Zakopane - Kasprowy Wierch Ośrodek narciarski

Ośrodki narciarskie | Polska, Europa, świat
Top 1w regionie Polska
Top 1dla ekspertów w regionie Małopolskie
Wszystkie opinie

Przegląd

Narty na Kasprowym Wierchu

Kasprowy Wierch to najpopularniejsza "narciarska góra" Polski, o wysokości 1987 m n.p.m. Usytuowanie Kasprowego Wierchu niemal w środku pasma tatrzańskiego stwarza znakomite możliwości do podziwiania Tatr, jak i uprawiania sportów zimowych. Stacja jest przeznaczona głównie dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Jazda na nartach odbywa się tutaj wyłącznie na naturalnym śniegu.

Ze szczytu Kasprowego prowadzą dwie trasy narciarskie. Pierwsza do Hali Gąsienicowej o długości ok. 1500m i 352m różnicy wysokości (średnie nachylenie 30%) spełnia wymagania FIS, a korzystający z niej narciarze mają do dyspozycji nowoczesną czteroosobową kolej krzesełkową o przepustowości 2400 os/h. Druga trasa narciarska prowadzi do Hali Goryczkowej. Jest nieco dłuższa - ok. 2200m (różnica wzniesień 602m). Tutaj narciarze mają do dyspozycji dwuosobowy wyciąg krzesełkowy z poprzedniej epoki. 15-minutowy wjazd przy dość częstym na tej wysokości wietrze daje się narciarzom ostro we znaki.

Ze względu na stosunkowo duże nachylenie stoku w górnej, początkowej części zjazdów  obie trasy przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy. Obie umożliwiają także zjazd na nartach do Kuźnic. Szlak narciarski przez Halę Gąsienicową liczy aż 8 km, nartostrada przez Goryczkową niemal 5 km.

Obecnie na Kasprowy Wierch można wjechać nowoczesną, dwukrotnie większą od poprzedniej gondolą z panoramicznymi szybami. Górna stacja kolejki linowej znajduje się na wysokości 1960 m.n.p.m. Całkowita długość kolejki to prawie 4300 m, a przewyższenie 930 m.

► Usługi w stacji narciarskiej

Bezpośrednio w budynku górnej stacji znajduje się bar, restauracja, wypożyczalnia, serwis i szkółka narciarska.

► Jak uniknąć czekania

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch ma przepustowość 360 osób na godzinę, co stanowi kompromis między operatorem ośrodka a stowarzyszeniami ochrony przyrody. Ze względu na małą przepustowość w okresie zimowym mogą się tu formowac długie kolejki oczekujących. Rozwiązaniem jest przyjście do ośrodka rano, najlepiej przed otwarciem o godzinie 7.30. Druga opcja jest nowocześniejsza i wygodniejsza - zarezerwuj bilet z wyprzedzeniem przez Internet.

Wskazówki

Przepustowość kolei linowej na Kasprowy Wierch jest niewystarczająca, by w sezonie sprawnie obsłużyć wszystkich chętnych do wjazdu na nasz najwyższy szczyt udostępniony narciarzom, dlatego w sezonie ogromne kolejki do kas są tu codziennością. Aby ich uniknąć konieczne jest bardzo wczesne (przed godziną 8.00) pojawienie się w Kuźnicach. 

Jest jednak też inny sposób, by zjazdy z Kasprowego nie kojarzyły się nam z kolejkami do kas. Warto rozważyć zarezerwowanie noclegów w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Musimy wprawdzie dostarczyć tam oprócz nart nasze bagaże, ale jeśli ktos obawia się, że nie poradzi sobie ze zjazdem z Kasprowego z wypełnionym plecakiem, może skorzystać z przewozu bagaży autem, które codziennie dowozi dostawy do schroniska.

Tydzień spędzony w sercu Tatr z widokiem na Orlą Perć zdala od zgiełku Zakopanego, czy to nie brzmi bajkowo?

Zaplanuj swój wyjazd

Kiedy najwięcej śniegu?

Średnie opady śniegu

73cm
46cm
31cm
16cm
1cm
13cm
lis
47cm
gru
50cm
sty
61cm
lut
35cm
mar

Więcej o terenie narciarskim

23%
Niebieskie trasy
57%
Czerwone trasy
20%
Czarne trasy
4
Trasy ogółem
15 km
Trasy ogółem
5.8 km
Najdłuższa trasa
15 km
Teren narciarski

Liczba wyciągów: 3

1
Koleje gondolowe
1
Kanapy 4-osobowe
1
Kanapy 2-osobowe

Wysokość n.p.m.

1987m
Szczyt
973m
Przewyższenie
1014m
Dolina

Ważne terminy

24 grudzień, 202224. 12. 2022
Planowany początek sezonu
07 maj, 202307. 05. 2023
Planowane zakończenie sezonu
N.A.
Długość sezonu (dni)
N.A.
Dni otwarte w zeszłym sezonie
N.A.
Lata działalności
0cm
Średnie opady śniegu
Copyright © 1995-2022 Mountain News LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone.