Polish

Galtür: śnieżny raj dla rodzin i miłośników ciszy

17. luty 2017 | Skiinfo

Nowinki z regionów Paznaun, Austria, Tyrol

Ośrodki w tym artykule: Galtür - Silvretta

Nad ośrodkiem narciarskim Galtür góruje szczyt Ballunspitze

Nad ośrodkiem narciarskim Galtür góruje szczyt Ballunspitze

Prawa autorskie: Silvapark Galtür

Na samym końcu doliny Paznaun, zaledwie 10 kilometrów za jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich Austrii Ischgl, leży Galtür. W przeciwieństwie do tętniącego życiem sąsiada to prawdziwa oaza spokoju, w której czas płynie jakby wolniej. Ta jak na alpejskie warunki dość mała stacja narciarska jest doskonałym przykładem na to, że mniejszy ośrodek wcale nie musi być nudny.  By skutecznie konkurować o narciarzy, powinien mieć tylko pomysł na siebie. Galtür zdecydowanie ten pomysł ma i konsekwentnie go realizuje.

Trasa freeride'owa w Galtür  - © Tomasz Wojciechowski

Trasa freeride'owa w Galtür

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Spokojna alternatywa dla Ischgl
Galtür to idealna miejscówka dla tych, którzy nie zbyt dobrze czują się w zgiełku i podczas zimowego urlopu szukają raczej spokojnych miejsc. Z punktu widzenia polskiego turysty ma ponadto przynajmniej jeszcze jedną ważną zaletę. Ceny hoteli i apartamentów są tu nawet o 40 proc. niższe niż w sąsiednim Ischgl, do którego bez problemu dojedziecie  bezpłatnym skibusem w zaledwie kilkanaście minut,  a autobusy kursują co 10 minut. Ponieważ oba ośrodki oferują wspólny skipass, możecie dowolnie decydować,  ile dni na nartach spędzicie w każdym z nich. Nawet jeśli lubicie  szusowanie po dużych ośrodkach oferujących setki kilometrów tras, zachęcamy, by przynajmniej na 1-2 dni wybrać się na stoki w Galtür – to idealna alternatywa dla Ischgl zwłaszcza w soboty i niedziele, gdy do austriackiej stolicy imprez ściągają tłumy weekendowych narciarzy.

Na trasach w Galtür jest zwykle pusto.  - © Tomasz Wojciechowski

Na trasach w Galtür jest zwykle pusto.

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

6 sektorów dla każdego
Teren narciarski w Galtür podzielony został na sześć sektorów. Dwa z nich przeznaczone są dla dzieci. W Krainie Krasnoludków (Zwergenwelt) najmłodsze maluchy zbierają pierwsze doświadczenia na śniegu i od czujnym okiem instruktorów stawiają swoje pierwsze kroki na nartach. Co ważne, w tutejszej szkółce narciarskiej można wykupić na początek tylko jeden lub dwa dni testowe a dopiero potem przedłużyć kurs, gdy okaże się, że maluch jest zadowolony. Z kolei w Krainie Przygód (Abenteuerwelt) czekają atrakcje dla dzieci, które już opanowały pług. Kręta trasa wytyczona w baśniowym lesie, specjalna trasa crossowa czy przejazd przez chatkę baby jagi dostarczą dzieciakom niezapomnianych przeżyć. W dodatku przy dolnych stacjach kolejek linowych nigdy nie muszą stać w kolejkach, bo korzystają ze specjalnych „pasów szybkiego ruchu”.

Zaczarowany lat w Krainie Przygód, Galtür   - © Tomasz Wojciechowski

Zaczarowany lat w Krainie Przygód, Galtür

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Przez domek Baby Jagi można przejechać na nartach, Galtür  - © Tomasz Wojciechowski

Przez domek Baby Jagi można przejechać na nartach, Galtür

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Kolejna strefa to Raj zjazdowy (Pistenparadies). Obejmuje ona 40 km tras - 6 km niebieskich, 24 km czerwonych i 10 km czarnych. Całość obsługiwana jest przez 9 wyciągów. Ze względu na stosunkowo wysokie położenie śniegu zwykle tu nie brakuje a na trasach warunki są wyśmienite. Kto się zmęczy może odpocząć na leżakach w strefie ciszy przy górnej stacji kolejki linowej Alpkogelbahn. Młodzież natomiast chętnie korzysta z atrakcji „Actionparku“. Na miłośników sportowych wyzwań czekają tu poręcze, mini wall i funboxy, a także trasa do jazdy po muldach oraz speedway, czyli stromy odcinek trasy zjazdowej, na którym można zmierzyć swoją prędkość. Jest jeszcze Kraina Bohaterów przeznaczona tylko dla prawdziwych narciarskich i snowboardowych ekspertów, którzy znajdą tu idealne warunki do uprawiania freeride’u i freestyle’u. Ostatni sektor to „High & Nordic“, czyli szlaki skiturowe i trasy biegowe. Przyznacie, że jak na mały ośrodek narciarski atrakcji jest całkiem sporo.

Ostatni sektor to „High & Nordic“, czyli szlaki skiturowe i trasy biegowe - Galtür  - © Tomasz Wojciechowski

Ostatni sektor to „High & Nordic“, czyli szlaki skiturowe i trasy biegowe - Galtür

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Nowa gondola i nowa trasa
Sezon 2016/17 przyniósł w Galtür ważną inwestycję. Stary wyciąg krzesełkowy Breitspitzbahn został zastąpiony przez 10-osobową gondolę. Nowa kolei jest o 500 m dłuższa od poprzedniczki. Jej dolna stacja położona jest na wysokości 1768m bezpośrednio po zachodniej stronie zapory sztucznego jeziora Kopssee. Z kolei stacja górna nowej kolei linowej (2.295 m Seehöhe) znajduje się około 50m na południowy-zachód od stacji starej kanapy.

Dolna stacja starej kanapy Breitspitzbahn  - © Tomasz Wojciechowski

Dolna stacja starej kanapy Breitspitzbahn

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Nowa 10-osobowa gondola Breitspitzbahn Galtür  - © Tomasz Wojciechowski

Nowa 10-osobowa gondola Breitspitzbahn Galtür

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Górna stacja gondoli Breitspitznahn, Galtür  - © Tomasz Wojciechowski

Górna stacja gondoli Breitspitznahn, Galtür

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

W rejonie nowej godnoli powstała także nowa trasa narciarska (nr 17). W górnej części przebiega w kierunku zachodnim, by po około 500m zakręcić na północ i dotrzeć do szerokiej pagórkowatej hali, idealnej do uprawiania narciarstwa. Niżej trasa przebiega przez krótki stromy odcinek o długości około 180m i nachyleniu rzędu 50%. Następnie płaskim slalomem omija tereny, na których znajduje się ziemia wydobyta podczas budowy sztucznego jeziora, i wzdłuż drogi dojazdowej dociera do stacji dolnej gondoli.

 

Bajkowa atmosfera na głównym placu w Galtür  - © Tomasz Wojciechowski

Bajkowa atmosfera na głównym placu w Galtür

Prawa autorskie: Tomasz Wojciechowski

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych stacjach narciarskich

Reklama

Reklama