Jak dobrać rękawice narciarskie? Tabele rozmiarów z instrukcją

Artykuły Sprzęt i wyposażenie Jak dobrać rękawice narciarskie? Tabele rozmiarów z instrukcją

Rękawice to ważny element narciarskiego stroju. Przekonał się o tym na swej skórze każdy, kto choć raz zapomniał zabrać je na stok. Izolacja termiczna to ich kluczowe zadanie. Gdy marzną ręce, zabawa na śniegu nie sprawia już takiej frajdy. Rola rękawic nie ogranicza się jednak jedynie do ochrony przez mrozem. Rękawice narciarskie i snowboardowe chronią także przed urazami, zwłaszcza przed otarciami o zmrożony stok. Jak dobrać rękawice narciarskie, abyśmy byli z nich na stoku zadowoleni?

Rękawice jednopalczaste czy pięciopalczaste?

Zanim zastanowimy się, jak dobrać właściwy rozmiar, musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jaki rodzaj rękawic narciarskich wybieramy – bez palców (a właściwie z jednym palcem) czy z pięcioma palcami. Obie wersje mają równie szerokie rzesze zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Żadna z nich nie jest obiektywnie rzecz biorąc lepsza od drugiej. Znaczenie mają tu raczej subiektywne odczucia.

Zazwyczaj rękawice narciarskie z jednym palcem są cieplejsze. A to dlatego, że cztery palce w jednej komorze ogrzewają się wzajemnie. Mają w niej też większą swobodę ruchu palców wewnątrz rękawicy, co usprawnia krążenie krwi. Ten rodzaj rękawic częściej wybierają kobiety, które częściej niż mężczyźni cierpią na stoku z porodu marznących dłoni.

Zwolennicy rękawic pięciopalczastych podkreślają ich zalety związane z większą możliwością wykonywania dłonią działań wymagających większej precyzji. Z pewnością łatwiej w nich manewrować palcami niż w jednopalczastych, aczkolwiek przy tak dużej izolacji, jaka stosowana jest w rękawicach narciarskich, możliwości w tym zakresie są jednak dość iluzoryczne. I tak zazwyczaj, gdy musimy wykonać coś precyzyjnego na stoku, musimy rękawice zdjąć.

Ciepłe rękawice dla zmarzluchów

Wyjściem pośrednim są rękawiczki z zewnątrz wyglądające na jednopalczaste, ale dłoń ubrana jest wewnątrz w dodatkowe wewnętrzne palce. Tę osłonę można bez trudu zdjąć i mamy wówczas możliwość ruchu jak w przypadku zwykłych rękawic pięciopalczastych. Takie modele są wyjątkowo ciepłe.

Dobrym rozwiązaniem dla zmarzluchów jest też zakładanie pod ciepłą rękawicę jednopalczastą dodatkowej pary cienkich rękawic z palcami. Wiele firm sprzedaje również tego typu zestawy w ramach pakietu. Cienka wewnętrzna rękawiczka ma jeszcze jedną dodatkową zaletę. Gdy będziemy zmuszeni zdjąć grube rękawice na stoku, dłoń nie będzie nam od razu marznąć na mrozie.

Jak dobrać rozmiar rękawic narciarskich?

Bardzo ważne jest, aby rękawice były idealnie dopasowane. Zarówno zbyt małe, jak i za duże rękawiczki będą nam przeszkadzać. Ale jak określić właściwy rozmiar rękawic? Jeśli mamy możliwość przymierzenia ich w sklepie, nie jest to zbyt wielkie wyzwanie. Gorzej jeśli chcemy zamówić rękawice w sklepie internetowym. Jak prawidłowo zmierzyć szerokość dłoni? Jak przeliczyć ten pomiar na odpowiedni rozmiar? W tym artykule przedstawiamy szczegółowy przewodnik, dzięki któremu zawsze znajdziesz właściwy rozmiar. Zamieszczamy również tabelę rozmiarów dla rękawic męskich, damskich i dziecięcych.

Aby dobrać właściwy rozmiar rękawic należy dokonać pomiarów i określić obwód dłoni. Najlepszym sposobem na to jest użycie miary krawieckiej (patrz rys. 1). Jeśli nie masz pod ręką takiej miary, możesz również użyć zwykłej wełnianej nici lub grubego sznurka (patrz rys. 2). W tym drugim przypadku potrzebna będzie również linijka.

Określanie rozmiaru rękawic – wariant z miarą krawiecką

Jak dobrać rękawice?

@ Skiinfo

Aby zmierzyć obwód dłoni, wystarczy przeciągnąć miarę krawiecką wokół dłoni. Uwaga: dłoń należy mierzyć w najszerszym miejscu, w przeciwnym razie rękawice będą za małe. Osoby praworęczne mierzą prawą dłoń, a leworęczne lewą. Podczas pomiaru dłoń powinna być otwarta i lekko zgięta. W trakcie pomiaru nie uwzględniamy kciuka! Miarę nie może być zbyt napięta, ale także nie za luźna. Odczytaj wynik i zapisz.

Określanie rozmiaru rękawic – wersja ze sznurkiem

Jak dobrać rękawice?
@ Skiinfo

Jeśli nie masz pod ręką miary krawieckiej, możesz użyć grubszej nici lub sznurka. Podobnie jak w wariancie z miarą, opleć sznurek wokół dłoni w najszerszym miejscu. Przytrzymaj palcami w miejscu, w którym początek sznurka spotyka się z częścią owiniętą wokół dłoni. Następnie przyłóż sznurek do linijki i odczytaj wartość.

Przegląd rozmiarów rękawic narciarskich

Poniższe tabele zawierają standardowe wymiary. Uwaga: Rozmiary rękawic nie są standaryzowane. Oznacza to, że specyfikacje poszczególnych producentów mogą się od siebie różnić. Każda marka zawsze projektuje swoje modele nieco inaczej niż konkurencja. Z tego powodu możliwe są różnice w kroju lub dopasowaniu. Uwaga: rozmiar 8 dla kobiet i rozmiar 8 dla mężczyzn różnią się długością i średnicą palców, a także długością nasady rękawicy.

1. Tabela rozmiarów rękawic dla mężczyzn

Obwód dłoni w cmRozmiar rękawicRozmiar międzynarodowy
poniżej 18sprawdź w tabeli rozmiarów damskichsprawdź w tabeli rozmiarów damskich
186,5XS
197S
20,57,5S
228M
238,5M
249L
269,5L
2710XL
2911XXL
ponad 31szyte na wymiar szyte na wymiar

2. Tabela rozmiarów rękawic dla kobiet

Obwód dłoni w cmRozmiar rękawicRozmiar międzynarodowy
poniżej 15sprawdź w tabeli rozmiarów dziecięcychsprawdź w tabeli rozmiarów dziecięcych
154XXS
15,54,5XS
165XS
16,55,5S
176S
186,5M
197M
20,57,5L
228L
238,5XL
249XL
ponad 25sprawdź w tabeli rozmiarów męskichsprawdź w tabeli rozmiarów męskich

3. Tabela rozmiarów rękawic dla dzieci

Obwód dłoni w cmRozmiar rękawicRozmiar międzynarodowy
poniżej 120XXS
121XXS
132XS
143XS
14,53,5S
154S
15,54,5M
165M
16,55,5L
176L
186XL
197XL
ponad 20sprawdź w tabeli rozmiarów dorosłychsprawdź w tabeli rozmiarów dorosłych

 

Co zrobić, jeśli żaden rozmiar rękawic nie pasuje do mnie?

Jeśli nie możesz znaleźć swojego rozmiaru rękawic za pomocą tabeli, ich dobór może okazać się większym wyzwaniem. Trudności ze znalezieniem właściwego rozmiaru mogą mieć zwłaszcza kobiety o stosunkowo szerokich dłoniach i palcach dłuższych niż przeciętna oraz mężczyźni o relatywnie małych dłoniach.

Osoby, których wymiary dłoni nie mieszczą się w tabeli, mogą śmiało sięgnąć po model z rozmiarówki przeznaczonej dla płci przeciwnej. Mężczyźni o małych, wąskich dłoniach mogą znaleźć odpowiedni rozmiar w dziale damskim. Z kolei kobiety o bardzo rozbudowanych dłoniach mogą dobrać coś dla siebie w dziale męskim. Nawiasem mówiąc, kobiety, które noszą tipsy i długie paznokcie, także powinny wziąć ten fakt pod uwagę przy zakupie rękawic.

Jeśli zmierzony przez Ciebie obwód dłoni znajduje się pomiędzy dwoma rozmiarami w tabeli, skorzystaj z poniższych wskazówek:

 1. Osoby z relatywnie długimi palcami powinny zawsze wybierać rozmiar większy.
 2. Z drugiej strony, osoby o normalnej lub małej długości palców powinny zawsze wybierać mniejszy rozmiar.
 3. Osoby, którzy lubią szerokie rękawice, ponieważ zawsze zapewniają one więcej ciepła, powinni generalnie wybierać większy rozmiar.
 4. Osoby, które w rękawicach muszą wykonywać trudne prace wymagające umiejętności motorycznych, powinni wybrać mniejszy rozmiar. Rękawice będą bardziej dopasowane do dłoni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawic narciarskich?

Jak sprawdzić, czy rękawice są odpowiednio dopasowane? Z rękawiczkami jest podobnie jak z butami. Podobnie jak buty, rękawice nie mogą uciskać ani obcierać. Jeśli rękawiczki są dobrze dopasowane, można je bez problemu przeciągnąć przez grzbiet dłoni.

Zwróć uwagę na irytujące szwy lub materiały w rękawicach, które nie są przyjemne dla skóry. Zbyt wąskie, uciskające rękawice, które nie gwarantują optymalnej swobody ruchów, mogą nawet powodować drętwienie palców.

Optymalna swoboda ruchu jest zapewniona tylko wtedy, gdy długość rękawicy odpowiada długości palców. Musisz mieć możliwość pełnego wyprostowania palców. Opuszki palców mogą wówczas tylko bardzo lekko dotykać końców rękawiczki, nie napotykając żadnego znaczącego oporu.

Przed zakupem warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są rękawice. Jeśli nie chcemy, aby nam zamokły w złych warunkach atmosferycznych, wybierajmy te wodoodporne i oddychające z membraną (wodoodporność minimum 10 000 mm). Rękawice powinny być też wiatroszczelne.

Dobre rękawice narciarskie i snowboardowe posiadają wzmocnienia od strony wewnętrznej. To miejsce jest szczególnie narażone na uszkodzenia o krawędzie podczas przenoszenia nart. Niektóre modele wyposażone są także w ochronne elementy osłaniające palce i nadgarstek od zewnątrz. Zmniejszają one ryzyko kontuzji przy ewentualnym uderzeniu.

Rękawice narciarskie i snowboardowe – dodatkowe funkcje

Producenci prześcigają się w wymyślaniu dodatkowych elementów, które mają zwiększyć zadowolenie użytkowników i ułatwić korzystanie z rękawic. Oto kilka dodatkowych funkcji, które mogą okazać się przydatne

 1. Panel dotykowy – Niektóre modele rękawic posiadają panele umożliwiające obsługę ekranów dotykowych. Zazwyczaj dotyczy to palca wskazującego. Dzięki zastosowaniu specjalnych metalowych włókien przewodzących impulsy elektryczne ze skóry na ekran telefonu, możliwe jest sterowanie smartfonem bez zdejmowania rękawiczki. Sprawdza się to raczej w lekkich, cienkich modelach rękawic.
 2. Taśmy i pętle na nadgarstki – Ciekawym wyborem są rękawice narciarskie połączone ze sobą taśmą. Dokładnie tak jak u przedszkolaków. Nie ma co się śmiać, gdyż jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Gdy musimy zdjąć rękawice na stoku (np. by zrobić zdjęcie), zwisają one swobodnie dyndając na taśmie przeciągniętej wewnątrz rękawów kurtki. Nie ma obaw, że spadną czy się gdzieś zgubią. Podobne funkcje spełniają pętle zakładane na nadgarstki. To rozwiązanie jest jeszcze łatwiejsze w użyciu. Przetestowaliśmy i bardzo polecamy.
 3. Długie mankiety – To rozwiązanie szczególnie doceniają narciarze jeżdżący poza trasa w głębokim śniegu. Przedłużone mankiety zakończone ściągaczem dają dodatkową ochronę przed dostaniem się śniegu i wiatru w okolice nadgarstków.
 4. Podgrzewanie – Rękawice z podgrzewaczem to bajer dla szczególnych zmarzluchów. Wokół palców oraz dłoni rozmieszczone są elementy grzewcze (zwykle z włókna węglowego). Moduł grzejący zasilany jest z baterii umieszczonej w specjalnej kieszonce. Zależnie od jej pojemności i warunków atmosferycznych bateria wystarcza nawet na 6 godzin grzania. Koszt takich rękawic waha się od 400 do nawet ponad 1000 złotych.

Podsumowanie

Wielkość rękawic dla mężczyzn, kobiet i dzieci wyrażana rozmiarami od XS do XXL lub numerami od 1 do 11.

 • Rękawiczki dziecięce: Rękawiczki dziecięce są dostępne w rozmiarach od 1 do 7, co odpowiada obwodowi od 12 do 19 cm. Od rozmiaru 3 dostępne są także rozmiary pośrednie.
 • Rękawiczki damskie: W przypadku kobiet rozmiary zaczynają się od obwodu 15,5 cm, co odpowiada rozmiarowi 4,5 lub XS. Największy obwód wynosi 24 cm, co odpowiada rozmiarowi 9 lub XL.
 • Rękawiczki męskie: Rękawiczki męskie są dostępne od obwodu 17,0 cm lub rozmiaru 6. Największy rozmiar to 11, co odpowiada XXL lub obwodowi 29 cm.
 • Niezależnie od tego, czy szukasz rękawic narciarskich, czy ogrodniczych, zawsze przymierzaj różne rozmiary, ponieważ rozmiarówka każdej marki jest nieco inna.
 • Rozmiary rękawic nie są znormalizowane, wszystkie rozmiary są jedynie wskazówkami.

Wskazówka dotycząca zakupów online: Nie tylko producenci stosują różne wymiary, ale także użyty materiał może mieć wpływ na dopasowanie rękawic. Dlatego rękawice skórzane pasują zupełnie inaczej niż rękawice materiałowe o tej samej szerokości. Aby uniknąć pomyłek, zaleca się zamawianie podczas zakupów online kilku rozmiarów.

Przeczytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.