Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will be shutting down. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation

Polish

Dach Alp - najwyżej położone ośrodki narciarskie Europy

Leżące na wysokości 2300m Val Thorens jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Europie

Leżące na wysokości 2300m Val Thorens jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Europie

Prawa autorskie: OT Val Thorens/M.Berenguer

Najwyżej położone ośrodki narciarskie w Europie mogą poszczycić się najdłuższym sezonem i ciekawymi, urozmaiconymi trasami – ale co najważniejsze nigdy nie brakuje tam śniegu.

Stacje narciarskie zlokalizowane na dużej wysokości z oczywistych względów mogą liczyć co roku na większe opady śniegu niż ich niżej położeni konkurenci, zwłaszcza na początku i pod koniec sezonu. Sezon zimowy trwa tam zwykle od listopada aż do maja. Przez całą zimę śnieg leży też w samej miejscowości, dzięki czemu często możliwy jest zjazd pod same drzwi hotelu.

Generalna zasada jest taka, że im wyższy pułap tym bardziej strome zbocza, dlatego zaawansowani narciarze powinni znaleźć w takich ośrodkach dla siebie wiele ekscytujących wyzwań. Także miłośnicy freeridu będą zadowoleni – tereny narciarskie w wysoko położonych stacjach narciarskich zwykle obejmują tereny bezdrzewne, idealne do jazdy w puchu.

Wraz z wysokością rosną niestety też ceny. Najwyżej położone ośrodki w Europie nie oszczędzają bowiem na inwestycjach, dlatego możecie spodziewać się tam najnowocześniejszej w Alpach  infrastruktury.

Oto wybór najwyżej położonych ośrodków narciarskich w Europie oraz propozycje hoteli leżących bezpośrednio przy stoku.

 

VAL THORENS, Francja

położenie: 2300m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 3200m
hotel przy stoku: Le Sherpa

Val Thorens to największy ośrodek narciarski w całej Europie, gwarantujący jedne z najlepszych warunków śniegowych dzięki bardzo wysokiemu położeniu i północnej ekspozycji stoków. Wioska posiada szeroki wybór hoteli i pensjonatów z bezpośrednim dostępem do stoków. Oferuje różnorodne trasy - zarówno lokalnie, jak iw pozostałej części połączonego terenu narciarskiego Trzy Doliny -  oraz sieć nowoczesnych wyciągów i systemy naśnieżania. „99 procent terenów narciarskich Val Thorens leży na wysokości pomiędzy 200 a 3200 m. Takie położenie gwarantuje doskonałe warunki śniegowe przez cały długi sezon zimowy, który trwa tu od listopada do maja”, mówi dyrektor lokalnej informacji turystycznej Gregory Guzzo.

 

W Val Thorens na nartach zjedziemy pod same drzwi hotelu  - © Val Thorens Tourism

W Val Thorens na nartach zjedziemy pod same drzwi hotelu

Prawa autorskie: Val Thorens Tourism

AVORIAZ, Francja

Położenie: 1800m n.p.m.
Najwyżej zlokalizowany wyciąg: 2466m
Hotel przy stoku: Chalet Violetta

Avoriaz 1800 powstało jest na pochyłej półce skalnej, wysoko nad miasteczkiem Morzine. Ten wolny od ruchu samochodowego ośrodek cieszy się wielkim powodzeniem wśród rodzin z dziećmi i oferuje mnóstwo możliwości zakwaterowania bezpośrednio przy stoku. Avoriaz jest położone w wielkim kompleksie narciarskim Portes du Soleil a jego okoliczne rozległe i różnorodne stoki uchodzą za jedne z najlepszych i najbardziej pewne pod względem warunków śniegowych w całym liczącym łącznie 650 km regionie. Jednym z najlepszych sposobów na poruszanie się po mieście są sanie zaprzężone w konie. Niewielką wadą jest stosunkowo ograniczona liczba hoteli i restauracji. Architektura miejscowości, jak to niestety często we francuskich Alpach, nie zachwyca.

 

Najlepszym środkiem transportu w Avoriaz są sanie  - © John Williams

Najlepszym środkiem transportu w Avoriaz są sanie

Prawa autorskie: John Williams

TIGNES, Francja

położenie: 1550-2300 m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 3456m
hotel przy stoku: Residence Le Lac

Długi sezon i pewność śniegu czynią z Tignes jeden z najlepszych alpejskich ośrodków narciarskich. Liczący 300 km tras teren narciarski, który Tignes dzieli z sąsiednim Val d’Isere, oferuje ogromną liczbę różnorodnych zjazdów dla narciarzy o różnych stopniach zaawansowania. Stacja dzieli się na cztery wioski – najwyżej położona jest Val Claret (2300m) i Le Lac (2100m). Stoki schodzące do Val Claret, mające zachodnią ekspozycję łapią duże ilości popołudniowego słońca, ale wydajny system naśnieżania sprawia, że jakość śniegu jest tu zawsze pierwszorzędna. Val Claret posiada całe mnóstwo hoteli i pensjonatów leżących bezpośrednio przy stoku, dlatego jeśli nie przepadacie za skibusami i lubicie zostawiać jako pierwsi ślady na wyratrakowanej trasie, to idealna miejscówka dla Was.

 

Stoki powyżej linii drzew w Tignes  - © Tignes

Stoki powyżej linii drzew w Tignes

Prawa autorskie: Tignes

VAL D’ISERE, Francja

położenie: 1850m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 3456m
hotel przy stoku: Le Brussels

Val D’Isere, podobnie jak w Tignes, na niedobór śniegu nigdy nie narzeka. W tutejszym terenie narciarskim znajduje się wiele stoków o północnej ekspozycji, znaczna część tras znajduje się na wysokości między 2300 i 2900 m. Szczególną atrakcją tej miejscówki są rozległe tereny do freeridu obsługiwane przez wyciągi. Hotele i pensjonaty położone przy samej trasie znajdziecie w wioskach Le Chatelard i La Legettax.

 

Lunch z widokiem na szczyty, Val d'Isere  - © Steve Johnson

Lunch z widokiem na szczyty, Val d'Isere

Prawa autorskie: Steve Johnson

COURCHEVEL, Francja

położenie: 1300-1750m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 2700m
hotel przy stoku: Hotel Courcheneige

Courchevel 1850 to najwyżej położona z pięciu wiosek, z których składa się ten ośrodek (wbrew nazwie sięga jakieś sto metrów niżej niż 1850m). Znajduje się w samym centrum terenów narciarskich i dysponuje największą ilością śniegu. Do wioski prowadzą liczne trasy, dzięki czemu wybór hotelu z dostępem do stoku nie powinien nastręczać problemów. Okoliczny teren narciarski oferuje 150 km urozmaiconych tras i robiący wrażenie system naśnieżania. Jeśli kogoś to nie zadawala, może odkrywać pozostałe części liczącego 600km tras regiony Trzy Doliny.

  

Courchevel - widok na hotel Courcheneige  - © Courcheneige

Courchevel - widok na hotel Courcheneige

Prawa autorskie: Courcheneige

LA PLAGNE, Francja

położenie: 1250-2000m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 3250m
hotel przy stoku: Hotel & Spa Carlina

Ośrodek La Plagne składa się z 10 górskich wiosek leżących na wysokości między 1250 a 2000m. Najpopularniejsze to Belle-Plagne (2050m) i Plagne 1800. Tutejszy teren narciarski z większością tras na wysokości 2000-2700m na stokach o północnej ekspozycji daje pełną gwarancję śniegu. W przeciwieństwie do pozostałych wysoko położonych stacji narciarskich La Plagne posiada niewiele stromych tras. Za to oferuje całkiem znaczący teren do jazdy poza trasami, jak i osłonięte dachem lasu nartostrady na złą pogodę. Dzięki połączeniu kolejkami linowymi z ośrodkiem Les Arcs tutejszy region liczy łącznie 425 km tras.

 

Wyciąg w La Plagne, Paradiski  - © Beatrice Koumanov

Wyciąg w La Plagne, Paradiski

Prawa autorskie: Beatrice Koumanov

LES ARCS, Francja

położenie: 1200-2000m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 3226m
hotel przy stoku: Chalet des Neiges

Arc 2000 i Arc 1950, najwyżej położone z pięciu wiosek tworzących Les Arcs, są strefą wolną od ruchu samochodowego i oferują zakwaterowanie przy samych stokach (głównie w apartamentach) powyżej i poniżej wyciągów. Tutejsze trasy to zarówno nartostrady w terenie lesistym, jak i autentycznie bardzo wymagające i łatwo dostępne obszary do jazdy w puchu. I tutaj śniegu nie brakuje, ponieważ większość tras leży powyżej 2000m i jest wyposażona w systemy naśnieżania – dodatkowo rozbudowywane szczególne na zachodnich stokach.

W Les Arcs nigdy nie brakuje śniegu  - © Les Arcs/Paradiski

W Les Arcs nigdy nie brakuje śniegu

Prawa autorskie: Les Arcs/Paradiski

LECH-Zuers, Austria

położenie: 1450-1716m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 2444m
hotel przy stoku: Hotel ILGA

Ekskluzywne ośrodki Lech (1450m), Zuers (1716m) i Oberlech (1660m) połączone są siecią tras, wśród których obok licznych niebieskich zjazdów jest też sporo tras dla średniozaawansowanych i freeriderów. Dzięki szczególnym walorom klimatycznym region ten co roku może liczyć na wyjątkowo obfite opady śniegu (dwukrotnie większe niż w sąsiednim St. Anton i trzykrotnie większe niż w Kitzbuhel). Najwięcej możliwości zakwaterowania bezpośrednio przy trasach zjazdowych oferuje Oberlech – prestiżowa miejscówka pozbawiona ruchu samochodowego z bogatą kolekcją czterogwiazdkowych hoteli. Ciekawostką jest system podziemnych tuneli, którymi transportowane są do nich bagaże i inne dostawy.

 

Freeride między ośrodkami Lech i Warth  - © Sepp Mallaun / Vorarlberg Tourismus

Freeride między ośrodkami Lech i Warth

Prawa autorskie: Sepp Mallaun / Vorarlberg Tourismus

OBERGURGL-HOCHGURGL, Austria

położenie: 1930m n.p.m.
najwyżej zlokalizowany wyciąg: 3082m
hotel przy stoku: Hotel Riml

Tradycyjna tyrolska wioska Obergurgl dzięki swoim wysoko położonym trasom jest jednym z najbardziej pewnych pod względem warunków śniegowych nie zlokalizowanych na lodowcu ośrodków narciarskich w Alpach. Jeszcze wyżej leży sąsiedni Gochgurgl (2150m). Drobne mankamenty: ograniczona liczba bardziej wymagających tras i niewielka liczba kwater z bezpośrednim dostępem do tras zjazdowych.

Obergurgl położone jest wysoko w górach  - © Obergurgl-Hochgurgl

Obergurgl położone jest wysoko w górach

Prawa autorskie: Obergurgl-Hochgurgl

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych stacjach narciarskich

Reklama

Reklama

Ski and snowboard enthusiasts from around the world:

We have been proud to provide you with free access to snow reports, resort guides and more, and we are beyond grateful for your readership and contributions to our community over the years.

Unfortunately given the changing media landscape, Mountain News Corporation has experienced financial declines in recent years. With additional economic challenges from the COVID-19 pandemic now facing our business, it is not financially viable to continue operating.

Mountain News Corporation and our OnTheSnow and Skiinfo websites will be shutting down. We will explore the possibility of selling, partnering, or contributing assets to another media outlet if there is an opportunity to allow for a consistent or enhanced online experience. For inquiries about Mountain News Corporation, please email Feedback_OTS@mountainnews.com.

We want to thank our loyal employees for their tireless work over the years to bring great information to all of you. We take comfort knowing that our collective passion for the sport of skiing and snowboarding will certainly live on.

We’ll see you on the mountain.


– Mountain News Corporation