Pontedilegno - Tonale Ośrodek narciarski

Ośrodki narciarskie | Polska, Europa, świat
Top 4dla początkujących w regionie Europa
Top 2dla początkujących w regionie Włochy
Top 1dla początkujących w regionie Trentino
Wszystkie opinie

Przegląd

100 kilometrów tras narciarskich i cudowna panorama Dolomitów Adamello-Brenta to największe atuty leżącego na granicy Trydentu i Lombardii regionu narciarskiego Adamello Ski. Pod względem gwarancji śniegu to jedna z bezpieczniejszych włoskich stacji narciarskich. To zasługa stosunkowo wysokiego położenia Tonale, które leży na wysokiej przełęczy oddzielającej Trydent od Lombardii na wysokości około 1900 m. Jeśli ktoś chce korzystać z legendarnego włoskiego słońca na stokach a obawia się, czy będzie miał na czym śmigać, to Adamello Ski jest idealnym wyborem.

Region narciarski Adamello Ski składa się z dwóch ośrodków: leżącego wysoko Tonale i położonego około 10km na zachód Ponte di Legno. Oba różnią się od siebie diametralnie i doskonale się uzupełniają. Choć w Tonale nie brakuje ciekawych i długich tras czerwonych i czarnych, to miejscówka ta słynie głównie z dużej liczny łatwych stoków dla początkujących – od najkrótszych i prawie płaskich po kilkukilometrowe niebieskie autostrady. Trudno o lepsze miejsce do stawiania pierwszych kroków na nartach czy snowboardzie. 

Większość tutejszych wyciągów to nowoczesne wyprzęgane kanapy bezpieczne dla dzieci i niedoświadczonych narciarzy. Na uwagę zasługują trasy w „dolinie przemytników” położonej we wschodniej części ośrodka oraz czerwone trasy na zachodnim skraju tej stacji, w tym kultowa Alpino o długości ponad 4,5km. 

Dodatkową atrakcją Tonale jest kolej linowa prowadząca na lodowiec Presena (3069m), skąd rozpościera się przepiękna panorama. W sezonie 2015/16 w górnej części uruchomiono nową gondolę, która zastąpiła straszące tu jeszcze niedawno długie orczyki – do tej pory jedyny sposób, by dostać się na szczyt lodowca.

Ta inwestycja znacząco poprawiła atrakcyjność tego miejsca. A wjechać tu warto nie tylko ze względu na widoki, ale także z uwagi na piękną stosunkowo stromą trasę wytyczoną na lodowcu. Bardziej doświadczeni narciarze mogą zjechać dalej do samego dołu słynną około 3-kilometrową czarną trasą Paradiso. Aby ją pokonać, trzeba jednak dobrych umiejętności i kondycji!

Ponte di Legno jest natomiast przeciwieństwem Tonale. Tutejsze trasy rozpościerają się na wysokości 2120m-1121m, a więc znacznie niżej niż u sąsiadów na przełęczy. Dominują tu świetnie wyprofilowane czerwone i czarne trasy wijące się wśród iglastych lasów. Mimo niższych wysokości bezwzględnych i tu można liczyć na dobre warunki narciarskie, ponieważ stoki w Ponte di Legno mają północną ekspozycję. Ta część regionu Adamelo Ski ma jeszcze jedną zaletę. W porównaniu do Tonale w Ponte di Legno jest właściwie pusto. Na niektórych trasach będziecie śmigać kompletnie sami.

Oba ośrodki połączone są trasami narciarskimi z przyczyn obiektywnych biegnącymi tylko w kierunku zachodnim, czyli z Tonale do Ponte di Legno, oraz 8-osobową gondolą, którą można sprawnie poruszać się w obu kierunkach. W dolinie ciągnącej się ku Ponte wytyczono szeroką niebieską trasę dostępną nawet dla bardzo początkujących narciarzy. 

Jest jeszcze jedna różnica dzieląca obie części regionu narciarskiego – architektura. Ponte di Legno to piękne, stare miasteczko, ze ślicznym rynkiem i stylowymi pensjonatami. Tonale natomiast przypomina trochę stylem francuskie molochy budowane w środku Alp w latach 70. Dominują tu duże apartamentowce. Są nawet typowe wieżowce, które niezbyt pasują do górskiej panoramy. Najwyżej położona linia budynków w Tonale ma jednak sporą zaletę – możliwość szusowania bezpośrednio z hotelu i powrót do domu na nartach. Co istotne, za pokój czy apartament w takiej lokalizacji w Austrii trzeba zapłacić znacznie więcej niż tu.

W Tonale działa w sezonie polska szkółka narciarska. To istotne szczególnie dla rodziców z dziećmi, którzy mają pewność, że ich pociechy nie będą miały problemów z porozumieniem się z instruktorem. Szkółka prowadzi też przedszkole narciarskie – dzieci mogą spędzić pod opieką instruktora czas od 10.00 do 16.00, a rodzice mogą w tym czasie spokojnie delektować się śmiganiem po trudniejszych trasach (albo konsumpcją bombardino w schroniskach).

Podsumowując – Adamello Ski to idealny region dla rodzin czy grup, w których znajdują się zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Każdy z nich znajdzie tu dla siebie odpowiednie trasy. Stacja oferuje piękne widoki, dobrze przygotowane stoki i wysokie prawdopodobieństwo obecności śniegu. Jeśli komuś tutejsze 100km tras nie wystarczy, może wykupić karnet z opcją śmigania również w sąsiednich ośrodkach Marileva czy Madonna di Campiglio (trzeba jednak pamiętać, że w śnieżne dni dojazd samochodem z przełęczy do tych stacji może być bardzo utrudniony).

Zaplanuj swój wyjazd

Kiedy najwięcej śniegu?

Średnie opady śniegu

87cm
54cm
36cm
18cm
16cm
32cm
lis
30cm
gru
34cm
sty
72cm
lut
42cm
mar

Więcej o terenie narciarskim

24%
Niebieskie trasy
61%
Czerwone trasy
15%
Czarne trasy
41
Trasy ogółem
100 km
Trasy ogółem
11 km
Najdłuższa trasa
100 km
Teren narciarski
1 ha
Nocne jazdy
3 km
Nocne jazdy
40 ha
Sztuczne naśnieżanie
3 km
Sztuczne naśnieżanie

Liczba wyciągów: 28

4
Koleje gondolowe
1
Ekspresowe kanapy 6-osobowe
11
Ekspresowe kanapy 4-osobowe
4
Kanapy 4-osobowe
1
Kanapy 3-osobowe
2
Kanapy 2-osobowe
5
Pozostałe wyciągi

Wysokość n.p.m.

3000m
Szczyt
1880m
Przewyższenie
1120m
Dolina

Ważne terminy

19 listopad, 202219. 11. 2022
Planowany początek sezonu
14 maj, 202314. 05. 2023
Planowane zakończenie sezonu
N.A.
Długość sezonu (dni)
N.A.
Dni otwarte w zeszłym sezonie
N.A.
Lata działalności
0cm
Średnie opady śniegu
Copyright © 1995-2022 Mountain News LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.