Alpy Północne

Val Thorens Ośrodek narciarski

Ośrodki narciarskie | Polska, Europa, świat
Top 1najlepszych tras w regionie Europa
Top 1najlepszych tras w regionie Francja
Top 1najlepszych snowparków w regionie Savoie
Wszystkie opinie

Przegląd

Narty w Val Thorens 

Val Thorens w dolinie Belleville to najwyżej położony kurort nie tylko w największym na świecie (600 km tras) kompleksie narciarskim Trzy Doliny (Les Trois Vallées), ale także w całych Alpach. Główny trzon wioski leży na wysokości 2300m, czyli wyżej niż znaczna część górnych stacji kolejek linowych w wielu alpejskich ośrodkach. Wysokie położenie to nie tylko cudowne widoki i czyste powietrze, ale także w zasadzie pełna gwarancja śniegu aż do później wiosny.

Val Thorens jest kultową miejscówką francuskiej sceny freestylerów i freeriderów i jednym z ulubionych ośrodków młodych narciarzy i snowboardzistów (a także tych, którzy zawsze czują się młodo). Obok ogromnych snow parków stacja oferuje bogaty wybór  wysokogórskich tras. Kto przyjeżdża do Val Thorens po raz pierwszy, musi przyzwyczaić się do tutejszej specyficznej architektury. Najwyżej położony ośrodek Alp to typowa sztucznie stworzona francuska stacja narciarska z wysokimi blokami i hotelowymi zamczyskami pośród ośnieżonych szczytów. Pomiędzy betonowymi kanionami budynków prowadzą trasy narciarskie i wyciągi. To możliwe, ponieważ Val Thorens jest miejscowością zamkniętą dla ruchu samochodowego.

Kolejki górskie w Val Thorens sięgają aż na wysokość 3230 m. Gondola Funitel Peclet prowadzi ze skraju miejscowości prosto na lodowiec – z tutejszego terenu narciarskiego na lodowcu nie wiele już zostało. Mimo to pozostające nadal do dyspozycji zjazdy pod względem krajobrazowym robią niesamowite wrażenie – szczególnie zjazd w kierunku Moraine (średnio trudny). Stąd kolejny wyciąg wiedzie na następny lodowiec – Glacier de Thorens. Z górnej jego stacji rozciąga się cudowna panorama na ponad 1000 szczytów Alp francuskich, włoskich i szwajcarskich, a w dół prowadzi długi zjazd do samej doliny.

Nad całym terenem narciarskim wokół Val Thorens króluje niepodzielnie szczyt Cime de Caron 3200m. Dostać się na niego można gondolą. Na stokach wytyczono mnóstwo długich zjazdów –  w tym najdłuższą trasę ośrodka, Col de Laudzin liczącą 12 km. Ponadto można stąd zjechać czarną trasą do Orelle. Tutaj znajduje się właściwie czwarta dolina regionu Trzy Doliny. Z powrotem w górę wiedzie gondola 3 Vallees Express, która umożliwia gościom dotarcie do centrum terenów narciarskich niemal z samej autostrady.

Do tej położonej nieco na uboczu części ośrodka narciarskiego można dostać się też w łatwiejszy sposób, wjeżdżając na przełęcz gondolą Funitel Fond. Wtedy będziemy mogli zjechać do Orelle trasami oznakowanymi jako łatwe lub średnie.

Zaplanuj swój wyjazd

Val Thorens Zakwaterowanie
Szkoły narciarskie

Kiedy najwięcej śniegu?

Opady śniegu (ogółem)

179cm
112cm
75cm
38cm
40cm
143cm
lis
149cm
gru
69cm
sty

Więcej o terenie narciarskim

13%
Zielone trasy
44%
Niebieskie trasy
34%
Czerwone trasy
9%
Czarne trasy
88
Trasy ogółem
150 km
Trasy ogółem
3.5 km
Najdłuższa trasa
150 km
Teren narciarski
48 ha
Sztuczne naśnieżanie
120 km
Sztuczne naśnieżanie

Liczba wyciągów: 31

10
Koleje gondolowe
12
Ekspresowe kanapy 6-osobowe
2
Ekspresowe kanapy 4-osobowe
7
Pozostałe wyciągi

Wysokość n.p.m.

3230m
Szczyt
930m
Przewyższenie
1825m
Dolina

Ważne terminy

20 listopad, 202120. 11. 2021
Planowany początek sezonu
08 maj, 202208. 05. 2022
Planowane zakończenie sezonu
168
Planowana długość sezonu (dni)
164
Dni otwarte w zeszłym sezonie
51
Lata działalności
686cm
Średnie opady śniegu
Copyright © 1995-2022 Mountain News Corporation. Wszystkie prawa zastrzeżone.