Ośrodki narciarskie | Polska, Europa, świat
Top 4dla ekspertów w regionie Austria
Top 1najlepszych tras w regionie Vorarlberg
Wszystkie opinie

Przegląd

Narty w Lech i Zürs

Na pytanie o najlepszy ośrodek narciarski w Alpach, często pada określenie Arlberg. Lech i Zürs tworzą zachodnią część tego największego terenu narciarskiego w Austrii liczącego łącznie 305 kilometrów tras. Dostęp do tej ukrytej w śniegu miejscówki jest zimą tylko przez przełęcz Flexenpass. ZImowe ferie spędzają tu nie tylko najlepsi narciarze, ale także wielu celebrytów a nawet koronowane głowy. Dlaczego? Lech i Zürs oferują wspaniałą infrastrukturę, najlepsze hotele, niewiarygodną ilość wysokiej jakości, wielokrotnie nagradzanych restauracji, nowoczesne wyciągi i co nie mniej ważne, ośrodki te są wyjątkowo bezpieczne pod względem śniegu. Nierzadko w ciągu zaledwie kilku godzin występują tu ogromne opady śniegu, które sprawiają, że dolina i góry znikają pod grubą warstwą białego puchu.

Lech Zürs: fantastyczne położenie, pewność śniegu i spokój

Lech am Arlberg jest pięknie położony w Dolinie Lech. Wyciągi startują bezpośrednio z miejscowości. Jednym ze sposobów na rozpoczęcie dnia na nartach jest wjechanie wyciągiem Schlegelkop na szczyt. Dalej w górę na Kriegerhorn, z którego górnej stacji można podziwiać cały teren narciarski. Z każdej strony góry, stoki i trasy narciarskie schodzą do doliny.

Jeśli zjedziesz trasą 43 przez grzbiet w kierunku Steinmähderbahn, możesz wjechać 8-osobową kolejką krzesełkową na najwyższy punkt terenu narciarskiego na wysokości ponad 2300 metrów. Stąd rozpoczyna się dziesięć różnych tras zjazdowych prowadzących do doliny - spokojnie można tu spędzić pół poranka. Szczególnie polecanamy są stoki o średnim stopniu trudności "Sulzen" (46) i "Mohnenmähder" (35a).

Po wykonaniu kilku zjazdów na Steinmähder, Rotschrofen i Hasensprung, można udać się do Oberlech. Wioska hotelowa położona nieco wyżej niż Lech przez większość dnia oświetlona jest słońcem. Trasy zjazdowe biegną przez środek Oberlecha - podobnie jak we Francji. W Petersboden również początkujący znajdą dla siebie idealny teren do doskonalenia techniki narciarskiej. Polecamy kontynuowanie szusowania wzdłuż doliny do Lech, by następnie przetransportować się kolejką linową Rüfikopf do Zürs.

Szybko pokonacie prawie 1000 metrów wysokości aż na szczytu Rüfikopf 2350 m. Z góry widać już w oddali ośnieżone Zürs. Obydwa ośrodki narciarskie są doskonale połączone wyjątkową trasą narciarskiej: Der Weisse Ring (Biały pierścień). Prowadzi z Lech przez Rüfikopf do Zürs a następnie 5-kilometrową trasą Madloch wokół Omeshornu z powrotem do terenu narciarskiego Lech.  

Zürs: Miejscowość narciarska na wysokości ponad 1700 m n.p.m.

Leżące na wysokości 1716 m n.p.m. Zürs am Arlberg jest jednym z najwyżej położonych ośrodków narciarskich w Austrii. Prawie wszystkie spośród tutejszych nielicznych hoteli mogą poszczycić się czterema gwiazdkami. Również trasy zjazdowe w Zürs należą do najbardziej urozmaiconych - bez problemu można tu spędzić cały dzień na nartach. Z samego Seekopf wiedzie osiem różnych tras zjazdowych. Nie można przegapić "Zürser Täli" (nartostrada 10) z Muggengrat i późniejszego zjazdu z Trittkopf. Obie trasy należą do najbardziej malowniczych zjazdów w Austrii.

Na koniec dnia pełnego wrażeń można jeszcze wybrać się do Madloch. Długi, podwójny wyciąg krzesełkowy prowadzi na Joch o wysokości 2450 m, który przy złej pogodzie może być nieco oblodzony. Ale potem jest jeszcze jedna, ostatnia atrakcja: 5-kilometrowy zjazd na zboczach Omesbergu. Na przerwę obiadową polecamy okolice Oberlech, na posiek i odpoczynek zaprasza tutaj wiele słonecznych tarasów.

Oczywiście koniecznie trzeba się wybrać do pozostałej części tego gigantycznego terenu narciarskiego, która leży po drugiej stronie przełęczy Flexenpass - Sankt Anton am Arlberg.

 

Zaplanuj swój wyjazd

Wypożyczalnie nart

Kiedy najwięcej śniegu?

Średnie opady śniegu

154cm
96cm
64cm
32cm
10cm
35cm
lis
113cm
gru
128cm
sty
91cm
lut
88cm
mar
50cm
kwi

Więcej o terenie narciarskim

Niebieskie trasy
43%
Czerwone trasy
40%
Czarne trasy
17%
Trasy ogółem
141
Najdłuższa trasa
9 km
Teren narciarski
301 km
Sztuczne naśnieżanie
321 ha
Sztuczne naśnieżanie
220 km

Liczba wyciągów: 88

Koleje gondolowe
16
Kanapy 8-osobowe
2
Ekspresowe kanapy 6-osobowe
17
Ekspresowe kanapy 4-osobowe
9
Kanapy 4-osobowe
4
Kanapy 2-osobowe
12
Pozostałe wyciągi
28

Wysokość n.p.m.

Dolina
1304m
Szczyt
2811m
Przewyższenie
1507m

Ważne terminy

30 listopad, 202430. 11. 2024
Planowany początek sezonu
21 kwiecień, 202521. 04. 2025
Planowane zakończenie sezonu
N.A.
Długość sezonu (dni)
143
Dni otwarte w zeszłym sezonie
118
Lata działalności
700cm
Średnie opady śniegu
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.