Ośrodki narciarskie | Polska, Europa, świat
Top 1Apres Ski w regionie Europa
Top 1najlepszych tras w regionie Francja
Top 1najlepszych snowparków w regionie Savoie
Wszystkie opinie

Przegląd

Narty w Val Thorens 

Val Thorens w dolinie Belleville to najwyżej położony kurort nie tylko w największym na świecie (600 km tras) kompleksie narciarskim Trzy Doliny (Les Trois Vallées), ale także w całych Alpach. Główny trzon wioski leży na wysokości 2300m, czyli wyżej niż znaczna część górnych stacji kolejek linowych w wielu alpejskich ośrodkach. Wysokie położenie to nie tylko cudowne widoki i czyste powietrze, ale także w zasadzie pełna gwarancja śniegu aż do później wiosny.

Val Thorens jest kultową miejscówką francuskiej sceny freestylerów i freeriderów i jednym z ulubionych ośrodków młodych narciarzy i snowboardzistów (a także tych, którzy zawsze czują się młodo). Obok ogromnych snow parków stacja oferuje bogaty wybór  wysokogórskich tras. Kto przyjeżdża do Val Thorens po raz pierwszy, musi przyzwyczaić się do tutejszej specyficznej architektury. Najwyżej położony ośrodek Alp to typowa sztucznie stworzona francuska stacja narciarska z wysokimi blokami i hotelowymi zamczyskami pośród ośnieżonych szczytów. Pomiędzy betonowymi kanionami budynków prowadzą trasy narciarskie i wyciągi. To możliwe, ponieważ Val Thorens jest miejscowością zamkniętą dla ruchu samochodowego.

Kolejki górskie w Val Thorens sięgają aż na wysokość 3230 m. Gondola Funitel Peclet prowadzi ze skraju miejscowości prosto na lodowiec – z tutejszego terenu narciarskiego na lodowcu nie wiele już zostało. Mimo to pozostające nadal do dyspozycji zjazdy pod względem krajobrazowym robią niesamowite wrażenie – szczególnie zjazd w kierunku Moraine (średnio trudny). Stąd kolejny wyciąg wiedzie na następny lodowiec – Glacier de Thorens. Z górnej jego stacji rozciąga się cudowna panorama na ponad 1000 szczytów Alp francuskich, włoskich i szwajcarskich, a w dół prowadzi długi zjazd do samej doliny.

Nad całym terenem narciarskim wokół Val Thorens króluje niepodzielnie szczyt Cime de Caron 3200m. Dostać się na niego można gondolą. Na stokach wytyczono mnóstwo długich zjazdów –  w tym najdłuższą trasę ośrodka, Col de Laudzin liczącą 12 km. Ponadto można stąd zjechać czarną trasą do Orelle. Tutaj znajduje się właściwie czwarta dolina regionu Trzy Doliny. Z powrotem w górę wiedzie gondola 3 Vallees Express, która umożliwia gościom dotarcie do centrum terenów narciarskich niemal z samej autostrady.

Do tej położonej nieco na uboczu części ośrodka narciarskiego można dostać się też w łatwiejszy sposób, wjeżdżając na przełęcz gondolą Funitel Fond. Wtedy będziemy mogli zjechać do Orelle trasami oznakowanymi jako łatwe lub średnie.

Zaplanuj swój wyjazd

Wypożyczalnie nart

Kiedy najwięcej śniegu?

Średnie opady śniegu

193cm
121cm
81cm
41cm
12cm
82cm
lis
136cm
gru
160cm
sty
107cm
lut
105cm
mar
65cm
kwi
12cm
maj

Więcej o terenie narciarskim

Zielone trasy
13%
Niebieskie trasy
44%
Czerwone trasy
33%
Czarne trasy
10%
Trasy ogółem
84
Najdłuższa trasa
3.5 km
Teren narciarski
150 km
Sztuczne naśnieżanie
48 ha
Sztuczne naśnieżanie
120 km

Liczba wyciągów: 31

Koleje gondolowe
10
Ekspresowe kanapy 6-osobowe
14
Ekspresowe kanapy 4-osobowe
2
Pozostałe wyciągi
5

Wysokość n.p.m.

Dolina
1825m
Szczyt
3230m
Przewyższenie
930m

Ważne terminy

16 listopad, 202416. 11. 2024
Planowany początek sezonu
04 maj, 202504. 05. 2025
Planowane zakończenie sezonu
168
Długość sezonu (dni)
164
Dni otwarte w zeszłym sezonie
53
Lata działalności
686cm
Średnie opady śniegu
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.