Jaka będzie zima 2022/2023? – prognoza długoterminowa dla narciarzy

Artykuły Pogoda Jaka będzie zima 2022/2023? – prognoza długoterminowa dla narciarzy

Rosnące ceny energii i ogrzewania sprawiają, że nie tylko narciarze zastanawiają się, jaka będzie zima w tym roku? Wszyscy zadają sobie pytanie, czy zima 2022/23 będzie mroźna czy ciepła i kiedy spadnie pierwszy śnieg? Czy miesiące zimowe będą śnieżne, czy może w grudniu znowu wszyscy na próżno czekać będą na opady?  Sprawdziliśmy, jaką pogodę przewidują pierwsze prognozy długoterminowe na sezon zimowy 2022/23?

Ważna kwestia na początek  – kto z dużym wyprzedzeniem próbuje przepowiedzieć pogodę na kolejną zimę, musi mieć sporo odwagi, ponieważ jak pokazuje doświadczenie takie przewidywania obarczone są bardzo dużym ryzykiem błędu. Zaledwie kilku meteorologów przepowiedziało  ekstremalnie suche lato 2018 roku, które zapisało się w książkach historycznych jako jedno z najbardziej suchych w historii pomiarów. Podobnie mało kto przewidział niesamowicie śnieżny styczeń 2019 r., kiedy to w północnych Alpach w ciągu dwóch tygodni spadło cztery, pięć, a w niektórych regionach nawet sześć metrów śniegu.

Pogoda to bowiem stan ogólnego chaosu, którego rozwoju nikt, nawet najlepszy synoptyk, nie jest w stanie przewidzieć na okres dłuższy niż kilka dni, w określonych przypadkach stabilnej sytuacji meteorologicznej maksymalnie na dwa tygodnie. Bardzo trudno dokładnie określić z dużym wyprzedzeniem, ile śniegu spadnie za kilka miesięcy w konkretnym regionie. Wystarczy drobna zmiana, by zaburzyć prognozowane procesy pogodowe. Czy to oznacza, że we wrześniu nie można prognozować, jaka będzie zima i ile śniegu spadnie? Precyzyjnie oczywiście nie, ale meteorolodzy potrafią w oparciu o obserwacje globalnych zjawisk tworzyć długoterminowe modele pogodowe. Zobaczmy, jakie są ich przewidywania. Publikujemy prognozy kilku instytucji zajmujących się profesjonalnie prognozowaniem pogody. Jak sami zauważycie, mimo że w dużej mierze korzystają z tych samych danych wyjściowych, częściowo doszli do całkowicie odmiennych wniosków.

Jaka będzie zima w Europie i co ma do tego La Nina?

Dobre wieści nadeszły ze Stanów Zjednoczonych. Z przyjemnością informujemy, że w pierwszej połowie września Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) szanse wystąpienia zimą  zjawiska La Niña na całej półkuli północnej oceniła na 91%. Co to oznacza dla polskich narciarzy wybierających się w rodzime góry czy Alpy?

Pierwsze oznaki zapowiadają się bardzo obiecująco! Na początku jesieni meteorolodzy spoglądają na zachód w kierunku Oceanu Spokojnego w poszukiwaniu pierwszych oznak zjawiska La Niña. Fenomen La Niña to wzór pogodowy, który zaczyna się od obniżenia średniej temperatury powierzchni morza na środkowym i wschodnio-środkowym równikowym Pacyfiku i może zakończyć się obfitymi opadami śniegu w Alpach! Tak duża szansa wystąpienia tego fenomenu tej zimy, sprawia, że długoterminowa prognoza pogody na zimę 2022/2023 daje narciarzom w Europie powody do optymizmu! Podczas minionych zim z La Niña w Alpach spadły rekordowe ilości śniegu!

Skąd wiadomo, że wystąpi La Niña?

W sierpniu NOAA poinformowała, że temperatury powierzchni morza w środkowej i środkowo-wschodniej równikowej Pacyfiku znajdują się poniżej średniej. Dodatkowo miesiąc ten był również suchy, z tłumieniem konwekcji i opadów nad zachodnim i środkowym tropikalnym Pacyfikiem. Ta kombinacja czynników jest ważną wskazówką, że La Niña jest w drodze. A to będzie miało duży wpływ na długoterminową prognozę pogody w Europie tej zimy.

Ostatecznie po zebraniu danych atmosferycznych  we wrześniu NOAA określiła prawdopodobieństwo wystąpienia La Niña na półkuli północnej na 91% w okresie wrzesień-listopad. Prawdopodobieństwo to maleje do 54% w okresie styczeń-marzec 2023. Kolejna ocena szans planowana jest na 13 października.

Czym jest zjawisko La Nina i jak wpływa ono na pogodę?

La Nina jest zjawiskiem związanym z oddziaływaniem mórz na klimat i jest chłodniejszym przeciwieństwem El Nino. Podobnie jak El Nino, jego „siostra” La Nina powoduje zmiany pogodowe na całym świecie. Podczas zjawiska La Nina zimne wody powierzchniowe przesuwają się z wybrzeży Ameryki Południowej do tropikalnego Pacyfiku.


La Nina powoduje spadek ogólnej wilgotności powietrza i zmniejszenie ilości opadów w przybrzeżnych częściach Ameryki Północnej i Południowej. Mówiąc prościej, zjawisko La Nina oznacza ogólnie suchszą zimę na kontynencie amerykańskim, a także bardziej obfitą i burzliwą pogodę w Australii i Azji. Jeśli chodzi o wpływ zjawiska La Nina na pogodę w Europie, to będzie on zależał od tego, kiedy obecna La Nina typu CP (Central Pacific) zmieni się w typ EP (Eastern Pacific). Zmiana ta stopniowo przyniesie do Europy cieplejsze powietrze, łagodniejsze temperatury, a także mniejszą ilość opadów. Trzymamy więc kciuki, aby La Niña nie zmieniła się z typu CP na EP zbyt szybko!

Prognoza długoterminowa NOAA na zimę 2022/23

Jaka pogoda w listopadzie, grudniu i styczniu

Prognoza długoterminowa pokazuje, że amerykańscy meteorolodzy nie wierzą w mroźną zimę w Europie. Jak widać na grafikach przedstawiających odchylenia od wieloletniej średniej prognozowanej temperatury, w listopadzie, grudniu i styczniu w Polsce tegoroczna zima ma być od 1 do 2 stopni cieplejsza niż w poprzednich latach. Podobnie nieco powyżej normy mają się kształtować temperatury w Alpach.

Temperatury listopad-grudzień-styczeń

Jaka będzie zima 2022/23

Jaka będzie zima 2022/23
Jaka będzie zima 2022/23

Opady listopad-grudzień-styczeń

Jaka będzie zima 2022/23
Jaka będzie zima 2022/23

Jaka będzie zima 2022/23

Jaka pogoda w lutym, marcu i kwietniu

Prognoza długoterminowa NOAA zakłada, że w Polsce temperatur powyżej normy należy spodziewać się także w okresie od lutego do kwietnia. W tych miesiącach średnia temperatura w naszym kraju ma być również od 1 do 2 stopni wyższa niż w poprzednich latach. Takie same prognozy dotyczą w tych miesiącach Czech i Słowacji.

W Alpach odchylenie temperatur od przeciętnej ma być nieco mniejsze. Średnio w lutym, marcu i kwietniu rejonie Alp ma być cieplej o 0,5 do 1 stopnia niż pokazuje wieloletnia średnia.

Jaka będzie zima 2022/23 w Polsce? – prognoza IMGW

Swoją długoterminową prognozę na zimę dla Polski opublikował także nasz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zdaniem rodzimych meteorologów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW nie czeka nas tym razem kolejna zima stulecia. Najzimniejsza pora roku będzie w tym roku w Polsce ogólnie nieco cieplejsza niż poprzednie. W okresie od września do  grudnia odchylenie od przeciętnej temperatury z ostatnich 30 lat ma wynieść od 1 do 2 stopni na plus. Konkretnie w październiku możemy spodziewać się temperatur w zakresie normy wieloletniej dla naszego regionu, ale w północnej części Polski prognozowane są większe opady, powyżej normy.

Kiedy spadnie pierwszy śnieg?

Narciarzy najbardziej interesuje odpowiedź na pytanie, kiedy spadnie śnieg? Prognoza długoterminowa IMGW przewiduje, że pierwszych opadów śniegu możemy spodziewać się w Polsce już w listopadzie. W tym miesiącu temperatury nie mają różnić się od średniej z ostatnich lat. W zakresie normy wieloletniej zmieści się także suma miesięcznych opadów. Inaczej będzie jednak w grudniu. W ostatnim miesiącu roku meteorolodzy przewidują co prawda, że temperatury utrzymywać się będą w zakresie normy wieloletniej, jednak suma opadów ma być już powyżej normy. Opady śniegu spodziewane są w połowie grudnia. Dzięki niskim temperaturom jest szansa, ze utrzyma się przez kilka dni nawet na nizinach.

Czy zima będzie mroźna?

Początek stycznia ma być relatywnie ciepły z temperaturami do 7 stopni Celsjusza. Oczywiście w górach jest większa szansa na ujemne temperatury. Znaczące ochłodzenie powinno przyjść wraz z feriami w połowie miesiąca. W ostatnich dwóch tygodniach stycznia termometry mają wskazywać od -4 do nawet -19 stopni na obszarach górskich.

Jeszcze chłodniej ma być w lutym. Prognozowany wir polarny sprawi, że od 10 lutego do początków marca panować będą naprawdę niskie temperatury nawet do -21 stopni. W lutym przewidywane są także spore opady śniegu.

Czy prognoza długoterminowa się spełni, sprawdzimy zimą!

Przydatne linki:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.