Ta strona korzysta z plików cookies. Kliknij przycisk, by poznać szczegółowe informacje!Polityka prywatności
Ok

Powiązane regiony: Arlberg, Austria, Tyrol, Europa

St. Anton am Arlberg Ośrodek Narciarski

Dodaj ośrodek do porówniania
Zamknięty
Początek/Koniec sezonu: 30/11/2018 - 28/04/2019
Wysokość
:
1304m - 2811m
Trasy
:
52%| 35%| 13%
Wyciągi
:
88
Karnety
:
od €25.00 do €54.50
Pełny cennik skipassów
+

Po tyrolskiej stronie przełęczy Arlberg leżą dwie prestiżowe miejscówki narciarskie znane dobrze narciarzom nie tylko z Europy: Sankt Anton am Arlberg i Sankt Christoph. To tutaj przez stu laty rozpoczęła się historia narciarstwa alpejskiego. Wytrawni narciarze i snowboardziści  z całego świata spotykają się tu dziś, by poszusować po wymagających trasach tego ośrodka.

Sankt Anton oferuje miłośnikom białego szaleństwa wszystko, czego mogą zapragnąć: doskonale przygotowane trasy o najróżniejszym stopniu trudności, tereny do jazdy w puchu i różnorodne oferty spędzenia czasu poza stokiem. Specyficzny mikroklimat panujący w tym rejonie sprawia, że cały tutejszy obszar narciarski może liczyć na obfite opady białego puchu.

Do serca tego terenu narciarskiego wiedzie nowa kolejka linowa Galzigbahn. Futurystyczna architektura jej dolnej stacji sprawia, że od kilku lat budynek wraz z gigantycznym kołem poruszającym mechanizm kolejki widocznym przez przeszkloną fasadę jest stałym elementem zdjęć tutejszych urlopowiczów. Dzięki zastosowanemu mechanizmowi narciarze i snowbordziści nie muszą - jak to zwykle bywa  - pokonywać schodów, by dostać się do wagoników.

Z górnej stacji Galzigbahn rozciąga się malowniczy widok na St. Anton i dolinę Stanzertal, który będzie Wam cały czas towarzyszyć  podczas zjazdu niebieską 5-tką idealnie nadającą się do wycinania łuków. Po drugiej stronie Galziga czeka na Was kolejny bajeczny widok. Zjeżdżając tym razem niebieską 8-ką będziecie mieli wciąż przed sobą przykrytą grubą białą kołderką śniegu miejscowość St. Christoph. Cudowną panoramę psuje tu niestety trochę linia energetyczna biegnąca w poprzek szczytu (ale jakoś trzeba było przecież doprowadzić prąd do tej położonej na przełęczy miejscowości).

Kanapą wrócimy z powrotem na Galziga i stąd proponujemy kierować się na Schindler Spitze (2660m). Przejazd wyciągiem nad stromymi ścianami skał robi niesamowite wrażenie. Tuż przed górną stacją wyciągu otworzy się przed Wami zapierająca dech w piersiach panorama Voralbergu. Ze szczytu prowadzi bardzo długa trasa przez dolinę Valfergehrtal. Po pokonaniu 1200 m wysokości dotrzecie do małej spokojnej miejscowości Stuben, będącej całkowitym przeciwieństwem rozbawionego St. Anton. Miłośnicy pustych tras i najwyższej jakości śniegu powinni koniecznie udać się na leżący po przeciwnej stronie szczyt Albona.

Przed południem radzimy skierować się na najwyższy punkt całego ośrodka – szczyt Valluga (2811m). Na tę wycieczkę trzeba zarezerwować około 1,5 godziny, ponieważ kolejka linowa Vallugabahn startująca z Galziga ma ograniczoną przepustowość i w pogodne dni oczekiwanie na wjazd może potrwać nawet 30 minut. Do jadącej na sam szczyt kolejki Valluga II nie ma już takich tłumów, ponieważ ze szczytu nie prowadzi żaden przygotowany szlak. To o tyle dobrze, że ta kolejka wygląda jak pudełko zapałek i mieści na stojąco zaledwie 4 osoby. Mimo to warto wjechać na górę, bo czeka na nas tam niesamowita panorama Alp na cztery strony świata. Wracając z Vallugi możemy zjechać najdłuższą trasą tego ośrodka przez Ulmer Huette aż do samego Sankt Anton – 9 km.

Świetne trasy zarówno dla ekspertów, jak i mniej doświadzonych narciarzy znajdują się na Gampenie (1850 m) i Kapallu (2330 m), które przez cały dzień wystawione są na działanie promieni słonecznych. Tutaj znajduje się start pucharowej trasy Kandahar, na której w 2001 r. rozgrywano zawody mistrzostw świata. Trzeba mieć naprawdę dobrą kondycję, żeby zjechać nią z samego Kapalla aż do Sankt Anton bez zatrzymania.

Urozmaicone trasy oferuje też Rendl leżący po drugiej stronie doliny. Dolna stacja prowadzącej na ten teren gondoli (Rendlbahn) została przy okazji przebudowy przeniesiona bliżej centrum miasteczka, jednak mimo to chcąc przerzucić się z Galziga na Rendl konieczne jest przejście kilkudziesięciu metrów na nogach. To oddzielenie sprawia, że zwykle jest tu nieco mniej narciarzy niż w głównej części ośrodka.

Tutejszy skipass umożliwia szusowanie aż na 350 km tras. Oprócz 128 km w rejonie Sankt Anton (plus Sankt Christof i Stuben) obejmuje także potężny obszar elitarnego, leżącego już poza Tyrolem (w Voralbergu)  ośrodka Lech-Zuers, który od sezonu 2013/14 jest połączony gondolą z ośrodkiem Warth-Schröcken. Tereny narciarskie Sankt Anton i Lech-Zuers nie mają jednak połączenia wyciągami. Aby dostać się do Voralbergu trzeba skorzystać z płatnego busa (dworzec znajduje się w pobliżu dolnej stacji Galzigbahn). 

+

Trasy w Sankt Anton są przepiękne, jednak stosunkowo trudne. Dotyczy to w szczególności niektórych tras niebieskich (np. na Kapallu), które w innych ośrodkach zostałyby pewnie oznaczone jako czerwone.  Niezbyt wprawni narciarze powinni raczej korzystać z tras na Gampenie i Rendlu.

Arlberg to także raj dla freeriderów. Na terenach objętych skipassem do dyspozycji jest około 200 km „tras” w głębokim śniegu i firnie. Słynny jest zjazd północnym stokiem Vallugi. 40 proc. nachylenie zbocza sprawia, że jest to wyzwanie tylko dla bardzo doświadczonych narciarzy. Ze wględów bezpieczeństwa do górnej gondolki (Valluga II) prowadzącej na szczyt narty można zabrać wyłącznie jadąc z przewodnikiem. Alternatywnym rozwiązaniem jest wspinaczka z nartami po grani (około 160 m wysokości).

Doskonałe tereny off piste znajdują się także w okolicach Schindlerkar i Mattun, skąd wiedzie najdłuższa trasa do jazdy w puchu w regionie (ponad 10 km). Atrakcyjne dla freeskiingu są również stoki na szczytach Rendl i Hinterer Rendl, Galzig (od północy) Albona  i Kapall. Prawdziwym rarytasem dla freeriderów są tereny ośrodka Lech-Zuers. To też jedno z niewielu miejsc w Alpach, gdzie możliwy jest heliskiing (koszt przelotu: od 350 euro za cztery osoby – w tym przewodnik).

Après-Ski - tutejsze puby i odbywające się w nich imprezy owiane są już legendą. Najbardziej znanym lokalem jest restauracja Mooserwirt leżąca bezpośrednio przy niebieskiej trasie 1. Codziennie odwiedzają ją tłumy narciarzy. Dobra atmosfera gwarantowana jest też w Szalonym Kangurze (Krazy Känguruh) . Na tych, którzy nie chcą ryzykować i przed imprezą wolą zjechać do doliny przy samym deptaku czeka pub Piccadilly z muzyką na żywo.

W każdą środę wieczorem u podnóża Gampena odbywa się ski show. Warto zobaczyć widowisko opowiadające historię narciarstwa alpejskiego, którego Sankt Anton jest kolebką, tańczące do muzyki ratraki, pokazy sztucznych ogni, popisy synchronów w wykonaniu grup instruktorów narciarskich i skoki mistrzów freeskiingu (wstęp bezpłatny).

Zakwaterowanie - aby nie nadwyrężać budżetu, polecamy poszukanie pensjonatu w którejś z pobliskich wiosek Sankt Jakob, Pettneu (tutejszy mały ośrodek narciarski także wchodzi w skład skipassa Sankt Anton), Schnann czy Flirsch. Bezpłatne skibusy dowiozą nas bez problemu do Sankt Anton.

Kto nie czuje się pewnie za kierownicą, zwłaszcza gdy ma do pokonania ponad 1000 km zagranicznymi autostradami, w przypadku Sankt Anton może skorzystać z innej wygodnej opcji, jaką jest pociąg. Przy okazji narciarskich mistrzostw świata w 2001 r. wybudowano dworzec kolejowy w  bliskiej odległości od stacji kolejki linowej Galzigbahn. 

Wysokość

 • 2811m
  Szczyt
 • 1507m
  Różnica wzniesień
 • 1304m
  Stacja dolna

Wyciągi

 • 16
 • 1
 • 16
 • 9
 • 4
 • 1
 • 14
 • 27
 • 88
  Łącznie

Ważne daty

 • Przewidywany początek sezonu: 30/11/2018
 • Ilość dni otwartych w poprzednim sezonie: 143
 • Przewidywany koniec sezonu: 28/04/2019
 • Przewidywana ilość dni otwartych: 149
 • Działa od lat:: 81
 • Średni opad śniegu: 700cm

Oferta tras

 • Łatwe

  52%

 • Trudne

  35%

 • Bardzo trudne

  13%

 • Liczba tras

  141

 • Długość tras (km)

  305 km

 • snowpark

  4

 • Najdłuższa trasa

  9 km


Powder Alarmy w ośrodku St. Anton am Arlberg

0 cm
w ostatnich 24 godzinach
Nie przegap żadnego Powder Alarmu!Subskrybuj!

St. Anton am Arlberg Opinie

 • Powiem Szczerze

  • 1
  21. luty 2018

  Pełna opinia

   Ludzie przestrzegam ,to jest jakaś masakra angielska a nie ośrodek.Tutaj wszystkie trasy niebieskie po 100-200 metrach zamieniają się w ostre czerwone i...
   
 • yogi

  • 5
  14. październik 2017

  Pełna opinia

   jeden z moich ulubionych ośrodków
   
?

Byłeś w ośrodku St. Anton am Arlberg

Podziel się swoją opinią z pozostałymi użytkownikami!

Informacja turystyczna

Galeria zdjęć

Zobacz wszystkie

St. Anton am Arlberg, 27.3.2018 - © St. Anton am Arlberg - facebook
 - © Nortour.no
 - © anonymous
 - © anonymous

Reklama

Reklama

Newsy z ośrodka

Zobacz wszystkie

Białe szaleństwo w Sankt Anton ©TVB St. Anton, J.Mallaun

Białe szaleństwo w Sankt Anton

21 kwietnia Sankt Anton zaprasza na legendarne już zawody „Białe szaleństwo“ (Weißer Rausch). Na starcie do tego kultowego zjazdu stan... Więcej

Hotel w ośrodku St. Anton am Arlberg

Hotel Der Waldhof St. Anton am Arlberg

Hotel Der Waldhof

818catalinah: Wspaniały tydzień w ST Anton! Spędziliśmy tydzień w tym cudownym fammily prowadzony hotel. Wspaniałe jedzenie, miła...
 
Porównaj ceny

Reklama