Polish

Chopok: śmiertelny finał zderzenia narciarzy

16. styczeń 2020 | Skiinfo

Na miejsce wypadku wezwano helikopter ratunkowy - zdjęcie archiwalne

Na miejsce wypadku wezwano helikopter ratunkowy - zdjęcie archiwalne

Prawa autorskie: HZS

W czwartek 16 stycznia 2020 r. doszło do tragicznego zderzenia dwóch narciarzy w największym słowackim ośrodku narciarskim Jasna (Chopok) w Tatrach Niskich.

Górska Służba Ratownicza relacjonowała to wydarzenie w następujący sposób: „Rankiem 16 stycznia 2020 r. wezwano ratowników do wypadku dwóch narciarzy w ośrodku narciarskim Jasná - Chopok Południe. Jeden z narciarzy pozostawał po wypadku nieprzytomny i nie wykazywał oznak życia. Ratownicy natychmiast rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową, a następnie wezwali załogę VZZS (pogotowie lotnicze), która wystartowała z lotniska w Popradzie. Helikopter spuścił na linie lekarza, który kontynuował przedłużoną resuscytację. Niestety, pomimo wysiłków wszystkich zaangażowanych, 28-letniego narciarza nie udało się uratować. Drugi narciarz - 38-letni Słowak - doznał obrażeń głowy oraz klatki piersiowej i został przewieziony do szpitala drogą lądową. Przyczyny wypadku będą przedmiotem dochodzenia”. 

Do wypadku doszło po południowej stronie Chopoka, na skrzyżowaniu tras 33A i 34C

Do wypadku doszło po południowej stronie Chopoka, na skrzyżowaniu tras 33A i 34C

Według informacji pogotowia lotniczego śmiertelną ofiarą wypadku był 28-letni narciarz z Białorusi. Doznał on rozległych obrażeń głowy. Z kolei portal Imeteo.sk poinformował, że do zderzenia doszło na skrzyżowaniu czarnej trasy 33A i niebieskiej 34C. W wyniku wypadku jeden z nich wyleciał poza trasę. Według świadków winę za spowodowanie wypadku ponosi Słowak, który poruszał się z dużą prędkością po czarnej trasie i zastosował się do znaku nakazującego jej ograniczenie ze względu na skrzyżowanie tras.

Słowacka policja na swojej stronie internetowej zaapelowała do wszystkich narciarzy, aby nie przeceniali swoich umiejętności, niepotrzebnie ryzykowali i pamiętali, że na stokach znajdują się także mniej doświadczeni narciarze i dzieci”.

Po wypadku media społecznościowe zalała lawina komentarzy. Wielu dyskutantów zaznacza, że wspomniane skrzyżowanie tras po południowej części Chopoka jest naprawdę niebezpieczne a istniejące znaki (ostrzegające o potrzebie zmniejszenia prędkości i ostrożności z powodu skrzyżowania) często są przez narciarzy ignorowane. 

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Galeria zdjęć

3S Eisgratbahn na lodowcu Stubai - © Stubaier Gletscher
Smart Ski Goggles - inteligentne goggle - © Ski amade
Nowe inwestycje 2015/16
Jaworzyna Krynicka - © SN Jaworzyna Krynicka

Reklama