Najpiękniejsze jeziora Trentino

Artykuły Featured Narciarskie podróże Najpiękniejsze jeziora Trentino

Trudno o piękniejszą lokalizację. Niczym fiord północna część jeziora Garda wciska się pomiędzy skaliste masywy Monte Baldo i Monte Tremalzo. Małe miasteczka Riva, Limone i Malcesine oferują prawdziwie włoską kulturę i atmosferę. Torbole to raj dla surferów i rowerzystów górskich. Region ma jednak jedną wadę: fani Gardy muszą dzielić swoje ukochane jezioro z tysiącami gości, którzy przybywają tu z całej Europy od maja do października. Mniejsze sąsiednie jeziora w górach Trentino są znacznie spokojniejsze. Przedstawiamy najpiękniejsze jeziora w Trentino.

Jeziora pełne uroku

Pływanie w okolicy światowego dziedzictwa kultury: Lago di Ledro

Lago di Ledro | Jeziora Trentino
Lago di Ledro leży nad słynnym jeziorem Garda. | Foto: https://www.vallediledro.com

Widok jest wspaniały: krystalicznie czyste górskie jezioro otaczają prawie dwutysięczne szczyty pokryte ciemnymi lasami i poszarpanymi skałami. I ten wymarzony widok prawie się nie zmienił od 1927 roku. Od tego czasu hotel Lido Ledro wznosi się niczym okazała willa na zachodnim brzegu jeziora Ledro w pobliżu Pieve di Ledro. Valle di Ledro to spokojna odpowiedź na zgiełk między Rivą a Torbole. Te dwa światy oddziela tylko pięciokilometrowy tunel i kilka kilometrów górskiej drogi.

„W lipcu i sierpniu jest tu tylko trochę tłoczniej, ponieważ wiele włoskich rodzin przyjeżdża nad jezioro Ledro na wakacje na plaży. W końcu temperatura wody jest nawet wyższa niż w pobliskim jeziorze Garda, około 600 metrów niżej”, wyjaśnia Stefania z biura turystycznego. „Rowerzystów górskich można spotkać tylko od maja do października. Jednak rowerzyści zatrzymują się tylko na cappuccino nad jeziorem w drodze na swoją kultową górę Tremalzo”. Oprócz mnóstwa dziewiczej przyrody, jezioro Ledro oferuje również sporą dawkę kultury – zarówno starożytnej, jak i bardzo współczesnej. Muzeum na palach na brzegu jeziora w Molinie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponad 4000 lat młodszy jest „Ledro Land Art”, szlak rzeźb w dolinie Pur na południowym brzegu jeziora. Średnia temperatura wody w jeziorze Ledro wynosi 19 stopni Celsjusza.

Orzeźwiająco małe: Lago di Tenno

Jezioro Tenno | Najpiękniejsze jeziora Trentino
Jezioro Tenno jest jednym z najczystszych jezior słodkowodnych we Włoszech. | ©trentino.com

Małe jezioro Tenno położone jest w górskim lesie, zaledwie kilka minut jazdy samochodem nad północnym brzegiem jeziora Garda. Czysty turkusowy kolor wody przypomina Karaiby, tylko żwirowa plaża i temperatura wody są prawdopodobnie nieco bardziej szorstkie niż na tropikalnych wybrzeżach. Na jeziorze znajduje się również mała wyspa, do której można dotrzeć pieszo, gdy poziom wody jest niski. Zaledwie kilka minut spacerem od hotelu znajduje się Canale di Tenno, wolna od samochodów górska wioska, która do dziś wygląda tak samo jak przed wiekami i jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Trentino. W sierpniu odbywa się tu również popularny średniowieczny festiwal.  Wokół jeziora Tenno jest jeszcze jedna osobliwość: można tu znaleźć najbardziej wysunięte na północ gaje oliwne w Europie.

Dla romantyków: Lago di Toblino

Najpiękniejsze jeziora Trentino
Toblino uchodzi za jedno z najbardziej romantycznych jezior w Trentino. | ©trentino.com

Castel Toblino, dumny XVI-wieczny zamek, znajduje się na skalistym występie jeziora i był centrum wielu legend i zakazanych romansów – a także włoskiego serialu telewizyjnego. Legenda głosi, że w noce przy pełni księżyca dwóch byłych mieszkańców zamku, którzy utonęli w jeziorze, unosi się nad jego tonią jako duchy. Nawet wczesnym rankiem, gdy mgła wciąż unosi się wśród trzcin, jezioro Toblino emanuje wyjątkową atmosferą. Nic dziwnego, że tak wiele par mówi sobie „tak” w tym romantycznym miejscu. Inni goście delektują się kawą lub popularnym Vin Santo Trentino na tarasie zamku, w którym obecnie mieści się restauracja – i oczywiście widokiem na góry jeziora Garda. Wskazówka dla aktywnych: spacer dookoła jeziora, prawie 10-kilometrowa wędrówka przez lasy i winnice.

Brama do jeziora Garda: Garda Trentino

Jeśli zbliżasz się do jeziora Garda od północy, możesz jechać przez Valle dei Laghi, „Dolinę Jezior” z Lago di Toblino lub Lago di Cavedine, w kierunku Arco, Riva i wreszcie jeziora Garda – wzdłuż górzystego krajobrazu jezior. Na północy jezioro Garda jest wciśnięte między stromo wznoszące się zbocza górskie i na pierwszy rzut oka przypomina wąski fiord. Gdyby nie drzewa oliwne i palmy na brzegu jeziora. Jako podróżnik, podobnie jak Goethe podczas swojej włoskiej podróży, wjeżdżasz na wzgórze nad Torbole i Riva i po raz pierwszy dostrzegasz imponujący widok na jezioro. Garda Trentino i jezioro Garda to oczywiście niezwykle popularne kąpieliska. Średnia temperatura wody w lecie (czerwiec, lipiec, sierpień) wynosi 23 stopnie Celsjusza.

Surfing w górskim lesie: Lago di Molveno

Najpiękniejsze jeziora Trentino
Jezioro Molveno jest domem dla wielu różnych gatunków ryb. | ©trentino.com

Molveno położone jest idyllicznie na wysokości 800 metrów między Dolomitami Brenta i masywem Paganella. Jego ciemnoniebieskie krystaliczne wody są idealnym miejscem na kąpiel – przynajmniej w środku lata. Jezioro, które ma prawie pięć kilometrów długości i półtora kilometra szerokości, powstało około 3000 lat temu. Potężne osuwisko oderwało się wtedy od stoków Monte Dion i spiętrzyło górskie strumienie. Samo Molveno to tętniące życiem centrum rozrywki. Surferzy gromadzą się nad jeziorem, a zwiedzający spacerują po wolnych od samochodów alejkach alpejskiej wioski, kupując tradycyjny bekon i górski ser lub popijając spritz i espresso. To zaskakujące, że nawet o poranku dzieje się tu tak wiele – i to we włoskiej wiosce. Cóż, góry wzywają także tutaj. Wskazówka dla miłośników wody: małe jezioro kąpielowe Laghetto di Nembia bezpośrednio na południowym krańcu jeziora Molveno kusi cieplejszą wodą. Temperatura wzrasta tu do 21 stopni Celsjusza.

Wskazówka dla rodzin: Lago di Caldonazzo i Lago di Levico

W Valsugana, na wschód od Trydentu, znajdują się tuż obok siebie dwa urokliwe jeziora kąpielowe między górami i winnicami. Ci, którzy lubią rzeczy małe i uporządkowane, wolą Lago di Levico, oddzielone od Lago di Caldonazzo tylko zalesionym wzgórzem i otoczone gęstą zielenią. Ponadwymiarowe historyczne fotografie na zewnętrznych ścianach Lido di Levico przypominają o starych dobrych czasach. Wówczas było to miejsce flirtów, tańca, dolce vita i amore. Nawet dziś, zwłaszcza w weekendy, odbywają się tu huczne imprezy plażowe z grillem i gorącą muzyką.

Między skałami Brenta: Lago di Tovel

Pomiędzy wysokie klify Val di Tovel wcina się głęboki wąwóz w masywie Brenta o długości 17 kilometrów. Tutaj legendarne Lago di Tovel wyznacza koniec doliny. Do lat 60. jezioro naturalnie zmieniało latem kolor na czerwony. Zjawisko to nie powtórzyło się jednak od 1964 roku. Początkowo sądzono, że odchody krów alpejskich pozwoliły na rozkwit specjalnych gatunków czerwonych alg. Jednak ostatnie badania nie były w stanie tego potwierdzić.

Ale obecny krystalicznie czysty turkusowy kolor wody i romantyczny brzeg nadają jezioru równie bajkowy charakter. Orso Bruno, niedźwiedź brunatny, naturalnie również czuje się w tym środowisku jak w domu. Dlatego też na brzegu jeziora poświęcono mu centrum dla odwiedzających Adamello Brenta Nature Park. Tak wiele doświadczeń z naturą zaostrza apetyt na obfite dania kuchni trydenckiej. Nawet miejscowi lubią zatrzymywać się w rustykalnym Albergo Lago Rosso, aby zamówić carne salada lub polentę z gulaszem z dziczyzny i grzybami od rodziny Stevanin. A jeśli chcesz jeszcze bardziej poznać wspaniały górski świat, możesz tu również spędzić noc.

Największe bagna: Lago di Loppio

Aby przeciwdziałać masom wody z Adygi, Lago di Loppio osuszono w latach pięćdziesiątych XX wieku poprzez budowę podziemnego kanału. Dziś staw jest jednym z największych obszarów bagiennych w Trydencie. Z silnie zmieniającym się poziomem wody i niezwykłą różnorodnością gatunków, jezioro jest chronione jako ważny biotop od 1987 roku. Palazzo Castelbarco znajduje się bardzo blisko biotopu. Jest to szlachetna średniowieczna rezydencja, która została poważnie uszkodzona podczas wojny. Po wojnie budynek częściowo odbudowano i obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Włoski kanion: Lago di Santa Giustina

Najpiękniejsze jeziora Trentino
Lago di Santa Giustina |©visitvaldinon.it

Lago di Santa Giustina znajduje się w Val di Non, w bogatej w wodę wysokiej części na północy Trentino. Jezioro Santa Giustina jest wyjątkowym przykładem potęgi wody, która przez tysiące lat stopniowo rzeźbiła malownicze kaniony potoku Noce. Potok Noce ujarzmiła imponująca tama i jest obecnie największym zbiornikiem wodnym w Trentino. Zbiornik ma osiem kilometrów długości i w najszerszym miejscu prawie kilometr szerokości. Jest to największe sztuczne jezioro w regionie.

Turkusowo-niebieskie jezioro – Lago di Cavedine

Lago di Cavedine znajduje się w pięknej okolicy w centrum doliny Sarca w Trydencie. Jest to jedno z ponad 39 kąpielisk w regionie Trentino. Idylliczne i odwiedzane głównie przez miejscowych, jest używane głównie do wędkowania. Jezioro ma nawet małą szkołę surfingu. Średnia temperatura w Lago di Cavedine również wynosi 24 stopnie Celsjusza.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.