Jaka będzie zima 2020/2021? Jakie są prognozy na najbliższy sezon zimowy?

Artykuły Pogoda Jaka będzie zima 2020/2021? Jakie są prognozy na najbliższy sezon zimowy?

Najwyższy czas zapytać meteorologów, jaki będzie nadchodzący sezon zimowy. Kiedy przyjdzie tegoroczna zima i czy będzie mroźna czy raczej ciepła? Czy miesiące zimowe będą śnieżne, czy może w grudniu znowu wszyscy na próżno czekać będą na opady?  Jaką pogodę przewidują prognozy w sezonie zimowym 2021/22?

Ważna kwestia na początek  – kto z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem próbuje przepowiedzieć pogodę na kolejna zimę, musi mieć sporo odwagi, ponieważ jak pokazuje doświadczenie takie przewidywania okazują się równie często prawdziwe co i nieprawdziwe. Zaledwie kilku meteorologów przepowiedziało  ekstremalnie suche lato 2018 roku, które zapisało się w książkach historycznych jako jedno z najbardziej suchych w historii pomiarów. Podobnie mało kto przewidział niesamowicie śnieżny styczeń 2019 r., kiedy to w północnych Alpach w ciągu dwóch tygodni spadło cztery, pięć, a w niektórych regionach nawet sześć metrów śniegu.

Pogoda to bowiem stan ogólnego chaosu, którego rozwoju nikt, nawet najlepszy synoptyk, nie jest w stanie przewidzieć na okres dłuższy niż kilka dni, w określonych przypadkach stabilnej sytuacji meteorologicznej maksymalnie na dwa tygodnie. Nie da się dokładnie przewidzieć, ile śniegu spadnie za kilka miesięcy w konkretnym regionie. Czy to oznacza, że we wrześniu nie można określić, jaka będzie zima? Precyzyjnie oczywiście nie, ale meteorolodzy potrafią w oparciu o obserwacje globalnych zjawisk tworzyć długoterminowe modele pogodowe. Zobaczmy, jakie są ich przewidywania.

Prognoza sezonowa AccuWeather: mrozy w styczniu

Amerykański portal AccuWeather opublikował ostatnio swoją prognozę na najbliższą jesień i zimę dla Europy. Według niego w naszej części Europy początek jesieni (wrzesień i październik) mają być raczej pogodne i bez opadów, a temperatura ma się utrzymywać w okolicy  20°C. Oznaczałoby to, że na bardziej znaczące opady śniegu trzeba byłoby nieco poczekać. Grudzień przynieść ma zmienną pogodę obfitującą w opady deszczu i śniegu z deszczem, szczególnie w centralnej i wschodniej Polsce. Solidne mrozy mają nadejść dopiero na początku stycznia. Meteorolodzy z AccuWeather mówią nawet o „atakach syberyjskiego mrozu”, które najbardziej odczuwalne będą we wschodniej części Polski, ale dotrą także do zachodniej Polski, Czech i Niemiec.

Z kolei meteorolodzy z Silver Spring są zdania, że tegoroczna zima w Polsce będzie krótka i dość ciepła, zwłaszcza w grudniu

Prognoza DWD – Deutscher Wetterdienst

Niemiecki instytut  Deutscher Wetterdienst w swojej prognozie przewiduje ciepły początek zimy. Jednak według meteorologów tej instytucji średnia temperatura w Alpach w miesiącach listopad, grudzień i styczeń (mierzona na wysokości 2m powyżej gruntu) będzie „tylko” o 0,2-1°C wyższa od przeciętnej wartości w mierzonej w latach 1990-2017. Szczegółowo – w Szwajcarii i w południowych Niemczech ma być mniej ciepło (+0,2-0,5°C powyżej wieloletniej średniej) niż w austriackiej części Alp (+0,5-1°C).

Model pogodowy instytutu DWD zakłada, że wielkość opadów w okresie od listopada do stycznia będzie odpowiadać wieloletniej średniej.

Poniższa mapka przedstawia  prognozowane odchylenia od wieloletniej średniej wielkości opadów za lata 1990-2017

 DWD Jahreszeitenvorhersage

 

Prognoza Wetter.de: sucho i zimno?

Portal pogodowy Wetter.de prezentuje nieco odmienne prognozy dotyczących zimowej pogody w Europie Środkowej. „Biorąc pod uwagę wszystkie parametry należy spodziewać się, że dzięki słabemu wirowi polarnemu, przeważać będą układy wysokiego ciśnienia, które skutkować będą dłuższymi fazami chłodnej ale jednocześnie suchej pogody. Jak widać, przewidywania tego instytutu są całkowicie odmienne od większości innych prognoz, które przewidują raczej zimę łagodną i obfitującą w opady. Jednak prawie wszystkie z nich opierają się na tym samym modelu pogodowym, nie jest więc zaskoczeniem, że wnioski do jakich doszli ich meteorolodzy są podobne.

Prognoza daswetter.com: dużo opadów w zachodnich Alpach?

Także meteorolodzy portalu daswetter.com opierają swoje prognozy na modelu NOAA i przewidują, że temperatury zimą będą w Niemczech aż o 4°C wyższe niż długoterminowa średnia. Może to oznaczać, że będzie to być najłagodniejsza zima w historii, nawet łagodniejsza niż zima 2006/2007, która obecnie uważana jest pod tym względem za rekordową. Według daswetter.com zima będzie również znacznie bardziej wilgotna niż normalnie – co w połączeniu z łagodnymi temperaturami może oznaczać zwiększone ryzyko powodziowe. Taki wilgotny układ pogodowy powinien skutkować obfitymi opadami śniegu w Alpach południowych i zachodnich, czyli we Francji i Włoszech.  Przypomnijmy, że zimą 2018/2019 r, zwłaszcza w styczniu, dominowały fronty z północ, czego efektem były miejscami katastrofalne opady śniegu w Alpach północnych. Dzięki czemu ośrodki narciarskie położone na północ od głównego grzbietu Alp dosłownie tonęły w śniegu,  podczas gdy zima we Francji i Włoszech była zauważalnie mniej śnieżna niż zwykle.

Jak widać, meteorolodzy różnych instytutów nie są zgodni w swoich przewidywaniach, co do zimy 2019/20. Nic dziwnego, ponieważ próby prognozowania pogody z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem to naprawdę w dużej mierze wróżenie z fusów. Dla spokojności warto modlitwę o śnieg włączyć do wieczornego pacierza 😉

Grafiki: przewidywane odchylenia temperatury od wieloletniej średniej (model CFS)

styczeń

 DWD Jahreszeitenvorhersage

luty

 DWD Jahreszeitenvorhersage

marzec

 DWD Jahreszeitenvorhersage Źródło: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/CFSv2seasonal.shtml

 

A co na temat najbliższej zimy ma do powiedzenia najsłynniejszy polski jasnowidz Krzysztof Jackowski? 😉

 

 

Przydatne linki:

W sezonie zimowym co tydzień aktualny: Raport narciarski Skiinfo z aktualnymi informacjami na temat opadów śniegu i prognozy

Prognoza opadów śniegu dla ośrodków narciarskich na najbliższe 3 dni:  PolskaAustriaWłochyFrancjaSzwajcaria, Czechy, Słowacja

Aktualne raporty o pokrywie śniegu i warunkach w ośrodkach narciarskich: PolskaAustriaWłochyFrancjaSzwajcariaCzechySłowacja

Wszystkie opady śniegu w ostatnich 72 godzinach

 

Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.