Polish

Infografika: Najbardziej śnieżne ośrodki narciarskie w sezonie zimowym 2018/19

25. kwiecień 2019 | Skiinfo

Hochkönig

Hochkönig

Prawa autorskie: Facebook / Thomas Leitner aus Mühlbach am Hochkönig

Przekopaliśmy się przez nasze bazy danych i stworzyliśmy infografikę, pokazującą w przejrzysty sposób, w których ośrodkach narciarskich w zimie 2018/19 spadło najwięcej śniegu. 

W przeciwieństwie do ubiegłej zimy, kiedy w prawie wszystkich kategoriach czołowe miejsca zajmowały szwajcarskie ośrodki narciarskie, tym razem na pierwszy plan wysunęły się stacje z północnych rejonów Alp. Trudno się dziwić, skoro tylko w pierwszych dwóch tygodniach stycznia w Tyrolu, Salzburgu i Alpach Bawarskich spadło od dwóch do pięciu metrów świeżego śniegu. Ci, którzy jak my podróżowali w tym czasie w Alpy, mieli dodakowe wątpliwe atrakcje - zamknięte drogi i odcięte od świata ośrodki narciarskie. Mieszkańcy wielokronie odśnieżali zasypane drogi i dachy a służby ratownicze przeprowadziły szereg akcji ratunkowych. Co najciekawsze w tegorocznych statystykach do pierwszej dziesiątki najobfiszych opadów śniegu w ciągu 7 i 30 dni znalazło się kilka niemieckich kurortów narciarskich!

Duża ilość śniegu, która spadła tej zimy w Alpach, nie oznacza jednak, że proces ocieplenia klimatu się zatrzymał. - Przez całe wieki, od 1767 r. od kiedy mierzymy temperatury w Austrii, nigdy jeszcze przez okres dwunastu miesięcy temperatury nie były tak wysokie jak w okresie od kwietnia 2018 r. do marca 2019 r. - mówi klimatolog z instytutut ZAMG Alexander Orlik. Temperatury w tym okresie były o 2,2 °C wyższe od długoterminowej średniej, a w porównaniu do średniej klimatycznej z okresu od 1961 do 1990 r. nawet o 2,9 °C. - W dolnych partiach austriackich gór zima 2018/2019 była jedną z najłagodniejszych w całej 250-letniej historii pomiarów. W wyższych partiach mieliśmy do czynienia w zasadzie ze średnią zimą - wyjaśnia Orlik.

Oto infografika Skiinfo przedstawiająca dane dotyczące opadów śniegu i pokrywy śnieżnej w Europie w zimie 2018/19 (wszystkie dane w cm):

Wyjaśnienie do danych zawartych w wykresach

Nasze dane śniegowe oparte są na informacjach podawanych przez ośrodki i regiony narciarskie. Dane dotyczące opadów i pokrywy śniegu zimą są codziennie aktualizowane przez naszych partnerów i snowreporterów. Chociaż regularnie sprawdzamy prawdziwość podawanych danych i porównujemy je z raportami różnych dostawców informacji o warunkach pogodowych, nie możemy w 100 proc. zagwarantować, że wszystkie dane mają pokrycie w rzeczywistości. Jednak jesteśmy przekonani, że w Polsce ani w Europie nie znajdziecie bardziej wiarygodnego źródła, prezentującego informacje o warunkach narciarskich w ponad 2000 ośrodków na całym świecie.

Galeria zdjęć

Hochkönig - © Facebook / Thomas Leitner aus Mühlbach am Hochkönig
Lech Zürs - © Facebook Lech Zürs
Schladming-Dachstein - © Facebook Schladming-Dachstein
Zillertal Arena - © Facebook Zillertal Arena

Zobacz wszystkie

Reklama

Wiadomości z ośrodków

Reklama

Reklama