Raport narciarski: prognoza na Wielkanoc

Artykuły Narciarskie podróże Raport narciarski: prognoza na Wielkanoc

Reporterzy Skiinfo przez cały tydzień 24 godziny na dobę monitorują pokrywę i opady śniegu w około 2000 ośrodków narciarskich na całym świecie. Wszystko po to, byście wybierając się na zimowy wypad, mogli sprawdzić, gdzie znajdziecie najlepsze warunki narciarskie. W sezonie narciarskim co tydzień publikujemy raport narciarski, czyli regularne podsumowanie informacji dla narciarzy, z którego dowiecie się, gdzie leży śnieg, jaka sytuacja panuje w ośrodkach narciarskich, które stacje już są czynne i jakie są prognozy pogody na najbliższy okres. Znajdziesz tu komplet informacji, które pomogą Wam podjąć decyzję, gdzie wybrać się na narty.

Gdzie na narty na Wielkanoc w Polsce

Narty na Wielkanoc w Polsce? W tym roku to możliwe. Kilka ośrodków narciarskich ze względu na utrzymujące się relatywnie dobre warunki narciarskie, zdecydowało się przedłużyć sezon o kolejny weekend i umożliwić entuzjastom narciarstwa szusowanie w Wielkanoc. W święta wyciągi będą czynne m.in. w Zieleńcu. Mieszko i Nartorama działać mają tam od 16 do 18 kwietnia od 9:00 do 18:00. Być może poszusujecie także w Karpaczu Ski Arenie. 16-18 kwietnia działać mają tam wyciągi Liczykrupa i Euro. Uruchomienie ośrodka w Wielkanoc planuje także Koszałko-Wieżyca. Wszystko zależy od warunków pogodowych.

Nieprzerwanie funkcjonuje oczywiście również Kasprowy Wierch. Działają tu wszystkie koleje linowe i czynne są trasy w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.

Czy te plany się spełnią? Trudno powiedzieć. Trzymamy kciuki, ale w połowie tygodnia czeka nas jeszcze ocieplenie z temperaturami sięgającymi 13 stopni Celsiusza. Im bliżej Wielkanocy tym chłodniej. W Wielki Piątek pochmurno, miejscami z opadami deszczu lub deszczu ze śniegiem.  Wielka Sobota będzie już bardziej słoneczna, ale na szczęście w ten dzień temperatury będą niższe. W nocy wreszcie znowu powinien chwycić mróz. W ciągu dnia słupki rtęci mają podnieść się zaledwie o kilka kresek powyżej zera. Jeszcze chłodniej, ale z mniejszą szansą na słońce będzie w Wielką Niedzielę. Śnieg sypać ma jedynie na Kasprowym Wierchu – w sobotę i niedzielę łącznie nawet ponad 10cm.

Zobacz także warunki narciarskie i prognoza pogody:

Prognoza dla Alp: na Wielkanoc możliwe są opady świeżego śniegu!

Wielki Tydzień w Alpach będzie stosunkowo łagodny i suchy. Na Wielkanoc dotrze jednak nad Alpy kolejny podmuch zimnego powietrza. Będzie to odczuwalne szczególnie w Austrii, gdzie w Wielkanoc śnieg może spaść nawet na wysokości 1000 metrów!

Warunki pogodowe

Pogoda w tym tygodniu będzie się charakteryzować głównie wysokim ciśnieniem i łagodnymi masami powietrza. Słaby układ niskiego ciśnienia przyniesie w środę i czwartek opady deszczu i burze w Alpach. Na Wielkanoc napłynie chłodniejsza masa powietrza.

Wtorek, 12.04.

We wtorek będzie słonecznie. Pojawi się trochę gęstych chmur, ale wszędzie będzie raczej sucho. Po północnej stronie Alp temperatury mogą przekraczać nawet  20 stopni Celsjusza. Na wysokości 2000 metrów wahać się będą około 10 stopni Celsjusza. Mróz niemal w całych Alpach dopiero powyżej 3000 metrów.

Środa, 13.04.

Niebo częściowo przesłonięte z powodu pyłu znów napływającego znad Sahary. Na niebie poza tym gęste chmury, pomiędzy którymi czasem wyłoni się słońce. W Szwajcarii po południu i wieczorem pojedyncze przelotne opady deszczu lub krótkie burze, poza tym przeważnie sucho. Nadal wiosennie ciepło, prawie 20 stopni w dolinach, zero stopni na wysokości 3000 metrów.

Czwartek, 14.04.

Ogólnie więcej chmur, w ciągu dnia w górach przelotne deszcze i burze. Linia opadów śniegu na wysokości około 2800 metrów. W dolinach temperatury od 16 do 20 stopni. Na wysokości 2000m chłodniej – od 5 do 8 stopni.

Prognoza na Wielkanoc

Od Wielkiego Piątku znów zrobi się chłodniej, a na Wielkanoc granica mrozu częściowo obniży się do 1000-1500 metrów. Szczególnie w Alpach Wschodnich możliwe są duże zachmurzenia i opady śniegu. Nie przewiduje się jednak obfitych opadów, a przez większość czasu będzie sucho. Najwięcej słońca będzie w Alpach Szwajcarskich. W Austrii i Alpach Wschodnich będzie nieco chłodniej, a granica mrozu przebiegać będzie na wysokości około 1000 metrów. W Szwajcarii łagodniej, granica zera stopni dopiero na wysokości od 2000 do 2500 metrów.

 

Aktualna sytuacja w Alpach

 

 

 

Grubość pokrywy śniegu w Alpach

Ile śniegu leży obecnie w górach? Kolory na interaktywnej mapie zmieniają się w zależności od ilości śniegu od niebieskiego, przez zielony i pomarańczowy do czerwonego i fioletowego. Im grubsza warstwa śniegu, tym wyraźniejszy kolor zobaczysz na mapie.

 Źródło: windy.com 

Zobacz:

Podziel się:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.