Polish

Nowości narciarskie w Polsce w sezonie 2018/19

Nowa 4-osobowa kanapa Tatralift w ośrodku TyliczSki

Nowa 4-osobowa kanapa Tatralift w ośrodku TyliczSki

Prawa autorskie: TyliczSKi

Jak co roku polskie ośrodki narciarskie poczyniły spore inwestycje, aby zapewnić narciarzom jak najlepsze warunki na stokach. Przygotowaliśmy dla Was mały przegląd najważniejszych nowości sezonu zimowego 2018/19.

Szczyrk

W ostatnim czasie najwięcej nowości pojawia się w Szczyrku. Tak jest i w tym roku, chociaż ich liczba i zakres jest mniejszy niż to było w przypadku boomu inwestycyjnego z poprzedniej zimy.

Najważniejszą nowością jest pełne połączenie Szczyrk Mountain Resort z Centralnym Ośrodkiem Sportu. Do tej pory bez przeszkód można było poruszać się tylko od strony Skrzycznego w kierunku Czyrnej. Powrót był możliwy jedynie busem. Teraz dzięki nowej kanapie firmy Leitner o przepustowości 2000 osób na godzinę – z Hali Skrzyczeńskiej w kierunku Skrzycznego – możliwy będzie ruch w obie strony. Jest to najdłuższa kolej linowa w Szczyrk Mountain Resort - 1690 m. To także najwyżej położona kolej w tym ośrodku. Górna jej stacja zlokalizowana jest na Zbójnickiej Kopie - 1205 m npm. Oprócz nowej kanapy przejazd w kierunku COS umożliwi nowa niebieska trasa „Zbójnicka” o długości 700m, która łączy trasę 3c z Ondraszkiem.

Ponadto przy dolnej stacji kolei gondolowej na Małe Skrzyczne powstał orczyk, który ma wspomagać pracę ośrodka w razie silnego wiatru. Sporo zainwestowano także w rozwiązania przeciwwiatrowe – zarówno specjalne osłony przy górnych stacjach kolei linowych i system stabilizacji gondoli i kanap (tzw. banany), jak i elektroniczny system monitorowania położenia liny CPS. Część tras została gruntownie odmieniona. Rozbudowano system naśnieżania o kilkadziesiąt nowych lanc i armat. Sztuczne naśnieżanie będzie teraz możliwe również na trasach 2, 8 z Wierchu Pośredniego i na łączniku 8a. Wdrożono system nawigacji satelitarnej Laica, pozwalający dokładnie monitorować grubość pokrywy śnieżnej na trasach z dokładnością do kilku centymetrów. Ponadto w rejonie Szczyrk-Gondola wymieniono nawierzchnię na dwóch dużych parkingach. W Czyrnej powstała szkółka narciarska Maxiland wyposażona w dwa wyciągi taśmowe dla najmłodszych adeptów narciarstwa. Rozszerzeniu uległa także oferta gastronomiczna – narciarze mają do dyspozycji nowe restauracje: Grill, Apres-ski Solisko, Freebox bar na Hali Skrzyczeńskiej oraz Bistro Czyrna. Szczegółową informację o tegorocznych nowościach w Szczyrku znajdziecie tutaj >>>

 

Świeradów

W tym sezonie zostanie otwarty dodatkowy wyciąg orczykowy o długości 150m, który znacząco zwiększy możliwości szkoleniowe ośrodka narciarskiego w Świeradowie. 

 

Zieleniec  Ski Arena

Zieleniec wzbogacił się w tym sezonie w 4-osobową niewyprzęganą kanapę Tatralift. Kolei ma długość 600m i pokonuje  150m różnicy wysokości.  W ciągu godziny kanapa może wwieźć na górę 2400 osób.

 

TyliczSki

Tegoroczną nowością jest 4-osobowa kanapa Tatralift na Małym Stoku, z którego korzystają głównie dzieci i początkujący narciarze.

 Nowa 4-osobowa kanapa Tatralift w ośrodku TyliczSki

 

Master-Ski

Także w sąsiednim ośrodku w Tyliczu oddano do użytku nowy wyciąg taśmowy dla dzieci. Zmodernizowano także system naśnieżania, który zyskał znacząco na wydajności.

Nowa 4-osobowa kanapa Tatralift w ośrodku TyliczSki  - © TyliczSKi

Nowa 4-osobowa kanapa Tatralift w ośrodku TyliczSki

Prawa autorskie: TyliczSKi

Słotwiny Arena

Na terenie Słotwiny Arena w Krynicy Zdroju wybudowano nową, 6-osobową, wyprzęganą kolej “Słotwinka” firmy Doppelmayr o długości 600m. Jej przepustowość wynosi 2400-3000 narciarzy na godzinę. Jest to już druga kolej krzesełkowa na terenie ośrodka. Z kolei na potrzeby dzieci i początkujących narciarzy przygotowano nowy wyciąg taśmowy Sunkids na Kubusiowym Placu.

 

Kasina Wielka

W Kasinie Wielkiej zainwestowano w nowy system naśnieżania Technoalpin, dzięki czemu stacja w tym sezonie będzie w stanie naśnieżyć swoje trasy w 120 godzin, czyli 2 razy szybciej, niż w ubiegłym roku. Poszerzona została również trasa pod wyciągiem z nowym połączeniem z głównym stokiem, a w miejsce starego wyciągu dla początkujących została postawiona taśma Sunkids.

 

Czarny Groń

W Czarnym Groniu została oddana do dyspozycji narciarzy nowa taśma dla początkujących.

Reklama

Reklama

Reklama