Winiety Austria 2022 i 2023: wszystkie informacje w skrócie

Artykuły Narciarskie podróże Winiety Austria 2022 i 2023: wszystkie informacje w skrócie

Dla polskich narciarzy samochód stanowi główny środek transportu podczas narciarskich wypadów, także tych w austriackie Alpy. Wszyscy, którzy zamierzają skorzystać z austriackich autostrad, muszą zaopatrzyć się w aktualną winietę. Wszystkie informacje na temat austriackiej winiety znajdziecie w poniższym artykule. Gdzie można kupić winietę i która forma zakupu jest najlepsza i najtańsza? Ile kosztują winiety w Austrii w 2023?

W Austrii przejazd autostradami i drogami ekspresowymi jest płatny dla wszystkich uczestników ruchu. Dowodem uiszczenia opłaty jest winieta. Niezależnie od winiet na niektórych odcinkach dróg obowiązuje specjalna opłata za przejazd (myto odcinkowe), Z kolei opłata GO dotyczy samochodów ciężarowych, autobusów i ciężkich domów mobilnych. Pieniądze pochodzące z opłat za przejazd przeznaczane są na rozbudowę i eksploatację sieci dróg szybkiego ruchu w Austrii.

Ile kosztują winiety – Austria?

Ceny winiet zależą od czasu ich obowiązywania. Do wyboru mamy winiety na okres 10 dni, 2 miesięcy lub 1 roku. Winieta roczna ważna jest aż 14 miesięcy (przyszłoroczna winieta pozwala jeździć po Austrii od 1 grudnia 2022 r. do 31 stycznia 2024 r.).

Jaka winieta zależnie od rodzaju pojazdu?

Kierowcy wszystkich samochodów osobowych, motocykli i samochodów kempingowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t przy wjeździe na autostradę lub drogę ekspresową muszą posiadać winietę – może to być tradycyjna winieta w postaci naklejki umieszczanej na przedniej szybie lub winieta w formie elektronicznej.  Ceny winiet tradycyjnych i elektronicznych jest identyczna.

Cena winiety Austria 2022

Winiety Austria – ceny 2022
okressamochody osobowemotocykle
10 dni9,60€5,60€
2 miesiące28,20€14,20€
rok93,80€37,20€

 

Cena winiety Austria 2023

Znamy już cennik austriackiej winiety na rok 2023. Podwyżka nie jest duża, w przypadku winiety rocznej dla samochodów osobowych wynosi 2,60 euro. Najpopularniejsza wśród polskich kierowców winieta na 10-dni podrożała o 0,30 euro, czyli 3,1 proc. Wzrost cen winiet dla motocykli także jest niewielki.

Winiety Austria – ceny 2023
okressamochody osobowemotocykle
10 dni9,90€5,80€
2 miesiące29,00€14,50€
rok96,40€38,20€

 

Jak daleko mogę jechać w Austrii bez winiety?

Od grudnia 2019 r. w Austrii wytyczono pięć odcinków autostrad, po których samochody osobowe o masie do 3,5 tony mogą jeździć bez opłat. Decyzję tę podjęto głównie po to, by kierowcy nie omijali autostrad drogami lokalnymi. Zmiana ta umożliwiła przy okazji dojazd bez winiety do ośrodków narciarskich położonych w Tyrolu w okolicach Kufstein (m.in. Saalbach czy SkiWelt Wilder Kaiser-Brixenthal.

Winieta nie obowiązuje na następujących odcinkach dróg:

 • A1 Westautobahn (przejście graniczne Walserberg – Salzburg-Nord), Ziemia Salzburska
 • A7 (Mühlkreis, nowy most na Dunaju w Linz – w budowie), Górna Austria
 • A12 Inntal (przejście graniczne Kiefersfelden do Kufstein-Süd), Tyrol
 • A14 (przejście graniczne Hörbranz – Hohenems), Vorarlberg
 • A26 (Linz Westring – nadal w budowie), Górna Austria

Winiety Austria

Jakie kary za brak winiety?

Od czasu wprowadzenia winiet autostradowych Austria zainwestowała również w specjalne systemy i urządzenia, które mogą automatycznie monitorować winiety na samochodach. Stałe i ruchome kamery monitoringu fotografują wszystkie samochody poruszające się po płatnych drogach. System sprawdza, czy na szybie przyklejona jest aktualna winieta lub czy dana rejestracja powiązana jest z aktualną winietą elektroniczną.

W przypadku braku ważnej winiety, należy uiścić opłatę zastępczą.

Koszty zastępczej opłaty drogowej:

 • dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony: 120 euro
 • dla motocykli: 65 euro.

Koszt zastępczej opłaty drogowej, jeżeli winieta została ponownie wykorzystana w innym samochodzie:

 • dla pojazdów silnikowych do 3,5 tony: 240 euro
 • dla motocykli: 130 euro.

Bonus dla przyłapanych na gorącym uczynku: po natychmiastowym uiszczeniu opłaty zastępczej  gotówką lub kartą kredytową można przez resztę dnia i kolejny dzień kalendarzowy jeździć po wszystkich austriackich autostradach bez konieczności naklejania winiety.

Gdzie można kupić winiety – Austria?

Austriackie winiety są dostępne na stacjach benzynowych przy autostradach w pobliżu granicy. Na przykład na wszystkich parkingach przy autostradzie A8 z Monachium do granicy. Odpowiednie punkty sprzedaży są zawsze oznaczone symbolem winiety. Z kolei winiety elektroniczne dostępne są na stronie ASFiNAG.

Winietę można nabyć także w Polsce PZM Travel (zarówno winiety tradycyjne w formie naklejki, jak i winiety elektroniczne). Winieta kupowana w PZM Travel jest jednak nieco droższa.

Co to jest winieta elektroniczna?

Zamiast kupować winiety tradycyjne, przezorni kierowcy mogą zakupić winiety elektroniczne przez Internet. Jako osoba prywatna musimy to uczynić na 18 dni przed podróżą. Jeśli jednak wybierzemy opcję zakupu na firmę, z winiety można skorzystać od razu. Elektronicznie uiścić można także myto odcinkowe, które obowiązuje na niektórych fragmentach dróg i tuneli. Dzięki temu kierowcy mogą przejeżdżać przez punkty poboru opłat bez konieczności zatrzymywania się. Specjalnie oznaczone pasy ruchu są kontrolowane za pomocą kamer wideo.

Oczywiście winieta cyfrowa ma taki sam okres ważności i taką samą cenę jak zwykła winieta w postaci naklejki na szybę.

Gdzie należy przykleić winietę?

Austriacką winietę należy przymocować do przedniej szyby od wewnątrz w jej lewym górnym rogu lub za lusterkiem wstecznym.  Nie wolno przyklejać winiet na szybach bocznych i tylnych. Instrukcja jak najlepiej to zrobić znajduje się na odwrocie winiety. Ważne jest również, aby naklejka była nieuszkodzona i dobrze widoczna. W żadnym wypadku nie należy umieszczać winiety za ewentualną listwą barwiącą.

Jak przykleić winietę Austria

Gdzie umieścić winietę na motocyklu?

W przypadku motocykli naklejka opłaty drogowej musi być umieszczona w dobrze widocznym miejscu na części motocykla, której nie można usunąć lub której usunięcie jest trudne. Może to być między innymi na zbiorniku lub na nóżce widelca.

Jak usunąć winietę z szyby?

Czasem winiety dość mocno przywierają do szyby. Zwłaszcza, gdy przyklejone były bardzo długo. Najlepiej zatem winiety usuwać od razu po utracie ich ważności. W tym celu podważamy delikatnie naklejkę w jednym rogu i z wyczuciem próbujemy oderwać całość od szkła. Jeśli cześć winiety pozostanie przyklejona, spróbujmy ją delikatnie zeskrobać, uważając by nie porysować przy tym szyby. Resztki kleju najlepiej  jednak usunąć wilgotną szmatką. Klej stosowany do winiet jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego woda powinna umożliwić jego bezproblemowe usunięcie.

Dodatkowo płatne odcinki dróg w Austrii

Samo wykupienie winiety w niektórych sytuacjach może okazać się niewystarczające. Przejazd przez wybrane odcinki dróg oraz niektóre tunele jest dodatkowo płatny. Opłatę za przejazd można uiścić na bramkach kontrolnych lub podobnie jak winietę elektronicznie.

 • A9 – Pyhrm-Autobahn – 16 euro
 • A10 – Katschbergtunnel/Tauerntunnel – 13 euro
 • A11 – Karawankentunnel – 7,60 euro
 • A13 – Brenner-Autobahn – 10,50 euro
 • S16 – Arlbergtunnel (11 euro
 • Großglockner- Hochalpenstraße – 38 euro (samochody elektryczne – 28,50 euro)
 • Timmelsjoch Hochalpenstraße – 17 euro
 • B 108 Felbertauernstraße – 11 euro
 • B 165 Gerlos Alpenstraße – 10,50 euro

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2023  Mountain News LLC.  All rights reserved.