Polish

Snowkiting, czyli surfing na nartach lub desce – najlepsze miejscówki w Europie

Snowkiting na Silvaplana

Snowkiting na Silvaplana

Prawa autorskie: Norbert Eisele-Hein

Snowkiting staje się coraz popularniejszy. Kiterzy wyposażeni w skrzydło latawca wykorzystując siłę wiatru przemierzają na nartach lub snowboardzie zaśnieżone pola, szerokie zbocza zasypane głębokim puchem i zamarznięte jeziora, wykonując przy tym przeróżne ewolucje i nawet kilkudziesięciometrowe skoki. Ten zimowy sport ma jedną wielką zaletę: snowkiter nie potrzebuje pieczołowicie przygotowanych tras ani drogich wyciągów – wystarczą narty, latawiec, śnieg, wiatr i oraz rozległa płaska powierzchnia pozbawiona przeszkód. Snowkitingu może łatwo nauczyć się każdy, kto potrafi jeździć na nartach lub desce. Ta dyscyplina jest nawet łatwiejsza niż surfowanie po wodzie. Warto jednak przed pierwszym samodzielnym lotem skorzystać ze szkółki, aby nauczyć się podstawowych zasad dotyczących sterowania latawcem, techniki jazdy i wykonywania ewolucji. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze tereny, najlepiej nadające się do uprawiania tego sportu.

Kiting w Obertauern
Fani snowkitngu spotykają się w austriackim Obertauern (niedaleko Salzburga) już w listopadzie, gdy w innych rejonach jeszcze prawie nie ma śniegu i latają tam aż do początku maja, gdy wszędzie indziej śnieg już stopniał. W sercu Wysokich Taurów jest wiele miejsc do uprawiania snowkitingu. Do dyspozycji jest też specjalny obszar szkoleniowy gwarantujący dobrą widoczność, dzięki czemu  snowkiterzy nie wchodzą sobie w paradę. To ważne, bo w końcu pędzą po śniegu z prędkością do 80-100 km/h. Wszelkich informacji na temat snowkitingu, a także warunków pogodowych i zasad bezpieczeństwa udziela szkółka snowkitingi Obertauern (Snowkiteschule Obertauern). W ofercie są wszelkiego rodzaju kursy od godzinnego dla oszczędnych po pięciodniowe, a także treningi dla zaawansowanych (www.hangon-kiteboarding.comwww.kiteschule.at).

Snowkiting w Obertauern  - © Florian Schmaldienst Hangonkiteboarding

Snowkiting w Obertauern

Prawa autorskie: Florian Schmaldienst Hangonkiteboarding

Na jeziorze Resia (Reschen)

Długie na sześć kilometrów jezioro Resia (Reschen) w Południowym Tyrolu także jest mekką snowkiterów. Na zamarzniętym jeziorze nie ma niebezpieczeństwa wpadnięcia na drzewo czy przewody wysokiego napięcia. Jedynie w jednym punkcie z lodowej tafli wystaje romańska wieża kościelna – ostatnia widoczna pozostałość po zatopionej wsi. Na tym jeziorze już wielokrotnie rozgrywane były mistrzostwa w snowkitingu. W styczniu i lutym w ofercie są specjalne dwudniowe kursy z noclegiem i śniadaniem w cenie 255 euro (w tym wypożyczenie sprzętu i nauka) (www.kiteboarding-reschen.eu).

Riwiera snowkiterów w masywie Bernina

Mnóstwo miejsca, śniegu, wiatru  i słońca – tego można być pewnym przyjeżdżając na topową riwierę snowkiterów na jeziorze Silvaplana. Taniec kolorowych latawców fascynuje nie tylko kiterów. Najlepsi wspinają się przy pomocy siły wiatru na pobliskie zbocza. Od 26 do 28 lutego na Silvaplanie zatrzyma się  Swiss Snowkitetour. W ośrodku sportowym Mulets znajduje się nowe centrum snowkitingu posiadające duży wybór sprzętu, wypożyczalnię, serwis i szkółkę. Jednodniowy kurs kosztuje tu od 280 franków szwajcarskich (www.kitesailing.chwww.bigdayz.com).

 Miejsca spotkań: Wasserkuppe i Feldberg

Świetne tereny do surfowania po śniegu można znaleźć także poza Alpami. Od prawie dziesięciu lat ogromną popularnością wśród snowkiterów cieszy się Wasserkuppe w Niemczech. Na położonym na wysokości 1000m płaskowyżu, gwarantującym dostateczną ilość śniegu i odpowiednie wiatry, wielokrotnie rozgrywano juz międzynarodowe mistrzostwa w snowkitingu. Ten pozbawiony jakichkolwiek przeszkód eren nadaje się doskonale zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Za 185 euro można wykupić dwudniowy kurs wraz z wypożyczeniem kompletnego wyposażenia (www.snowkite.de). Innym Eldorado snowkiterów w Niemczech jest płaskowyż Feldberg w południowym Szwarcwaldzie - niedaleko Freiburga (www.kiteschule-skywalker.dewww.schwarzwald-tourismus.info).

Snowkiting o zachodzie Słońca na Wasserkuppe, Niemcy  - © Papillon Flugschule

Snowkiting o zachodzie Słońca na Wasserkuppe, Niemcy

Prawa autorskie: Papillon Flugschule

Elita lata w Norwegii

Mekką snowkiterów – głównie ze względu na wielkość terenu i doskonałe warunki - stał się norweski płaskowyż Hardangervidda. Pomiędzy górskimi wioskami Geilo i Haugastøl każdej zimy spotyka się elita kitingu. Najwięksi szaleńcy spędzają tam całą zimę. Najtrudniejsze zawody snowkitingowe "Ragnarok", organizowane przez Red Bulla, odbędą się po raz kolejny w Haugastøl wieder od 9 do 12 kwietnia  (http://www.geilo.no/en/winter/to-do-in-geilo/ski/kiting/)

Snowkiting na płaskowyżu Hardangervidda, Norwegia  - © Globalwaters Haugastøl

Snowkiting na płaskowyżu Hardangervidda, Norwegia

Prawa autorskie: Globalwaters Haugastøl

Gdzie szukać polskich spotów?

Miejsc do uprawiania snowkitingu jest całkiem sporo. Na początek do nauki najlepsze są płaskie tereny. Szkółek latania na latawcu też jest dużo we wszystkich częściach kraju. W tym sezonie niestety znów problemem jest brak dostatecznej ilości śniegu i niezamarznięte jeziora. Jeśli tylko zima wróci na całego, z pewnością znajdziecie w Internecie szkółkę w Waszym rejonie. 5-godzinny dwudniowy kurs podstawowy to wydatek około 500-600 złotych. 

Galeria zdjęć

Snowkiting na Silvaplana - © Norbert Eisele-Hein
Snowkiter w akcji - © Globalwaters Haugastøl
Snowkiting na Wasserkuppe, Niemcy - © Papillon Flugschule
Snowkiting w Obertauern - © Florian Schmaldienst Hangonkiteboarding

Zobacz wszystkie

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama