Pandemia COVID-19 dotknęła wszystkich dziedzin naszego życia. także narciarstwa. Z naszego artykułu dowiesz się, na co warto się przygotować, wybierając się w tym sezonie na narty.

Ośrodki narciarskie, podobnie jak reszta świata, musiały dostosować się do warunków pandemii, a wiele z nich nie funkcjonuje tak, jak przed epidemią koronawirusa. Jeśli będziesz postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami i zwracać uwagę na obowiązujące obostrzenia związane z podróżowaniem, nadal możesz cieszyć się jazdą na nartach tej zimy.

Przygotowaliśmy odpowiedzi na podstawowe pytania, które zapewne zadasz sobie, planując jazdę na nartach.

 

Czy powinienem zarezerwować urlop narciarski na sezon 2020/21 z wyprzedzeniem?

Sytuacja zmienia się teraz bardzo szybko, co utrudnia przewidywanie, które kraje czy regiony będą dostępne, a które nie.

Jeśli jednak decydujesz się na rezerwację, warto wybrać pakiet z gwarancją zwrotu pieniędzy w przypadku niezgodności usługi z umową. Poszukując apartamentów samodzielnie w Internecie, sprawdzaj do kiedy masz możliwość bezkosztowej anulacji. Będziesz miał większe szanse odwołać wyjazd i nie stracić pieniędzy w razie wprowadzenia odgórnych obostrzeń w podróżowaniu. W tym sezonie wielu hotelarzy bardzo zliberalizowało swoje podejście do tego tematu i znacznie wydłużyło termin bezkosztowej anulacji. Ale nie jest to reguła, dlatego warto na to zwrócić uwagę podczas wyboru zakwaterowania.

Nie licz na super rabaty w tym roku – branża turystyczna mocno odczuła skutki pandemii i aby przeżyć musi pilnować marży. Ale dzięki wczesnej rezerwacji twoje szanse na dobre oferty rosną.

 

Jak będzie wyglądać narciarstwo w sezonie 2020/21?

Jeśli wybierzesz się w tym roku do ośrodka narciarskiego, nic nie będzie działać tak, jak wtedy, gdy byłeś tam ostatnio. Ośrodki stosują bardzo różne zasady w poszczególnych krajach, dlatego najlepiej jest je szczegółowo sprawdzić w domu.

Wiele zagranicznych ośrodków narciarskich już zadeklarowało ograniczenie liczby sprzedanych karnetów narciarskich. Oczywiście podejmowane środki bezpieczeństwa wszędzie obejmują zasłanianie ust i nosa w kolejkach linowych czy w kolejkach do wyciągów, zachowanie minimalnej odległości między osobami 1-2 metry oraz nacisk na dezynfekcję rąk.

Niektóre ośrodki zmniejszyły przepustowość kolejek linowych, ale zwiększyły za to ich prędkość i częstotliwość. Mniejsze są też grupy w szkółkach narciarskich, a możliwości opieki nad dziećmi w samych ośrodkach są albo ograniczone, albo zniesione.

W tym roku apres-ski będzie znacznie spokojniejsze – nie będzie głośnej muzyki, picia shotów z deski czy tańców na stołach. liczba osób przy barach będzie limitowana, aby uniknąć tłumów. Posiłki i napoje w restauracjach i schroniskach w niektórych krajach można spożywać obecnie tylko na siedząco przy stolikach. Wszystkie imprezy muzyczne i narciarskie zostały odwołane. Część zagranicznych kurortów będzie wymagać od narciarzy pobrania aplikacji w celu rezerwacji i zamówienia posiłków w restauracjach.

Jeśli chodzi o wyżywienie i zakwaterowanie dla narciarzy, dla większości osób pierwszym wyborem powinny być kwatery z własnym wyżywieniem. Jeśli planujesz pobyt w hotelu lub we wspólnym domku, bądź przygotowany na to, że warunki restauracji hotelowych prawdopodobnie również będą ograniczone.

 

Jak chronić siebie i innych na nartach?

➽ Jeśli zdecydujesz się podróżować do ośrodka narciarskiego, spróbuj zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19, wybierając samochód jako środek lokomocji. Kilkunastogodzinna podróż autokarem to chyba teraz najgorszy wybór.

➽ Jeśli to możliwe zarezerwuj zakwaterowanie blisko stoków, abyś nie musiał korzystać ze skibusa.

➽ Na lunch wybieraj mniej popularne godziny, gdy w restauracjach i schroniskach jest mniej ludzi. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, korzystaj ze stolików na świeżym powietrzu.

➽ Zarezerwuj swój sprzęt narciarski z wyprzedzeniem, abyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu w wypożyczalni.

➽ Zasłaniaj usta i nos wszędzie tam, gdzie wymagają tego obowiązujące przepisy. Niektóre ośrodki oferują bezpłatne bandamy do każdego karnetu narciarskiego, aby klienci mogli zakryć usta i twarz.

➽ Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym, które obejmuje również ryzyko zakażenia Covid-19 lub inne ryzyka związane z wystąpieniem koronawirusa. Większość firm ubezpieczeniowych dostosowała już swoją ofertę ubezpieczeń turystycznych do warunków pandemii.