Polish

Gdzie na narty latem, czyli na lodowcach zima się nie kończy

Letnie szusowanie w Tignes dostarcza dodatkowych atrakcji wizualnych

Letnie szusowanie w Tignes dostarcza dodatkowych atrakcji wizualnych

Prawa autorskie: Tignes

Tej zimy na nartach zbytnio nie pojeździliśmy. Liczymy jednak, że latem sytuacja epidemiczna znów się poprawi i będzie można skoczyć na narciarski wypad w Alpy. Jeśli czujecie niedosyt narciarskich wrażeń a skwierczenie na leżaku w 40-stopniowym upale przyprawia Was o mdłości, czas pomyśleć o letnim urlopie na nartach. Przedstawiamy Wam listę najlepszych letnich ośrodków narciarskich w Alpach, w których zima nigdy się nie kończy…

LES 2 ALPES, Francja

Les 2 Alpes szczyci się największym w Europie letnim terenem narciarskim (120 hektarów). Dodatkowym atutem tej miejscówki jest niesamowita panorama Alp Delfinackich z potężnym masywem Ecrins. Wyciągi na tutejszych lodowcach Mont-de-Lans i Girose czynne są od połowy czerwca do końca sierpnia. Podróż gondolą a potem górskim metrem (Dome Express) z wioski położonej na wysokości 1650m na lodowiec trwa pół godziny. Narciarze mają tu latem do dyspozycji 8 przygotowanych tras (2 zielone, 4 niebieskie, 2 czerwone), które obsługiwane są przez wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Tutejszy ogromny snow park (m.in. tor do boardercrossu, halfpipe, quarterpipe, ławki, raile, big air) rywalizuje o palmę pierwszeństwa z równie imponującym obiektem w Saas Fee.  Latem organzowane są tu sześciodniowe ski campy. W okresie letnim wyciągi czynne są w godzinach: 7:00 – 12:30. Skipass kosztuje 40,10 euro na dzień.

Lodowiec Mont-de-Lans, Les 2 Alpes.   - © Kathy Ribier

Lodowiec Mont-de-Lans, Les 2 Alpes.

Prawa autorskie: Kathy Ribier

HINTERTUX, Austria

Hintertux jest jedynym całorocznym ośrodkiem narciarskim w Austrii. Latem działają tu trasy o łącznej długości 22 km. Za transport narciarzy odpowiada 9 kolejek linowych, w tym gondola Gletscherbus 3 z 24-osobowymi kabinami, która w ciągu godziny może przewieźć 3000 osób.  Hintertux oferuje szeroki wybór tras o różnorodnych poziomach trudności, jednak słynie przede wszystkich ze swoich stromych i wymagających stoków. Miłośnicy freestyle’u korzystają tłumnie z tutejszego Betterparku wyposażonego w halfpipe, fun boxy, table-topsy i raile. Wygodny transport z okolicznych miejscowości Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns czy  Madseit do podnóża lodowca oferuje przez cały rok bezpłatny Tuxer Sportbus. Dzienny skipass kosztuje od maja do października  43,50 euro.

Lodowiec Hintertux, Austria  - © Hintertux Tourist Office

Lodowiec Hintertux, Austria

Prawa autorskie: Hintertux Tourist Office

TIGNES, Francja

Lodowiec  Grand Motte oferuje urozmaicone trasy – od niebieskich po czarne – obsługiwane przez wyciągi krzesełkowe i orczyki. Letni teren narciarski otwarty jest tu od połowy czerwca do początku września. Podziemna kolej górska potrzebuje zaledwie 7 minut, by dowieźć narciarzy z Tignes na lodowiec. Bardzo popularne i niezbyt strome są stoki położone na północnym zboczu (North Face), gdzie zwykle jest dość chłodno a śnieg pozostaje długo zmrożony. Duży snow park (m.in. z halfpipem, railami, quartepipem, rainbow railem) przyciąga zarówno profesjonalnych, jak i początkujących freestylerów. Latem wyciągi czynne są na lodowcu od 7:15 do 13:00. Dzienny karnet kosztuje 25 euro.

Lato na nartach w Tignes  - © Tignes

Lato na nartach w Tignes

Prawa autorskie: Tignes

ZERMATT, Szwajcaria

Zermatt oferuje narciarzom latem na lodowcu Theodul imponujące 25 km tras. Letni teren narciarski, dostępny za pomocą kolejki linowej z Małego Matterhornu, jest czynny od maja do połowy listopada. Podobnie jak zimą także latem narciarze mogą śmigać po obu stronach granicy, dlatego warto na lunch skoczyć na włoską stronę. 13 dostępnych latem tras oznaczono kolorem niebieskim i czerwonym.   Gravity Park wyposażony m.in. w halfpipe, kickery i raile oferuje jedną z najpiękniejszych alpejskich panoram – cudowny widok na górującą nad okolicą charakterystyczną sylwetkę Matterhornu. Wyciągi czynne są latem od 7:00. Dzienny karnet kosztuje 84 franki szwajcarskie.

Podgrzewany basen z widokiem na Matterhorn, Zermatt - Riffelalp  - © Riffelalp Resort

Podgrzewany basen z widokiem na Matterhorn, Zermatt - Riffelalp

Prawa autorskie: Riffelalp Resort

SAAS FEE, Szwajcaria

Lodowiec Allalin dostępny jest dla narciarzy za pomocą podziemnej kolejki linowej. Sezon letni trwa tu od 15 lipca do końca października. Wyciągi czynne są od 7:30 do 12:00. Trzeba jednak pamiętać, że dotarcie z doliny na lodowiec trwa godzinę, dlatego warto wstać odpowiednio wcześnie, by w pełni wykorzystać krótki letni narciarski dzień. Letni teren narciarski liczący 20 km tras odpowiada powierzchnią wielkości lodowca w Zermatt. Ukształtowanie terenu sprawia, że najlepiej czują się tu narciarze średniozaawansowani.  Bardzo popularny jest też wśród freestylerów i alpejskich ekip narciarskich. Snow park wyposażony w halfpipe, kickery, raile i boxy zadowoli wszystkich, niezależnie od poziomu umiejętności jazdy. Cały park jest codziennie preparowany, by zapewnić najlepsze warunki śniegowe. Karnet kosztuje 56 franków szwajcarskich na dzień.

Metro Alpin - Saas-Fee  - © SAAS-FEE

Metro Alpin - Saas-Fee

Prawa autorskie: SAAS-FEE

KAPRUN, Austria

Lodowiec Kitzsteinhorn położony nad słynnym alpejskim kurortem Kaprun oferuje spory, czynny latem teren narciarski, którego atutem są różnorodne trasy oraz snow park z ośmioma jumpami i dwunastoma  jibami. Szczególnie zaawansowani narciarze będą się tu czuć jak w domu. Po letnim szusowaniiu można wypocząć w Ice Arenie i skorzystać ze śnieżnej plaży, igloo czy lodowego baru. Wyciągi na Kitzsteinhornie czynne są od maja do października.  Dwudniowy skipass kosztuje latem 47 euro.

Kitzsteinhorn - Kaprun  - © Zell am See-Kaprun Tourismus GmbH

Kitzsteinhorn - Kaprun

Prawa autorskie: Zell am See-Kaprun Tourismus GmbH

DACHSTEIN, Austria

Lodowiec Dachstein położony nad miejscowością Ramsau na letnie śmiganie zosanie otwarty 2 lipca 2017. Jego płaskie, północne stoki zapewniają przez cały rok dobre warunki śniegowe. Narciarze mają tu do dyspozycji 18 km idealnie przygotowanych tras oraz popularny snow park wyposażony w boxy, jumpy, raile, jiby i rury. Dzienny karnet kosztuje 44,50 euro.

Dachstein, Sky Walk (Foto: www.lanxx.at)  - © Dachstein

Dachstein, Sky Walk (Foto: www.lanxx.at)

Prawa autorskie: Dachstein

Więcej informacji o letnich ośrodkach narciarskich:

> otwarte ośrodki narciarskie na lodowcach w Europie

> warunki narciarskie w ośrodkach na lodowcach

> kamerki z ośrodków narciarskich na lodowcach

> pogoda w ośrodkach narciarskich na lodowcach

Reklama

Reklama

Reklama