Aktualny raport narciarski dla Polski i Alp

Artykuły Najpopularniejsze Aktualny raport narciarski dla Polski i Alp

Reporterzy Skiinfo przez cały tydzień 24 godziny na dobę monitorują pokrywę i opady śniegu w około 2000 ośrodków narciarskich na całym świecie. Wszystko po to, byście wybierając się na zimowy wypad, mogli sprawdzić, gdzie znajdziecie najlepsze warunki narciarskie. W sezonie narciarskim co tydzień publikujemy raport narciarski, czyli regularne podsumowanie informacji dla narciarzy, z którego dowiecie się, gdzie leży śnieg, jaka sytuacja panuje w ośrodkach narciarskich, które stacje już są czynne i jakie są prognozy pogody na najbliższy okres. Znajdziesz tu komplet informacji, które pomogą Wam podjąć decyzję, gdzie wybrać się na narty.

Gdzie na narty w Polsce?

Poprzedni weekend przyniósł spore opady śniegu praktycznie w całym pasie polskich gór. W Białce Tatrzańskiej zanotowano łącznie 30 cm świeżego śniegu, w stacji Rusin-Ski 23cm, w Małem Cichem 28 cm, w Kasinie 34cm, w Korbielowie na Pilsku 27cm, w Szczyrku 18 cm,  w Karpaczu 21cm, w Zieleńcu 20cm i Czarnej Górze 5cm. Od niedzieli opady były już mniej spektakularne, ale temperatury sprzyjały naśnieżaniu. Dlatego warunki w ośrodkach narciarskich bardzo się poprawiły. Zdecydowana większość stacji narciarskich wznowiła znów działalność. W piątek planowane jest otwarcie nartostrady Puchatek na Szrenicy. Warunki na trasach możecie sprawdzić na kamerkach.

Zostań snowreporterem

Na naszych stronach podajemy oficjalne wartości dotyczące pokrywy śniegu publikowane przez ośrodki. Nie zawsze są one zgodne z prawdą. Zachęcamy Was do zamieszczania własnych raportów prosto ze stoku za pomocą naszej aplikacji Skiinfo Narty & Śnieg. Pokażcie jak wyglądają warunki w realu. Napiszcie kilka słów na temat stanu przygotowania tras. Nie masz w telefonie naszej aplikacji? Pobierz ją czym prędzej >>>

Jakie prognozy?

Weekend będzie raczej bezśnieżny. Niestety na słońce też nie bardzo można liczyć. Praktycznie wszędzie w najbliższych dniach będzie pochmurno. Do tego panować będą prawdziwie zimowe temperatury. Zarówno w nocy, jak i w dzień panować ma mróz. To dobrze wróży warunkom na stokach.

Od poniedziałku, a miejscami już od niedzieli spodziewane są kolejne stosunkowo obfite opady śniegu. Łącznie do nastęnego czwartku w Białce Tatrzańskiej ma spaść jeszcze 15cm, w Małem Cichem 16 cm, w Kasinie 21cm, na Pilsku 33cm, w Szczyrku 29cm,  w Karpaczu 32cm, w Zieleńcu 31cm i Czarnej Górze 25cm. Trzymajcie kciuki, żeby prognozy się sprawdziły.

Aktualna sytuacja w polskich ośrodkach

Aktualna sytuacja i prognoza dla Alp

Prognoza dla Austrii i Włoch

Austria, włoskie Alpy Wschodnie i Południowy Tyrol: w ostatnich dniach po obu stronach głównego grzbietu Alp śnieg padał nawet w nizinach. Na południu Austrii i w Południowym Tyrolu miejscami spadło do 50 cm świeżego śniegu. Warunki do uprawiania sportów zimowych są szczególnie dobre na średnich i wyższych wysokościach, gdzie grubość pokrywy śniegu wynosi średnio od 50 do 120 cm. Na terenach narciarskich na lodowcach w wielu miejscach leży ponad 2 metry śniegu. Trasy narciarskie są bardzo dobrze przygotowane. Sprawdzimy to osobiście już w niedzielę w austriackim Serfaus-Fiss-Ladis. Działają tu praktycznie wszystkie koleje linowe i wyciągi (poza jednym) oraz 175 z 214km tras.

Aktualna sytuacja lawinowa dla Austrii, Górnych Włoch i Południowego Tyrolu

Uwaga: Istnieje powszechne zagrożenie lawinowe W Alpach Wschodnich w wielu miejscach powyżej 1800 do 2000 metrów stopień zagrożenia lawinowego określany jest jako umiarkowany do znacznego (stopień ostrzegawczy 2-3). W Dolnej Karyntii i na obszarze przygranicznym ze Słowenią zagrożenie lawinowe jest klasyfikowane jako szczególnie wysokie (3). Niebezpieczne miejsca znajdują się często powyżej linii drzew. Przyczyną zagrożenia są duże ilości nowego śniegu i burzowe wiatry. Niebezpieczeństwo schodzenia samoistnych lawin luźnego śniegu i płyt śnieżnych jest tu szczególnie wysokie; wycieczki narciarskie i jazda poza trasami w stromym terenie nie są zalecane. W krajach związkowych Górna Austria, Salzburg, Tyrol i Vorarlberg zagrożenie lawinowe jest obecnie klasyfikowane jako niskie do umiarkowanego (1-2).

Prognoza pogody do niedzieli: w piątek po północnej stronie Alp spadnie kilka centymetrów świeżego śniegu. Opadów można się spodziewać zwłaszcza między niziną tyrolską a Semmeringiem. Na nizinach tyrolskich i w Semmering będzie przeważnie pochmurno, na wyższych wysokościach i w wewnętrznych rejonach Alp miejscami słonecznie. Po południowej stronie Alp promienie słoneczne pojawiać się będą częściej. Po północnej stronie Alp w piątek temperatura na wysokości 1 500 metrów wynosić będzie -10 stopni, a po południowej -8 stopni. W sobotę początkowo mogą wystąpić lekkie opady śniegu, w zachodniej i południowej Austrii będzie przeważnie słoneczna pogoda.

Prognoza dla Szwajcarii i Francji

Szwajcaria i Alpy Francuskie: obecne warunki śniegowe we Francji i Szwajcarii są nadal bardzo dobre. Średnio na szczytach po południowej stronie Alp leży od 40 do 100 cm śniegu, po stronie północnej i we Francji od 60 do 150 cm, a na lodowcach nawet ponad 2 metry. Również w dolinach pozostaje zimowo. Stoki są bardzo dobrze przygotowane, a na wyższych wysokościach wciąż jest mnóstwo puchu.

Sytuacja lawinowa dla Szwajcarii i Francji

W części Francji i Szwajcarii występuje znaczne zagrożenie lawinowe! W dużej części Szwajcarii warunki do szusowania poza trasami są korzystne, zagrożenie lawinowe jest niskie do umiarkowanego (poziom ostrzegawczy 1-2). W Alpach Retyckich i Alpach Francuskich na wysokościach powyżej 2200 do 2400 metrów istnieje jednak znaczne zagrożenie lawinowe  (3). Strefy zagrożenia znajdują się głównie w rejonie nagromadzeń śniegu, a także w słabych warstwach starego śniegu, które są trudne do rozpoznania dla amatorów sportów zimowych. Uwaga: lawiny mogą być tu wywoływane przez pojedynczych amatorów sportów zimowych.

Prognoza pogody do niedzieli: pogoda po północnej stronie Alp zrobi się bardziej zmienna, ale pochmurny i zimny charakter pogody nie zmieni się w dolinach aż do niedzieli. W piątek wystąpią lekkie opady śniegu, poza tym pozostanie sucho, a nad plamami mgieł częściej będzie świecić słońce. W sobotę na północy utrzymają się chmury i wystąpią lekkie opady śniegu. Większość Alp Zachodnich będzie słoneczna.

 

Grubość pokrywy śniegu w Alpach

Ile śniegu leży obecnie w górach? Kolory na interaktywnej mapie zmieniają się w zależności od ilości śniegu od niebieskiego, przez zielony i pomarańczowy do czerwonego i fioletowego. Im grubsza warstwa śniegu, tym wyraźniejszy kolor zobaczysz na mapie.

 Źródło: windy.com 

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.