Top 10 – najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

Artykuły Featured Narciarski TOP Top 10 – najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

W którym ośrodku znajduje się najdłuższy stok narciarski w Polsce ? Postanowiliśmy to dokładnie sprawdzić. Ponieważ zdarza się, że operatorzy stacji narciarskich podają zawyżone informacje na ten temat, sami dokonaliśmy odpowiednich pomiarów i przygotowaliśmy dla Was ranking najdłuższych tras narciarskich w Polsce. Oto wyniki naszych działań.

Metoda pomiaru

Pomiary wykonywaliśmy na mapach Google Earth za pomocą narzędzia „linijka“. Wyniki odpowiadają rzeczywistej długości trasy mierzonej w linii spadku. Możliwe błędy pomiaru są minimalne i nie mają wpływu na ostateczne rezultaty. Zmierzone długości zaokrąglaliśmy zawsze do setek metrów.

Długość tras mierzyliśmy od punktu, w którym znajduje się najwyżej położona stacja wyciągu lub kolejki linowej, do najniżej zlokalizowanej stacji. Pomiar wykonywaliśmy po najkrótszej łączącej oba punkty linii, zgodnie z przebiegiem tras oznaczonych na mapach ośrodków narciarskich. Przyjęta przez nas metoda pozwala lepiej porównać potencjał danej góry i ośrodka, ale oznacza to też, że w rankingu nie znajdzie się trasa będąca dłuższym „objazdem” dla początkujących – dlatego w rankingu nie ma np. Lolobrygidy na Szrenicy czy pięknej trasy z Małego Skrzycznego do Czyrnej.

Przy opisie każdej trasy podajemy też jej przeciętne nachylenie, które wyrażamy w procentach (jest to iloraz różnicy wysokości między najwyższym i najniższym punktem oraz odległości między nimi w poziomie).

Jakie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce?

1. Zakopane – Kasprowy Wierch: Kocioł Goryczkowy > Kuźnice

 • długość: 5400 m
 • różnica wysokości: 927 m
 • średnie nachylenie: 17 %

Najdłuższa trasa narciarska w Polsce znajduje się oczywiście w najwyższych naszych górach – w Tatrach Wysokich. Wiedzie z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic.

Zwłaszcza w górnej części najdłuższy stok w Zakopanem jest bardzo wymagający i przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych narciarzy. Z oczywistych względów oznaczona jest kolorem czarnym. Jest to też najwyżej położona trasa narciarska w Polsce. Jej początek znajduje się na wysokości prawie 2000m. To także trasa z rekordową jak na polskie warunki różnicą wysokości – blisko kilometr!

Ze względów na ochronę środowiska (trasa znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego) nie jest sztucznie naśnieżana. Z tego powodu warunki narciarskie na niej są silnie uzależnione od dostaw świeżego puchu. Najdłuższa nartostrada w Polsce jest przejezdna na całej długości aż do Kuźnic jedynie w bardzo śnieżne zimy.

2. Korbielów – Pilsko: Pilsko > Baba

 • długość: 4400 m
 • różnica wysokości: 757 m
 • średnie nachylenie: 17 %

Wiceliderka naszego zestawienia ma swój początek u szczytu Pilska na wysokości 1456m a kończy się przy dolnej stacji dwuosobowej kolejki krzesełkowej Baba na wysokości 699m. Na szczyt można wjechać właśnie Babą oraz wyciągami Hala Szczawiny – Hala Miziowa i Hala Miziowa – Pilsko.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce - Korbielów
2 miejsce: Korbielów – Pilsko: Pilsko > Baba | Foto: Google Earth

3. Szczyrk COS: Skrzyczne > Szczyrk (FIS)

 • długość: 3300 m
 • różnica wysokości: 704 m
 • średnie nachylenie: 21 %

Kolejna najdłuższa trasa w Polsce zaczyna się tuż poniżej najwyższego punktu w Beskidzie Śląskim. W zeszłym roku ponownie uzyskała status trasy FIS, dzięki czemu mogą być na niej rozgrywane oficjalne krajowe i międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim.

Na szczyt Skrzycznego (1257m) można dostać się korzystając z dwóch kolejek krzesełkowych: 2-osobowej kanapy Szczyrk – Jaworzyna i ekspresowej 4-osobowej Jaworzyna – Skrzyczne.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce - Szczyrk
Szczyrk COS: Skrzyczne > Szczyrk (FIS) | Foto: Google Earth

4. Szklarska Poręba – Ski Arena Szrenica: Szrenica > Szklarska Poręba

 • długość: 3100 m
 • różnica wysokości: 587 m
 • średnie nachylenie: 19 %

Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie jest największym ośrodkiem narciarskim w polskiej części Karkonoszy. Górna połowa trasy (FIS, 1) przeznaczona jest dla zaawansowanych narciarzy, dolna połowa (Puchatek, 4) jest łatwa. Na szczyt prowadzą dwie 2-osobowe kolejki krzesełkowe: Szrenica I i Szrenica II.

➽ To właśnie na Szrenicy znajduje się Lolobrigida – trasa, która licząc 4400m zalicza się do 3 najdłuższych zjazdów w polskich górach. Przyjęta przez nas metodologia pozbawiła ją miejsca w rankingu.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce - Szklarska Poręba
Szczyrk COS: Skrzyczne > Szczyrk (FIS) | Foto: Google Earth

5. Wierchomla: Jaworzynka > Szczawnik

 • długość: 2600 m
 • różnica wysokości: 373 m
 • średnie nachylenie: 14 %

Najdłuższa trasa narciarska w Polsce znajdująca się na wschód od Tatr jest sztucznie naśnieżana i oświetlona. Jest to łagodny stok narciarski w większej części nawet dość łatwy do pokonania. Nieco trudniejszy jest jedynie jego dolny odcinek. Na szczyt wjedziemy ekspresową, nowoczesną 4-osobową kanapą Szczawnik I i orczykiem Szczawnik II.

6. Szczyrk Mountain Resort: Małe Skrzyczne > Czyrna

 • długość: 2500 m
 • różnica wysokości: 586 m
 • średnie nachylenie: 23 %

To już druga najdłuższa trasa z Top 10, która znajduje się w Szczyrku. Wiedzie z Małego Skrzycznego przez Halę Skrzyczeńską (niebieska 2 – Świerkowa) do Czyrnej (czarna 5 – Bieńkula). Aby dostać się na szczyt, należy skorzystać z gondoli wiodącej na Halę Skrzyczeńską oraz orczyka.

➽ W Szczyrku na Małym Skrzycznem jest piękna szeroka trasa narciarska, licząca łącznie około 4km. Wiedzie z Małego Skrzycznego także do Czyrnej, ale prowadzi obszernym objazdem (trasą 2 i 3). Ze względu na przyjętą metodologię nie mogła jednak znaleźć się w naszym rankingu.

7. Jaworzyna Krynicka: Jaworzyna Krynicka > dolna stacja gondoli

 • długość: 2400 m
 • różnica wysokości: 452 m
 • średnie nachylenie: 19 %

Lubimy tę trasę. Jej początek znajduje się na szczycie Jaworzyny Krynickiej na wysokości 1103m. Stok jest dobrze wyprofilowany a trasa stosunkowo szeroka, jak na polskie warunki.

W połowie na narciarzy czeka krótkie wypłaszczenie, które nie psuje jednak ogólnie bardzo dobrego wrażenia. Wjazd na górę odbywa się wygodną 6-osobową gondolą. Atrakcyjność tej trasy zwiększa dodatkowo oświetlenie, które umożliwia nocne jazdy.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce - Jaworzyna Krynicka
7 miejsce: Jaworzyna Krynicka: Jaworzyna Krynicka > dolna stacja gondoli. Foto: Google Earth

8. Myślenice: Chełm > Myślenice

 • długość: 2400 m
 • różnica wysokości: 313 m
 • średnie nachylenie: 13 %

Ósma trasa w naszym rankingu znajduje się w małym ośrodku narciarskim położonym około 30 km na południe od Krakowa. Jest oświetlona i dość łatwa.

Większa część trasy ma charakter płaskiego trawersu wiodącego z okolic dolnej stacji kolei krzesełkowej wzdłuż ulicy Leśnej do parkingu zlokalizowanego przy ulicy Jodłowej. Dlatego mało kto zwykle korzysta z jej pełnej długości. Zazwyczaj śmiganie ogranicza się do oświetlonego odcinka o długości 1100m prowadzącego równolegle do 4-osobowej kanapy wwożącej narciarzy na szczyt.

9. Karpacz – Kopa: Kopa > Karpacz

 • długość: 2300 m
 • różnica wysokości: 523 m
 • średnie nachylenie: 23 %

Przedostatnia trasa na naszej liście wiedzie z Kopy pod Śnieżką aż do samego Karpacza. Jej początek znajduje się na wysokości 1346m a koniec na wysokości 823m. W górnej części, aż do dolnej stacji orczyka Liczyrzepa, jest dosyć trudna i przeznaczona dla dobrze radzących sobie na stoku narciarzy.

Niżej stopień trudności trasy jest znacznie mniejszy. Na tym szerokim odcinku stok doskonale nadaje się dla początkujących i dzieci. Wjazd na szczyt odbywa się 1-osobową kolejką krzesełkową.

➽ Miłośników długiego szusowania na pewno zainteresuje także inna trasa w tym ośrodku, wiodąca z bocznego grzbietu Złotówka. Jadąc ze szczytu do samego dołu pokonacie nieco ponad 3000m. Trasa, jako objazd, nie trafiła do rankingu z uwagi na przyjętą metodologię.

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce - Karpacz
9. Karpacz – Kopa: Kopa > Karpacz

10. Świeradów Zdrój: górna stacja gondoli > dolna stacja gondoli

 • długość: 2300 m
 • różnica wysokości: 416 m
 • średnie nachylenie: 18 %

Ostatnia trasa w naszym zestawieniu posiada dwa nieco trudniejsze momenty – początek i koniec. Początek jest nieco stromy i dość często oblodzony. Potem następuje dość długi lekko opadający odcinek idealnie nadający się do ćwiczenia jazdy carvingowej.

Warto dobrze się rozpędzić, bo mniej więcej w połowie trasy znajduje się dość długie wypłaszczenie, które trudno pokonać bez zatrzymania zwłaszcza lżejszym i mniej doświadczonym snowboarderom.

Trudniejsza bywa też sama końcówka, ponieważ tutaj znów robi się bardziej stromo a do tego szybko tworzą się w tej części muldy. Atutem trasy jest 8-osobowa gondola, która wwozi narciarzy na sam szczyt.

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.