Winiety Austria 2024: wszystkie informacje w skrócie

Artykuły Featured Poradnik Winiety Austria 2024: wszystkie informacje w skrócie

Dla polskich narciarzy samochód stanowi główny środek transportu podczas narciarskich wypadów, także tych w austriackie Alpy. Wszyscy, którzy zamierzają skorzystać z austriackich autostrad, muszą zaopatrzyć się w aktualną winietę. Wszystkie informacje na temat austriackiej winiety znajdziecie w poniższym artykule. Gdzie można kupić winietę i która forma zakupu jest najlepsza i najtańsza? Ile kosztują winiety w Austrii w 2024 roku?

W Austrii przejazd autostradami i drogami ekspresowymi jest płatny dla wszystkich uczestników ruchu. Dowodem uiszczenia opłaty jest winieta. Niezależnie od winiet na niektórych odcinkach dróg obowiązuje specjalna opłata za przejazd (myto odcinkowe), Z kolei opłata GO dotyczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciężkich domów mobilnych. Pieniądze pochodzące z opłat za przejazd przeznaczane są na rozbudowę i eksploatację sieci dróg szybkiego ruchu w Austrii.

Ile kosztują winiety – Austria?

Ceny winiet zależą od czasu ich obowiązywania. Do tej pory mieliśmy do wyboru winiety na okres 10 dni, 2 miesięcy lub 1 roku. Od 2024 roku dostępna jest także winieta 1-dniowa. Jej cena jest jednak tak skonstruowana, że jej zakup opłaca się wyłącznie w przypadku, gdy przejazd w jedną stronę i ewentualny powrót dzieli okres dłuższy niż 10 dni (pod warunkiem, że także w trakcie samego pobytu w Austrii nie będziemy korzystać z płatnych dróg). W przeciwnym wypadku taniej jest nabyć winietę 10-dniową.  Winieta roczna ważna jest aż 14 miesięcy (np. winieta na rok 2024 pozwala jeździć po Austrii od 1 grudnia 2023 r. do 31 stycznia 2025 r.).

Jaka winieta zależnie od rodzaju pojazdu?

Kierowcy wszystkich samochodów osobowych, motocykli i samochodów kempingowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t przy wjeździe na autostradę lub drogę ekspresową muszą posiadać winietę – może to być tradycyjna winieta w postaci naklejki umieszczanej na przedniej szybie lub winieta w formie elektronicznej.  Ceny winiet tradycyjnych i elektronicznych jest identyczna.

Ceny winiet Austria 2024

Oto cennik austriackiej winiety na rok 2024. Podwyżki spowodowane inflacją były w tym roku dość duże.  Najpopularniejsza wśród polskich kierowców winieta na 10-dni podrożała o 1,6 euro, czyli 16,2 proc. Minimalnie staniała winieta 2-miesięczna. Nie podrożała tym razem winieta roczna, której cena w 2024 roku pozostanie na tym samym poziomie: 96,40 euro. Cena nowej winiety 1-dniowej jest tylko o 2,90 euro niższa od ceny winiety na 10 dni.

Winiety Austria – ceny 2024
okressamochody osobowe
1 dzień – NOWOŚĆ8,60€
10 dni11,50€
2 miesiące28,90€
rok96,40€

Jak daleko mogę jechać w Austrii bez winiety?

Od grudnia 2019 r. w Austrii wytyczono pięć odcinków autostrad, po których samochody osobowe o masie do 3,5 tony mogą jeździć bez opłat. Decyzję tę podjęto głównie po to, by kierowcy nie omijali autostrad drogami lokalnymi. Zmiana ta umożliwiła przy okazji dojazd bez winiety do ośrodków narciarskich położonych w Tyrolu w okolicach Kufstein (m.in. Saalbach czy SkiWelt Wilder Kaiser-Brixenthal.

Winieta nie obowiązuje na następujących odcinkach dróg:

 1. A7 (Mühlkreis, nowy most na Dunaju w Linz – w budowie), Górna Austria
 2. A26 (Linz Westring – nadal w budowie), Górna Austria
 3. A1 Westautobahn (przejście graniczne Walserberg – Salzburg-Nord), Ziemia Salzburska
 4. A12 Inntal (przejście graniczne Kiefersfelden do Kufstein-Süd), Tyrol
 5. A14 (przejście graniczne Hörbranz – Hohenems), Vorarlberg

Winiety Austria

Jakie kary za brak winiety?

Od czasu wprowadzenia winiet autostradowych Austria zainwestowała również w specjalne systemy i urządzenia, które mogą automatycznie monitorować winiety na samochodach. Stałe i ruchome kamery monitoringu fotografują wszystkie samochody poruszające się po płatnych drogach. System sprawdza, czy na szybie przyklejona jest aktualna winieta lub czy dana rejestracja powiązana jest z aktualną winietą elektroniczną.

W przypadku braku ważnej winiety, należy uiścić opłatę zastępczą.

Koszty zastępczej opłaty drogowej:

 • dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony: 120 euro
 • dla motocykli: 65 euro.

Koszt zastępczej opłaty drogowej, jeżeli winieta została ponownie wykorzystana w innym samochodzie:

 • dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony: 240 euro
 • dla motocykli: 130 euro.

Bonus dla przyłapanych na gorącym uczynku: po natychmiastowym uiszczeniu opłaty zastępczej  gotówką lub kartą kredytową można przez resztę dnia i kolejny dzień kalendarzowy jeździć po wszystkich austriackich autostradach bez konieczności naklejania winiety.

Gdzie można kupić winiety – Austria?

Austriackie winiety są dostępne na stacjach benzynowych przy autostradach w pobliżu granicy. Na przykład na wszystkich parkingach przy autostradzie A8 z Monachium do granicy. Odpowiednie punkty sprzedaży są zawsze oznaczone symbolem winiety. Z kolei winiety elektroniczne dostępne są na stronie ASFiNAG.

Winietę można nabyć także w Polsce PZM Travel (zarówno winiety tradycyjne w formie naklejki, jak i winiety elektroniczne). Winieta kupowana w PZM Travel jest jednak nieco droższa.

Winieta elektroniczna – Austria

Zamiast kupować winiety tradycyjne, przezorni kierowcy mogą zakupić winiety elektroniczne przez Internet. Jako osoba prywatna powinniśmy to uczynić na 18 dni przed podróżą. Jeśli jednak wybierzemy opcję zakupu na firmę, z winiety można skorzystać od razu. Dlatego jeśli przypomniało nam się o zakupie winiety elektronicznej zbyt późno, nie wahajmy się kupić jej jako firma. Nikt tego nie sprawdza. W ten sposób jedynie rezygnujemy z kilkunastodniowego terminu rezygnacji z zakupu przysługującego każdemu klientowi prywatnemu dokonującemu zakupu w Internecie.

Elektronicznie uiścić można także myto odcinkowe, które obowiązuje na niektórych fragmentach dróg i tuneli. Dzięki temu kierowcy mogą przejeżdżać przez punkty poboru opłat bez konieczności zatrzymywania się. Specjalnie oznaczone pasy ruchu są kontrolowane za pomocą kamer wideo.

Oczywiście winieta cyfrowa ma taki sam okres ważności i taką samą cenę jak zwykła winieta w postaci naklejki na szybę.

Gdzie należy przykleić winietę?

Austriacką winietę należy przymocować do przedniej szyby od wewnątrz w jej lewym górnym rogu lub za lusterkiem wstecznym.  Nie wolno przyklejać winiet na szybach bocznych i tylnych. Instrukcja jak najlepiej to zrobić znajduje się na odwrocie winiety. Ważne jest również, aby naklejka była nieuszkodzona i dobrze widoczna. W żadnym wypadku nie należy umieszczać winiety za ewentualną listwą barwiącą.

Jak przykleić winietę Austria

Gdzie umieścić winietę na motocyklu?

W przypadku motocykla naklejkę opłaty drogowej umieść w dobrze widocznym miejscu na części motocykla, której nie można usunąć lub której usunięcie jest trudne. Może to być między innymi na zbiorniku lub na nóżce widelca.

Jak usunąć winietę z szyby?

Czasem winiety dość mocno przywierają do szyby. Zwłaszcza, gdy przyklejone były bardzo długo. Najlepiej zatem winiety usuwać od razu po utracie ich ważności. W tym celu podważamy delikatnie naklejkę w jednym rogu i z wyczuciem próbujemy oderwać całość od szkła. Jeśli cześć winiety pozostanie przyklejona, spróbujmy ją delikatnie zeskrobać, uważając by nie porysować przy tym szyby. Resztki kleju najlepiej  jednak usunąć wilgotną szmatką. Klej stosowany do winiet jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego woda powinna umożliwić jego bezproblemowe usunięcie.

Ceny płatnych odcinków dróg w Austrii

Samo wykupienie winiety w niektórych sytuacjach może okazać się niewystarczające. Przejazd przez wybrane odcinki dróg oraz niektóre tunele jest dodatkowo płatny. Opłatę za przejazd można uiścić na bramkach kontrolnych lub podobnie jak winietę elektronicznie.

 • A9 – Pyhrm-Autobahn – 16 euro
 • A10 – Katschbergtunnel/Tauerntunnel – 13 euro
 • A11 – Karawankentunnel – 7,60 euro
 • A13 – Brenner-Autobahn – 10,50 euro
 • S16 – Arlbergtunnel (11 euro
 • Großglockner- Hochalpenstraße – 38 euro (samochody elektryczne – 28,50 euro)
 • Timmelsjoch Hochalpenstraße – 17 euro
 • B 108 Felbertauernstraße – 11 euro
 • B 165 Gerlos Alpenstraße – 10,50 euro

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.