Austriackie TOP 10: największe ośrodki narciarskie Austrii

Artykuły Featured Narciarski TOP Austriackie TOP 10: największe ośrodki narciarskie Austrii

Jaki jest największy ośrodek narciarski w Austrii? Przygotowaliśmy ranking, który wskaże Wam, gdzie znajdziecie największą liczbę tras. Jeśli lubicie pożerać na nartach kilometry, każda ze stacji na naszej liście zapewni Wam mnóstwo narciarskiej frajdy. (Stan danych: 2023/24)

Określenie, ile kilometrów liczą trasy danego ośrodka narciarskiego, nie jest wcale takie proste. Wszystko za sprawą opublikowanych w 2013 r. wyliczeń Christopha Schrahe wykonanych m.in. za pomocą systemu GPS, z których wynika, że niektóre z największych ośrodków narciarskich w Europie – nazwijmy to eufemistycznie –  podają niezbyt dokładne dane o długości oferowanych przez siebie tras. W niektórych przypadkach różnice sięgały nawet 150 proc. Publikacja wywołała burzę w środowisku narciarskim, ale jak dotąd nie udało się wprowadzić jednolitych obowiązujących wszystkich standardów.

Aby nie komplikować, przy tworzeniu rankingu wzięliśmy pod uwagę oficjalne dane na temat długości tras publikowane przez ośrodki narciarskie. Tylko tam, gdzie pojawił się remis wsparliśmy się rzeczywistymi pomiarami Christopha Schrahe.

Nasz ranking to jednak nie tylko kilometry. Każdy z prezentowanych ośrodków ma swój własny charakter i jego oferta skierowana jest do określonego typu narciarza. Każdy ukrywa też co najmniej jednego asa w rękawie, którym próbuje zachęcić turystów do przyjazdu. Przejrzyjcie nasze zestawienie i poszukajcie pomysłów, gdzie wybrać się na narty w Austrii. Już na pierwszy rzut oka widać, że w rankingu króluje Tyrol. Zdecydowana większość największych połączonych wyciągami terenów narciarskich w Austrii znajduje się w tym austriackim kraju związkowym.

Ranking największych ośrodków narciarskich w Austrii – Top 10

10. Silvretta Montafon (Vorarlberg)

Region narciarski Silvretta Montafon oferuje 140 kilometrów tras i reklamuje się hasłem „Przeżyj góry intensywnie”. Oprócz siedmiu stoków Black Scorpions (sportowych, czarnych tras), najdłuższej doliny w Vorarlbergu i łącznie 36 wyciągów, Silvretta Montafon oferuje również wiele wariantów zjazdów freeride’owych.

Ponad 70 tras, od wysokogórskich zjazdów w głębokim śniegu po spektakularne klify i strome wąwozy, wszystko jest możliwe. Przy okazji, ponad 50% ze 140 tutejszych kilometrów tras narciarskich znajduje się na wysokości powyżej 2000 metrów nad poziomem morza.

W Silvretta Montafon szczególnie dobrze czują się osoby, które wcześnie wstają: kolejki górskie oferują rannym ptaszkom o wschodzie słońca trzy różne trasy, dzięki czemu można na świeżo przygotowanych i  wyratrakowanych stokach wycinać pierwsze skręty jeszcze przed oficjalnym otwarcie wyciągów.

Długość tras:  140 km –  mapa tras

Liczba wyciągów: 36

Fakty położenie ośrodka: 700 m – 2430 m (różnica wysokości 1730 m)

9. Mayrhofen (Tyrol)

Hasło „Action & Fun” do Mayrhofen pasuje idealnie! Dlatego tej zimy zagorzali fani après-ski będą zapewne nieco zawiedzeni. Żywiołową zabawę ograniczą środki bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa. Co prawda Mayrhofen zajmuje dopiero dziewiąte miejsce na naszej liście największych ośrodków narciarskich w Austrii, ale pod względem przewyższenia tras (620 – 2500 m) z łatwością pokonuje wielu swoich większych rywali.

Narciarzy przyciąga tutaj szeroki wachlarz tras zjazdowych o łącznej długości 142 km, od niebieskich po czarną jak smoła, słynna i budząca respekt już samą swą nazwą trasę Harakiri. Dzięki nachyleniu 78% uchodzi za jeden z najbardziej stromych stoków w Austrii. Jeśli chcesz się pochwalić swoimi narciarskimi osiągnięciami, nie zapomnij kupić w miejscowych sklepach koszulki „I survived Harakiri”. Więcej o trasie Harakiri poczytasz tu >>>

Długość tras:  142 km mapa tras

Typ narciarza: miłośnik apres ski, fan adrenaliny

Atrakcje

 • najbardziej stromy stok w Austrii i 10-kilometrowa trasa narciarska są magnesem dla miłośników narciarstwa i freeride’u każdego rodzaju
 • Vans Penken Park w Mayrhofen to jeden z najbardziej zróżnicowanych funparków w Alpach
 • Aprés Ski Club Brück’n-Stadl Mayrhofen jest otwarty do godziny 2:00. A w tym barze dzieją się cuda – nalanie czterech piw zajmuje zaledwie 11 sekund!

Fakty: położenie ośrodka: 620 m – 2500 m (1880 m przewyższenia), nowoczesne kanapy z osłonami i podgrzewanymi siedzeniami, łącznie 59 wyciągów.

8. Sölden (Tyrol)

Jedną z rzeczy, których w Sölden zawsze jest pod dostatkiem, jest śnieg. Spośród dziesięciu największych ośrodków narciarskich w Austrii Sölden oferuje najwyższe szczyty  (do 3.340 m). To jedyny ośrodek w Austrii, gdzie trasy na lodowcu bezpośrednio połączone są wyciągami z resztą terenów narciarskich. Liczne armatki śnieżne dbają o to, by nawet popołudniowy zjazd do doliny był najwyższą przyjemnością. Imprezy apres ski trwają tu do samego rana. Więcej o nartach w Sölden przeczytasz tu >>>

Długość tras:  143 km mapa tras

Liczba wyciągów: 31

Typ narciarza: fan apres ski

Atrakcje

 • gwarancja śniegu od października do maja, wysokie położenie do 3340 m – dzikie imprezy après ski i koncerty w klubie „Fire and Ice“ do 3.00 nad ranem
 • wielkie wiosenne Hannibal-Show na lodowcu Rettenbach
 • najdłuższa trasa ośrodka: 15 km spod szczytu Schwarze Schneide (3.340 m) do doliny (1.350 m)

Fakty: około 80 proc. to trasy łatwe i średnie – 29,4 km tras trudnych i 2 km nieprzygotowanych tras do jazdy w głębokim śniegu – trasa Pucharu Świata na lodowcu Rettenbach, trasa z pomiarem prędkości, trasa z wideo nagraniem zjazdu

7. Zillertal Arena (Tyrol)

Zillertal Arena jest jednym z ulubionych przez Polaków austriackich ośrodków narciarskich. Przyciągają ich atuty tej miejscówki: 150 kilometrów tras i osiem szkółek narciarskich i snowboardowych. Hitem są też niezliczone schroniska, w których serwowane są regionalne specjały i panuje przytulna atmosfera.

Pierwszorzędny jest Action-Park Kreuzwiese w Zell am Ziller. Snowboardziści mogą tam lądować na wielkiej dmuchanej poduszce. Świetną zabawę oferuje 7-kilometrowa trasa saneczkowa (oświetlona do 1.00 w nocy). W sezonie 2015/16 ruszyła nowa, od dawna oczekiwana atrakcja dla narciarzy i snowboarderów – trasa o największym przewyższeniu w całej Austrii. Oferuje ona 1920m różnicy wysokości. Oj, czuje się to w udach! Rekordowa trasa „Pożeracz wysokości” (Hoehenfresser Tour) powstała dzięki oddaniu do użytku nowego fragmentu oznaczonego czarnym kolorem o długości 2200m.

Biegnie on od stacji pośredniej Wiesenalm. Dla narciarzy dysponujących dobrą techniką i umiejętnościami jest to zdecydowanie smakowity kąsek.  Średnie nachylenie stoku wynosi w tym miejscu około 50 proc.

Długość tras:  150 km mapa tras

Liczba wyciągów: 52

Typ narciarza: początkujący, snowboardzista, miłośnik saneczkowania

Atrakcje

 • kursy narciarskie i snowboardowe, kursy dla dzieci i dorosłych, przedszkole narciarskie
 • Action-Park z wieloma atrakcjami dla snowboardzistów
 • przytulne schroniska i tor saneczkowy czynny do późnej nocy

Fakty położenie ośrodka: 580 m – 2500 m (różnica wysokości 1920 m), pod względem liczby wyciągów i kolejek górskich Zillertal Arena znajduje się na czwartym miejscu w Austrii – łącznie działają tu aż 52 różne wyciągi i kolejki linowe (w tym aż 11 gondolek), wiele z nich uruchomiono w ostatnich latach – to największy teren narciarski w dolinie Zillertal – szczególnie przyjazny dla rodzin z dziećmi

6. Kitzbühel (Tyrol)

Kitzbühel to legendarny ośrodek sportów zimowych, który w 2023 r. obchodzić będzie swoje narciarskie 130-lecie. Równie znana jest tutejsza trasa na zboczu Hahnenkamm, która uchodzi za jedną z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych na świecie. Stacja chętnie odwiedzana przez celebrytów oferuje sieć 54 kolejek linowych i wyciągów.

Wszystkie to najnowocześniejsze i niezwykle komfortowe urządzenia – między innymi dlatego Kitzbühel jest regularnie nagradzany jako najlepszy ośrodek narciarski w Alpach. Aby w Kitzbühel można było jeździć na nartach przez 180 dni w roku, pracuje 1.068 armatek śnieżnych.

Jazda na nartach rozpoczyna się na przełęczy Thurn zazwyczaj pod koniec października. Kitzbühel jest warte odwiedzenia przez narciarzy aż do kwietnia. Do dyspozycji narciarzy jest tu 60 przygotowanych tras o łącznej długości 179 km. Do tego dochodzi 36 km oznakowanych tras do jazdy w puchu. Co ważne – te dane nie są naciągane, zostały potwierdzone wyliczeniami Schrahe!

Długość tras: 179 km (+36km szlaków narciarskich) mapa tras

Liczba wyciągów: 54

Typ narciarza: celebryci i prominenci, miłośnicy imprez, perfekcjoniści

Atrakcje

 • śmietanka towarzyska spotyka się tu co roku podczas zawodów alpejskiego Pucharu Świata
 • jedna z najniebezpieczniejszych tras zjazdowych świata o maksymalnym nachyleniu do 85 proc. w miejscu zwanym „pułapką na myszy” (Mausefalle)
 • liczne kluby apres ski i wykwintne restauracje – fani jazdy poza trasami doceniają ogromne tereny freeridowe – 230 km²

Fakty położenie ośrodka: 800 m – 2000 m (różnica wysokości 1200 m)

5. Serfaus-Fiss-Ladis (Tyrol)

Trzy historyczne wioski tworzące region narciarski Serfaus-Fiss-Ladis leżą na wysokości 1200-1400 m na płaskowyżu wznoszącym się nad doliną Innu. Najwyższy punkt tych terenów narciarskich sięga 2820m, dzięki czemu goście mają tu w zasadzie pełną gwarancję śniegu.

Niezwykłe jest nie tylko wyjątkowe położenie ośrodka, ale cała jego wakacyjna oferta. Jak choćby własna „wiejska” linia metra, które w ostatnich latach zostało gruntownie zmodernizowane.

Stacja przyciąga rodziny z dziećmi oraz – dzięki szerokiej ofercie jazd nocnych – młodych miłośników imprezowania. 214 km tras, snow parki i możliwość wypożyczenia alternatywnego sprzętu zimowego, jak  snowbiki, skifoxy, airboardy czy skutery sprawiają, że pobyt w Serfaus-Fiss-Ladis to rozrywka na najwyższym poziomie. Więcej o nartach w Serfaus Fiss Ladis przeczytasz tu >>>

Długość tras:  214 km (+16km oznakowanych szlaków narciarskich) mapa tras

Liczba wyciągów: 68 (w tym 12 kolei gondolowych)

Typ narciarza: rodziny, imprezowicze, nocne marki

Atrakcje

 • ogromna infrastruktura dla dzieci i początkujących
 • jedyne metro w Alpach
 • kosze „plażowe“ i hamaki przy trasach zjazdowych
 • nocne jazdy do 23.00

Fakty – położenie ośrodka: 1200 m – 2828 m (różnica wysokości 1628 m), z 98 tras 21 przeznaczonych jest dla początkujących a 49 dla średnio zaawansowanych –  9 snow parków czeka dla miłośników freestylu

4. Ischgl-Samnaun – Silvretta Arena (Tyrol)

Sporty zimowe, imprezy i koncerty z udziałem światowych gwiazd: Ischgl jeszcze kilka lat temu zajmowało drugie miejsce w rankingu największych ośrodków narciarskich Austrii. To stacja dla młodych (i tych którzy młodo się czują).  Tereny narciarskie leżące po obu stronach austriacko-szwajcarskiej granicy oferują zabawę bez granic.

Na narciarzy czekają tu szerokie, idealnie przygotowane trasy, ogromny teren do freeride’u, legendarne apres ski.  90 proc. tras leży na wysokości ponad 2000 m n.p.m., co daje gwarancję śniegu przez cały sezon. Kto lubi imprezowanie i wymagające stoki narciarskie, będzie zadowolony.

Ischgl należy do tych ośrodków, które po publikacji Schrahe zaczęły podawać urealnione długości tras. Podczas gdy długość sportowa (czyli uwzględniająca skręty wykonywane przez narciarza podczas jazdy) wynosi 239 km, długość rzeczywista z uwzględnieniem przewyższenia liczy 172km. Całkiem spora różnica, prawda?

Długość tras:  239 km  mapa tras

Liczba wyciągów: 45

Typ narciarza: miłośnicy imprez, narciarscy wyjadacze

Atrakcje

 • tylko 21 proc. tras niebieskich, za to aż 60 proc. czerwonych i 18 proc. czarnych
 • najbardziej szalone apres ski w całych Alpach
 • międzynarodowe gwiazdy muzyki na koncertach Top of the Mountains
 • świetne tereny freeridowe i gwarancja śniegu (najwyższy punkt 2.872 m)

Fakty – najbardziej znany teren narciarski w Alpach – 45 kolejek linowych i wyciągi – snow parki i fun parki – najdłuższa trasa 11 km – najtrudniejsza trasa o ponad 70-procentowym nachyleniu – kluby i animacje dla dzieci – przytulne schroniska dla koneserów – nowoczesne kompleksy gastronomiczne bezpośrednio przy trasach

 

3. Skiwelt Wilder Kaiser – Brixental (Tyrol)

Leżący w sercu Alp Kitzbühelskich Skiwelt Wilder Kaiser – Brixental do sezonu 2016/17 był absolutnym liderem rankingu największych terenów narciarskich w Austrii. Przez długi czas okupował drugie miejsce na podium, podając w oficjalnych materiałach łączną długość tras 288km. Liczba ta była kwestionowana przez niektórych specjalistów jako zawyżona. Ośrodek postanowił te dane nieco urealnić i obecnie informuje na stronie internetowej o 270km tras. To dokładnie tyle samo co w Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, które od lat plasowało się w naszym rankingu na miejscu trzecim.

Teoretycznie remis. Ale ponieważ według pomiarów dokonanych przez Christopha Schrahe długość tras w Skiwelt Wilder Kaiser – Brixental wynosi tak naprawdę 240km uznaliśmy, że sprawiedliwie będzie przyznać pierwszeństwo w rankingu Saalbach i spółce. Stąd ta nieoczekiwana zmiana na podium. Ale czy to ostatecznie ma znaczenie? Ważne, że w obu ośrodkach warunki do śmigania są doskonałe!

Skiwelt Wilder Kaiser – Brixental tworzy 13 połączonych ze sobą siecią tras i wyciągów miejscowości. Są to Brixen im Thale, Ellmau, Going, Scheffau, Söll, Itter, Hopfgarten, Westendorf, Angath, Angerberg, Kirchbichl, Mariastein i Wörgl, oraz leżąca w niewielkiej odległości od całego połączonego terenu miejscowość Kelchsau. Ogromna ilość tras i  ponad 70 przytulnych schronisk gwarantuje najlepszą zimową zabawę! Od spokojnego rodzinnego szusowania, po pełną emocji jazdę po muldach!

Długość tras:  270 km mapa tras

Typ narciarza: rodziny z dziećmi, łowcy kilometrów, snowboardziści

Atrakcje

 • ponad połowa (54 proc.) tras niebieskich, tylko 6 proc. czarnych: miłośnicy rekreacyjnego carvingu będą zadowoleni
 • idealny ośrodek dla snowboardzistów: brak irytujących wypłaszczeń, za to mnóstwo snow i fun parków

Fakty – 90 kolejek linowych i wyciągów – 73 schroniska, restauracje górskie i bary apres ski – wioska lodowa ALPENIGLU Dorf z hotelem, restauracją, barem i kaplicą– wszystko z lodu! – 4 fun parki, trasa z nagrywaniem wideo, strefy chill outu z bezpłatnym wifi – 19 szkółek narciarskich – 3 oświetlone tory saneczkowe (czynne do 2.00 w nocy) – 13 km tras do jazdy nocnej – największy teren jazdy nocnej w Austrii

2. Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn (Ziemia Salzburska / Tyrol)

Po połączeniu w sezonie 2015/16 z ośrodkiem Fieberbrunn arena narciarska Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn oferuje 270 km idealnie przygotowanych tras umożliwiających zjazd do samej doliny, w większości przeznaczonych dla niedoświadczonych narciarzy.

Ponad 90 proc. tras oznaczono kolorem niebieskim lub czerwonym. Na początkujących  czeka ponad 9 szkółek narciarskich i około 250 instruktorów. Dlatego ośrodek doskonale nadaje się dla adeptów narciarstwa i rodzin z dziećmi. Co ważne – długość tras, 270km, została potwierdzona przez pomiary Schrahe.

Długość tras: 270 km  – mapa tras

Liczba wyciągów: 70

Typ narciarza: rodzinki, nocne marki, gwiazdy kina

Atrakcje

 • wiele hoteli leży bezpośrednio przy trasach
 • trasy z możliwością nagrania wideo
 • bogata oferta atrakcji dla rodzin
 • snow parki i fun parki
 • lodowisko, kuligi
 • wędrówki na rakietach śnieżnych
 • przejażdżki na skuterach śnieżnych i ratrakach

Fakty: – położenie ośrodka: 840 m – 2096 m (różnica wysokości 1256 m), 54 proc. tras niebieskich, tylko 7 proc. tras czarnych, ponad 50 przytulnych schronisk serwujących regionalne specjalności

1. Ski Arlberg | St. Anton – Lech/Zürs – Warth-Schröcken (Tyrol / Vorarlberg)

W sezonie 2016/17 spełniło się „odwieczne” marzenie tysięcy narciarzy, którzy odwiedzali prestiżowy ośrodek Lech/Zürs w Vorarlbergu i sąsiednią renomowaną stację Sankt Anton am Arlberg w Tyrolu. System nowoczesnych kolei linowych Flexenbahn, Trittkopfbahn I i II oraz Albonabahn II połączył w jeden organizm te oddalone od siebie o przysłowiowy rzut beretem ośrodki narciarskie.

Dzięki temu powstał kompleks połączonych ze sobą tras o łącznej długości 306 km. To największy ośrodek narciarski w Austrii. Do tej pory, by przedostać się z jednej strony przełęczy Arlberg na drugą, trzeba było korzystać z dość uciążliwego połączenia autobusowego. Wszystko dla komfortu narciarzy i ochrony środowiska.

Chyba, że jest się doświadczonym freeriderem – wtedy można było skorzystać z wariantu zjazdu poza trasą na północnym zboczu Vallugi. Jak policzono, dzięki uruchomieniu połączenia udało się zlikwidować 120 kursów między Sankt Anton a Lechem, które każdego dnia w sezonie wykonywały autobusy zanieczyszczając przy tym środowisko.

Największą atrakcją po połączeniu obu ośrodków w jeden organizm jest nowa narciarska runda o nazwie „Run of Fame“. Jej trasa przebiega od Warth, przez Lech Zürs aż po stoki Rendla w Sankt Anton i z powrotem. Kto przemierzy liczącą 65 kilometrów rundę pokona łącznie 18.000 m różnicy wysokości. Ski Arlberg to jedna z najbardziej luksusowych stacji narciarskich w Alpach – przyda się wypchany portfel.

Długość tras:  306 km mapa tras

Typ narciarza: rodziny i freeriderzy

Atrakcje

 • 84 proc. tras łatwych i średnich sprawia, że ośrodek doskonale nadaje się na urlop dla rodzin
 • ekspertów przyciąga 30 km czarnych tras i 10 km oznaczonych tras do jazdy w puchu
 • doświadczeni narciarze cenią sobie 200 km wariantów freeride’u!

Fakty – to jedno z nielicznych miejsc w Alpach, gdzie możecie spróbować heliskiingu (koszt jednego lotu dla max. 4 osób to ponad 400 euro)

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.