Słowackie TOP 10 – Najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji

Artykuły Featured Narciarski TOP Słowackie TOP 10 – Najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji

Przygotowaliśmy dla Was ranking najdłuższych stoków narciarskich na Słowacji. Nasze zestawienie uzupełniliśmy także o informacje dotyczące różnicy wysokości między górną a dolną stacją wyciągu oraz o średnie nachylenie stoku. Mamy nadzieję, że ten komplet danych okaże się dla Was pomocny podczas poszukiwania kolejnych pomysłów na wyjazd na narty na Słowację.

Skąd takie dane, czyli metoda pomiaru

Ponieważ w poprzednich sezonach przez media narciarskie i prasę ogólną przewinęła się głośna dyskusja na temat dość powszechnego procederu zawyżania przez ośrodki narciarskie danych na temat długości tras, nasz ranking oparliśmy na własnych pomiarach.

Do wykonania pomiarów użyliśmy narzędzia „linijka” dostępnego na mapach Google Earth. Długość tras mierzyliśmy od miejsca, gdzie znajduje się najwyżej położona stacja wyciągu lub kolejki linowej, do najniżej zlokalizowanej stacji po najkrótszej łączącej oba punkty linii,  ale zawsze zgodnie z oznaczeniem tras na mapach ośrodków narciarskich. Uzyskane wyniki zaokrąglaliśmy zawsze do setek metrów.

Dzięki metodzie, którą zastosowaliśmy, lepiej można porównać potencjał danej góry i stacji narciarskiej. Skutkiem ubocznym jest jednak fakt, że do rankingu nie trafiły trasy będące dłuższym „objazdem” dla początkujących. Opis każdej trasy zawiera także informacje na temat jej przeciętnego nachylenia podanego w procentach (jest to iloraz różnicy wysokości między najwyższym i najniższym punktem oraz odległości między nimi w poziomie).

Słowackie TOP 10 – najdłuższe trasy narciarskie na Słowacji

1. Tatrzańska Łomnica: Lomnické sedlo > Tatrzańska Łomnica

długość: 5500 m > różnica wysokości: 1300 m > nachylenie: 24 %

Najdłuższa trasa narciarska na Słowacji może poszczycić się jednocześnie najwyższym położeniem, jak i najwyższym przewyższeniem. Zaczyna się na wysokości 2190m przy górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Łomnickie Siodło. Rozciąga się stąd cudowna panorama na słowackie Tatry Wysokie, w tym na najwyższy szczyt Słowacji – Gerlach.

Na pierwszych 700m trasa jest dość stroma. Potem nachylenie odpowiada kolorowi czerwonemu. Trasa wiedzie koło Skalnatego Plesa a następnie prowadzi po szerokich bezdrzewnych stokach na Čučoriedkach. Końcowy dojazd do dolnej stacji wyciągu w Łomnicy jest bardzo łatwy i doskonale nadaje się dla mniej wprawionych narciarzy i snowboardzistów.

Trasa jest sztucznie naśnieżana na odcinku od Skalnatego Plesa do Tatrzańskiej Łomnicy. Na szczyt można dostać się korzystając kolejno z trzech wyciągów: ekspresowej 6-osobowej kanapy Tatrzańska Łomnica – Start, 15-osobową gondolą Start –Skalnate Pleso a potem 2-osobową kanapą Skalnate Pleso – Lomnicke sedlo.

Najdłuższa trasa na SŁowacji
Najdłuższa trasa na Słowacji z Łomnickiego Siodła. Foto: TMR

2. Jasna Tatry Niskie: Chopok > Lúčky

długość: 5100 m > różnica wysokości: 1060 m > nachylenie: 21%

Druga pod względem długości trasa narciarska na Słowacji wiedzie spod szczytu Chopoka przez Konský Grúň, Peknú Vyhliadku i Rovnú hoľu do Lúčky. Trasa zaczyna się na wysokości 2003m a kończy ponad kilometr niżej na 943m.

Na całej długości wyposażona jest w system sztucznego naśnieżania. Na szczyt można wjechać korzystając z ekspresowej 6-osobowej kanapy Lúčky – Vyhliadka, ekspresowej 6-osobowej kanapy Záhradky – Priehyba i kolejką linową Priehyba – Chopok.

W Jasnej znajduje się kilka tras, które mogłyby znaleźć się w rankingu. Przyjęliśmy jednak zasadę, że z jednego ośrodka umieszczamy w rankingu tylko jedną (najdłuższą) trasę!

3. Ružomberok – Malinô Brdo: Malinô Brdo > Hrabovo

długość: 3800 m > różnica wysokości: 660 m > nachylenie: 17 %

Początek trasy znajduje się na wysokości 1209m i oferuje narciarzom piękny widok na Kotlinę Liptowską oraz okoliczne pasma górskie. Trasa zadowoli miłośników carvingu, głównie dzięki swojej niezwykłej szerokości szczególnie w górnym odcinku.

Dużą zaletą jest wydajny system sztucznego naśnieżania, które możliwe jest na całej jej długości.  Na szczyt prowadzi 8-osobowa gondola i 4-osobowa kanapa.

4. Kubinska hola: Minčol ->  parking

długość: 2700 m > różnica wysokości: 640 m > średnie nachylenie: 24%

Najdłuższa trasa na Orawie znajduje się w ośrodku Kubínska hoľa. Na całej długości wyposażona jest w armatki śnieżne. Na szczyt można dostać się 4-osobową kanapą i orczykiem.

5. Kojšovská hoľa: Kojšovská hoľa > Zlatá Idka

długość: 2700 m różnica wysokości: 465 m nachylenie: 17%

6. Wielka Racza: Marguška (górna stacja 4-osobowej kanapy) – > parking Laliky

długość: 2460 m > różnica wysokości: 310 m > nachylenie: 13%

Długi, prawie 2,5-kilometrowy stok narciarski znajduje się na Wielkiej Raczy. Trasa jest sztucznie naśnieżana. Na jej szczyt można wjechać 4-osobową kolejką linową Dedovka i 4-osobową kolejką Marguška.

W górnej części trasa jest średnio trudna i oznaczona kolorem czerwonym. Przy dolnej stacji kolejki linowej Marguška charakter trasy robi się łagodniejszy. Dość płaski łącznik prowadzi do dolnej części miejscowości Laliky.

7. Štrbské Pleso: Solisko > Štrbské pleso

długość: 2350 m > różnica wysokości: 460 m > nachylenie: 20%

Trasa prowadzi z Soliska przez Esíčko do osady Štrbské Pleso. Stok na całej swojej długości wyposażony jest w system sztucznego naśnieżania. Obsługiwany jest przez ekspresową 4-osobową kanapą.

8. PARK SNOW Donovaly: Nová hoľa (stacja górna Telemix) > Fun Arena Donovaly

długość: 2220 m > różnica wysokości: 447 m > nachylenie: 20%

Jest to czerwona, średnio trudna trasa narciarska Nová hoľa nr 2. Zjazd zaczyna się poniżej szczytu Nová hoľa na wysokości 1361 m npm przy górnej stacji Telemix.

Trasa na całej długości jest sztucznie naśnieżana i kończy się przy dolnej stacji Telemix przy Donovaly Fun Arenie.  Na szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym / gondolą Telemix.

9. Starý Smokovec: Hrebienok > Starý Smokovec

długość: 2100 m różnica > wysokości: 247 m > nachylenie: 12%

Niebieski, mało wymagający stok narciarski prowadzi wzdłuż kolejki linowej wiodącej na Hrebienok. Trasa nie posiada instalacji do sztucznego naśnieżania, dlatego czynna jest tylko w przypadku wystarczającej ilości naturalnego śniegu.

Trasa w Starym Smokowcu byłaby dłuższa o 600 metrów, gdyby działał wyciąg H130 Hrebienok – Horná lúka, który niestety w ostatnich sezonach zwykle jest nieczynny. W przyszłości planowana jest w tym rejonie budowa nowoczesnej, ekspresowej kanapy – termin realizacji inwestycji zależy od uzyskania stosownych zezwoleń.

10. Plejsy: górna stacja 2-osobowej kanapy > dolna stacja 2-osobowej kanapy

długość: 2000 m > różnica wysokości: 410 m > nachylenie: 21%

Podczas gdy w górnej części trasa jest to bardzo wymagająca i oznaczona kolorem czarnym, to niżej stok robi się dużo bardziej łagodny i poradzą sobie z nią na tym odcinku nawet początkujący narciarze. Trasa jest sztucznie naśnieżana na całej swojej długości. Na szczyt można wjechać 2-osobową kanapą.

11. Rohácze Spálená: górna stacja 6-osobowej kanapy > dolna stacja 6-osobowej kanapy

długość: 2000 m > różnica wysokości: 461 m > nachylenie: 23%

Na start tej trasy w Rohaczach narciarzy wwozi nowa ekspresowa 6-osobowa kanapa zbudowana przed sezonem 2014/15, Stok liczący równo 2km  jest sztucznie naśnieżany.

Trasy nieczynne: W rankingu nie zamieściliśmy trasy o długości 2200m w ośrodku Turecká – Krížna, która ze względu na zły stan techniczny sprzętu czynna jest ostatnio tylko w dolnej części o długości 900m.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.