Polish

Zimowa symfonia na Ziemi Salzburskiej

25. listopad 2019 | Skiinfo

Nowinki z regionów Austria, Salzburg

Salzburska prowincja może się poszczycić ośrodkami narciarskimi zaliczającymi się do najlepszych w Alpach.

Salzburska prowincja może się poszczycić ośrodkami narciarskimi zaliczającymi się do najlepszych w Alpach.

Prawa autorskie: SalzburgerLand Tourismus

Ziemia Salzburska kojarzy się nieodzownie z W.A. Mozartem i festiwalami muzycznymi, ale kiedy nadchodzi zima, pierwsze skrzypce grają tu…narty. Miłośnicy białego szaleństwa ostrzą krawędzie, woskują ślizgi, pakują walizki i przyjeżdżają w salzburskie Alpy, aby szturmować tutejsze stoki. Teraz to inna muzyka dotyka duszy i uwalnia endorfiny. Odgłos zatrzaskiwanych wiązań i cichy, ledwo dosłyszalny odgłos śniegu pod deskami. A poza tym szum wiatru i miarowe bicie serca. Szusowanie na salzburskich stokach to szczyt narciarskiego szczęścia.

Salzburska prowincja może się poszczycić ośrodkami narciarskimi zaliczającymi się do najlepszych w Alpach. Zawsze zadbane, starannie wyratrakowane stoki o tak szerokiej skali zróżnicowania, że nikt nie pozostaje „na lodzie”. Komfortowe kolejki linowe i wyciągi narciarskie, doskonałe warunki śniegowe, niezwykłe walory krajobrazowe, baza noclegowa na każdy gust i każdą kieszeń. Dbałość o rodziny z dziećmi, znakomita kuchnia, przednia rozrywka i atrakcyjne oferty pobytowe… to tylko kilka z długiej listy zalet regionu. Jednym słowem, infrastruktura na medal!

Dbałość o rodziny z dziećmi, znakomita kuchnia, przednia rozrywka i atrakcyjne oferty pobytowe… to tylko kilka z długiej listy zalet Ziemi Salzburskiej  - © SalzburgerLand Tourismus

Dbałość o rodziny z dziećmi, znakomita kuchnia, przednia rozrywka i atrakcyjne oferty pobytowe… to tylko kilka z długiej listy zalet Ziemi Salzburskiej

Prawa autorskie: SalzburgerLand Tourismus

Narty przez cały rok

Dobra wiadomość dla sympatyków szusowania poza szczytem sezonu: wczesną jesienią, kiedy w dolinie nic jeszcze nie zapowiada zimy, albo wiosną, gdy przyroda budzi się już na dobre do życia. W regionie  Zell am See-Kaprun działa całoroczna stacja narciarska na lodowcu Kitzsteinhorn, a w krainie wiecznego lodu, wiadomo, zima nie potrzebuje wspomagania przez armatki śnieżne. Gwarancja śniegu jest stuprocentowa. Tak na marginesie, region ten zalicza się do najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach i co roku zaskakuje miłośników białego szaleństwa nowymi inwestycjami. Tegoroczna nowość to połączenie linowe z centrum kurortu Kaprun do stacji na lodowcu Kitsteinhorn – 3K-KONNECTION. Dzięki niej zapinamy wiązania w miasteczku i przez cały dzień nie musimy ich odpinać. No chyba, że w międzyczasie zaburczy nam w brzuchu i zatrzymamy się w jednym ze schronisk narciarskich przy stoku.

Snow park na lodowcu Kitzsteinhorn  - © SalzburgerLand Tourismus

Snow park na lodowcu Kitzsteinhorn

Prawa autorskie: SalzburgerLand Tourismus

Szusowanie bez granic w Ski amadé

Jest w okolicy jeszcze jeden lodowiec, który kusi pewnym śniegiem. To stacja Schladming-Dachstein po styryjskiej stronie Alp. Sąsiaduje z Ziemią Salzburską i jest częścią słynnego związku 5 renomowanych ośrodków narciarskich i 25 kurortów zimowych honorujących jeden wspólny karnet: Ski amadé. Wszystkie razem oddają do dyspozycji narciarzy 760 km nartostrad o każdym stopniu trudności i 270 nowoczesnych kolejek linowych i wyciągów, a pozy tym wszystkie możliwe nowinki, udogodnienia i atrakcje nie tylko dla zapalonych narciarzy, ale także dla tych, którzy zimą unikają gwarnych stoków, a stawiają na aktywny kontakt z przyrodą.

Ski Amadé  - © Ski amadé

Ski Amadé

Prawa autorskie: Ski amadé

Białe szaleństwo ze smakiem

Wolfgang Amadeusz cenił sobie rodzimą kuchnię. Kiedy był w podróży, za nic miał zagraniczne frykasy. Tęsknił za wątrobianymi knedlami z kapustą kiszoną. Dzisiaj knedle te w esencjonalnym bulionie świetnie rozgrzewają po szusowaniu na mroźnym powietrzu. Ale nie tylko one. Salzburska kuchnia pełna jest pyszności, które mieszkańcy Alp przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie. Z jej dobrodziejstw korzystają dzisiaj także urlopowicze. Tradycyjne alpejskie potrawy mają w kartach zarówno schroniska narciarskie, jak i restauracje w górach i w dolinie. Wielu szefów kuchni inspiruje się dawnymi przepisami, tworząc zupełnie nowe kreacje.  Wszyscy jednak trzymają się kilku żelaznych zasad: wykorzystują sezonowe produkty pochodzące z regionu oraz współpracują z lokalnymi rolnikami, producentami żywności i branżą turystyczną. Gotują i podają pod marką Kuchni Alpejskiej. I tu trzeba dodać, że wielu salzburskich kucharzy rekomenduje od dawna przewodnik Gault Millau.

Salzburska kuchnia pełna jest pyszności, które mieszkańcy Alp przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie  - © SalzburgerLand Tourismus

Salzburska kuchnia pełna jest pyszności, które mieszkańcy Alp przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie

Prawa autorskie: SalzburgerLand Tourismus

Nie ma nic piękniejszego nad zakończenie udanego dnia na nartach na dobrym po­siłku w przytulnym schronisku. Czasem warto nawet skrócić białe szaleństwo na rzecz pokus kulinarnych. Salzburski przewodnik „Via Culinaria“ poleca najlepsze schroniska narciarskie oferujące dania i atmosferę Kuchni Alpejskiej.

Dowiedz się więcej:  www.salzburgerland.com/pl/

Reklama

Reklama

Reklama