Polish

Śnieżne apartamenty: igloo, hi-tech namiot albo lodowy hotel

3. marzec 2020 | Patrick Thorne / Skiinfo

Ośrodki w tym artykule: Zermatt, Engelberg, Davos Klosters, Kühtai, Garmisch Classic, Cairngorm

Jacuzzi w Iglu-Dorfie

Jacuzzi w Iglu-Dorfie

Prawa autorskie: Iglu Dorf GMBH

Wydawałoby się, że nocleg w łóżku ze śniegu czy lodu to ostatnia rzecz, jakiej może pragnąć narciarz po dniu spędzonym na mrozie. Sukces Ice Hotelu działającego na północy Szwecji dowiódł jednak, że miłośników takiej ekstremalnej wersji spania nie brakuje. Pomysł znalazł wielu naśladowców na całym świecie - głównie w ośrodkach narciarskich.

Sposobów na spędzenie nocy na śniegu jest wiele – możesz przespać się w igloo zbudowanym wysoko w górach ponad niektórymi znanymi stacjami narciarskimi, w namiocie uszytym z wykorzystaniem najnowszych kosmicznych technologii NASA przystosowanym do ekstremalnych warunków pogodowych, albo też wykopać (pod czujnym okiem doświadczonego eksperta) zwykłą jamę w śniegu, która posłuży ci za wygodne łóżko. Redakcja Skiinfo wypróbowała dla Was różne warianty spania na śniegu (poza wersją z kopaniem dziury w śniegu). Dzięki temu możemy z własnego doświadczenia przedstawić Wam zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Nie zamarzniesz!

Większość ludzi uważa, że sypialnie ze śniegu czy lodu mają w sobie coś magicznego. Wprawdzie panują w nich niskie temperatury, jednak w rzeczywistości są one wyższe niżby się mogło wydawać. Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie do -30 stopni, wewnątrz nadal utrzymywać się będzie temperatura w okolicach zera lub tuż poniżej, czyli dla większości osób do spania całkiem komfortowa (w każdym razie znacznie bardziej komfortowa niż w pokoju, w którym jest za gorąco).

Zazwyczaj w obiektach tego typu śpi się w śpiworach termicznych wysokiej jakości na skórach zwierząt lub materacach, których zadaniem jest odseparowanie ciała od chłodu bijącego ze zlodowaciałego podłoża.

Sypialnie w igloo czy lodowym hotelu nie mają drzwi, zwykle ich rolę pełnią zasłony wiszące w wejściu. Ale grube ściany z lodu nie przepuszczają żadnych dźwięków, dzięki czemu zazwyczaj nie usłyszysz ludzi śpiących w sąsiednich pokojach, nie zależnie od tego jak głośno będą chrapać.

Niektóre lodowe sypialnie wyposażone są w osobne umywalnie i toalety w ogrzewanych drewnianych budynkach.

Smoczy apartament w Ice Hotelu  - © Paulina Holmgren/Dorjsuren Lkhagvadorj/Bazarsad Bayarsaikhan/Ice Hotel

Smoczy apartament w Ice Hotelu

Prawa autorskie: Paulina Holmgren/Dorjsuren Lkhagvadorj/Bazarsad Bayarsaikhan/Ice Hotel

Tylko do spania?

Większość hoteli lodowych i wiosek igloo stanowi prawdziwe atrakcje turystyczne i dzieła sztuki same w sobie. Oferują swym gościom wycieczki z przewodnikiem czy też wyśmienite bary lub restauracje. Ice Hotel w Szwecji posiada lodową kaplicę, w której można zawrzeć związek małżeński (co roku odbywa się tu około 140 ślubów i 20 chrztów).  W przeszłości wystawiane były tam nawet sztuki Szekspira  i koncerty na instrumentach wykonanych z lodu.

Ice Hotel oferuje gościom także możliwość zakwaterowania w konwencjonalnych apartamentach, w których po doświadczeniu spania na lodzie można spędzić dodatkowe noce w komfortowych warunkach. Wioski igloo w Zermatt i Engelbergu także posiadają tak zwane "hot- igloo", które wyposażone są w kominki na drewno, wygodne podwójne łoża i komfortowe fotele w salonie.  

Zobaczcie najlepsze lodowe miejscówki.

The Ice Hotel
Jukkasjärvi, Szwecja

Ice Hotel zbudowany w szwedzkim Jukkasjärvi, w pobliżu Kiruny, 200 km za kołem podbiegunowym odniósł jak dotąd największy sukces w tej branży. Tworzony od ponad dwóch dekad lodowy obiekt z roku na rok jest coraz większy i lepiej urządzony. Obecnie hotel oferuje 65 pokoi, w tym apartament deluxe i apartamenty sztuki każdej jesieni projektowane i rzeźbione w lodzie przez artystów z całego świata.

Hotel powstaje co roku z około 30.000 metrów sześciennych „snice”, czyli śniegu i lodu i około 2.000 ton lodu z lokalnej czystej rzeki Torne. Każdej wiosny cały hotel wraz z lodowym wyposażeniem (w tym tysiące szklanek z lodu używanych w barze) topi się i wraca do rzeki.  W sezonie zimowym obiekt odwiedza do 60.000 gości.

W bezpośrednim otoczeniu hotelu nie ma możliwości szusowania. Mały stok znajduje się niedaleko Kiruny (około 10 minut drogi). Goście korzystać mogą także z dużych leżących w pobliżu międzynarodowych ośrodków narciarskich Björkliden i Riksgränsen, słynących z ciekawej oferty heliskiingu.

 

Blue Marine w Ice Hotel  - © Paulina Holmgren/William Blomstrand/Andrew Winch/Ice Hotel

Blue Marine w Ice Hotel

Prawa autorskie: Paulina Holmgren/William Blomstrand/Andrew Winch/Ice Hotel

 

Iglu-Dorf

Szwajcaria, Austria, Niemcy

Po sukcesie Ice Hotelu pojawiło się wielu naśladowców. Obiekty umożliwiające pojawiały się w alpejskich kurortach i znikały, ale jednej firmie udało się w ciągu ostatniej dekady dopracować udanej koncepcji, szczególnie zasługującej na uwagę. Iglu-Dorf („Dorf”" po niemiecku znaczy wioska) oferuje nocleg na śniegu wysoko ponad szwajcarskimi kurortami  Davos, Gstaad i Zermatt, w Austrii w Kühtai, oraz w Niemczech na Zugspitze.

Warunki pobytu są nieco podobne do panujących w Ice Hotelu: znajdziesz tu sypialnie wypełnione pięknymi rzeźbami oraz bar i restauracja w części wspólnej. Jednak wioski igloo poszły jeszcze dalej poprzez umieszczenie w niektórych luksusowych apartamentach wanien z hydromasażem.

Ale istnieją jednak też zasadnicze różnice - po pierwsze igloo budowane są ze śniegu, a nie lodu, co sprawia, że wewnątrz jest nieco cieplej. Ponadto położenie wiosek igloo wysoko nad ośrodkami narciarskimi oznacza, że jest to nie tylko idealne miejsce, by podziwiać nocą gwiazdy, ale także by ruszyć skoro świt na nietknięte, wyratrakowane stoki, zanim narciarze mieszkający w dolinie dostaną się wyciągami na górę.

 

Jacuzzi w Iglu-Dorfie  - © Iglu Dorf GMBH

Jacuzzi w Iglu-Dorfie

Prawa autorskie: Iglu Dorf GMBH

 

Whitepod

Les Cerniers, Szwajcaria

Jeśli lubisz nieco futurystyczną wersję campingu, Whitepod będzie ofertą dla Ciebie. Ten luksusowy eko-obóz oferuje zakwaterowanie w  stworzonych przez NASA namiotach hi-tech, które zapewniają przytulne pokoje (każdy z nich ma swój własny piec opalany drewnem)  oraz wyborną gastronomię serwowaną w sąsiednim schronisku górskim. Whitepod powstał pierwotnie powyżej miejscowości Villars, ale został przeniesiony do Les Cerniers, gdzie funkcjonuje jedyny prywatny stok narciarski w Szwajcarii, z ponad 700 metrowym przewyższeniem oraz 7 km tras narciarskich.

 

Whitepod   - © Whitepod

Whitepod

Prawa autorskie: Whitepod

 

Kakslauttanen Igloo Village

Kakslauttanen, Laponia

Arktyczna Igloo Village, leżąca 10 km od stoków narciarskich w Saariselka, oferuje wszystkie rodzaj zakwaterowania - hotel, domki z bali i igloo ze śniegu wraz z lodowym barem i kaplicą. Różnica polega na tym, że obok hotelu jest też wioska budynków w kształcie igloo ze szklanym dachem, przez który można oglądać rozgwieżdżone niebo, a przy odrobinie szczęści a także zorzę polarną.

 

Kakslauttanen Igloo Village, Laponia  - © Kakslauttanen

Kakslauttanen Igloo Village, Laponia

Prawa autorskie: Kakslauttanen

 

Snow Hole

Cairngorm, Szkocja

Jeśli nocleg w przygotowanym lodowym hotelu czy igloo wydaje Ci się za mało ekstremalny, to możesz rozważyć opcję spania we własnoręcznie wykopanej niszy w ziemi. Mountain and Sea Guides (+44 (0)1520 744 394) oferują w miesiącach zimowych trzydniową wycieczkę z przewodnikiem na płaskowyżu powyżej Aviemore Cairngorm w Szkocji. Przewodnik zabierze Cię na Cairngorm Plateau, najwyższy i najdzikszy  subarktyczny płaskowyż w Wielkiej Brytanii. Dowiesz się, jak zbudować swoją własną niszę w śniegu, gdzie będziesz w stanie utrzymać w śpiworze ciepło przez całą noc.

Kurs obejmuje również naukę nawigacji w górach za dnia i w nocy, szkolenie lawinowe, trening użycia czekana, jak i również podstawowe informacje na temat użycia liny i kotwic śniegowych służących poprawie bezpieczeństwa osobistego na stromym terenie. 

  

Wykop sobie sypialnię w śniegu - Snow holes w Cairngorm  - © Mountain and Sea Guides

Wykop sobie sypialnię w śniegu - Snow holes w Cairngorm

Prawa autorskie: Mountain and Sea Guides

Galeria zdjęć

Jacuzzi w Iglu-Dorfie - © Iglu Dorf GMBH
Kakslauttanen Igloo Village, Laponia - © Kakslauttanen
Whitepod, Les Cerniers - © Whitepod
Whitepod  - © Whitepod

Zobacz wszystkie

Reklama

Dokąd na narty - przewodnik po najlepszych ośrodkach narciarskich

Reklama

Reklama