Zermatt Ośrodek narciarski

Ośrodki narciarskie | Polska, Europa, świat
Top 2najlepszych snowparków w regionie Szwajcaria
Top 1najlepszych snowparków w regionie Valais
Wszystkie opinie

Przegląd

Zermatt to według wielu miejscówka z najpiękniejszą panoramą w całej Szwajcarii. Nad tym najsłynniejszym i najbardziej na południe wysuniętym szwajcarskim ośrodkiem narciarskim majestatycznie góruje charakterystyczna sylwetka Matterhornu (4478 m).  Wokół wioski znajduje się jedna trzecia wszystkich alpejskich czterotysięczników. Z platformy widokowej na Małym Matterhornie przy dobrych warunkach atmosferycznych można dojrzeć aż 38 szczytów, których wysokość przekracza 4000 m.  Dzięki wysokiemu położeniu - Matterhorn Glacier Paradise jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Alpach - szusować można tu także latem.

Zimą narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 360 kilometrów idealnie przygotowanych tras. W skład tutejszego skipassu wchodzą wzajemnie połączone wyciągami tereny narciarskie Cornergrat, Rothorn, lodowcowy Matternhorn Glazier Paradise oraz włoska Cervinia. Latem korzystać można z 21 kilometrów tras położonych na lodowcu Theodulgletscher, na którym spotkać można trenujące drużyny narodowe alpejczyków z całej Europy. Górna stacja kolejki linowej na Mały Matterhorn jest najwyżej położonym tego typu obiektem w Europie.

Trasy w ośrodku są bardzo zróżnicowane, aby jednak w pełni docenić ich różnorodność trzeba wykazywać się dość dobrymi umiejętnościami narciarskimi. Ponad 60 proc. tras zostało bowiem zakwalifikowanych jako stoki średnio trudne i oznaczonych kolorem czerwonym. Blisko 20 proc. to trasy czarne przeznaczone dla narciarskich ekspertów.  

Najdłuższa trasa (z Matterhornu do Zermatt) liczy sobie aż 25 km długości.

Jeśli na trasach robi się tłoczno warto skorzystać z orczyka Hörnlilift w części ośrodka zwanej Schwarzsee-Paradise, który wywiezie was tak blisko Matterhornu, jak żaden pozostały wyciąg. W ten zakątek docierają tylko nieliczni narciarze.

W ośrodku możliwy jest także heliskiing. Dogodne, nadzorowane i zabezpieczone tereny do freeridu i jazdy w puchu znajdują się w na Gornergrat w okolicach szczytu Stockhorn.

Rodziny
W każdej części ośrodka Zermatt znajdują się trasy nadające się dla rodzin. Dla dzieci szczególnie intersująca będzie wizyta w Wollipark. Ten obszar idealnie nadaje się do nauki dla początkujących adeptów narciarstwa. Wollipark znajduje się w pobliżu stacji Sunnegga, dzięki dogodnemu położeniu jest dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru. Dla dzieciaków zbudowano tu specjalną kolejkę górską, w której gondolki poruszają się nie na linach, lecz jadą po szynach.


Gravity Park (400 m) 
Tutejszy snowark leży na wysokości 3000 m na lodowcu Theodulgletscher w pobliżu kolejki Furgsattel. Składa się z następujących elementów – łatwych: whoops, dwumetrowy mail box, trzymetrowy mini straight rail, mini kicker 2-4m; średnio trudnych: trzymetrowy straight box, kinked box 3/5m, kicker 6-8m, kicker 8-10m, curved box 6m i również sześciometrowy rollercoaster rail,  down ledge 6m, straight rail 9m, rainbow rail 6m, wallridge picnic tables 3m, kicker 10-12m, kicker 12-14m; oraz trudnych: kicker 16-20m, down rail 8m double down kinked rail 4/1.5/4m.

Transport
Zermatt od lat  jest strefą wolną od pojazdów spalinowych. Prywatnym samochodem można dotrzeć tylko do miejscowości Täsch (5 km od Zermatt). Droga z Täsch do Zermatt jest bowiem zamknięta dla publicznego ruchu samochodowego. W Täsch znajdują się parkingi liczące 2900 miejsc. Niektóre z nich oferują serwis taksówkowy do ośrodka Zermatt. Ponadto pomiędzy obiema miejscowościami co dwadzieścia minut kursują pociągi wahadłowe kolejki Matterhorn-Gotthard-Bahn. W samej wiosce poruszać można się najróżniejszymi autobusami z napędem elektryczny, taksówkami i elektrycznymi pojazdami hotelowymi. 

Wskazówki

Dla smakoszy: Hütte Zum See
Spośród około 50 tutejszych górskich restauracji i schronisk na szczególne polecenie zasługuje Chata nad jeziorem (Hütte zum See) znajdująca się w osadzie Zum See. Atmosfera tego liczącego już 350 lat kultowego lokalu jest równie niesamowita jak panorama Matterhornu. Można tu zjeść smakołyki lokalnej, tradycyjnej kuchni.   www.zumsee.ch


Idylla: Osada Findeln
Findeln leży około 2 kilometry na wschód od Zermatt powyżej doliny Findeltal w połowie drogi do lodowca Findelgletscher. Na malutka miejscowość ze swoimi idyllicznymi domkami powstała na niewielkim, naturalnym tarasie. Mieszka tu na stałe oko stu osób. Kto chce poznać Matterhorn od najpiękniejszej strony, musi odwiedzić tę osadę.  www.findlerhof.ch

Uczta w igloo

Wioska Igloo (Iglu-Dorf) to najchłodniejszy lokal w całym ośrodku. Narciarze siedzą tu przy grzanym winie i zajadają się przepysznym serowym fondue. Wieczorami serwowane są tu wyjątkowe serowe smakołyki.  www.iglu-dorf.com

Mały Matterhorn

Mały Matterhorn (Klein Matterhorn - 3883 m) to młodszy brat najczęściej fotografowanej góry w Alpach a jednocześnie najwyżej położona platforma widokowa w Europie. Żadna inna kolejka linowa nie dociera tak wysoko. Po przybyciu na miejsce przechodzi się z podziemnej górnej stacji kolejki specjalnym 60-metrowym tunelem na południowe zbocze góry. Widok, zwłaszcza na Matterhorn, naprawdę zapiera dech w piersiach.  www.klein-matterhorn.ch

Koszty
Planując urlop w Zermatt trzeba pamiętać, że jak przystało na Szwajcarię, pobyt tu będzie stosunkowo drogi.

Zaplanuj swój wyjazd

Kiedy najwięcej śniegu?

Średnie opady śniegu

106cm
66cm
44cm
22cm
34cm
61cm
lis
75cm
gru
88cm
sty
65cm
lut
51cm
mar

Więcej o terenie narciarskim

22%
Niebieskie trasy
57%
Czerwone trasy
10%
Czarne trasy
145
Trasy ogółem
322 km
Trasy ogółem
15 km
Najdłuższa trasa
360 km
Teren narciarski
81 ha
Sztuczne naśnieżanie
240 km
Sztuczne naśnieżanie

Liczba wyciągów: 52

18
Koleje gondolowe
3
Kanapy 8-osobowe
12
Ekspresowe kanapy 6-osobowe
5
Ekspresowe kanapy 4-osobowe
4
Kanapy 4-osobowe
10
Pozostałe wyciągi

Wysokość n.p.m.

3899m
Szczyt
2279m
Przewyższenie
1620m
Dolina

Ważne terminy

04 listopad, 202304. 11. 2023
Planowany początek sezonu
04 listopad, 202404. 11. 2024
Planowane zakończenie sezonu
N.A.
Długość sezonu (dni)
N.A.
Dni otwarte w zeszłym sezonie
81
Lata działalności
0cm
Średnie opady śniegu
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.