Jaka będzie zima 2023/2024? – prognoza pogody na zimę dla Polski i Alp

Artykuły Featured Pogoda Jaka będzie zima 2023/2024? – prognoza pogody na zimę dla Polski i Alp

Nie tylko narciarze zastanawiają się, jaka będzie zima w tym roku? Wszyscy zadają sobie pytanie, czy zima 2023/24 będzie mroźna czy ciepła i kiedy spadnie pierwszy śnieg? Czy miesiące zimowe będą śnieżne, czy może w grudniu znowu wszyscy na próżno czekać będą na opady?  Sprawdziliśmy, jaką pogodę przewidują pierwsze prognozy długoterminowe na zimę 2023/24?

Ważna kwestia na początek  – kto z dużym wyprzedzeniem próbuje przepowiedzieć pogodę na kolejną zimę, musi mieć sporo odwagi, ponieważ jak pokazuje doświadczenie takie przewidywania obarczone są bardzo dużym ryzykiem błędu. Zaledwie kilku meteorologów przepowiedziało ekstremalnie suche lato 2018 roku, które zapisało się w książkach historycznych jako jedno z najbardziej suchych w historii pomiarów. Podobnie mało kto przewidział niesamowicie śnieżny styczeń 2019 r., kiedy to w północnych Alpach w ciągu dwóch tygodni spadło cztery, pięć, a w niektórych regionach nawet sześć metrów śniegu.

Pogoda to bowiem stan ogólnego chaosu, którego rozwoju nikt, nawet najlepszy synoptyk, nie jest w stanie idealnie przewidzieć na okres dłuższy niż kilka dni, w określonych przypadkach stabilnej sytuacji meteorologicznej maksymalnie na dwa tygodnie. Bardzo trudno dokładnie określić z dużym wyprzedzeniem, ile śniegu spadnie za kilka miesięcy w konkretnym regionie. Wystarczy drobna zmiana, by zaburzyć prognozowane procesy pogodowe. Czy to oznacza, że we wrześniu nie można prognozować, jaka będzie zima i ile śniegu spadnie? Precyzyjnie oczywiście nie, ale meteorolodzy potrafią w oparciu o obserwacje globalnych zjawisk tworzyć długoterminowe modele pogodowe. Zobaczmy, jakie są ich przewidywania.

Jaka będzie zima w Europie i co ma do tego El Niño?

Meteorolodzy Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej USA (NOAA) ogłosili w czerwcu, że duży wpływ na pogodę w najbliższych jesiennych i zimowych miesiącach będzie miało zjawisko  El Niño. Jest ono związane z oddziaływaniem mórz na klimat i jest cieplejszym przeciwieństwem La Niñi. Podobnie jak La Niña, jej „brat” El Niño powoduje zmiany pogodowe na całym świecie. O El Nino mówimy wtedy, gdy temperatura na powierzchni wody na Oceanie Spokojnym w strefie równikowej jest ponadprzeciętnie wysoka. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest osłabienie siły stałych wiatrów wiejących w strefie międzyzwrotnikowej – passatów. Słabnące passaty sprawiają, że zahamowaniu ulega podnoszenie się lodowatych wód głębinowych na powierzchnię oceanu, a skutkiem tego jest wzrost jej temperatury. Ciepły Pacyfik to większa szansa na wystąpienie intensywnych opadów deszczu w Ameryce Północnej i Południowej oraz suszy w Azji Południowo-Wschodniej i północnej części Australii. Zjawisko to wywiera także wpływ na warunki pogodowe w Europie.

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/24

Jaka pogoda w listopadzie, grudniu i styczniu

Prognoza długoterminowa pokazuje, że europejscy meteorolodzy spodziewają się w Europie zimy nieco cieplejszej niż wieloletnia średnia. Jak widać na grafikach przedstawiających odchylenia prognozowanej temperatury od wieloletniej średniej, szczególnie ciepły ma być okres od października do lutego. Na szczęście sytuacja wygląda nieco lepiej pod względem prognozowanych opadów. Poza ewidentnie suchszym niż średnia październikiem, w następnych miesiącach w Alpach średnie opady mają być często obfitsze niż wieloletnia średnia. Szczególnie obiecująco zapowiada się pod tym względem listopad. Zwłaszcza wyżej położone ośrodki narciarskie w Alpach mają szansę na zbudowanie pokrywy śnieżnej i punktualny start sezonu zimowego. W niższych partiach gór z uwagi na średnio wyższe temperatury zamiast śniegu może padać deszcz. Także w styczniu opadów ma być więcej niż przeciętnie.

Temperatury październik-listopad-grudzień-styczeń

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024

Opady październik-listopad-grudzień-styczeń

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/2024
Źródło: EFFIS – European Centre for Medium-Range Weather Forecasts

Jaka pogoda w lutym, marcu i kwietniu

Prognoza długoterminowa NOAA zakłada, że w Alpach temperatur powyżej normy należy spodziewać się także w okresie od lutego do kwietnia. Zwłaszcza w lutym średnia temperatura ma być znacząco wyższa niż w poprzednich latach. Na pocieszenie znacznie więcej w lutym ma być także opadów – przy temperaturach panujących w górach w tym miesiącu z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się tam opadów śniegu. A obfite śnieżyce w lutym wróżą długi sezon i dobre warunki śniegowe aż do wiosny.

Jaka będzie zima 2023/24 w Polsce? – prognoza IMGW

Swoją długoterminową prognozę na zimę dla Polski opublikował także nasz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zdaniem rodzimych meteorologów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW i tym razem nie czeka nas kolejna zima stulecia. Temperatura podczas najzimniejszej pory roku będzie nieco wyższa od norm wieloletnich, co oczywiście nie wyklucza występowania epizodów silnych mrozów, gdy docierać będzie do Polski chłodne powietrze z północy. Generalnie zima ma być dość obfita w opady.

Prognoza pogody na listopad i grudzień 2023

Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w listopadzie temperatury nie będą odbiegać od wieloletniej normy. Także pod względem ilości opadów sytuacja nie powinna odbiegać od wieloletniej średniej. Zdaniem meteorologów jest spora szansa, że w tym miesiącu w Polsce spadnie pierwszy śnieg. Z kolei w grudniu opadów ma być więcej niż przeciętnie w ostatnich latach. Natomiast średnie temperatury w tym miesiącu maja utrzymywać się w normie, co w rejonach górskich daje spora szansę na śnieg.  Zdaniem meteorologów na silniejsze opady możemy liczyć zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca.

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/204 IMGW Prognoza długoterminowa na zimę 2023/204 IMGW

Prognoza pogody na styczeń 2024

Zgodnie z długoterminową prognozą IMGW styczeń niestety ma być stosunkowo ciepły, to znaczy cieplejszy niż to bywało przeciętnie w ostatnich 20 latach. W pierwszym miesiącu roku meteorolodzy spodziewają się za to znacznie większych opadów. W górach na ferie śniegu nie powinno zatem brakować.

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/204 IMGW Prognoza długoterminowa na zimę 2023/204 IMGW

Prognoza pogody na luty 2024

W lutym temperatura w całym kraju będzie mieścić się w wieloletniej normie. ma wrócić do normy. Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej także w tym miesiącu opadów ma być sporo – więcej niż to bywało w poprzednich latach.

Prognoza długoterminowa na zimę 2023/204 IMGW Prognoza długoterminowa na zimę 2023/204 IMGW

Czy prognoza długoterminowa się spełni, sprawdzimy zimą!

Przydatne linki:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.