Zermatt Ośrodek narciarski

Wybór Użytkowników Skiinfo
# 1dla ekspertów w regionie Europa
# 1dla ekspertów w regionie Szwajcaria
# 1najlepszych snowparków w regionie Valais
Wszystkie opinie

Zermatt to według wielu miejscówka z najpiękniejszą panoramą w całej Szwajcarii. Nad tym najsłynniejszym i najbardziej na południe wysuniętym szwajcarskim ośrodkiem narciarskim majestatycznie góruje charakterystyczna sylwetka Matterhornu (4478 m).  Wokół wioski znajduje się jedna trzecia wszystkich alpejskich czterotysięczników. Z platformy widokowej na Małym Matterhornie przy dobrych warunkach atmosferycznych można dojrzeć aż 38 szczytów, których wysokość przekracza 4000 m.  Dzięki wysokiemu położeniu - Matterhorn Glacier Paradise jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Alpach - szusować można tu także latem.

Zimą narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 360 kilometrów idealnie przygotowanych tras. W skład tutejszego skipassu wchodzą wzajemnie połączone wyciągami tereny narciarskie Cornergrat, Rothorn, lodowcowy Matternhorn Glazier Paradise oraz włoska Cervinia. Latem korzystać można z 21 kilometrów tras położonych na lodowcu Theodulgletscher, na którym spotkać można trenujące drużyny narodowe alpejczyków z całej Europy. Górna stacja kolejki linowej na Mały Matterhorn jest najwyżej położonym tego typu obiektem w Europie.

Trasy w ośrodku są bardzo zróżnicowane, aby jednak w pełni docenić ich różnorodność trzeba wykazywać się dość dobrymi umiejętnościami narciarskimi. Ponad 60 proc. tras zostało bowiem zakwalifikowanych jako stoki średnio trudne i oznaczonych kolorem czerwonym. Blisko 20 proc. to trasy czarne przeznaczone dla narciarskich ekspertów.  

Najdłuższa trasa (z Matterhornu do Zermatt) liczy sobie aż 25 km długości.

Jeśli na trasach robi się tłoczno warto skorzystać z orczyka Hörnlilift w części ośrodka zwanej Schwarzsee-Paradise, który wywiezie was tak blisko Matterhornu, jak żaden pozostały wyciąg. W ten zakątek docierają tylko nieliczni narciarze.

W ośrodku możliwy jest także heliskiing. Dogodne, nadzorowane i zabezpieczone tereny do freeridu i jazdy w puchu znajdują się w na Gornergrat w okolicach szczytu Stockhorn.

Rodziny
W każdej części ośrodka Zermatt znajdują się trasy nadające się dla rodzin. Dla dzieci szczególnie intersująca będzie wizyta w Wollipark. Ten obszar idealnie nadaje się do nauki dla początkujących adeptów narciarstwa. Wollipark znajduje się w pobliżu stacji Sunnegga, dzięki dogodnemu położeniu jest dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru. Dla dzieciaków zbudowano tu specjalną kolejkę górską, w której gondolki poruszają się nie na linach, lecz jadą po szynach.


Gravity Park (400 m) 
Tutejszy snowark leży na wysokości 3000 m na lodowcu Theodulgletscher w pobliżu kolejki Furgsattel. Składa się z następujących elementów – łatwych: whoops, dwumetrowy mail box, trzymetrowy mini straight rail, mini kicker 2-4m; średnio trudnych: trzymetrowy straight box, kinked box 3/5m, kicker 6-8m, kicker 8-10m, curved box 6m i również sześciometrowy rollercoaster rail,  down ledge 6m, straight rail 9m, rainbow rail 6m, wallridge picnic tables 3m, kicker 10-12m, kicker 12-14m; oraz trudnych: kicker 16-20m, down rail 8m double down kinked rail 4/1.5/4m.

Transport
Zermatt od lat  jest strefą wolną od pojazdów spalinowych. Prywatnym samochodem można dotrzeć tylko do miejscowości Täsch (5 km od Zermatt). Droga z Täsch do Zermatt jest bowiem zamknięta dla publicznego ruchu samochodowego. W Täsch znajdują się parkingi liczące 2900 miejsc. Niektóre z nich oferują serwis taksówkowy do ośrodka Zermatt. Ponadto pomiędzy obiema miejscowościami co dwadzieścia minut kursują pociągi wahadłowe kolejki Matterhorn-Gotthard-Bahn. W samej wiosce poruszać można się najróżniejszymi autobusami z napędem elektryczny, taksówkami i elektrycznymi pojazdami hotelowymi. 

Zaplanuj swój wyjazd

Zermatt Zakwaterowanie

Kiedy najwięcej śniegu?

Opady śniegu (ogółem)

311cm
195cm
130cm
65cm
0cm
0cm
lis
126cm
gru
259cm
sty
27cm
lut
61cm
mar

Więcej o terenie narciarskim

11%
Zielone trasy
22%
Niebieskie trasy
57%
Czerwone trasy
10%
Czarne trasy
145
Trasy ogółem
322.0 km
Trasy ogółem
15.0 km
Najdłuższa trasa
360.0 km
Teren narciarski
360 ac
Teren narciarski
200 ac
Sztuczne naśnieżanie
240.0 km
Sztuczne naśnieżanie

Liczba wyciągów: 52

18
Koleje gondolowe
3
Kanapy 8-osobowe
12
Ekspresowe kanapy 6-osobowe
5
Ekspresowe kanapy 4-osobowe
4
Kanapy 4-osobowe
0
Kanapy 3-osobowe
0
Kanapy 2-osobowe
10
Pozostałe wyciągi

Wysokość n.p.m.

3899m
Szczyt
2279m
Przewyższenie
1620m
Dolina
Copyright © 1995-2021 Mountain News Corporation. Wszystkie prawa zastrzeżone.