Dlaczego warto pojechać na narty do Czech?

Artykuły Narciarskie podróże Dlaczego warto pojechać na narty do Czech?

Czeskie ośrodki narciarskie mają w Polsce całą rzeszę miłośników. Szczególnie narciarze z Dolnego Śląska i Wielkopolski upodobali sobie tamtejsze stacje narciarskie. Co ich ciągnie w czeskie góry poza smażonym syrem i wyśmienitym czeskim piwem? Zebraliśmy dla Was trochę ciekawostek na temat czeskich górskich i narciarskich rekordów.


Najwyższe góry w Czechach

Najwyższe czeskie góry to oczywiście Karkonosze.  Właśnie w Karkonoszach znajdują się cztery najwyższe czeskie szczyty: Śnieżka (1603 m n.p.m), Luční hora (1555 m n.p.m), Studniční hora (1554 m n.p.m) i Vysoké kolo (1509 m n.p.m). To pasmo górskie stanowi dla polskich narciarzy czeskie góry pierwszego wyboru. Tamtejsze ośrodki leżą naprawdę o przysłowiowy rzut beretem. Dojazd jest szybki i bezproblemowy. Ale ich popularność nie wynika tylko z bliskości polskiej granicy.  W Karkonoszach znajdują się najlepsze czeskie stacje narciarskie z najpopularniejszym z nich Szpindlerowym Młynem na czele. Polscy narciarze chętnie odwiedzają także Jańskie Łaźnie z Pecem pod Śnieżką, Harrachov czy Rokytnice nad Jizerou.

Narty w Czechach
Harrachov. | Foto:. Tomáš Rucký

Drugim po Karkonoszach najwyższym pasmem górskim w Czechach jest Wysoki Jesionik, ze szczytem Pradziad (1491 m n.p.m.). Na jego stokach także znajdziecie świetne stoki do szusowania. Kolejne co do wysokości pasma górskie to Śnieżnik Kłodzki i Szumawa.

Największy ośrodek narciarski

Największym ośrodkiem narciarskim w Czechach jest SkiResort Černá Hora – Pec, który oferuje ogółem 50 km tras zjazdowych. Kompleks tworzy sześć stacji narciarskich (Černá hora – Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa i Svoboda nad Úpou). Stacje te nie są jednak ze sobą połączone trasami i wyciągami. Można się pomiędzy nimi przemieszczać się na nartach, skibusem lub ratrakiem.

Najdłuższa trasa narciarska

Ile mierzy najdłuższa trasa zjazdowa w Czechach? Według oficjalnych danych podawanych przez ośrodki narciarskie liderką pod tym względem jest trasa Jáchymovská w Klínovcu w Rudawach, która ma podobno 3400m długości. Według naszych pomiarów jednak trasa ta liczy 2950m i plasuje się na drugiej pozycji. Najdłuższą trasę zjazdową w Czechach znajdziemy natomiast w ośrodku narciarskim Ramzová w Jesionikach. Mierzy ona 3260 m i wiedzie z góry Šerák (1325 m n.p.m.), przez Mračną (1253 m n.p.m.) do Ramzovej (767 m n.p.m.). Trzecie miejsce należy do karkonoskiej trasy Turistická Modrá w Rokytnicy nad Jizerou. Mierzy 2920 m i leży na południowym stoku Łysej Góry. Zobacz nasz ranking najdłuższych tras narciarskich w Czechach >>>

Narty w Czechach
Klínovec | Foto:. Tomáš Rucký

Najbardziej stroma trasa narciarska

Najbardziej stromą trasą zjazdową w Czechach jest Šance w ośrodku narciarskim Špičák koło Železnej Rudy na Szumawie. W najbardziej stromym odcinku ma nachylenie 45° i przewyższenie 330 m. Całkowita długość trasy wynosi 1405 m. Drugim najbardziej stromym stokiem jest Slalomák na Bouřňáku w Rudawach. Trasa na północnym zboczu góry ma średnie nachylenie 37 %, długość 700 m i przewyższenie 256 m. Trzecią najbardziej stromą trasą zjazdową jest Slalomák w Zadní Telnicy w Rudawach (nachylenie 36 %). Kolejne strome trasy znajdziemy w Rokytnicy nad Jizerou – Horní Domky – trasa Dřevařská (34 %), w Szpindlerowym  Młynie – FIS World Cup na Świętym Piotrze (33 %) i w ośrodku Ještěd –  Slalomák (33 %).

Najwyżej położone trasy zjazdowe

Najwyżej ulokowany ośrodek narciarski w Czechach to Praděd – Ovčárna w Jesionikach. Leży na wysokości 1438 m n.p.m. Bywa nazywany Morawskim Lodowcem. Na północnych stokach szczytu Petrovy kameny znajdują się najwyżej położone wyciągi i trasy zjazdowe w Czechach. Panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Zimą pokrywa śnieżna wynosi zwykle od 250 do 300 cm.

Narty w Czechach
Praděd. | Foto: Daniel Prudek, Shutterstock

Największy snowpark

Największy snowpark w Czechach oferuje Pec pod Śnieżką. Snowpark znajduje się na trasie zjazdowej Javor i jest podzielony na trzy części, w zależności od poziomu trudności.

Najsłynniejszym snowparkiem na Morawach jest Karolinka w Beskidach. Zadowoli zarówno początkujących, jak i zaawansowanych snowboardzistów.

Najdłuższa trasa saneczkowa

Tor saneczkowy z Černej hory do Jańskich Łaźni wiedzie tak zwaną Drogą Dzwonkową, którą sto lat temu pokonywano saniami rogatymi. Nazwa Droga Dzwonkowa nawiązuje prawdopodobnie do dzwonków, w które zaopatrzone były sanie. Trasa mierzy 4352 m, jej przewyższenie wynosi 560 m. Wstęp na trasę jest bezpłatny, sanki można wypożyczyć przy dolnej stacji kolejki linowej.

Najdłuższy tor łyżwiarski

Najdłuższy tor łyżwiarski w Czechach powstaje co roku na zamarzniętym jeziorze Lipno na Szumawie. Utrzymywany odcinek mierzy niemal  12 kilometrów. Trasa między miejscowościami Lipno nad Wełtawą i Frymburk jest udostępniana jak tylko lód osiąga bezpieczną grubość (około 17 – 20 cm). W 2012 roku została uznana za najdłuższą trasę łyżwiarską na świecie, po mierzącej 7,8 km trasie łyżwiarskiej w kanadyjskiej Ottawie.

Narty w Czechach
Szumawa. | Foto: Aleš Motejljested
Podziel się:
Copyright © 1995-2024  Mountain News LLC.  All rights reserved.