna przeszklona bryła restauracji Pardorama), czy też jeszcze wyższego wierzchołka Palinkopf (2864 m). Jednak aby móc w pełni docenić ofertę tras w Ischgl przydałyby się lepsze umiejętności narciarskie. Aż 60 proc. tras oznaczonych jest kolorem czerwonym. Zaawansowani narciarze naprawdę mają się tutaj gdzie wyszaleć. Czerwona jest m.in. najdłuższa trasa w Ischgl „Eleven“. Ten jedenastokilometrowy zjazd wiedzie z Greitspitze (2872m) przez Idalp aż do samej doliny w Ischgl. Różnica wysokości to około 1470 m.

Na prawdziwych śmiałków i narciarskich ekspertów czeka czarna trasa 14a. Kto stanie na jej szczycie i spojrzy w dół, nie będzie miał wątpliwości, skąd ta nazwa. Trasa ma 70-procentowy spadek i aby ją przygotować ratrak musi być wciągany na specjalnej linie – inaczej nie utrzymałby się na stromiźnie.

Będąc w Ischgl koniecznie trzeba wybrać się na nartach do leżącego po drugiej stronie granicy Samnaun. To okazja do bezcłowych zakupów (ale uwaga - w Szwajcarii nawet bez cła bywa drogo). Wiedzie tam długa czerwona 80-tka, prowadząca starym szlakiem przemytników - stąd jej nazwa Schmugglerrunde. 

Raj dla freestylerów

W ośrodku znajdują się dwa funparki - jeden po austriackiej, drugi po szwajcarskiej stronie Silvretta Areny. Snowpark PlayStation®Vita Ischgl, największe freestyle’owe eldorado dla snowboardzistów i freeskierów w Alpach, jest podzielony na trzy strefy: Kingsize, Public i Beginnerpark (strefa dla początkujących), które stanowią śnieżny raj złożony z raili, half i quarter pipe’ów. 

Snow park w Ischgl  - © Monica Adorno

Snow park w Ischgl

Prawa autorskie: Monica Adorno

Ze względu na swoją renomę Ischgl należy do drogich ośrodków. Turyści, którzy zatrzymają się w tutejszym hotelu czy pensjonacie otrzymają w prawdzie zniżkę na skipass, my jednak chcącym nieco oszczędzić polecamy zakwaterowanie w którymś z pobliskich tańszych ośrodków (Kappl czy Galtuer). Można z nich dojechać do Ischgl bez trudu bezpłatnym skibusem lub samochodem (parkingi przy dolnych stacjach gondolek są bezpłatne). Skipass obejmuje również tamtejsze małe, ale również ciekawe ośrodki narciarskie. Warto zwiedzić trasy w Kappl czy Galtuer zwłaszcza w weekend, kiedy w Ischgl panuje największy najazd „niedzielnych” narciarzy.

Wskazówki dla wtajemniczonych 

Wybierającym się do Samnaun „szlakiem przemytników” polecamy wizytę w klimatycznej restauracji Schmuggler Alm, do której bezpośrednio wiedzie trasa 80. Jej atutem jest tradycyjny szwajcarski wystrój izby oraz przepyszne jedzenie. Uwaga! Potrawy są tu tak pyszne jak drogie. Kto nie przesadzi z liczbą wypitych sznapsów czy Jagertee, może zrobić sobie zawody we wbijaniu gwoździ w pieniek. 

Nasza wskazówka:  trasa do Samnaun jest czerwona, jednak tak naprawdę jest stosunkowo łatwa. Na trudniejszych, bardziej stromych odcinkach zrobione są objazdy. Dlatego choć zwykle nie polecamy mniej zaawansowanym narciarzom zbyt szybkiego wkraczania na czerwone trasy, tutaj robimy wyjątek. Kto czuje się już pewnie na nartach, może spokojnie odważyć się na tę eskapadę. Polecamy!

Wypad na nartach do szwajcarskiego Samnaun to okazja do zakupów w strefie wolnocłowej  - © Graubűnden

Wypad na nartach do szwajcarskiego Samnaun to okazja do zakupów w strefie wolnocłowej

Prawa autorskie: Graubűnden

Ważne: popołudniu narciarze szusujący po szwajcarskiej stronie muszą się przedostać z powrotem do Austrii i przy wyciągach prowadzących w tym kierunku robią się korki. Lepiej nie zwlekać zatem do ostatniej chwili.

Tłoczno jest zwykle pod koniec dnia także po austriackiej stronie na czerwonych zjazdach do doliny. W dodatku po całym dniu ich stan nie jest najlepszy. Dlatego warto rozważyć powrót z Idalp do Ischgl gondolą.

Zobacz także:

raport śniegowy dla Ischgl

kamerki

nowa mapa tras w Ischgl na sezon 2013/14

cennik skipassów w Ischgl

wskazówki dojazdu do Ischgl

Galeria zdjęć

Ischgl - © TVB Paznaun-Ischgl
Ischgl - © Ischgl.com
Ischgl
Ischgl - © Eric Beallet

Zobacz wszystkie

 

 

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych stacjach narciarskich

Reklama

Reklama