Freeride w Chamonix: wskazówki dla wtajemniczonych

Artykuły Featured Narciarskie podróże Freeride w Chamonix: wskazówki dla wtajemniczonych

Francuskie Chamonix słynie na całym świecie z wyjątkowych walorów freeride’owych. Skiing Mont Blanc oferuje najlepsze trasy freeride’owe, jakie można sobie tylko wyobrazić. W dodatku są one dostępnych bezpośrednio z wyciągu i zapewniają narciarzom wyjątkowe górskie panoramy.

Redakcja Skiinfo rozmawiała z Yanem Rauletem, przewodnikiem górskim z 25-letnim doświadczeniem, na temat freeride’u w Chamonix. Raulet poleca dwudniową wyprawę do dwóch głównych obszarów narciarstwa pozatrasowego w dolinie Chamonix: Grands Montets i Aiguilles du Midi. Po drodze nocleg w klimatycznym górskim schronisku.

Najlepsze trasy freeride’owe w Chamonix

Raulet radzi zacząć od Grands Montets (3300 m). Stamtąd można zjechać na nartach na lodowiec Argentière. Do dyspozycji jest wiele tras off-piste prowadzących do Chamonix. Dobór trasy zależy od twoich umiejętności narciarskich. Potem, popołudniu najwyżej położonym wyciągiem Europy wjedź na Aiguilles du Midi (3.800m)  i zjedź w dół grani, aby spędzić noc w wygodnym i gościnnym schronisku Cosmique.

Trasa Vallée Blanche prowadząca z Aiguille du Midi (3.842m) do Chamonix (1.030m) jest jednym z najbardziej znanych zjazdów freeride’owych. Warto wybrać się na nią wcześnie i cieszyć się pięknym wschodem słońca, a jednocześnie delektować się pustym stokiem. Trasa ciągnie się na długości 20 kilometrów – z czego 18 kilometrów przebiega po trzech olbrzymich lodowcach: Géant, Tacul i Mer de Glace. Rozpościerają się z nich piękne widoki na alpejskie szczyty i Mont Blanc. Trasę wybierasz wraz ze swoim przewodnikiem zależnie od swoich umiejętności, jakości śniegu i twoich sił. Nie zapominaj, że jesteś całkowicie poza trasą i warunki śniegowe na lodowcu mogą się nagle drastycznie zmienić.

Freeride w Chamonix
Freeride w Chamonix na Midi | Foto: Chamonix Tourism

W połowie drogi w dół warto zrobić przerwę na posiłek lub odpoczynek w schronisku Requin (2 516 m) z pięknym widokiem na szczeliny na lodowcu Géant. O ile dobrze radzisz sobie na czerwonych trasach i warunki śniegowe w Vallée Blanche są dobre, masz tu do wyboru kilka różnorodnych zjazdów. Najłatwiejszy jest klasyczny ski route w samym sercu obszaru narciarskiego Mont Blanc i omijający wszystkie strome fragmenty lodowca. Rozpościera się z niego wspaniała panorama Alp. Zachwycający jest widok na Monte Rosa, Matterhorn, Szwajcarię, Włochy, Les Drus i Grandes Jorasses.

Freeride’owe atrakcje

Gross Rognon – co tłumaczy się jako Wielka Nerka – to alternatywna trasa. Przebiega na lewo od szlaku narciarskiego wymienionego powyżej i jest od niego mniej uczęszczana. Często można na niej jeździć w głębokim, dziewiczym śniegu. To doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności jazdy w puchu, gdyż w razie czego zawsze można łatwo ponownie wrócić na pobliski klasyczny ski route.

Envers du Plan to bardziej stroma i trudniejsza trasa, która prowadzi między szczelinami w bardziej dzikiej części lodowca du Géant. Jest to jedna z najlepszych tras dla dobrych narciarzy freeride’owych o wielu różnorodnych wariantach.

Trudna jest także trasa Grand Envers. Po drodze trzeba czeka kilka stromych zboczy o średnim nachyleniu od 40 do 45 stopni. Aby ją pokonać, potrzebne są pierwszorzędne umiejętności i doskonała kontrola nad nartami. Jest to wspaniałe doświadczenie dla najlepszych narciarzy.

Nie należy jednak zapominać, że Vallée Blanche nie jest trasą narciarską, ale nieoznakowanym szlakiem wysokogórskim. Powierzchnia lodowców zmienia się nieustannie, z dnia na dzień mogą otwierać się szczeliny i w zależności od stanu śniegu i lodowca zawsze istnieje ryzyko lawin lub opadającego lodu. Pogoda wpływa też na jakość śniegu.

Freeride w Chamonix
Freeride World Tour ma swój przystanek w Chamonix | Foto: freerideworldtour.com

Freeride na snowboardzie w Chamonix

A co z freeridem w Chamonix dla snowboardzistów? Raulet mówi: „Vallée Blanche nie jest trasą, która idealnie nadaje się na snowboard, ale ci, którzy są sprawni i mają dobre umiejętności techniczne, często zjeżdżają z Aiguilles du Midi. Trasa zawiera kilka stromych odcinków i trawersów, na których trzeba uważać na szczeliny. Dalej następuje kilka stosunkowo płaskich odcinków, gdzie trzeba zachować prędkość.  Jednocześnie trzeba być świadomym terenu, aby nie wpakować się w szczelinę. Należy przygotować deskę smarem odpowiednim do temperatury i wilgotności śniegu, a także używać teleskopowych kijów narciarskich na równych terenach i na trawersach.”

Heliskiing w Chamonix

Zrzuty narciarskie z helikoptera w Chamonix nie są dozwolone. Jednak są tu w pobliżu dwa inne obszary, do których można dość łatwo dotrzeć i gdzie heliskiing jest możliwy. Jednym z nich jest Aiguille du Tour w Szwajcarii, gdzie dojedziemy w 30 minut tunelem Mont Blanc. Z każdego zrzutu będziesz mieć wiele możliwych zjazdów. Średnio każda trasa ma około 2000 m przewyższenia  i nachylenie rzędu od 30° do 45°.

Drugą alternatywą jest Courmayeur we Włoszech, dokąd można dotrzeć zaledwie w 20 minut. Włoska strona Mont Blanc ma kilka punktów zrzutu na wysokości 3.800 lub nawet 4.200 metrów. Istnieją dwie możliwe trasy dla narciarzy ekspertów.

Powrót do miejscowości Courmayeur wymaga godzinnego trekkingu z użyciem kijków narciarskich. Alternatywnie można wykonać końcowy zrzut na góry leżące vis-a-vis Mont Blanc.

Twój przewodnik doradzi Ci w kwestii logistyki. Przygotuj się na koszt rzędu co najmniej 500 euro za zrzut dla czterech osób plus opłata za przewodnika. W zamian otrzymujesz niezapomniane wrażenia.

Gdzie znaleźć przewodnika w Chamonix?

Podczas freeride’u w Chamonix, znalezienie przewodnika jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Istnieje kilka organizacji, które mogą ci pomóc w poszukiwaniach.

Yan Raulet prowadzi Chamonixskiguide.com. Najbardziej znaną organizacją jest Compagnie des Guides de Chamonix.

Pomocą zawsze służą takżę Biuro turystyczne w Chamonix i Office de Haute Montagne.

Opłaty za przewodnika zależą od tego, co chcesz robić i są dzielone przez liczbę klientów. Spodziewaj się, że zapłacisz co najmniej 300 euro za dzień. Dodatkowo zapłacisz za swoje wyżywienie, wyciągi, noclegi i wypożyczenie sprzętu. Tradycyjnie płacicie także za posiłki i zakwaterowanie dla swojego przewodnika.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to przewodnik podejmuje kluczowe decyzje. Jeśli warunki są zbyt złe, wszystko może zostać odwołane, a opłata zwrócona. Ewentualnie przewodnik może zaproponować mniej ryzykowną alternatywę.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.