Polish

Test: gdzie podają najlepsze Kaiserschmarrn?

3. styczeń 2017 | GESA | LILIES DIARY

Ośrodki w tym artykule: Mayrhofen

Gdzie podają najlepsze Kaiserschmarrn?

Gdzie podają najlepsze Kaiserschmarrn?

Prawa autorskie: Mayrhofen Bergbahnen

Kaiserschmarrn - przepyszny, pulchny, poszatkowany naleśnik podawany zwykle z musem owocowym: austriacka potrawa narodowa, której podczas narciarskiego wypadu do Austrii nie może zabraknąć! Blogerka Gesa, autorka Lilies Diary sprawdziła, gdzie w Mayrhofen można zjeść najlepsze Kaiserschmarrn.

Puszyste Kaiserschmarrn w  Gschösswandhaus  - © Mayrhofen Bergbahnen

Puszyste Kaiserschmarrn w Gschösswandhaus

Prawa autorskie: Mayrhofen Bergbahnen

1. Gschösswandhaus: dla koneserów
Gschösswandhaus leży nieco w ukryciu, co dodaje mu dodatkowego uroku. Kto dotrze tu - w miejsce oddalone od zgiełku panującego na uczęszczanych trasach narciarskich, zostanie nagrodzony niewiarygodną ciszą i zapierającą dech w piersiach panoramą. Tutaj można doświadczyć tego, czego często podczas urlopu sobie życzymy: czas się zatrzymuje. Nie grają tu muzyki.  Ale to nic, bo goście zamiast tego podiwiają widok na otaczające góry lub obserwują ptaki, które przelatują przez gospodą na wysokości oczu.

Kaiserschmarrn serwowany w Gschösswandhaus jest mniej słodki niż inne porównywane w tym teście, za to z wierzchu obficie posypany jest cukrem pudrem. Podawany jest z musem jabłkowym, odrobiną żurawiny i na życzenie z pysznym, ciepłym jagodowym sznapsem z bitą śmietaną. Do tego serdeczne i interesujące rozmowy z gospodarzami, Christą i Gerhardem i serwowany do kawy keks własnej roboty – wszystko to sprawia, że wizyta w Gschösswandhaus jest prawdziwym przeżyciem.

Dojazd: Gschösswandhaus na mapce znajduje się nieco poniżej tras i wyciągów, co początkowo nieco mnie przestraszyło. W drodze do schroniska musiałam się przedzierać przez las odważnie niczym rycerz. No dobra, dojazd nie był może aż tak ryzykowny, ale co najmniej tak bajkowy. Po dotarciu do Kolei Penkenbahn należy obejść jej stację, za nią znajduje się wyciąg dla dzieci. Następnie zjeżdżamy krótką trasą w lewo, a potem w prawo wzdłuż ścieżki. Tutaj nagle robi się cicho i spokojnie, a pędzący świat pozostaje za nami. Jeszcze jeden zakręt i zza gęstych drzew Gschösswandhaus wyłania się w pełnej krasie. Aby dostać się z powrotem do cywilizacji, podchodzimy 10 minut do kolejki Penkenbahn albo w dwie minuty zjeżdżamy na nartach do Penkenexpress. Stąd mamy do dyspozycji czerwone trasy 25, 26, 27 i niebieskie 28, 29.

Nocleg? Grupy i klasy szkolne mogą przenocować w komfortowych dwu- i wieloosobowych pokojach

Gschösswandhaus w skrócie:

Widok: 5 gwiazdek deluxe

Atmosfera: 5 gwiazdek (spokój między niebem a ziemią)

Muzyka: brak, za to 5 gwiazdek

Smak Kaiserschmarrn: 4 gwiazdki

Cena: 8,20 euro

Info: gorące posiłki tylko do 15:00, specjalnością Gschösswandhaus są także pierogi ze szpinakiem w z masłem i parmezanem.

WiFi: dostęp ograniczony

Kaiserschmarrn w Christas Skialm  - © Mayrhofen Bergbahnen

Kaiserschmarrn w Christas Skialm

Prawa autorskie: Mayrhofen Bergbahnen

2. Christa´s Skialm: dla miłośników schronisk
Schronisko na Granatalm już w 1910 r. należało do pradziadka obecnych właścicieli. Już wówczas mówiono, że jest jednym z najpiękniejszych schronisk w dolinie Zillertal. Także dzisiaj goście mogą tu na wysokości 2095m odpocząć, godzinami wygrzewać się na słońcu albo poleżeć na leżaku. W tle leci klasyka, jak  Michael Jackson czy  Daft Punk, co każdego wprowadza w dobry humor.

Kaiserschmarrn w Christa´s Skialm odpowiada idealnie moim upodobaniom i swoim tradycyjnym przepisem od razu podbił moje serce.  Nie ma nic lepszego do Kaiserschmarrn niż porządna porcja cynamonu i cukru – oba te dodatki trafiają tu do naleśników bezpośrednio podczas przyrządzania. Do tego jeszcze aromat rumowy i – jak przystało na klasyczny  Kaiserschmarrn przygotowywany w schronisku – sporo rodynek. Całość serwowana jest na patelni  z musem jabłkowym i żurawiną.

Dojazd: kolejką Nordhangbahn, gondolą Finkenberg lub wyciągiem Katzenmooslift. W dalszą drogę można wybrać się niebieskimi trasami 52, 53 i czerwoną 55 lub czerwonymi 47, 48, 49, jak i czarna 45.

Christa´s Skialm w skrócie:

Widok: 4 gwiazdki

Atmosfera: 4 gwiazdki (wygodnie i przytulnie)

Muzyka: 5 gwiazdek (klasyka)

Smak Kaiserschmarrn: 5 gwiazdek (raczej tradycyjny, z rodzynkami – jako jedyny w teście)

Cena: 10,00 euro

Info: specjalnością kuchni są także potrawy z grila

WiFi dostęne

Cudowne i w smaku i z wyglądu!  - © Mayrhofen Bergbahnen

Cudowne i w smaku i z wyglądu!

Prawa autorskie: Mayrhofen Bergbahnen

3. Pilzbar: dla narciarzy
Jadąc czerwoną 27 w dół, Pilzbar widać już z daleka. Jeden z najbardziej znanych barów narciarskich w Mayrhofen w kolorach muchomora rzuca się w oczy. To ulubiona miejscówka fanów apres-ski. Zaleta: do gondoli jest potem tylko żabi skok.

Miłośnikom Kaiserschmarrn można polecić Pilzbar. Ciasto jest tutaj mocniejsze i grubsze niż w pozostałych miejscach testu. Oczywiście podawane jest z musem jabłkowym i żurawiną. Kto lubi muzykę i zabawę, powinien wybrać miejsca na zewnątrz. Kto szuka spokoju, niech wybierze lepiej taras na tyłach, skąd przy odrobinie szczęścia można obserwować starty paralotni.

Dojazd: Pilzbar leży bezpośrednio u podnuża czerwonych tras 26/27 i niebieskiej 28. Ponieważ do doliny bez trudu można wrócić stąd kolejką linową Penkenbahn, wielu narciarzy tu przy piwie kończy swój narciarski dzień.

Nocleg? Nad Pilzbarem na wysokości 1800 m n.p.m. znajdują się trzy apartamenty. Śniadanie i panorama gór w cenie.

Pilzbar w skrócie:

Widok: 3 gwiazdki

Atmosfera: 3 gwiazdki (prosty wystrój, Après Ski)

Muzyka: 3 gwiazdki (Après Ski)

Smak Kaiserschmarrn: 3 gwiazdki

Cena: 6,90 euro

Info: Pilzbar słynie także z Après Ski. 

WiFi dostępne

Karmelizowane Kaiserschmarrn w Schneekarhütte - mniam!  - © Mayrhofen Bergbahnen

Karmelizowane Kaiserschmarrn w Schneekarhütte - mniam!

Prawa autorskie: Mayrhofen Bergbahnen

4. Schneekarhütte: dla smakoszy
Aż do mojej pierwszej wizyty w Schneekarhütte schronisko to było dla mnie jakby niewidzialne. Co prawda podczas każdego zjazdu moją ulubioną  czerwoną dziesiątką dostrzegałam dwie piramidy, ale nic mnie w to miejsce nie ciągnęło. To był duży błąd, jak się teraz okazało. Ponieważ przed tymi piramidami, w których można przenocować, znajduje się przytulna a jednocześnie bardzo nowoczesne schronisko, gdzie – uwaga – moim zdaniem serwowane jest najlepsze Kaiserschmarrn w całym ośrodku narciarskim!

Ale najpierw trochę o atmosferze: wielki taras Schneekarhütte wita gości nowoczesną, elektroniczną muzyką – przy dobrej widoczności jest stąd fantastyczny widok na Alpy Zillertalskie. Alterantywą dla zatłoczonego i głośnego tarasu jest przytulne wnętrze, gdzie można zaszyć się w jakimś kącie albo ogrodzie zimowym.   

Mimo całej swej rustykalności schronisko to już na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej szlachetne niż pozostałe. Podawane tu potrawy wyglądają na wysokojakościowe i drogie, co zaostrzyło mój apetyt na – jak głosiło menu -  „karmelizowane Kaiserschmarrn“. Mój posiłek kazał na siebie czekać dobre 30 minut, ale w tym wypadku warto poczekać. Każda porcja przygotowywana jest na osobnej patelni. Do tego w kuchni jest osobny kucharz zajmujący się wyłącznie Kaiserschammr. Perfekcja w każdym calu! Perfekcyjny jest też efekt tego kucharzenia: kawałki naleśnika są cienkie i pulchne, wilgotne, ale jednocześnie chrupiące, a do tego odpowiednio słodkie. Tutejsze Kaiserschmarrm podawane jest z musem jabłkowym ale bez rodzynek. Po długim czasie dzięki Schneekarhütte wreszcie znów mam poczucie, że jem Kaiserschmarrn, bo to najlepsze co znajduje się w karcie, a nie tylko dlatego, że mam zwyczaj jedzenia tej potrawy podczas wypadów na narty do Austrii.

Nocleg? tak, można przenocować tutaj wysoko z dala od zgiełku i apres-ski. Gdy wszyscy inni zjeżdżają w dół ostatnią gondolą, lokatorzy Schneekarhütte machają im na pożegnanie z jednego z najpiękniejszych punktów widokowych w ośrodku. W cenie panoramiczna sauna, wyszukany bufet śniadaniowy i pięciodaniowa uroczysta kolacja.

Dojazd: wyciągiem Schneekarlift (także wyciągami:: Gerentlift i Unterbergalmlift). Schronisko znajduje się na początku czerwonej 10, niebieskiej 11 i czarnej 12. W tym miejscu staruje też czerwony szlak narciarski 13.

Schneekarhütte w skrócie:

Widok: 5 gwiazdek

Atmosfera: 5 gwiazdek (szlachetnie i przytulnie)

Muzyka: 4 gwiazdki (elektroniczna)

Kaiserschmarrn: 5 gwiazdek (delikatne i smakowite)

Cena: 13,50 euro

Info: specjalnością Schneekarhütte jest także cieńkie Flammkuchen. 

Wifi dostępne

 
To gdzie w końcu w Mayrhofen podają najlepsze Kaiserschmarrn?
Kto poszukuje wyszukanego smaku Kaiserschmarrn powinien udać się do Schneekarhütte lub Christa´s Skialm. Ten kto woli atmosferę zabawy, lepiej będzie czuł się w Pilzbarze. A kto szuka spokoju, znajdzie go w Gschösswandhaus.

Więcej informacji: www.mayrhofen.at/home

Reklama

Reklama

Galeria zdjęć

 - © Laurin Moser
Karmelizowane Kaiserschmarrn - mniam! - © Mayrhofen Bergbahnen
 - © Mayrhofen Bergbahnen
 - © Mayrhofen Bergbahnen

Reklama