Gdzie na narty w październiku i listopadzie?

Artykuły Narciarskie podróże Gdzie na narty w październiku i listopadzie?

Kto nie może się doczekać szusowania, nie musi czekać do zimy. Jesienne narty mają wiele zalet – najważniejsze to wyjątkowo atrakcyjne ceny i niemal puste stoki. Jeśli chcesz wyjechać na narty w Alpy taniej, jesień to bardzo dobry wybór. Pierwsze ośrodki ruszają zwykle już we wrześniu. W kolejnym miesiącu wybór jest już całkiem spory. Zobaczcie, dokąd możecie wybrać się na narty w Alpy w październiku i w listopadzie.

Zalety nart jesienią

W większości przypadków jazda na nartach w sezonie jesiennym ogranicza się do lodowców. Ale z drugiej strony jest prawdopodobne, że będziesz miał stoki tylko dla siebie. Na drogach nie będzie wakacyjnych korków, jako pierwszy wypróbujesz sprzęt na nowy sezon i możesz zaplanować swoją podróż tak, aby zbiegła się z zawodami Pucharu Świata. Pierwsze z zawodów alpejskiego Pucharu Świata odbywają się w październiku w Sölden w Austrii. Odwiedzając ten słynny narciarski kurort w tym okresie możesz doświadczyć niezwykłych emocji związanych z oglądaniem najlepszych zawodników na świecie w akcji.

A może by tak wybrać się na jeden z wielkich testów narciarskich organizowanych przez ośrodki każdej jesieni? Rozważ wyjazd jesienny także, jeśli jesteś fanem freestylu. W większości czynnych ośrodków narciarskich na początku sezonu działają także tamtejsze snow parki. Jesienią są one tak samo dobre jak w środku zimy.

Pomyśl o nartach jesienią również, jeśli podróżujesz z rodziną i masz dość ograniczonej dostępności noclegów, zatłoczonych stoków i niebotycznych cen w lutym w ferie zimowe? O ile bardziej relaksujący i bardziej opłacalny byłby wyjazd na narty w połowie października? (OK, prawdopodobnie w lutym nie będziesz w stanie oprzeć się kolejnemu wypadowi, ale o to możesz się martwić później).

Mapa ośrodków narciarskich otwartych zwykle jesienią

Gdzie na narty w październiku i listopadzie?

Narty w październiku – Austria

W kwestii jesiennych nart Austria jest prawdziwym liderem. Prym wiedzie tu Tyrol ze swoimi pięcioma terenami lodowcowymi – Hintertux, Kaunertal, Pitztal, Sölden i Stubai. Szusowanie na Hintertuksie trwa nieprzerwanie przez cały rok. Pozostałe lodowce w poprzednich latach często ruszały  nawet w połowie września. W tym roku letnie upały znów dość dotkliwie potraktowały pokrywę śniegu w lodowcowych ośrodkach narciarskich. Dlatego otwarcie sezonu na austriackich lodowcach nieco się opóźnia. Póki co od soboty 23 września śmigać można już na Pitztalu. W przyszły weekend do czynnych ośrodków dołączy Sölden,  Stubai oraz Kaunertal, który z uwagi na słabe warunki śniegowe właśnie zdecydował się przesunąć otwarcie o kolejny tydzień.

Wybierając się na lodowce do Tyrolu warto zaopatrzyć się w karnet narciarski „White5”. Dzięki niemu w okresie od 1 października 2023 r. do 15 maja 2024 r. mamy dostęp do wyciągów narciarskich na wszystkich pięciu lodowcach. Karnetu można używać przez 10 dowolnie wybranych dni w całym okresie jego ważności. Koszt skipassu White5 wynosi w tym sezonie 580 euro od osoby dorosłej.

W październiku poszusujecie też na lodowcu Mölltal w Karyntii. Śmiganie wczesną jesienią zazwyczaj umożliwia także lodowiec Kitzsteinhorn (Ziemia Salzburska), choć póki co nie ma pewności, czy stacja otworzy trasy dla narciarzy w październiku. Wszystko zależy od warunków pogodowych.

Dzięki odpowiedniej wysokości w październiku warunki narciarskie na lodowcach są zwykle bardzo dobre, choć liczba dostępnych tras jest jeszcze bardzo ograniczona. Warto spojrzeć na kamerki, żeby przekonać się na własne oczy, jak prezentują się aktualne warunki na stokach.

Snowparki na lodowcach Tyrolu

Na tyrolskich lodowcach już w październiku ruszają snowarki: Betterpark Hintertux, Snowpark Kaunertal, X Park na lodowcu Pitztal i Snowpark Stubai Zoo. Snowpark na lodowcu Kaunertal to najdłuższa tego typu linia w Europie. Poza najdłuższą Jib Line w Alpach oferuje również Bordercross, Kicker, Waverides, Wallride i Pro Lines. Z kolei X Park na Pitztalu zaprasza do strefy dla rodzin Family Cross, Funline i Waveline, a także największego i najwyższego parku skitouringowego w Austrii sponsorowanego przez DYNAFIT.

W najwyżej położonym snowparku w Austrii – Betterparku Hintertux – freestylerzy mogą liczyć na ciągle zmieniającą się konfigurację Jib´a i half-pipe. Snowpark Stubai Zoo jest jednym z najlepszych snowparków w Alpach: cały teren z Pro-, Medium-, Jib- i Easy-Line jest jednym z największych snowparków na świecie i jest doceniany za maksymalną różnorodność i doskonałe przygotowanie. Przez całą jesień Snowpark Stubai Zoo jest bazą treningową dla międzynarodowej sceny freeskierów i snowboardzistów w ramach Prime Park Sessions. Szczególną atrakcją dla odwiedzających jest listopad i siódma edycja F.I.S. Freeski World Cup Stubai. Zawody te odbędą się w dniach 22-25 listopada.

Narty w listopadzie – Austria

Jednym z pierwszych czynnych w sezonie ośrodków położonych w Austrii poza lodowcami jest zazwyczaj Obergurgl-Hochgurgl. Dobre warunki śniegowe stacja zawdzięcza swojej wysokości.  W listopadzie często możliwy jest tu zjazd na nartach ze szczytu do dolnej stacji gondoli. Tym razem Obergurgl zamierza rozpocząć sezon 16 listopada. W połowie listopada do listy otwartych ośrodków dołączyć chce Kitzbühel. Tydzień później według zapowiedzi wystartować ma Schaldming – Planai – Hochwurzen, ale na dobre warunki śniegowe bym tam wówczas raczej nie liczył.  W przedostatni weekend wielkie otwarcie planuje Ischgl.

Austriackie lodowcewysokośćtermin otwarcia
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Dachtein2296m – 2700mzamknięty dla narciarzy na zawsze
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Hintertux2750m – 3250motwarty cały rok
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Kaprun Kitzsteinhorn2750m – 3029m3.11.2023
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Kaunertal2750m – 3108m7.10.2023
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Mölltal2800m – 3122m14.10.2023
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Pitztal2840m – 3440m23.09.2023
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Sölden2684m – 3340m28.10.2023
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Stubai2900m – 3333m14.10.2023

Otwarte ośrodki narciarskie w Austrii znajdziecie tutaj.

Narty w październiku – Francja

Francuski ośrodek narciarski Tignes kiedyś zaczynał sezon w drugiej połowie września. Klimat zrobił jednak swoje. Tym razem dostępny będzie dopiero od końcówki listopada.  Prawdopodobnie lodowiec Les 2 Alpes wpuści do siebie  na treningi w październiku kluby narciarskie. Zwykli narciarze będą musieli jednak poczekać jeszcze długo. Jak widzicie, możliwości październikowego szusowania są we Francji dość ograniczone.

Narty w listopadzie – Francja

Nieco lepiej sytuacja będzie się prezentować w listopadzie. Poza wspomnianym już Tignes pod koniec tego miesiąca sezon narciarski rozpocząć chce Val Thorens. Ten piękny francuski ośrodek położonych jest na wysokości od 1825m do 3230m n.p.m. Taka wysokość zapewni Wam  od samego początku doskonałe warunki narciarskie. Pod koniec listopada możecie wybrać się także do Orelle i Montgenevre. Les 2 Alpes startuje dopiero na początku grudnia.

Lodowce we Francjiwysokośćtermin otwarcia
Gdzie we Francji można jeździć na nartach w październiku? Les 2 Alpes3200m – 3600m2.12.2023
Gdzie we Francji można jeździć na nartach w październiku? Tignes3000m – 3450m25.11.2023

Otwarte ośrodki narciarskie we Francji znajdziecie tutaj.

Narty w październiku – Włochy

We Włoszech na jesienne narty zwykle już od połowy września można się było wybrać do popularnego w Polsce Maso Corto, czyli na lodowiec w dolinie Val Senales. Tym razem zanosi się, że stacja ruszy dużo później.  Inną opcją dla wczesnosezonowej jazdy na nartach we Włoszech jest letni ośrodek narciarski w Passo Stelvio. Ze względu na wysokie temperatury i niedobór śniegu trzeba było na jakiś czas wyłączyć wyciągi na tutejszym lodowcu, ale od wtorku 26 października ośrodek znów jest czynny. I będzie działać do 5 listopada.  Tutaj na wysokości 2760m znajduje się najwyżej położony dolny wyciąg w ośrodku narciarskim w Europie. Na lodowcu czeka na Was 10 tras zjazdowych obsługiwanych przez pół tuzina wyciągów orczykowych. W drugiej połowie października wyciągi dla narciarzy włączy także ośrodek Solda/Sulden.

Narty w listopadzie – Włochy

Na początku listopada oferta dla narciarzy poszerzy się o stoki w ośrodkach narciarskich Solda/Sulden i Cervinia-Breuil. Ten ostatni oferuje dostęp z włoskiej strony do lodowcowego raju na Małym Matterhornie ponad miejscowością Zermatt. W listopadzie lista dostępnych ośrodków narciarskich we Włoszech bardzo się rozszerzy. Cała rzesza włoskich stacji narciarskich ma zamiar otworzyć podwoje w ostatni weekend listopada. Wśród kilkunastu ośrodków, które startują 25 listopada, warto wymienić Madonne di Campiglio, Courmayeur, Kronplatz, czyli Plan de Corones, Obereggen/Predazzo czy ulubione przez polskich narciarzy Livigno.

Lodowce we Włoszechwysokośćtermin otwarcia
Gdzie na narty w październiku we Włoszech Cervinia-Breuil2812m – 3480m4.11.2023
Gdzie na narty w październiku we Włoszech Lodowiec Presena2700m – 3016m6.12.2023
Gdzie na narty w październiku we Włoszech Maso Corto2774m – 3225m25.11.2023
Gdzie na narty w październiku we Włoszech Solda / Sulden am Ortler1900m – 3250m21.10.2023

Otwarte ośrodki narciarskie we Włoszech znajdziecie tutaj.

Narty w październiku – Szwajcaria

Szwajcarskim pewniakiem w październiku jest stacja narciarska Zermatt (która nigdy się nie zamyka i gdzie działają najwyżej położone wyciągi w Europie). Czynne są już także trasy w Saas Fee. W pierwszej połowie października ruszyć  ma Engelberg i Laax, a w drugiej Diavolezza i… to by było w Szwajcarii na tyle, jeśli chodzi o narty w tym miesiącu.

Narty w listopadzie – Szwajcaria

W listopadzie miejsc do szusowania w Szwajcarii będzie już znacznie więcej. Z bardziej znanych ośrodków warto wymienić Verbier i Engadin St. Moritz (od 4 listopada), Glacier 3000 (od 11 listopada), Davos Klosters (od 18 listopada) czy połączone z austriackim Ischgl Samnaun, które dostępne będzie dla narciarzy od 23 listopada.

Lodowce w Szwajcariiwysokośćtermin otwarcia
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Arosa – Lenzerheide1240m – 2865m2.12.2023
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Diavolezza2780m – 3066m21.10.2023
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Engelberg-Titlis2750m – 3020m7.10.2023
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Saas Fee2870m – 3500m15.07.2023
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Zermatt2939m – 3883motwarty cały rok

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii znajdziecie tutaj.

Tematy, które mogą Cię zainteresować:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.