Polish
Freeride w Davos Klosters

Freeride w Davos Klosters

Prawa autorskie: Destination Davos Klosters/Stefan Schlumpf

Przedstawiamy Wam wybór alpejskich stacji narciarskich, które zdaniem redakcji Skiinfo idealnie nadają się dla miłośników głębokiego puchu. Czy to rzeczywiście najlepsze ośrodki to oczywiście rzecz bardzo subiektywna. W każdym razie, jeśli lubicie pośmigać poza trasami, powinniście koniecznie je odwiedzić. Satysfakcja gwarantowana!

Ostrzeżenie: Jazda poza trasami to poważna sprawa. Niezbędne jest dokładne zaplanowanie trasy przejazdu, wiedza na temat zjawisk lawinowych, analiza raportu lawinowego dla danego terenu, odpowiednie wyposażenie lawinowe oraz przestrzeganie znaków, zakazów i poleceń obsługi kolei linowych. Początkujący powinni zawsze korzystać z opieki miejscowego przewodnika. Trzeba także dysponować dobrym przygotowaniem fizycznym i wiedzą na temat zagrożeń w terenie wysokogórskim oraz zachowywać się w górach odpowiedzialnie.

Freeride w regionie Jungfrau  - © Switzerland Tourism/Christof Sonderegger

Freeride w regionie Jungfrau

Prawa autorskie: Switzerland Tourism/Christof Sonderegger

Hot Spot 1: Alagna Valsesia – Freeride Paradise (Piemont,Włochy)

W Alagni, małej zaspanej wiosce poniżej masywu Monte Rosa, narciarze mają tylko jedno w głowie: freeride na maksa. Tutejsze koleje linowe słusznie noszą nazwę „Freeride Paradise“ – okoliczne stoki oferują ogromny wybór narciarskich wyzwań poza przygotowanymi trasami. W Alagni na każdym kroku można zobaczyć plecaki lawinowe czy szerokie narty freeridowe. Zjazdy o różnicy wysokości sięgającej ponad 2000m spełnią marzenia każdego.

Wejście do freeridowego raju obfituje w cudowne widoki. Jedną koleją linową dostaniecie się najpierw na Pianalungę (2046 m), następną na „Passo del Salati“ (2.971 m), dopiero trzecia zabierze Was wreszcie na lodowiec Punta Idren (3.275 m), gdzie zaczynają się liczne spektakularne trasy freridowe. Sama Alagna to typowa górska wioska ze wspaniałymi restauracjami , jak np. ta w hotelu Montagne de Luce. Pubów aprés-ski raczej się tu nie spotka – nie ten klimat. Za to freeriderzy mogą raczyć się wyśmienitą piemoncką kuchnią i doskonałym czerwonym winem.  

Ośrodek Alagna Valsesia – Monterosa Ski
http://www.skiinfo.pl/piemonte/alagna-valsesia/osrodek-narciarski.html

Informacja turystyczna Alagna Valsesia
www.freerideparadise.it

Dojazd

http://www.skiinfo.pl/piemonte/alagna-valsesia/wskazowki-dojazdu.html

Trasy freeride’owe

Średnio trudne: trzy średnio trudne trasy freeride’owe zaczynają się na Punta Indren (3.260 m): Salza Valley, Bors Valley, Balma

Trudne: dwie trudne trasy freeride’owe zaczynają się na Punta Indren (3.260 m): Eagle Couloir i Lost Valley (zalecane: mapa topograficzna i kompas)  

Bardzo trudne: dwie ekstremalnie trudne trasy freeride’owe zaczynają się na Punta Indren (3.260 m): Vittoria Peak i słynna Malfatta, którą aby pokonać trzeba się najpierw spuścić 50m w dół na linie.

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych stacjach narciarskich

Reklama

Reklama