Gdzie na narty w październiku i listopadzie?

Artykuły Narciarskie podróże Gdzie na narty w październiku i listopadzie?

Kto nie może się doczekać szusowania, nie musi czekać do zimy. Jesienne narty mają wiele zalet – najważniejsze to wyjątkowo atrakcyjne ceny i niemal puste stoki. Jeśli chcesz wyjechać na narty w Alpy tanio, jesień to bardzo dobry wybór. Pierwsze ośrodki ruszają zwykle już we wrześniu. W kolejnym miesiącu wybór jest już całkiem spory. Zobaczcie, dokąd możecie wybrać się na narty w Alpy w październiku i w listopadzie.

Zalety nart jesienią

W większości przypadków jazda na nartach w sezonie jesiennym ogranicza się do lodowców. Ale z drugiej strony jest prawdopodobne, że będziesz miał stoki tylko dla siebie. Na drogach nie będzie wakacyjnych korków, jako pierwszy wypróbujesz sprzęt na nowy sezon i możesz zaplanować swoją podróż tak, aby zbiegła się z zawodami Pucharu Świata. Pierwsze z zawodów alpejskiego Pucharu Świata odbywają się w październiku w Sölden w Austrii. Odwiedzając ten słynny narciarski kurort w tym okresie możesz doświadczyć niezwykłych emocji związanych z oglądaniem najlepszych zawodników na świecie w akcji.

A może by tak wybrać się na jeden z wielkich testów narciarskich organizowanych przez ośrodki każdej jesieni? Rozważ wyjazd jesienny także, jeśli jesteś fanem freestylu. W większości czynnych ośrodków narciarskich na początku sezonu działają także tamtejsze snow parki. Jesienią są one tak samo dobre jak w środku zimy.

Pomyśl o nartach jesienią również, jeśli podróżujesz z rodziną i masz dość ograniczonej dostępności noclegów, zatłoczonych stoków i niebotycznych cen w lutym w ferie zimowe? O ile bardziej relaksujący i bardziej opłacalny byłby wyjazd na narty w połowie października? (OK, prawdopodobnie w lutym nie będziesz w stanie oprzeć się kolejnemu wypadowi, ale o to możesz się martwić później).

Mapa ośrodków narciarskich otwartych w październiku

Gdzie na narty w październiku i listopadzie?

Narty w październiku – Austria

W kwestii jesiennych nart Austria jest prawdziwym liderem. Prym wiedzie tu Tyrol ze swoimi pięcioma terenami lodowcowymi (Hintertux, Kaunertal, Pitztal, Sölden i Stubai) czynnymi często już od września. Wybierając się na lodowce do Tyrolu warto zaopatrzyć się w karnet narciarski „White5”. Dzięki niemu w okresie od 1 października 2022 r. do 15 maja 2023 r. mamy dostęp do wyciągów narciarskich na wszystkich pięciu lodowcach. Karnetu można używać przez 10 dowolnie wybranych dni w całym okresie jego ważności. Koszt skipassu White5 wynosi w tym sezonie 542,- euro od osoby dorosłej.

Śmiganie wczesną jesienią zazwyczaj umożliwia także lodowiec Mölltal w Karyntii. W październiku poszusujecie też na lodowcu Kitzsteinhorn (Ziemia Salzburska). Dzięki odpowiedniej wysokości w październiku warunki narciarskie są tam zwykle bardzo dobre, choć liczba dostępnych tras będzie jeszcze nieco ograniczona. Warto spojrzeć na kamerki, żeby przekonać się na własne oczy, jak prezentują się warunki: Kamerki Stubai i Kamerki Sölden.

Snowparki na lodowcach Tyrolu

Na tyrolskich lodowcach już w październiku ruszają snowarki: Betterpark Hintertux, Snowpark Kaunertal, X Park na lodowcu Pitztal i Snowpark Stubai Zoo. Snowpark na lodowcu Kaunertal to najdłuższa tego typu linia w Europie. Poza najdłuższą Jib Line w Alpach oferuje również Bordercross, Kicker, Waverides, Wallride i Pro Lines. Z kolei X Park na Pitztalu zaprasza do strefy dla rodzin Family Cross, Funline i Waveline, a także największego i najwyższego parku skitouringowego w Austrii sponsorowanego przez DYNAFIT.

W najwyżej położonym snowparku w Austrii – Betterparku Hintertux – freestylerzy mogą liczyć na ciągle zmieniającą się konfigurację Jib´a i half-pipe. Snowpark Stubai Zoo jest jednym z najlepszych snowparków w Alpach: cały teren z Pro-, Medium-, Jib- i Easy-Line jest jednym z największych snowparków na świecie i jest doceniany za maksymalną różnorodność i doskonałe przygotowanie. Przez całą jesień Snowpark Stubai Zoo jest bazą treningową dla międzynarodowej sceny freeskierów i snowboardzistów w ramach Prime Park Sessions. Szczególną atrakcją dla odwiedzających jest listopad i szósta edycja F.I.S. Freeski World Cup Stubai. Zawody te odbędą się w dniach 16-19 listopada.

Narty w listopadzie – Austria

Jednym z pierwszych czynnych w sezonie ośrodków położonych w Austrii poza lodowcami jest zazwyczaj Obergurgl-Hochgurgl. Dobre warunki śniegowe stacja zawdzięcza swojej wysokości.   W listopadzie często możliwy jest tu zjazd na nartach ze szczytu do dolnej stacji gondoli. Tym razem Obergurgl zamierza rozpocząć sezon 17 listopada. Tydzień wcześniej według zapowiedzi wystartować ma Schaldming – Planai – Hochwurzen, na dobre warunki śniegowe bym tam wówczas raczej nie liczył.  W połowie listopada do listy otwartych ośrodków dołączyć chce Kitzbühel, a w ostatni weekend listopada czeka na wielkie otwarcie w Ischgl.

Austriackie lodowcewysokośćtermin otwarcia
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Dachtein2296m – 2700mw sezonie 22/23 zamknięty dla narciarzy
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Hintertux2750m – 3250motwarty cały rok
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Kaprun Kitzsteinhorn2750m – 3029m7.10.2022
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Kaunertal2750m – 3108m1.10.2022
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Mölltal2800m – 3122m15.10.2022
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Pitztal2840m – 3440m1.10.2022
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Sölden2684m – 3340m23.09.2022
Gdzie w Austrii można jeździć na nartach w październiku? Stubai2900m – 3333m30.09.2022

Otwarte ośrodki narciarskie w Austrii znajdziecie tutaj.

Narty w październiku – Francja

Francuski ośrodek narciarski Tignes kiedyś planował otwarcie sezonu na drugą połowę września. Tym razem dostępny będzie dopiero od końcówki listopada. Od połowy października będzie okazja, by pojeździć w stacji Les 2 Alpes. Stacja początkowo dostępna będzie tylko dla klubów narciarskich. Zanim się wybierzecie, sprawdźcie na stronie ośrodka, kiedy wyciągi otwarte są także dla pozostałych narciarzy.  Jak widzicie, możliwości październikowego szusowania są we Francji dość ograniczone.

Narty w listopadzie – Francja

Nieco lepiej sytuacja będzie się prezentować w listopadzie. Poza wspomnianym już Tignes w połowie tego miesiąca sezon narciarski rozpocząć chce Val Thorens. Ten piękny francuski ośrodek położonych jest na wysokości od 1825m do 3230m n.p.m. Taka wysokość zapewni Wam w Val Thorens od samego początku doskonałe warunki narciarskie. W listopadzie możecie wybrać się także do Porte Poymorens (od 19 listopada) i Val d’Isere (od 26 listopada).

Lodowce we Francjiwysokośćtermin otwarcia
Gdzie we Francji można jeździć na nartach w październiku? Les 2 Alpes3200m – 3600m15.10.2022
Gdzie we Francji można jeździć na nartach w październiku? Tignes3000m – 3450m26.11.2022

Otwarte ośrodki narciarskie we Francji znajdziecie tutaj.

Narty w październiku – Włochy

We Włoszech na jesienne narty już od połowy września można się wybrać do popularnego w Polsce Maso Corto, czyli na lodowiec w dolinie Val Senales (w zależności od warunków pogodowych). W połowie października oferta poszerzy się o stoki w ośrodku narciarskim Cervinia-Breuil. Oferuje on dostęp z włoskiej strony do lodowcowego raju na Małym Matterhornie ponad miejscowością Zermatt. Trzecią opcją dla wczesnosezonowej jazdy na nartach we Włoszech jest letni ośrodek narciarski w Passo Stelvio. Stelvio jest zazwyczaj otwarte jeszcze w październiku. W tym roku ze względu na wysokie temperatury i niedobór śniegu trzeba było na jakiś czas wyłączyć wyciągi na tutejszym lodowcu, ale ośrodek znów jest czynny.  Tutaj na wysokości 2760m znajduje się najwyżej położony dolny wyciąg w ośrodku narciarskim w Europie. Na lodowcu czeka na Was 10 tras zjazdowych obsługiwanych przez pół tuzina wyciągów orczykowych.

Narty w listopadzie – Włochy

Z kolei na lodowcu Presena szusowanie będzie możliwe prawdopodobnie dopiero w listopadzie. W tym miesiącu lista dostępnych ośrodków narciarskich we Włoszech bardzo się rozszerzy. Na 19 listopada otwarcie sezonu narciarskiego zapowiedziała Madonna di Campiglio. Cała rzesza włoskich stacji narciarskich ma zamiar otworzyć podwoje w ostatni weekend listopada. Wśród kilkunastu ośrodków, które startują 26 listopada, warto wymienić Courmayeur, Kronplatz, czyli Plan de Corones oraz ulubione przez polskich narciarzy Livigno.

Lodowce we Włoszechwysokośćtermin otwarcia
Gdzie na narty w październiku we Włoszech Cervinia-Breuil2812m – 3480m15.10.2022
Gdzie na narty w październiku we Włoszech Lodowiec Presena2700m – 3016m4.11.2022
Gdzie na narty w październiku we Włoszech Maso Corto2774m – 3225m16.09.2022
Gdzie na narty w październiku we Włoszech Solda / Sulden am Ortler1900m – 3250m22.10.2022

Otwarte ośrodki narciarskie we Włoszech znajdziecie tutaj.

Narty w październiku – Szwajcaria

Szwajcarskim pewniakiem w październiku jest stacja narciarska Zermatt (która nigdy się nie zamyka i gdzie działają najwyżej położone wyciągi w Europie). Zazwyczaj od połowy lipca czynne były także trasy w Saas Fee. Tym razem ośrodek ten planuje otwarcie dopiero na ostatni weekend października. Wcześnie, 8 października ruszyć  ma Engelberg a dwa tygodnie później Diavolezza i Egadin St. Moritz. Pod koniec miesiąca dołączą do nich stacje Arosa-Lenzerheide.

Narty w listopadzie – Szwajcaria

W listopadzie miejsc do szusowania w Szwajcarii będzie już znacznie więcej. Z bardziej znanych ośrodków warto wymienić Verbier (od 4 listopada), Glacier 3000 (od 5 listopada), Laax (od 12 listopada), Davos Klosters (od 18 listopada) czy połączone z austriackim Ischgl Samnaun, które dostępne będzie dla narciarzy od 24 listopada.

Lodowce w Szwajcariiwysokośćtermin otwarcia
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Arosa – Lenzerheide1240m – 2865m29.10.2022
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Diavolezza2780m – 3066m22.10.2022
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Engelberg-Titlis2750m – 3020m8.10.2022
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Saas Fee2870m – 3500m29.10.2022
Ośrodki narciarskie w Szwajcarii otwarte w październiku Zermatt2939m – 3883motwarty cały rok

Otwarte ośrodki narciarskie w Szwajcarii znajdziecie tutaj.

Tematy, które mogą Cię zainteresować:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.