Ośrodki narciarskie | Polska, Europa, świat
Top 8dla ekspertów w regionie Francja
Top 5Apres Ski w regionie Savoie
Wszystkie opinie

Przegląd

Narty w Meribel

Meribel leży w samym centrum ogromnego, liczącego 600 km tras terenu narciarskiego Trzy Doliny  (Les Trois Vallées) pomiędzy  Courchevel i Val Thorens. Dzięki temu ta przepiękna miejscowość zabudowana tradycyjnymi domkami w stylu alpejskim wraz z leżąca nieco wyżej bliźniaczą osadą Mottaret stanowią idealny punkt wypadowy do zwiedzania na nartach wszystkich trzech dolin. W każdą stronę prowadzą wyciągi i gondole, które momentalnie pozwolą nam przenieść się do sąsiedniego ośrodka.

Ale sama dolina Meribel także ma wiele do zaoferowania narciarzom i snowboardzistom. Na początek proponujemy wjazd kolejką linową Saulire Express na szczyt Saulire. Stąd możemy zjechać do doliny Courchevel lub wybrać jedną z tras wiodących do Meribel. Na zwiedzanie sąsiednich dolin przyjdzie jeszcze czas, więc zjeżdżamy do Mottatet. Stamtąd wracamy na Saulire kolejką Pas du Lac Gondel, by po chwili delektować się długim zjazdem w kierunku Meribel.

Teraz udajemy się na drugą stronę miejscowości i kierujemy się do wyciągu olimpijskiego. Znajduje się on na samym skraju tego terenu narciarskiego i z tego powodu zwykle jest dość mało uczęszczany. Tym lepiej dla nas – mamy wymarzone trasy wyłącznie dla siebie. Następne w programie są trasy z drugiej sekcji wyciągu Tougnete. I tutaj – jedna piękniejsza od drugiej, wszędzie prawie pusto. Jedynie rano koło 10.00 na kanapie Tougnet 2 robi się trochę tłoczno, gdyż wyciąg ten służy jako połączenie z Les Menuires i Val Thorens w sąsiedniej dolinie. Lepiej zatem o tej porze omijać tę okolicę.

Na koniec korzystając z gondoli Plattiert do najdalszego zakątka doliny Meribel w okolice Mont Vallon. Ten szczyt oddzielony jest od pozostałej części ośrodka narciarskiego. Prowadzące z niego dwie czerwone trasy należą do najpiękniejszych zjazdów w Trzech Dolinach, gdyż prowadzą przez wysokoalpejski, dziewiczy teren.

Mont Vallon jest też ulubionym terenem jazdy freeriderów – prowadza z niego niezliczone warianty zjazdów w puchu.

Rzut oka na plan tras wystarczy, żeby Meribel ma aż 6 połączeń wyciągami z doliną Beleville. Należy pamiętać jednak, że tylko jedno z nich – Col de la Cahmbre - prowadzi bezpośrednio do Val Thorens, najwyżej położonej miejscówki narciarskiej w Alpach. Pozostałe trasy kończą się w Les Minuires lub St. Martin de Belleville.

Po drugiej stronie doliny Meribel sytuacja jest bardziej przejrzysta. Do Courchevell można dostać się poprzez dość zatłoczony szczyt Saulire bądź też bardziej przyjazną trasą przez Col de la Loze.

Kiedy najwięcej śniegu?

Średnie opady śniegu

113cm
71cm
47cm
24cm
13cm
37cm
lis
94cm
gru
82cm
sty
52cm
lut
58cm
mar
31cm
kwi

Więcej o terenie narciarskim

Zielone trasy
11%
Niebieskie trasy
37%
Czerwone trasy
39%
Czarne trasy
13%
Trasy ogółem
71
Najdłuższa trasa
1.1 km
Teren narciarski
150 km
Nocne jazdy
9 ha
Nocne jazdy
2.3 km
Sztuczne naśnieżanie
217 ha
Sztuczne naśnieżanie
80 km

Liczba wyciągów: 42

Koleje gondolowe
14
Kanapy 8-osobowe
1
Ekspresowe kanapy 6-osobowe
9
Ekspresowe kanapy 4-osobowe
5
Kanapy 4-osobowe
1
Pozostałe wyciągi
12

Wysokość n.p.m.

Dolina
1100m
Szczyt
2952m
Przewyższenie
1852m

Ważne terminy

30 listopad, 202430. 11. 2024
Planowany początek sezonu
20 kwiecień, 202520. 04. 2025
Planowane zakończenie sezonu
140
Długość sezonu (dni)
140
Dni otwarte w zeszłym sezonie
86
Lata działalności
0cm
Średnie opady śniegu
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.