Ocieplenie klimatu – lodowiec Dachstein na zawsze zamknięty dla narciarzy

Artykuły Narciarskie podróże Ocieplenie klimatu – lodowiec Dachstein na zawsze zamknięty dla narciarzy

Przez dziesiątki lat wyciągi w Austrii były demontowane tylko wtedy, gdy trzeba było zrobić miejsce dla nowszych, bardziej wydajnych kolei linowych. Tym razem jest inaczej. W połowie marca rozpoczął się demontaż wyciągów na lodowcu Dachstein. Oznacza to oficjalne i ostateczne zakończenie po 54 latach działalności narciarskiej i snowboardowej na jednej z najwyższych gór w austriackiej Styrii. Demontaż wyciągów orczykowych oznacza koniec narciarskiej epoki na Dachsteinie, ale lodowiec pozostanie dostępny dla miłośników innych sportów zimowych i turystów.

Zmiany klimatyczne pokonały lodowiec Dachstein

Najniżej położony lodowiec we wschodnich Alpach, na którym ze względu na ochronę przyrody nie prowadzono sztucznego naśnieżania, musiał zamknąć swój teren dla narciarzy. Zmiany klimatyczne okazały się nie do pokonania. Ta trudna decyzja została podjęta, ponieważ w ostatnich latach grubość pokrywy śnieżnej na lodowcu Dachstein na wysokości 27000m zmniejszyła się o ponad 30 metrów. W tym roku doszło do kolejnego potężnego spadku. W tym sezonie zamiast zwyczajowych siedmiu do ośmiu metrów świeżego śniegu spadły tu zaledwie 3 metry. To był przysłowiowy gwóźdź do trumny, który przesądził ostatecznie o zamknięciu lodowca dla narciarzy i snowboarderów.

Ale już we wcześniejszych latach lodowiec na najwyższej górze Styrii przedstawiał latem raczej smutny obraz. Rok 2022 nie był pod tym względem wyjątkiem: upał i deszcz do wysokości 3500 m n.p.m. spowodowały powstanie potężnych szczelin. Każdy, kto chciał wejść na Hohe Dachstein, potrzebował pomocy doświadczonego przewodnika górskiego.

Jak mówił cytowany przez austriacki portal informacyjny nachrichten.at dyrektor zarządzający tutejszych kolei linowych, Georg Bliem, dalsza działalność ośrodka narciarskiego na lodowcu nie ma już sensu „ani ekonomicznie, ani ekologicznie”.

Likwidacja ośrodka narciarskiego na lodowcu

W przyszłości na lodowcu Dachstein nadal będzie można uprawiać sporty zimowe. Jedynie nie będzie już możliwe uprawianie jazdy na nartach czy snowboardzie. Lodowiec pozostanie otwarty m.in. dla narciarzy biegowych, turystów i alpinistów. Tegoroczna zima pokazała, że turystyka na lodowcu dobrze funkcjonuje nawet bez narciarzy i wyciągów. Teren narciarski na Dachsteinie nie został w tym sezonie udostępniony narciarzom. Mimo to lodowiec odwiedziło 15 % więcej gości.

Renowacja górnej stacji kolei linowej

Remont górnej stacji kolei linowej rozpocznie się 6 września 2023 roku. Zgodnie z aktualnym harmonogramem potrwa do maja 2024 roku. W październiku 2023 roku na lodowcu będą mogły trenować tylko grupy szkoleniowe narciarstwa biegowego. Z wyjątkiem pewnych okresów, na przykład w okresie świątecznym, dla pozostałych turystów i sportowców teren będzie niedostępny.

Czytaj także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.