Jak ustawić wiązania narciarskie? – tabela i kalkulator

Artykuły Featured Sprzęt i wyposażenie Jak ustawić wiązania narciarskie? – tabela i kalkulator

Prawidłowe ustawienie siły wypięcia wiązań, to podstawa bezpieczeństwa na stoku. Błąd w tym zakresie może skończyć się poważną kontuzją. W tym artykule zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje na temat wiązań. Przeczytaj i dowiedz się, jak prawidłowo ustawić wiązania narciarskie.

Najważniejsze informacje

 • Wiązania narciarskie zapewniają mocowanie buta do narty oraz bezpieczne wypięcie w razie wypadku; ich dobór i ustawienie są kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.
 • Poprawne ustawienie wiązań wymaga uwzględnienia typu narciarza, wagi, wzrostu, wieku oraz długości zewnętrznej skorupy buta, a błędy mogą prowadzić do poważnych obrażeń.
 • Zaleca się korzystanie z usług profesjonalnych serwisów narciarskich, które przeprowadzą regulację docisku i test na zrywarce, zapewniając odpowiednie ustawienie wiązań.

Wiązania narciarskie od podszewki

Wiązania narciarskie odgrywają podwójną rolę. Po pierwsze, mocują but narciarski do narty, a po drugie, zapewniają bezpieczeństwo, umożliwiając wypięcie buta w sytuacjach krytycznych. Ta druga funkcja jest szczególnie istotna dla bezpieczeństwa narciarza. Właściwie ustawione wiązania pozwolą na szybkie i bezproblemowe wypięcie buta w razie upadku, minimalizując ryzyko obrażeń.

Niemniej jednak, wiązania narciarskie nie zawsze były tak zaawansowane jak teraz. Pierwotnie but przytwierdzony był do narty na sztywno. Wypadki kończyły się wtedy często poważnymi urazami. Wraz z upływem czasu, wiązania narciarskie ewoluowały, dostosowując się do różnych stylów jazdy i warunków śniegowych. Te ulepszenia zwiększyły stabilność i kontrolę podczas zjazdów, co znacznie poprawiło doświadczenia narciarzy na stokach.

Rodzaje wiązań

Na rynku dostępne są różne rodzaje wiązań narciarskich, które różnią się w zależności od dyscypliny. Mamy wiązania:

 • zjazdowe dla narciarstwa alpejskiego
 • freestyle’owe
 • freeride’owe
 • touringowe do skitouringu
 • telemarkowe
 • dla narciarstwa biegowego.

Każdy typ wiązań ma swoją unikatową konstrukcję i zastosowanie, ale wszystkie mają na celu zapewnienie bezpiecznego i wygodnego połączenia między narciarzem a nartą.

Wiązania narciarskie składają się z przedniej części, zwanej toe piece, której mechanizm wypina się bocznie oraz tylnej części, zwanej heel piece, której mechanizm w zdecydowanej większości wiązań wypina się do góry. Na rynku występują różne rodzaje wiązań, takie jak przykręcane bezpośrednio do nart, lub montowane do specjalnej płyty. Dodatkowo, wiele firm oferuje zintegrowane wiązania, które są często dostarczane w zestawie z nartami. Te wiązania poprawiają naturalne zginanie się nart i umożliwiają lepsze trzymanie krawędzi podczas jazdy.

Siła wypięcia i skala DIN

Skala DIN to międzynarodowy standard, który określa siłę wypięcia wiązań narciarskich. Wartości dla amatorów mieszczą się między 3 a 11, zaś dla zaawansowanych narciarzy pomiędzy 15 a 25. Choć istnieje ogólna zasada, według której 1 DIN odpowiada 10 kg masy ciała, jest to uproszczenie i zawsze należy uwzględniać umiejętności oraz styl jazdy narciarza.

 

Krok po kroku: Ustawianie wiązań narciarskich – tabela

Przejdziemy do praktycznej części – jak prawidłowo ustawić wiązania narciarskie. Do określenia najlepszych parametrów regulacji wiązań należy uwzględnić:

 • wagę narciarza
 • wzrost
 • wiek
 • poziom zaawansowania
 • długość zewnętrzna podeszwy buta narciarskiego.

Ustawienie skali DIN powinno być zawsze dopasowane do powyższych parametrów. Na przykład, dla narciarzy o szczupłej budowie i zachowawczym stylu jazdy zaleca się zmniejszenie wartości DIN, aby zapewnić bezpieczeństwo w przypadku upadku. Przykładowo, narciarz ważący 80 kg i dobrze jeżdżący może mieć wiązania na około 8 DIN, a przy preferencji agresywnej jazdy na około 10 DIN. Dlatego też, zawsze należy dostarczyć serwisowi narciarskiemu szczegółowe informacje o każdym użytkowniku nart, aby umożliwić precyzyjne ustawienie wiązań.

Jeśli samodzielnie chcemy określić ustawienie siły wypięcia wiązań, możemy skorzystać ze specjalnej tabeli (poniżej).

Krok 1: Wzrost i waga

Najpierw określamy cechy fizyczne narciarza. Regulacja siły wypięcia wiązań narciarskich musi być dostosowana do jego wagi i wzrostu. Dlatego w pierwszej kolejności odszukujemy na tabeli odpowiedni wzrost i wagę. W ten sposób określamy wstępny kod narciarza. Jeśli nasze dane nie znajdują się na tym samym poziomie tabeli, zawsze wybieramy kod wyższy.

Krok 2: Typ narciarza

Drugim krokiem jest wybór typu narciarza. Mamy do wyboru trzy typy:

 • typ I – początkujący – adepci narciarstwa oraz osoby preferujące narciarstwo rekreacyjne,
 • typ II – średnio zaawansowany – wszyscy, którzy nie mieszczą się w żadnym z dwóch pozostałych typów,
 • typ III – zaawansowany – bardzo dobrze, agresywnie jeżdżący narciarze.

Znając typ narciarza, możemy stosownie do niego skorygować siłę ustawienia wiązań. W przypadku typu I (początkującego) nie zmieniamy kodu – pozostajemy na tym samym poziomie, jaki ustaliliśmy po uwzględnieniu wzrostu i wagi. W przypadku typu II schodzimy na tabeli o jeden poziomy niżej (typ III dwa poziomy niżej).

Krok 3: Wiek

Swoje znaczenie ma też wiek. W przypadku dzieci i osób dojrzalszych musimy nieco zmniejszyć siłę wypięcia. Konkretnie –  w przypadku narciarzy powyżej 50 lat lub dzieci poniżej 10 lat wchodzimy na tabeli o jeden poziom wyżej. Uwaga – nie dotyczy to dzieci poniżej 13 kg.

Krok 4: Długość buta narciarskiego

Długość buta narciarskiego jest ostatnim parametrem, który należy uwzględnić przy ustawianiu wiązań. Rozmiar skorupy buta w milimetrach zazwyczaj podany jest w dolnej części na zewnętrznej stronie cholewki. Teraz wystarczy tylko sprawdzić, jaką wartość znajduje się w tabeli na skrzyżowaniu naszego ostatecznego kodu narciarza z przedziałem, który obejmuje naszą długość buta. Jeśli miejsce przecięcia jest puste, wybieramy najbliższą wartość po prawej lub lewej.

[KLIKNIJ TABELĘ, ABY POWIĘKSZYĆ]

Tabela ustawienia siły wypięcia wiązań narciarskich
Tabela ustawienia siły wypięcia wiązań narciarskich

Ustawienie wiązań narciarskich – kalkulator

W celu określenia właściwej siły wypięcia wiązań możemy skorzystać też z gotowych narzędzi dostępnych w Internecie. Działają one na tej samej zasadzie. Podajemy wszystkie niezbędne dane, a algorytm samodzielnie oblicza odpowiednią wartość DIN. Przejdź do kalkulatora ustawiania wiązań narciarskich >>>

Skorzystaj z profesjonalnego serwisu

Korzystanie z usług profesjonalisty jest zalecane nawet dla osób mających wiedzę o ustawianiu wiązań. Profesjonalny serwis narciarski powinien przeprowadzić regulację docisku oraz może wykonać test na zrywarce, aby upewnić się, że wiązania są właściwie ustawione.

Jest to tym bardziej istotne, im starszy jest model nart, z których korzystamy. Z biegiem czasu maleje siła sprężyn zamontowanych w wiązaniach. Dlatego po kilku sezonach może okazać się, że siła wypięcia wskazywana w odczycie wiązania, nie odpowiada realnej sile wypięcia wiązań. W ekstremalnych przypadkach grozi to przypadkowym wypięciem narty podczas zwykłej jazdy.

Pamiętaj, że zawsze gdy nie jesteś pewien, jak samodzielnie ustawić wiązania lub posiadasz wiązania nietypowe, powinieneś poszukać profesjonalnej pomocy w serwisach narciarskich.

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.