Aktualny raport narciarski

Artykuły Featured Pogoda Aktualny raport narciarski

Reporterzy Skiinfo przez cały tydzień 24 godziny na dobę monitorują pokrywę i opady śniegu w około 2000 ośrodków narciarskich na całym świecie. Wszystko po to, byście wybierając się na zimowy wypad, mogli sprawdzić, gdzie znajdziecie najlepsze warunki narciarskie. W sezonie narciarskim co tydzień publikujemy raport narciarski, z którego dowiecie się, gdzie leży śnieg, jaka sytuacja panuje w ośrodkach narciarskich, które stacje są czynne i jakie są prognozy pogody na najbliższy okres.

Jakie warunki w polskich ośrodkach narciarskich?

Było słabo i niestety nie jest lepiej. Kolejny tydzień dodatnich temperatur i mniej lub bardziej przelotnych deszczy. Przeciętna grubość pokrywy śnieżnej w Polsce na ten moment wynosi zaledwie 56 proc. wieloletniej średniej dla tego okresu. Innymi słowy średnio jest prawie o połowę mniej śniegu niż w poprzednich latach. To wszystko tłumaczy.

W swoich raportach ze stoku publikowanych w naszej aplikacji piszecie, że warunki bywają znośne do 11:00, maksymalnie do 13:00, gdy jest trochę chłodniej. Na pocieszenie u naszych południowych sąsiadów nie jest lepiej.

Gdzie najwięcej czynnych tras?

Na pierwszym miejscu pod względem ilości czynnych tras znajduje się nadal Szczyrk Mountain Resort, gdzie nadal możecie śmigać po 25 kilometrach tras (z 31,7km). Drugie miejsce na podium zajmuje Zieleniec  – tutaj czynna jest zdecydowana większość (prawie 21km z 26km). Z powodu przetarć dostępne są tylko wyznaczone części tras, które zostały przygotowane do jazdy.  Tradycyjnie podium zamyka Białka Tatrzańska. Tutaj na Kotelnicy dostępnych jest 17km z niemal 20 km.

W Białce – według oficjalnych danych stacji – możecie liczyć na najgrubszą pokrywę śniegu – od 60 do 179cm. Ogólnie jednak grubość śniegu zalegającego na trasach waha się zwykle między 20 a 50cm.

Sprawdź warunki w ośrodkach w Polsce >>>

Aktualna sytuacja w polskich ośrodkach

Prognoza pogody

Nadciąga wieloośrodkowy niż islandzki. Co prawda dotknie nas tylko po części, ale i tak poczujemy trochę jego siłę. W weekend przejdzie nad Polską przynosząc deszcze od 10 do 15 litrów na mkw. Teoretycznie tam gdzie będzie chłodniej (czyli np. w Kotlinie Kłodzkiej) można spodziewać się opadów śniegu (w Czarnej Górze do 16 cm).
Generalnie poza wyjątkami (Szczyrk ze słońcem w niedzielę) czeka nas kolejny pochmurny i deszczowy tydzień. W ciągu dnia niestety nadal dodatnie temperatury od 5 do 8 stopni. Na plusie ma być także nocami (poza weekendowym wyjątkiem na południowym zachodzie, gdzie nocą może chwycić mróz).  W sobotę silniej powieje. Najmocniej w Bieszczadach – w porywach nawet do 70 km/h. Szkoda gadać.

Warunki narciarskie w Alpach

Uwaga! W prognozie dla części Tyrolu i Karyntii silne śnieżyce w piątek i sobotę. Łącznie ma spaść od 30 do ponad półtora metra! W Nassfeld suma opadów śniegu do środy może wynieść aż 170cm! Będzie też niestety miejscami dość silnie wiało! Ale świeża dostawa śniegu powinna znacząco poprawić warunki narciarskie w niżej położonych ośrodkach.

 

Grubość pokrywy śniegu w Alpach

Ile śniegu leży obecnie w górach? Kolory na interaktywnej mapie zmieniają się w zależności od ilości śniegu od niebieskiego, przez zielony i pomarańczowy do czerwonego i fioletowego. Im grubsza warstwa śniegu, tym wyraźniejszy kolor zobaczysz na mapie.

 Źródło: windy.com 

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.